Даjте сериозно... Ви недостига ли Jугославиjа?

N

n/a

Гостин
Eve vi uste edno video.
[media]http://www.youtube.com/watch?v=ojjdT_UKnqE&feature=related[/media]
A be u.p.m ...se o.k...Site se posebni,samostalni,nezavisni.
ama neli moze be da se dogovorime nekako barem ligata (za sekoj sport zboram) da ja vratat nazad?
Ona...ete neka se vika Jadranska...bilo kako...:toe:
I da ima pak derbi mecevi non-stop.
p.s Zenite ke poludat od dosada...:pos:
Ne ovaka ko crn glavol a dojde vikend,barabar i cistacki doagjaat i jas edno otvaranje oci sum trgnal negde smesta...`po rabota`.
Taka ke se znae-kaj ides?Na utakmica,normalno.
Sakas da dojdes?:pos2:
(i ona se murti) LOL.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
p.s Zenite ke poludat od dosada...:pos:
Toa zaboraviv da go istaknam, a mnogu e bitno. Odnosite megju mazhite i zhenite togash bea ... zdravi. Opshtestvoto diktirashe mnogu po "normalni" odnosi megju polovite otkolku denes. Toa e povekje mentalitetot na narodpt, no sistemot se nadovrza na toj mentalitet. No imashe ekonomska podloga za toa, iako bazirana na zaemi od stranstvo chija cena za otplakjanje beshe ogormna.

A ova so sportot, jasno e deka koga imash ekonomska osnova, golem pazar (22+ milioni narod), i najbitno, zhelba/inat da pokazhesh deka si poseben (takva beshe politichkata i nacionalnata ideologija deka Jugoslovenite se unikatni) - shodno imashe i motivacija da se tepash so Rusi, Amerikanci, itn. i da osvojuvash.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Доаѓаат светли денови за Бугарија во фудбал,и тоа е чесно да се признае, имате неколку класа играчи.
Играчи имаме, ама отбор нјамаме:toe:
Надевах се дека ште вземем класен тренер, ама им се видјаха много парите за Тери Венејб'лс. А аз саках да ви вземем Сречко :wink:.

Нјакој ште ми каже ли как беше с медиите? Какви телевизионни станции имаше тогава и какви радио програми?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Toa zaboraviv da go istaknam, a mnogu e bitno. Odnosite megju mazhite i zhenite togash bea ... zdravi. Opshtestvoto diktirashe mnogu po "normalni" odnosi megju polovite otkolku denes. No imashe ekonomska podloga za toa, iako bazirana na zaemi od stranstvo chija cena za otplakjanje beshe ogormna.
BROJKI MISIRKOV, BROJKI , NEMOJ I TI SO PRIKAZNI :)
A ova so sportot, jasno e deka koga imash ekonomska osnova, golem pazar (22+ milioni narod), i najbitno, zhelba/inat da pokazhesh deka si poseben (takva beshe politichkata i nacionalnata ideologija deka Jugoslovenite se unikatni) - shodno imashe i motivacija da se tepash so Rusi, Amerikanci, itn. i da osvojuvash.
sto e loso vo taa "ideologija".......da ne bese taka nemase i amerikanci da ne "kopiraat" :)
 
N

n/a

Гостин
Нјакој ште ми каже ли как беше с медиите? Какви телевизионни станции имаше тогава и какви радио програми?
Sekoja republika imase po tri televiziski kanala (prvi,vtori i treti).
Radio stanici imase povekje...

Prv `nezavisen` medium bese Yutel...
(oni ke ja spasuvaa Jugoslavija i nezavisno izvestuvaa odkoga pocnaa problemite).
Samo sto za razlika od tvrdite komunisticki sistemi-imase povekje sloboda vo novinarstvoto.Imase tvrdi zaebancii i togas.
p.s Se sekjavate na top lista nadrealista?
(tipicno sarajevska `izmisljotina` na Dr Nele & company).
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
sto e loso vo taa "ideologija".......da ne bese taka nemase i amerikanci da ne "kopiraat" :)
Не ми недостига!
A be ne e toa temata, ne bidete defanzivni bez potreba.

Mene najmnogu mi nedostasuva obedineta Makedonja, no toa ne znachi deka ne treba da analiziram ednen fenomen koj shto realno postoi. Ako sme umni, treba da iskoristime edna takva analiza za Makedonija.

Kritikata pak kon Jugoslavija e shto cenata za taa da se odrzhi kako zaednica i kako sistem beshe ogromna. Imashe nekolku iljadna inflacija za da se otplakjaat kreditite, mnogu rakovoditeli se krieja pozadi Tito za da izbegnat kritika, nacionalizmot beshe pottisnat so sila namesto da bide pobeden ideoloshki i so argumenti (ne zboram za makedonskiot nacionalizam, toj edinstven beshe afirmativen, no sepak pottisnat), se razvi korupcija koja se prenesuvashe od politicharite do fabrikite i poshiroko na shteta na opshtestvoto, narodnata milicija tepashe zdravo, itn.
 
N

n/a

Гостин
BROJKI MISIRKOV, BROJKI , NEMOJ I TI SO PRIKAZNI :)
Pozajmiv eden tekst posto me mrzese mene da baram:

To je bila zemlja, koja je spajanjem "sitnih" naroda uspela da postigne efekat regionalne sile ( pa čak i svetske, uključujući uticaj u Nesvrstanim )...
Što se tiče prezaduženosti bivše države - dug prema inostranstvu je bio 20 milijardi dolara, a stanovnika je bilo 20 milona.
Nije teško sračunati kolika je bila zaduženost zemlje po "glavi" stanovnika, i da li se mogao odbijanjem od jedne plate otplatiti taj dug...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Gledam Zevsus postira celo vreme nekoi videa so Jugoslovenskata fudbalska reprezentacija pa ajde i jas da postiram eden poznat ju reprezentativec :)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Brojkite se (za odnosot mazhi-zheni zborev): soodnosot na brakovi i razvodi, brojot na rodeni deca na iljada zhiteli, brojot na uspeshno shkoluvani i zgrizheni deca, brojot na siluvani zheni, brojot na zatvorenici, brojot na samoubistva, itn.

Shto se odnesuva do mediumite, vo chasopisite se pishuvashe RELATIVNO slobodno. Postoeshe profesionalen odnos. Vo Makedonija imashe nekolku bardovi na novinarstvoto, Branko Zarevski na primer, takvi lugje se retki. "Nova Makedonija" REALNO beshe primer za univeralno informiranje na vesti od stranstvo i po dlabochina i po shirina vo 1980tite. Mene drugari Italijanci vo stranstvo ne prashuvaa za rezultati od italijanska liga, isto i germanci (nemashe satelitska TV do 1988 god.) , a latinoamerikanci i ostanati bea zbuneti so detalite za nastanite (duri i da bea kratki vesti) za koi shto "Nova Makedonija" informirashe od nivnite drzhavi.

Vo chasopisite, imashe edna armija kolumnisti i navistina oshtri pera. Slovenechka "Mladina" pishuvashe za korupcijata so prodazhba na oruzje vo JNA, Hrvatskite vesnici i chasopisi kako "Danas" bea isto taka reski za niz temi posebno za srpskiot nacionalizam-shovinizam, belgradskite chasopisi bea povekje, i tamu se vkrstuvaa perata, posebno za korupcijata, za Kosovo, itn. Imashe spisanie "Izbor" od stranskiot pechat i niz kulturni chasopisi (Knizevna rech, Knizhevne novine, itn). Kaj nas edna grupa mladi vo "Mlad borec" pochna so kritichki tekstovi i od niv potoa ispaknaa Nikoa Mladenov i nekolku drugi so svoi chasopisi. Imashe i spisanija za mladi, plus golishavi po terkot na Playboy kako "Start" i slichni.

Od TV, edinstveno gi priznavam obrazovnite programi, koi bea redovni i mnogu dobri, plus imashe britanski (David Belamy), amerikanski i ostanati. Plus redovno davaa filmovi no so 100% akcent na Amerika. Podocna razbrav kolku vsushnost celo vreme sme bie pod apsolutno amerikansko vlijanie.

Se na se, TV ne beshe na mnogu visoko nivo. Site nacionalnosti imaa TV i radio na svoj jazik, duri i teatri. No koga kje sporedi chovek so EDEN ili DVA francuski kanala, ili eden danski, itn. ne bilo tolku losho, no ne bilo ni dobro.

No zatoa pak radio stanicite bea pozadi samo eden den so najnovite trendovi vo muzikata!
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
imavme 2 tv programi , ednata rabotese , a drugaata ko gradska apteka , imavme 2 vida jogurt , mn bitno " pari " :drk: se ziveese
odi begaj "srb i hrvat" vo edna drzava ova samo na "evreite" moze da im uspee ( da go sozdadat )
ne fativ mn od nea i ne sum nostalgicen - naprotiv sum makedonec si ja sakam zemjata i narodot ! ne mi e griza za taa tvorbina sto se rascveta
i vidov nekoj post pogore : "..samo nas ni e maka sto se raspadna ... " - tocno a neznam zosto -
pozZ
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Уште еден поздрав од Југословенското време во Македонија:

[media]http://www.youtube.com/watch?v=v4BdtnKOQK4[/media]

И мојата омилена реклама...„Добар вкус, добар вкус од ручекот се бара...там тарамтам...“ :)

После...Квиско со Оливер Млакар.

Бранко Коцкица.

ЈАСА!!! ПОВТОРНО ЈАСА!! :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ne. Mi nedostiga mir, spokojstvo, mnogu poveke pari od sega. od Jugoslavija nisto ne mi treba, toa sto mi treba go imam, a toa e Makedonija, moja, nezavisna (doduse, zavisna od tugji interesi, ama), a i Dubrovnik.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom