Дали верувате во повеќе животи?

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
Би требало да има повеќе животи иначе послем смртта шо ке се прави.
 

iq0r

Mic drop
Член од
4 октомври 2008
Мислења
63
Поени од реакции
0
Верувам во повеке животи! Посебно верувам во Реинкарнација односно Паст Лајф! Си пребаруваф и само името го напишаф. и ми излегоа информации кои се поклопуваат со овој живот.. и ми делуваше доста уверливо.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Верувам во повеке животи! Посебно верувам во Реинкарнација односно Паст Лајф! Си пребаруваф и само името го напишаф. и ми излегоа информации кои се поклопуваат со овој живот.. и ми делуваше доста уверливо.
Прекрсти се, ќе ти даде друг Пас Лајф! :vozbud:
 

iq0r

Mic drop
Член од
4 октомври 2008
Мислења
63
Поени од реакции
0
хахаха.. да знам дека е АНРИАЛ али мене ми изгледаше РИАЛ
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Убаво е ова со сајлонциве, примерот со нив... него остај тоа, гарант јас сум 6ка.
Али сепак, ќе видиме точно кога ќе ме активираат. (A)
 

АМБРОЗИЈА

случајна минувачка
Член од
22 декември 2008
Мислења
351
Поени од реакции
74
Колку од нас имаат живот пред смртта?

Верувам во кармата ( причинско-последичната врска) и во тоа дека нашата животна енергија после смртта ќе се трансформира во друг облик ( во друго тело) и дека движењето кон повисоко или пониско ниво во секој нареден живот е директно предусловено од нашите постапки во овој живот и претходните. Будистите заради нивното константно ,,чистење ,, на кармата дури и се насочени кон тоа дека со помош на медитација вршат некакво си ослободување на умот, мислите итн.
Само некако не ја имам сфатено толку логиката на реинкарнацијата, физички е чудна за материјализација, а духовно совршенство постои- тоа може да се изведе и во еден живот ...
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Дијалог
Во стомакот на трудна жена се два ембриони. Првиот го прашува вториот:
- Дали веруваш во живот после раѓањето?
- Секако. Нешто мора да постои после раѓањето. Можеби токму тоа што сме овде значи дека се припремаме за тоа што доаѓа после.
- Глупости, не постои никаков живот после раѓањето. Како воопшто би можело тоа да изгледа?
- Не знам точно, но таму сигурно ќе има повеќе светлина отколку тука. Можеби ќе одиме и ќе јадиме со уста.
- Какви бесмислици се тоа! Не може да се оди ниту пак да се јаде со уста, тоа е сосема смешно. Нас не храни папочната врфца. Ќе ти кажам и нешто друго: Живот после раѓањето е невозможен, папочната врфца дури и сега е премногу кратка.
- Ма не, нешто сигурно постои. Веројатно се ќе биде малку поинаку од она на што сме навикнале овде.
- Но од таму сеуште никој не се вратил. Просто со раѓањето животот се завршува. Инаку животот не е ништо друго освен долго страдање во темнината.
- Па сега јас незнам како тоа ќе изгледа после породувањето, но сигурно ќе ја видиме мама и таа ќе се грижи за нас.
- Мама!? Ти веруваш во мајка? А каде според тебе би требало таа да се наоѓа?
- Па насекаде околу нас. Во неа и благодарение на неа ние живееме. Без неа и ние не би постоеле.
- Јас не верувам во тоа. Никаква мајка никогаш не сум видел, па со самото тоа е јасно дека таа не постои.
- Но понекогаш кога е тивко, можеш да ја чуеш како пее, или можеш да почувствуваш како го милува нашиот свет. Знаеш, јас навистина верувам дека вистинскиот живот не чека дури тогаш!
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
178
Поени од реакции
3
pred 2000 god. bev macka vo egipet me galese kleopatra ........ za potoa da stanam princ koj zivee vo makedonija
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
780
Поени од реакции
69
Не....еден живот имаме затоа искористете го максимално.
Clock is ticking.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
многу пологично до ангели во рајот и демони во пеколот во секој случај: енергијата мора да продолжува да се врти, кај оди нашата енергија? Па по се што сум видела од религииве реинкарнацијата ми е најлогична
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Jas ne se soglasuvam so toa.
Samo znam deka koga nekoj ke umri duzsata izleguva.
Nekoi ostanuvaat za kratko na zemjata
A nekoi se vgnezduvaat vo novo telo.

Eve tuka bar ima nekoja ramnoteza
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Верувам во повеке животи! Посебно верувам во Реинкарнација односно Паст Лајф! Си пребаруваф и само името го напишаф. и ми излегоа информации кои се поклопуваат со овој живот.. и ми делуваше доста уверливо.
A kako toa daj kazi i mene me interesira da vidam sto ke mi kaze za mene?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom