Дали верувате во натприродното?

Дали верувате?

  • Да

    Гласови: 324 64,3%
  • Не

    Гласови: 103 20,4%
  • Зависно (објаснете)

    Гласови: 77 15,3%

  • Вкупно гласачи
    504
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
prasanje do gospodin roger;dali si videl nesto natprirodno ako ne nema za sto ponatamu da razgovarame.
--- надополнето: 12 април 2012 во 18:12 ---
drugo vie ste vo zabluda.teorija i dokazi.vie imate teorija a jas imam dokazi kraj na muabetot.
--- надополнето: 12 април 2012 во 18:13 ---
dokazi na delo .
--- надополнето: 12 април 2012 во 18:13 ---
ako gi imate ok ako ne ne mi go trosete vremeto za dzabe
Што да ти докажам? Дека не постои натприродното? Се читаш ли?
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Ајде прочитај поназад, напишав зошто законот за атракција е заблуда. Тајната никогаш не била тајна за никого. Законикот на Хермес Трисмегистос е познат на сите окултисти.
Добро де , не е баш тајна! Но законот за привлекување не е заблуда!Го имам користено многу пати и навистина работи!(Или барем јас така си мислам!)
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Добро де , не е баш тајна! Но законот за привлекување не е заблуда!Го имам користено многу пати и навистина работи!(Или барем јас така си мислам!)
Ти така си мислиш. Еве, ќе се самоцитирам од темата за телекинеза.
Првично, тоа што ти го нарекуваш мисла е всушност активност на невроните, клетки во нервниот систем кои пренесуваат информации низ одредени делови на мозокот со електрохемиски сигнали. Напонот на тие мали "возбудувања" на невроните е од 70 до 100 миливолти. Доколку ти сакаш таа мисла да излезе од твојот мозок, треба сигналот да го засилиш со полупроводнички елементи како транзистори и диоди и веројатно попрво ќе бидеш пепел пред да ти "избега мислата."
Повели, законикот на Тот.(Хермес)
http://www.puramaryam.de/lawhermes.html
 
D

Daedalus

Гостин
Добро де , не е баш тајна! Но законот за привлекување не е заблуда!Го имам користено многу пати и навистина работи!(Или барем јас така си мислам!)
Функционира честопати на принципот на плацебо кога се применува кај себе. Појавата апофенија е карактеристика која е од психолошки карктер кај сите луѓе. Тоа е тенденцијата луѓето да наоѓаат релации помеѓу работи што немаат. (Верувањето дека ако го носиш омиленото капче на фудбалски натпревар дека твојот тим ке тепа). Ако веруваш во нешто, голема е веројатноста да ги приметуваш само случките кои се во синергија со твоето верување, а тие што не се да ги игнорираш, што е нормална природна појава кај луѓето но честопати е одговорна за погрешна интерпретација на многу случки.
--- надополнето: 12 април 2012 во 20:00 ---
prasanje do gospodin roger;dali si videl nesto natprirodno ako ne nema za sto ponatamu da razgovarame.
--- надополнето: 12 април 2012 во 18:12 ---
drugo vie ste vo zabluda.teorija i dokazi.vie imate teorija a jas imam dokazi kraj na muabetot.
--- надополнето: 12 април 2012 во 18:13 ---
dokazi na delo .
--- надополнето: 12 април 2012 во 18:13 ---
ako gi imate ok ako ne ne mi go trosete vremeto za dzabe

вака, ако ми демонстрираш било каков надприроден феномен добиваш 10000000 ден. од мене, ако не ми даваш 1000 денари. Ок?

Прашање до тебе. Дали шизофреникот гледа надприродни работи константно?
Голема е шансата ако видливо и сигурно си видел паранормален евент(не зборам за сонови, издрогираност, пијаност, лошо интерпретирање на сенки и непознати звуци или сведоштво на феномен кој остава впечаток на надприродност а е изведен од вешт илузионист или нешто во овој стил,http://en.wikipedia.org/wiki/Cold_reading или пак видео на интернет од летача чинија итн.), да имаш предиспозиции или симптоми на шизофренија.
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Ти така си мислиш. Еве, ќе се самоцитирам од темата за телекинеза.

Повели, законикот на Тот.(Хермес)
http://www.puramaryam.de/lawhermes.html
Важно си мислам или не тоа се оствари!Токму тоа што го посакував!
--- надополнето: 12 април 2012 во 22:15 ---
Цврсто верувам во натприродното...Особено во духови сеништа и вампири...Убеден сум дека постојат...
Мислам дека постирав нешто за сеништа.Сеништа не постојат тоа е само парализа во сон ,кога умот ни се буди а телото спие!Прогуглај малку sleep paralysis мислам беше на англиски.Тоа е само продукт на имагинацијата.А инаку лоши духови(демони) постојат. И Вампири постојат , но се гледаат во огледало , не светкаат , и не спијат во ковчези!Има 2 вида , оние кој пијат крв од луѓе и оние кои се хранат со енергија од други луѓе!
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
53
Поени од реакции
20
AKO SE SRETNIME NEKOGAS SIGURNO KE TI POKAZAM . SO CVRSTI DOKAZI.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
AKO SE SRETNIME NEKOGAS SIGURNO KE TI POKAZAM . SO CVRSTI DOKAZI.
па покажи веќе еднаш докази , а не само да ги спомнуваш .. страници на назад гледам дека трвдеш дека имаш докази за паранормален свет , дај ги !
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
53
Поени од реакции
20
pa dojdi brat na lice mesto pa ke si gi vidis samiot
--- надополнето: 13 април 2012 во 11:55 ---
pa dojdi brat na lice mesto pa ke si gi vidis samiot
--- надополнето: 13 април 2012 во 11:59 ---
toa ne se kazuva se gleda toj so saka slobodno ke mu kazam kade i ke si vidi samiot prosto ko gravce.takvi heroi preku kompjuter ima kolku sakas.nema poveke so da objasnuvam koj saka neka si vidi samiot koj ne negov problem.
 
D

Daedalus

Гостин
pa dojdi brat na lice mesto pa ke si gi vidis samiot
--- надополнето: 13 април 2012 во 11:55 ---
pa dojdi brat na lice mesto pa ke si gi vidis samiot
--- надополнето: 13 април 2012 во 11:59 ---
toa ne se kazuva se gleda toj so saka slobodno ke mu kazam kade i ke si vidi samiot prosto ko gravce.takvi heroi preku kompjuter ima kolku sakas.nema poveke so da objasnuvam koj saka neka si vidi samiot koj ne negov problem.

понудата важи, јас ти давам 10 000 ден. ти мене 1000 ако не ми презентираш ништо надприродно како телекинеза или телепатија. Кажи датум време ќе дојдат и сведоци... Не заборавај, илузионист сум така што ако пробаш трикови или слично малце ќе се заебеш. Но секако остануваме отвороумени како и што треба, кажи кога и каде:P
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
53
Поени од реакции
20
28 maj prilep slobodno dojdi te cekam jas ke ti dadam duplo ako go prezivees toa
--- надополнето: 15 април 2012 во 12:08 ---
nema telepatija nema telekineza ke vidis nesto sosema drugo.
--- надополнето: 15 април 2012 во 12:10 ---
hikogas ne sum se zaebal dosega bidi sto sakas ne me sekira mnogu toa neznaes ti nisto od ova go gledam toa
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
28 maj prilep slobodno dojdi te cekam jas ke ti dadam duplo ako go prezivees toa
--- надополнето: 15 април 2012 во 12:08 ---
nema telepatija nema telekineza ke vidis nesto sosema drugo.
--- надополнето: 15 април 2012 во 12:10 ---
hikogas ne sum se zaebal dosega bidi sto sakas ne me sekira mnogu toa neznaes ti nisto od ova go gledam toa
ОК батка само кажи што точно има тами и јас би дошол не е проблем, само што е тоа самовили, демони, нинџи? што е?
 
D

Daedalus

Гостин
28 maj prilep slobodno dojdi te cekam jas ke ti dadam duplo ako go prezivees toa
--- надополнето: 15 април 2012 во 12:08 ---
nema telepatija nema telekineza ke vidis nesto sosema drugo.
--- надополнето: 15 април 2012 во 12:10 ---
hikogas ne sum se zaebal dosega bidi sto sakas ne me sekira mnogu toa neznaes ti nisto od ova go gledam toa

И глеаш таму не чекаат 10 души да не истепаат xD
--- надополнето: 15 април 2012 во 16:23 ---
ОК батка само кажи што точно има тами и јас би дошол не е проблем, само што е тоа самовили, демони, нинџи? што е?
Не знам што е али љубопитен сум. Како скептик, мора да бидам отвороумен за секоја можност, така што ќе одам и ќе му дадам на Јајце шанса. Ама мора патот бар да ми го плати и едно пиво ако не 1000 ден. за тоа што сум дошол :P
 
Член од
5 јули 2010
Мислења
29
Поени од реакции
5
28 maj prilep slobodno dojdi te cekam jas ke ti dadam duplo ako go prezivees toa
--- надополнето: 15 април 2012 во 12:08 ---
nema telepatija nema telekineza ke vidis nesto sosema drugo.
--- надополнето: 15 април 2012 во 12:10 ---
hikogas ne sum se zaebal dosega bidi sto sakas ne me sekira mnogu toa neznaes ti nisto od ova go gledam toa
Jajce sto e tolku strasno za da ne moze da se prezivee, ako si seriozen i ako seriozno se desava neso i jas doagam ako moze,,,,,,bas bi sakal da vidam sto se desava....:D
--- надополнето: 15 април 2012 во 17:42 ---
И глеаш таму не чекаат 10 души да не истепаат xD
--- надополнето: 15 април 2012 во 16:23 ---


Не знам што е али љубопитен сум. Како скептик, мора да бидам отвороумен за секоја можност, така што ќе одам и ќе му дадам на Јајце шанса. Ама мора патот бар да ми го плати и едно пиво ако не 1000 ден. за тоа што сум дошол :P
RogerBacon одиме заедно на мој тросок ама ако нема нисто и ако нисто не се деси јајцето ке треба да даде една дебела скара.....МОЖЕ
 
D

Daedalus

Гостин
Jajce sto e tolku strasno za da ne moze da se prezivee, ako si seriozen i ako seriozno se desava neso i jas doagam ako moze,,,,,,bas bi sakal da vidam sto se desava....:D
--- надополнето: 15 април 2012 во 17:42 ---

RogerBacon одиме заедно на мој тросок ама ако нема нисто и ако нисто не се деси јајцето ке треба да даде една дебела скара.....МОЖЕ

Ајде бе, Јајцето може да биде првиот човек на планетава кој ќе понуди достојна евиденција за нешто што е паранормално. Па и нашава земја да се прослави по нешто :D. Како скептици, ќе ни биде чест да го објавиме ова на останатите колеги низ планетава, па да се забележи нова еволуција во науката и да се смени цел теоретски модел на биологијата, генетиката, физиката итн...Ова ќе биде големо осеќам.. :P
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
понудата важи, јас ти давам 10 000 ден. ти мене 1000 ако не ми презентираш ништо надприродно како телекинеза или телепатија. Кажи датум време ќе дојдат и сведоци... Не заборавај, илузионист сум така што ако пробаш трикови или слично малце ќе се заебеш. Но секако остануваме отвороумени како и што треба, кажи кога и каде:P
А што ако можеби е илузија и те излаже?Ако не го знаеш тој трик? :X3:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom