Дежурна Ординација! #2

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
После конзумирање алкохол, без разлика во колкави количини, наредните денови имам болки испод грбот (претпоставувам тоа се бубрезите). Вака е веќе цела година. На лекар одам ретко, а додека одев во средно школо, на сите систематски од прва до четврта, кога ми проверуваа крв и мокрача ме тераа се повторно и повторно да им носам, демек нешто не било во ред со тестовите, ме тераа да пијам чај од брусница и пак да одам - но јас никогаш не отидов. Има некои 5-6 години од тогаш наваму.
Чаре? Дали може да е нешто многу сериозно, да знам да си појдам на лекар додека е време. :) Можеби е и касно, али тоа е...
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
После конзумирање алкохол, без разлика во колкави количини, наредните денови имам болки испод грбот (претпоставувам тоа се бубрезите). Вака е веќе цела година. На лекар одам ретко, а додека одев во средно школо, на сите систематски од прва до четврта, кога ми проверуваа крв и мокрача ме тераа се повторно и повторно да им носам, демек нешто не било во ред со тестовите, ме тераа да пијам чај од брусница и пак да одам - но јас никогаш не отидов. Има некои 5-6 години од тогаш наваму.
Чаре? Дали може да е нешто многу сериозно, да знам да си појдам на лекар додека е време. :) Можеби е и касно, али тоа е...
Чаре? Иди на лекар![DOUBLEPOST=1397882568][/DOUBLEPOST]
При гуглање прочитав дека помага и ова
(Само мене ли ми личи на еректиран пенис? :D)
Освен што било добро за синуси, ублажувало и алергиски реакции.
Само вриј ја добро водата пред употреба, да не закачиш naegleria fowleri
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Да прашам нешто дали е возможно од измореност да ме стега срцето?
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
пребарував горе и не најдов, ама ај ќе прашам некој да не има искуство со лигаменти на градните мускли?
со различни спортови се бавев горе-доле активно речиси цел живот. Последниве година-две си вежбав сам, значи: трчање, склекови, вратило итн. т.е. нешто како стрит воркаут. Е сега лани во декември отидов во теретана еден месец (дека беше ладно за вежбање надвор) правев нешто повеќе кардио вежби, ама се мислам се зафркнав кога после гради на она бенчон, отидов да правам рол аут (не е битно како се вика) т.е. ова:


и утре дента имав болки во градите (осеќав како градната коска да ми е скршена..) секако тоа се лигаментите :confused: дојдоа празници не вежбав месец дена, и оп после кога да се активирам пак почна да ме боли истото место после обични склекови.. отидов на лекар ми дадоа фастум гел, б6 да пијам 2-3 недели... ја сам си терав повеќе од месец дена, реков ај може ќе помогне не сум професионалец па да се форсирам одма да пројде. И пак на истегнување со рацете или при спиење во ваква положба, имам мала болка, значи не е нешто да боли ептен, ама ме нервира.


некој ако има искуство со ова нека пише... утре ако не ќе одам кај матичниот да ми даде упат за на ортопед.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
После антихистамини,за колку време смее алкохол?(Конкретно за летизен прашувам,ако има врска)
 
Член од
22 април 2014
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво на сите,

Денес добив резултат од РТГ на Бели дробови со следниов наод: Обострано периферна хиперинфлација. Адхерентен лев ф-к синус.

Ова следеше поради болка во градите, замор и постојано искашлување шлајм. (без кашлица)
Би Ве замолил за било каков коментар. Фала
 
Член од
22 април 2012
Мислења
74
Поени од реакции
54
Еве како земаат крв од вена во нашиве амбуланти


Сега ми се прошири уште повеќе и чуствувам некои болки кај вената, бев денеска и на лекар ми даде некоја маст хепатробин и ми рече со тек на време ќе си помине...А додека помине тоа време како да и ја лупнам и на нејзе иглата и она со мене да чека да помине...?
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
изгледа тебе тешко ти е да ти се најде вена...........за ова ако креваме галама што остана за сето друго :icon_lol:
 
Член од
22 април 2012
Мислења
74
Поени од реакции
54
изгледа тебе тешко ти е да ти се најде вена...........за ова ако креваме галама што остана за сето друго :icon_lol:
Тоа е работата, за овие работи кои средношколец од медицина треба да ги знае правилно да ги изврши, да не правиме муабет за други работи..
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Тоа е работата, за овие работи кои средношколец од медицина треба да ги знае правилно да ги изврши, да не правиме муабет за други работи..
Види, вакви работи се случуваат и на најискусни сестри. Можеби твоите крвни садови се покрти, потенки, потешки да ги погодат, можеби не си притискал доволно откако те боцнале, има милион фактори.
Не е ништо трагично, лошо изгледа, но ќе преживееш ;) Ставај од хепатромбинот, тој помага побрзо да поминат модриците и немаш гајле.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Имам фрка огромна! Значи имам преголема доза на иритираност кога некој ми грицка семки или повеќе луѓе истовремено додека сум во затворена просторија.Исто така јадење со отворена уста и шлапотење и правење лоши звуци.... И со мастика исто така, правење лоши звуци и пукање балони константно. Значи доаѓам до степен каде што можам да убијам човек, до толку е дојден комплексот! Хелп ?!? И најверојатно не е за тука муабетов, ама сепак се работи за психичко здравје и ако се нафурам ќе си ја загрозам и физиката.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
107
Поени од реакции
1
Ајде да се појавам на темата,што не знам и не сум бил на лекар за тоа до сега. Прв пат ми се случи да после долг ден на работа на сонце натаму наваму си идам дома правам туш,и главата малце болеше. Но за кратко не можев ни телефон ни комп да работам,затоа легнав рано и се разбудив среде ноќ со чуство на мачнина и болка кај градите,лажичето,само таму. Наредните денови осет имав на минимално гадење значи,не ми се јадеше многу. И стално го имав она чуство. Но некако болката остана а гадењето помина,и еве сега тоа беше некои си 7 дена а вчера утрината кога станав и на левата страна на градите,значи ребрата,осетив болка при допир,значи не мускулите туку на градите. Па и два дена на левата рака-трицепсот го осеќам ладен.од рамо трицепс до лакт. Само тоа.Кои би имал сознание,совет. Знам да одма си сака лекар но некако... хаос сум. Благодарам се надевам на брз одговор. Така да и сега го имам тоа чуство. А додека работев денес така физичка активност немав проблеми се си беше ок,само од време на време некоја мала болка.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Значи сонцето е штетно!!! При долг престој на сонце не дај Боже можеш да добиеш рак на кожа. Внимавај во иднина и сепак посети лекар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom