Даjте сериозно... Ви недостига ли Jугославиjа?

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Најпрво му се извинувам на авторот на темата што го отерав кај што нетреба, насловот беше на Бугарски па по инерција, еве уште една тема од типот.....
Носталгија- не, пројден е тој воз, ама сеќавања на еден подобар живот да. Наместо да се критикува само колку да се критикува да се запрашаме што се случи и што се случува за дојдеме до ова дереџе.
Помладите од 25 години тешко дека можат да имаат претстава за тие времиња. Не може да се збори за вкусот на чоколадото без тоа да се проба.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
A be jas se izvinuvam sto pokratkiot klip go prikazav...:smeshko:
Eve...malku da se popravam:


Pacienti bate...:vozbud:
a igra Jugoslavija so Bugarija...toa ti e sigurna pobeda,kec ko bandera!
Fudbal,kosarka,odbojka.. (u rakomet,vatarpolo,tenis ne gi brojam...slabi bea epten bugarcinjata)-pa toa bese jasno uste pred da pocne utakmicata.
Kao trening nekoj...ili dobra prilika da se zarakija so `ekipata` dur si ja gledas `repkata` kako kako cunami rastura...:pos2:Ke prasam u familija,valjda kladbite bile dali ke dadat nad ili pod tri gola...:toe:

Al zatoa oni se pravdaa deka se bolji u atletika i u individualni sportovi :toe:.
Interesno,u sekoj slucaj.:pos2: hehehehe.
Топ видеово, колку ли ги погоди само у бубрег, ќе се истурат од мочање бугариве сега... еве број минутите :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Имало позитивни и негативни работи во таа Југославија исто како што има позитивни и негативни работи во ЕУ.Ај толку од мене.:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Имало позитивни и негативни работи во таа Југославија исто како што има позитивни и негативни работи во ЕУ.Ај толку од мене.:toe:

Ako e 80-85% pozitivno po site linii, nenormalno e 15-20% nesto sto ne e najdobro reseno da se pegla i da se podobruva.........logikata: KE GO BANJAME DETEVO ILI NOVO KE PRAIME ne e bas nekoja odlika za falenje :)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Мене за вештачката творба наречена Југославија ме заболе ку*рот! Американски проект кој од самиот почеток бил осуден на пропаст (иако пак тие ја распаднаа). Многу поубаво е вака независни, само требало уште од 1944!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Добри работи од Југославија:

[media]http://www.youtube.com/watch?v=BBld1ci_tEs[/media]

Песнава. Не го пратете спотот, пародија е. Песната е моментот.

И тренерки ЈАСА (YASSA)

Кој незнае што е „Јаса“ и никогаш не носел, не сакам ни да чујам дека знае како било за време Југославија! YASSA e основниот поим за Југославија бе момци.

JASA = Jugoslavenski asortiman sportskih artikala

ми недостига Јаса... :(




П.С.

Налетав на една дискусија за останатите како гледаат према Југославија:
http://www.b92.net/zivot/komentari.php?nav_id=246922
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Зошто плачи само македончето за таа Југославија?

Па можеби, затоа што 17 години стагнираме, си тапкаме во место. Бившите југословенски републики царуваат на Балканот, да не зборам за Словенија и Хрватска кои се одлично оценети и од Европјаните... само ние останавме да кукаме и да плачеме по Тито, наместо да превземе некоја посериозна акција за излегување од сивилово. Вмро биле криви, СДСМ биле криви... сами си сме криви, што дозволивме други да ни ја кројат иднината наместо сами да одлучуваме.
 
N

n/a

Гостин
I posle...:pos:
ke mi objasnuva nekoj shugav shvabo deka Pantera ili AC/DC bile opasno hard rockeri ili me(n)talci...
LOL :vozbud::pos::pos::pos:
Pozaebani `rockerista` od nas (mislam kolektivno na site sto bea del od ex YU) nema.
[media]http://www.youtube.com/watch?v=oOVRJcv2J24[/media]
Sve manje-vise bese o.k dur ne se zarokavme...gadno.:vozbud:
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Недостасуваат друштвениот живот, музиката и спортот.Музиката од тоа време е останата да се слуша до ден денес.Инаку за политиката и СКЈ имам само негативно мислење и за крвавиот распад е крив само српскиот национализам на чело со Милошевиќ, затоа што можеа фино да си се договорат за мирно разијдување и економијата да продолжи со слично темпо помеѓу новите национални држави.......али како што рекле Србија Курва заеба работа и го унакази регионот за 50 години
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Мене за вештачката творба наречена Југославија ме заболе ку*рот! Американски проект кој од самиот почеток бил осуден на пропаст (иако пак тие ја распаднаа). Многу поубаво е вака независни, само требало уште од 1944!

kec po istorija......ocigledno ne si naucil koga , kade i koj bil zad ideata na jugoslovenstvoto :)

Зошто плачи само македончето за таа Југославија?

Па можеби, затоа што 17 години стагнираме, си тапкаме во место. Бившите југословенски републики царуваат на Балканот, да не зборам за Словенија и Хрватска кои се одлично оценети и од Европјаните... само ние останавме да кукаме и да плачеме по Тито, наместо да превземе некоја посериозна акција за излегување од сивилово. Вмро биле криви, СДСМ биле криви... сами си сме криви, што дозволивме други да ни ја кројат иднината наместо сами да одлучуваме.
Ne place najmnogu zaradi nesto drugo, tuku onaka SMOTANO so dve levi noze, najdlaboko PADNA vo toj proces, sto samo pokazuva deka NEMA KAPACITETI ...samo da prodolzi ponataka....., ako uspee da ja prezivee "bambi" fazata mozebi ke bide nesto , iako mnooogu hieni naokolu :) i nekako mnoogu anemicno...kako da se topi..namesto da raste...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Хиени....

хехехе

[media]http://www.youtube.com/watch?v=TNL1MR5aj1w[/media]
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
A be jas se izvinuvam sto pokratkiot klip go prikazav...:smeshko:
Eve...malku da se popravam:


Pacienti bate...:vozbud:
a igra Jugoslavija so Bugarija...toa ti e sigurna pobeda,kec ko bandera!
Fudbal,kosarka,odbojka.. (u rakomet,vatarpolo,tenis ne gi brojam...slabi bea epten bugarcinjata)-pa toa bese jasno uste pred da pocne utakmicata.
Kao trening nekoj...ili dobra prilika da se zarakija so `ekipata` dur si ja gledas `repkata` kako kako cunami rastura...:pos2:Ke prasam u familija,valjda kladbite bile dali ke dadat nad ili pod tri gola...:toe:

Al zatoa oni se pravdaa deka se bolji u atletika i u individualni sportovi :toe:.
Interesno,u sekoj slucaj.:pos2: hehehehe.
Eхеее, Зевсе, ти ме в'рна к'м един и хубав и кошмарен спомен едновременно.
Това е мача в Сплит, нали? Неверојатен мач, един от тези които се помнјат и се разказват на децата. Факт е че тогава Б'лгарија можеше да победи и с 4:2, но в последната минута допусна гол /според уелсците мача е бил договорен/. Много добра игра и на двата отбора, особенно на б'лгарите.
Иначе с'м с'гласен че Jугославиjа винаги е била много добра в колективните спортове, докато ние б'лгарите /като потв'рждение на индивидуализма ни/, бјахме /и сме/ добри в индивидуалните. Не може обаче да се отрече че в'в волејбола /отбојката/ винаги сме били по-добри и сме се мерили с нај-силните в света. Ето, и сега сме трети на световното. Имаме и медали от олимпиади.
А и в'в футбола - имаме 4-то мјасто, докато Jугославиjа нјама.:wink:
За ватерполо и хандбал - знаеш че в Б'лгарија тези спортове не са тачени и нјама как с 200 лјуде да постигнеш нешто.
За кошарката - там Jугославиjа наистина беше голјама сила.
Прави ми впечатление обаче, че след като Jугославиja се разпадна, бившите републики постигнаха като че ли повече спортни успехи, отколкото когато бјаха обединени в дријмтимовете на СФРJ.

А има ли нјакој спомен как беше с медиите? Например колко телевизии имаше в Jугославиjа и Македонија по онова време? Какви радиостанции се слушаха в Скопие?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Eхеее, Зевсе, ти ме в'рна к'м един и хубав и кошмарен спомен едновременно.
Това е мача в Сплит, нали? Неверојатен мач, един от тези които се помнјат и се разказват на децата. Факт е че тогава Б'лгарија можеше да победи и с 4:2, но в последната минута допусна гол /според уелсците мача е бил договорен/.
Много добра игра и на двата отбора, особенно на б'лгарите.
Иначе с'м с'гласен че Jугославиjа винаги е била много добра в колективните спортове, докато ние б'лгарите /като потв'рждение на индивидуализма ни/, бјахме /и сме/ добри в индивидуалните. Не може обаче да се отрече че в'в волејбола /отбојката/ винаги сме били по-добри и сме се мерили с нај-силните в света. Ето, и сега сме трети на световното. Имаме и медали от олимпиади.
А и в'в футбола - имаме 4-то мјасто, докато Jугославиjа нјама.:wink:
За ватерполо и хандбал - знаеш че в Б'лгарија тези спортове не са тачени и нјама как с 200 лјуде да постигнеш нешто.
За кошарката - там Jугославиjа наистина беше голјама сила.
Прави ми впечатление обаче, че след като Jугославиja се разпадна, бившите републики постигнаха като че ли повече спортни успехи, отколкото когато бјаха обединени в дријмтимовете на СФРJ.

А има ли нјакој спомен как беше с медиите? Например колко телевизии имаше в Jугославиjа и Македонија по онова време? Какви радиостанции се слушаха в Скопие?
Here he is.. the Бубрег&co hehe

Баш со последниот болдиран текст ми ја долови поентата од претходно :)

Југославија тогаш беше во незаменлив подем на спортски план, тие генерации ќе ја зацементираа бивша Југославија на првите места на подиумите во сите можни спортови, можеш да замислиш само кој играчки кадар го поседуваше секоја држава и кои успеси ги постигнаа подоцна и нема потреба повеќе да се збори.
Тие генерации беа генијални!

Инаку што е право право е, Бугарија во Атлетиката, Одбојката била на времето многу силна.

Во фудбал тоа беше само еднаш и никогаш повеќе, Стоичков беше класа играч, како фан на Барселона ми бил меѓу најомилените.
Доаѓаат светли денови за Бугарија во фудбал,и тоа е чесно да се признае, имате неколку класа играчи.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Зошто плачи само македончето за таа Југославија?

Па можеби, затоа што 17 години стагнираме, си тапкаме во место. Бившите југословенски републики царуваат на Балканот, да не зборам за Словенија и Хрватска кои се одлично оценети и од Европјаните... само ние останавме да кукаме и да плачеме по Тито, наместо да превземе некоја посериозна акција за излегување од сивилово. Вмро биле криви, СДСМ биле криви... сами си сме криви, што дозволивме други да ни ја кројат иднината наместо сами да одлучуваме.
Ne e bash taka, vo Slovenija e mnogu izrazena jugonostalgijata, za Bosna i dobar del od Srbija pak ich da ne zborime. Vchera New York Times imashe napis za "jugonostalgija" bas so akcent na Slovenija, i se obide da gi rascheni rabotite. Slovenechkiot Minister za nadvoreshni, Dimitrij Ripel, se chudi od kade tolku jugonostalgija vo SLO:

http://www.nytimes.com/2008/01/30/world/europe/30yugo.html?_r=1&pagewanted=print&oref=slogin


Osnovata na jugonostalgijata mislam deka e pred se socijalnata sigurnost (koja beshe garantirana preku stranski krediti) so koja se kupuvashe istovremeno nacionalniot mir, bratstvoto i edinstvoto. Dodatna osnova bea lichnata sigurnost i slobodata na dvizhenjeto, kako i odlichnoto obrazovanie. Jugoslovenskiot pasosh beshe navistina na cena, morashe da se vadat vizi samo za SAD i ushte par zemji, vprochem na crniot pazar Yu pashoshot se prodvashe za golemi pari.

Znachi nekoi raboti Jugoslavija kako organizirana drzhava gi nudeshe za razlika od vakuumot na drzhavni sluzhbi i uslugi vo praksata (demek haosot) koj se sozdade potoa i koj veshtachki go forsiraa odredeni politichki strukturi (Branko i kompanija vo Makedonija).

Problemot za nas beshe shto zaradi megjunarodnata situacija, makedonskoto prashanje beshe zamrznato, ZABRANETO beshe da se potegnuva vo odnosite so Grcija i so Bugarija, dodeka nie bevme uljuljkani vo slovenstvoto. Zatoa imame mnogu Makedonci posleldnive 2-3 generacii koi se pogrcheni i potatareni vo tie drzhavi.

Da ne dolzham: imashe sistem (koj znaeshe da bide mnogu represiven ako izlezesh od dadenite granici koi gi postavil) no koj funkcionirashe so toa shto garantirashe socijalna sigurnost.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom