Даjте сериозно... Ви недостига ли Jугославиjа?

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Или ставањето на камени блокови на Сава и Дунав во Белград, да.
 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
57
Поени од реакции
1
Aj seriozno imam malku rabota...
ali pred da iskocam da mu go vratam pozdravot na Trn...:vozbud:

Pa on zaedno so negovite `prijateli` neka dojde da zeme sto mu treba od taa jadna Srbija.:vozbud:Samo niv gi cekaa...hehehe

I na Bai Nedev imam eden pozdrav da mu pratam:
Специален поздрав за Зевсот:
:baeh:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Да бе, ти МакедонАц си, гледаме...
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Srbine brate.
Ako je danas za sve tvoje nesrece kriva Jugoslavija...
sam si je stvorio...
Ako je kriva politika...
sam si je vodio...
Ako su krivi politicari...
sam si ih glasao...
Ako je kriva vojska...
sam si bio vojnik...
Ako su krivi prijatelji...
sam si ih birao...
Ako su krivi neprijatelji...
sam si ih stvorio...

Ako si sve ovo znao i video,a cutao i trpeo,sam si kriv sto se ranije protiv svega toga nisi digao !!!
Aj seriozno imam malku rabota...
ali pred da iskocam da mu go vratam pozdravot na Trn...:vozbud:

Pa on zaedno so negovite `prijateli` neka dojde da zeme sto mu treba od taa jadna Srbija.:vozbud:Samo niv gi cekaa...hehehe

I na Bai Nedev imam eden pozdrav da mu pratam:
Ова се солидни докази за Зевсусиќовата македонштина. Само прочитајте ги коментарите под клиповите потпишани од Зевсус.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ај шала на страна, јас незнам како се живеело во Југославија,сум живеел надвор од овие простори и плус сум бил премлад за да осетам некои вистински придобивки, освен што сум слушал од други.

Меѓутоа мене само за едно ми е криво.. и тоа единствено од спортски план гледано, многу ме погодува што во ерата на најголемиот подем на сите Југословенски народи кога требаше да ја освојат буквално секоја титула ..мораше да се распадне.
Тие генераци беа генијални , не верувам дека некогаш повторно ќе се родат такви спортски таленти на овие простори... барем не во скоро време.
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Дајте сериозно ... ДОСТА СО ТАА ЈУГОСЛАВИЈА САМО НИЕ ПЛАЧЕМЕ 17 ГОДИНИ ПО ТАА СОЦИЈАЛИСТИЧКА ФЕДЕРАЦИЈА.


негледам никаква поента или накаков ќар од тоа.
 
N

n/a

Гостин
Просечната плата на работник во Македонија била тројно помала од
онаа на работник од ист профил во Црна Гора или Босна.
Iluzorno e da se zboruva za eden koncept koj sto e napusten,krvavo rasturen i kako takov pretstavuva zavrsena prikazna.
Iluzorno e i da probuvam da ti objasnam nekoi raboti od ekonomijata na ex SFRJ,posto od nejziniot raspad pominaa dobri 16god.
Skontaj samo deka od togas navamu prosecnata plata od 1200dm ja dostignale i prestignale samo slovencite.Site drugi stagnirame i se zanimavame so gluposti dur politicarite ne KRADAT!.
Ne e tocno deka u ramkite na SFRJ imalo takvi rezki podelbi okolu platite,pogotovo ne so Crna Gora i Bosna (ako gi sporeduvas so Makedonija).Najmnogu zarabotuvaa slovencite,pa vojvogjanite.Ali razlikite bea na nivo do plus 25%.
Mnogu lesno se kudi i se pluka po eden koncept odposle,koga nikoj ne go brani.Site sakaa nacionalni drzavi-pa ete,posle site peripetii gi dobija.
Jas imam amandmani po dva dela:
1.Raspadot morase da bide civiliziran i nekoj da moze i da znae da misli so godini nanapred.Site tie splacini sto se desija gi turam na odgovornost na Geda Gluperda(Milosevic) i negoviot `aparat`.
2.Apsolutno ne mi e jasno i nikako ne moze da svatam zosto posle cela taa krv,destrukcija i zagubeni godini koi sto se potroseni vo kreiranje na nacionalni drzavi,sega site sakaat pak da se udruzuvaat?U Evropa?Pa dobro be p.m...ima li logika?

A za toa kolku bila mokna taa Jugoslavija...moze da vi bide korisen faktot sto od togas pa do sega ova mufljuzive od politicari u cela ex YU samo kradat brate....i uste ima!Da se cudis.
E...aj so primeri.
Sto e napraveno na plan na ekonomijata vo Makedonija od 91-va pa navamu?Za kakvi investicii stanuva zbor?
Kade sme mrdnale nie napred?

I za kraj...za da ne mislite deka taka e samo kaj nas...nego da svatite deka istoto se slucuva so mali oscilacii vo site drzavi od ex YU...eve vi i del od edno pismo na Senad:

E pa zato kralju moj, sve ostaje manje-vise isto, u dnevno-politicke svrhe se talasaju narodne mase, desi se svasta, pa cak i ubistva, al sve je paravan za nastavak pljackanja preostale imovine bivse nam drzave (tek sada sam svjestan koliko je mocna i jaka bila - pa jos uvijek krcme i rasprodaju ono sto je Tito stvorio). A zivot prolazi, narodi su ovce i dobro je receno da svaki narod ima vlast kakvu zasluzuje.
A oni talambasaju, nadvikuju se ko je veci Musliman, Srbin, Hrvat, glavni su u svemu, treba im aplauza, i svi aplaudiraju, al im je dobro rekao, bravo, bravo.

Ke aplaudirate i vie...:pos2:
ili ke terame rabota?:vozbud:

Kizo...ti dva pati citaj,:toe:slozeno e. :wink:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Југославија беше мини Европска Унија.
Се сеќавам без проблеми моите ме носеа на Јадранско, Егејско море, дури и во Шпанија
Мислам дека за влез во Грција требаше 1000 марки да покажеме или нешто слично.
Но немаше проблем да се покажат.
Врска немам какви биле тогаш аранжманите за визи, дали и ги имало, знам дека имав убаво детство:)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Немаше визи.

Во тоа време, „Македонес“ беа најдобрите пријатели на грците...

дека им трошевме пари.
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Немало визи убаво се живеело ТОЧНО.
Но немало ни за Словенија Хрватска Србија ... па не плачат и не ги боли цевка за Југославија, некго си пукнале независност ( како и ние ) и си пичат напред, и сега пак 17 години немаат визи и убаво си живеат и им е супер.
А ние и понатаму ќе се лигавиме и ќе викаме вака нечини.
Е нечини знам.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Југославија беше мини Европска Унија.
Се сеќавам без проблеми моите ме носеа на Јадранско, Егејско море, дури и во Шпанија
Мислам дека за влез во Грција требаше 1000 марки да покажеме или нешто слично.
Но немаше проблем да се покажат.
Врска немам какви биле тогаш аранжманите за визи, дали и ги имало, знам дека имав убаво детство:)

Jугославија беше само пробен (експеримент) мини модел на ЕУ,заснивана од 6 држави како и ЕУ на почетокот со слични принципи ама по комунистички терк.
Според тоа како се распадна,значи предстои и распад на ЕУ итоа на ист начин само со поголеми и подалекусежни последици.Југославија се распадна на етничко разидување и ЕУ ќе се распадне на иста основа според се погласното етничко и политичко разидување.Инаку парите за влез во Грција важеа единствено за Македонците од Југославија за кој беа воведени и визите од Грчка страна затоа што Грција уште тогаш имаше валкани гаќи со анексијата на Македонска територија,слично како и Бугарија на која Тито и го отстапи Пиринскиот дел во договор со Русија.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Немало визи убаво се живеело ТОЧНО.
Но немало ни за Словенија Хрватска Србија ... па не плачат и не ги боли цевка за Југославија, некго си пукнале независност ( како и ние ) и си пичат напред, и сега пак 17 години немаат визи и убаво си живеат и им е супер.
А ние и понатаму ќе се лигавиме и ќе викаме вака нечини.
Е нечини знам.
Глеам ова се повтори неколку пати... Во сите републики постои Југо носталгијата. Дури мислам дека кај Словенците е најнагласена. Само тоа го сфаќаат како обична носталгија кон минатото. Се сеќаваат на Југославија како на бивша девојка. Е шо ни беше убаво, секс на Макарска, пастрмка у Охрид... е сеа имавме и проблеми, посебно коа умре дедо ми Јосип, малку ни се поремети врската, се искаравме, плус другарка и замеша прсти и раскинавме. А убаво ни беше :wub:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Глеам ова се повтори неколку пати... Во сите републики постои Југо носталгијата. Дури мислам дека кај Словенците е најнагласена. Само тоа го сфаќаат како обична носталгија кон минатото. Се сеќаваат на Југославија како на бивша девојка. Е шо ни беше убаво, секс на Макарска, пастрмка у Охрид... е сеа имавме и проблеми, посебно коа умре дедо ми Јосип, малку ни се поремети врската, се искаравме, плус другарка и замеша прсти и раскинавме. А убаво ни беше :wub:

he,he...nostalgija??? samo budala e nostalgicen poveke od 24 saata, a slovenci...DOKAZANO...ne se budali, .....znaci ne e nostalgija tuku nesto drugo.... verojatno pazar , sistem , cuvstvo na sigurnost koga si golem i moken, koga nikade nikoj ne ti moze nisto......:).. na prsti..den denesen se brojat gragjani na takvi drzavi....
......., za nesto drugo ne ni moze da se razgovara ovde so nekoj koj nikogas ne bil prv...:).......ednostavno nema oset za sto se zboruva....tie porasnale na trici, kako bi znaele sto e toa leb....

Gledam nekoi "ekonomski" strucnjaci nesto raspredaat......nisaj vrata zemaj plata,..... krediti i sl.....vo momentov nisaci na vrata zemaci na plata ima sigirno 1000% poveke,........... krediti??? Vo Makedonija mozebi ne tolku izrazeno , nea ne i ni davaat krediti , no drugite koi ima za sto da gi fatis...SE ZADOLZENI KO GRCKA :)

Nekoj isto spomna nesto sto navistina ne e jasno.......sto velicina ke bese toa...DO DEN DENESEN DA NE MOZE DA SE DOKRADE.....??? Sekade i masovno...

Gledam nekoj bugarin ja pocnal prikaznava so cel da verojatno podjebava siromastija :) :) !!!! siromav toj...:)
 
N

n/a

Гостин
Gledam nekoj bugarin ja pocnal prikaznava so cel da verojatno podjebava siromastija :) :) !!!! siromav toj...:)
A be jas se izvinuvam sto pokratkiot klip go prikazav...:smeshko:
Eve...malku da se popravam:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=jsOqc-xk1UU[/media]

[media]http://www.youtube.com/watch?v=6geaFOs9TIY[/media]

Pacienti bate...:vozbud:
a igra Jugoslavija so Bugarija...toa ti e sigurna pobeda,kec ko bandera!
Fudbal,kosarka,odbojka.. (u rakomet,vatarpolo,tenis ne gi brojam...slabi bea epten bugarcinjata)-pa toa bese jasno uste pred da pocne utakmicata.
Kao trening nekoj...ili dobra prilika da se zarakija so `ekipata` dur si ja gledas `repkata` kako kako cunami rastura...:pos2:Ke prasam u familija,valjda kladbite bile dali ke dadat nad ili pod tri gola...:toe:

Al zatoa oni se pravdaa deka se bolji u atletika i u individualni sportovi :toe:.
Interesno,u sekoj slucaj.:pos2: hehehehe.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom