Дали верувате во натприродното?

Дали верувате?

  • Да

    Гласови: 324 64,3%
  • Не

    Гласови: 103 20,4%
  • Зависно (објаснете)

    Гласови: 77 15,3%

  • Вкупно гласачи
    504
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
halucinacii predizvikani od zgolemeno prisustvo na odredeni nevrotransmiteri poradi avtosugestija.....Grand Central ke moze da mi go objasnis ova podobro ne te razbrav :S
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14976457
Наводно според истражувања како ова, има веројатност дека медитацијата како автосугестивна техника го НАМАЛУВА мелатонинот кај практикантите ама истовремено нивото кај истите е зголемено при не-медитирање. Во зголемени дози мелатонинот има шанси да делува како халуциноген. Можеби згрешив што го третирав мелатонинот како невротрансмитер.
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
53
Поени од реакции
20
izvinete ali prikazni ne se dovolni ako ne veruvate vi ja nudam vistinata.ako sakate vistina povelete ke ja vidite so svoi oci.znaete knigite se dobri ali delata go pravat covekot.jas sakam da pravam dela mojot cel zivot se zasniva vrz dokazi.a ne zborovi.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Прво. Доколку немате објаснување за одреден феномен, не значи дека некој друг нема. Тука ги исклучувам натприродните, неексплицитни објаснувања.

Второ, доколку сте перцепирале одреден феномен, не значи дека тој навистина се случил. Шансите да сте биле жртва на апофенија, пареидолија, халуцинации и слично е поголема отколку што си вообразувате.

Трето, доколку имате чувство вашето искуство со одреден феномен е исто или слично со нечие туѓо, не значи дека постоењето на истиот станува поплаузибилен. Пример за ова се near-death experiences каде што многу луѓе при клиничка смрт виделе слични работи, како светлина. Во овој пример се работи за церебрална асфиксија, тоест мозокот добива премалку или воопшто кислород што ја намалува неговата когнитивна и контемплативна способност не позволувајќи му да креира комплексни структури, па затоа и прости слики како светлина.
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
53
Поени од реакции
20
izvini ne pobarav psiholosko mislenje.poznato mi e toa.sum go ucel i proucuval
znaci zboruvam za nesta sto ti ne sakas dsa gi prifatis.mojot mozok dobro znae sto e vistina a sto ne .za da se uveris vo toa te pokanuvam na 1 maj vo edna paranormalna avantura.mozes da objasnuvas kolku sakas ali toa postoi so naucni fakyi i dokazi pozz.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Да прифатам понуда од непознат лик на интернет? Не, благодарам.
Од друга страна пак, доколку навистина си истражувал, ќе ти беше познато дека сведочење за лично искуство никогаш не се зема како валидна евиденција.
 
D

Daedalus

Гостин
izvini ne pobarav psiholosko mislenje.poznato mi e toa.sum go ucel i proucuval
znaci zboruvam za nesta sto ti ne sakas dsa gi prifatis.mojot mozok dobro znae sto e vistina a sto ne .za da se uveris vo toa te pokanuvam na 1 maj vo edna paranormalna avantura.mozes da objasnuvas kolku sakas ali toa postoi so naucni fakyi i dokazi pozz.
znaes deka shizofrenicarite ne se sposobni da ja razgranicat svojata halucinacija/paranoja od vistinata. Dali treba da go zememe nivniot zbor za toa deka postoi zagovor protiv niv i deka nivnata baba e veshterka koja raboti protiv pravilata na univerzumot, zdravo za gotovo??? Tie svedocat za mn povekje paranormalni iskustva od tebe.Dali toa gi pravi "pospiritualni" od tebe? Isto e i so facite sto konzumiraat psihotropni supstancii kako lsd, dmt itn. Drugi lugje pa ne iskusuvaat nisto, drugi se gluvi, nekoi se slepi. Nekoi go videle Hare Krishna. Drugi Isus. Nekoi imaat vizii, no ne znaat dali tie se od minatoto/segasnosta/idninata. Nekoi imaat tumor na vizuelniot korteks i gledaat crni/beli tocki vo prostorot. Na nekoi retinata im e ostetena i gledaat polovicni sliki so damki. Nekoi gledaat povekje/pomalce. Odredena figura vo kafeto nekoj ja gleda kako brod a drug istata kako dinosaurus, nekoj fantazira deka postojat kiborzi i roboti/drug deka postojat elfovi no ne se slozuva so postoenjeto na kiborzite, dodeka tret veruva deka sve e ova iluzija i deka ne postojat ni elfovi ni kiborzi. Cija percepcija spored tebe treba da ja zememe za relevantna????
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
53
Поени од реакции
20
jas ne popnudiv svedocenje ja nudam vistinata. ne ziveam od frazi tuku od dela.moeto licno iskustvo sigurnonema da go objavam toa bi bilo nekorektno od mene kako falenje.tvoeto objasnuvanje ne e potkrepeno so dokazi.ubedime deka toa sto go kazuvas e vistina pa mozebi ke ti poveruvam.samo bla bla.jas ti nudam dokazi i ke si gi vidis so svoi oci.
--- надополнето: 10 април 2012 во 17:27 ---
kako prvo jas ne svedocam tuku nudam moznost da go vidis ona za so ti mislis deka se psiholoski raboti.i kako prvo sto ste napravile vi osven sto zboruvate.bla bla.VASITE ZBORUVANJA NE SE POTKREPENI SODOKAZI.moite se zatoa sto jas rabotam po princip na vistina a ne izvrtuvanje na fakti.dobro mi e poznata psihologijata i gi znam tie finti no realnosta za zal e druga.kolku i da se trudite ne mozite da ja izvrtite vistinata.moite svedocenja se samo moi jas ne se rasfrlam so takvi raboti po javni operatori koj saka da gi vidi moze da mi se pridruzi koj ne negov problem.timot moj dosega uspesno raboti i taka ke prodolzime .poz do site sto se interesiraat za paranormalni raboti.
 
D

Daedalus

Гостин
jas ne popnudiv svedocenje ja nudam vistinata. ne ziveam od frazi tuku od dela.moeto licno iskustvo sigurnonema da go objavam toa bi bilo nekorektno od mene kako falenje.tvoeto objasnuvanje ne e potkrepeno so dokazi.ubedime deka toa sto go kazuvas e vistina pa mozebi ke ti poveruvam.samo bla bla.jas ti nudam dokazi i ke si gi vidis so svoi oci.
--- надополнето: 10 април 2012 во 17:27 ---
kako prvo jas ne svedocam tuku nudam moznost da go vidis ona za so ti mislis deka se psiholoski raboti.i kako prvo sto ste napravile vi osven sto zboruvate.bla bla.VASITE ZBORUVANJA NE SE POTKREPENI SODOKAZI.moite se zatoa sto jas rabotam po princip na vistina a ne izvrtuvanje na fakti.dobro mi e poznata psihologijata i gi znam tie finti no realnosta za zal e druga.kolku i da se trudite ne mozite da ja izvrtite vistinata.moite svedocenja se samo moi jas ne se rasfrlam so takvi raboti po javni operatori koj saka da gi vidi moze da mi se pridruzi koj ne negov problem.timot moj dosega uspesno raboti i taka ke prodolzime .poz do site sto se interesiraat za paranormalni raboti.
ама не ми одговори на прашањето као што гледам (y)
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
jas ne popnudiv svedocenje ja nudam vistinata. ne ziveam od frazi tuku od dela.moeto licno iskustvo sigurnonema da go objavam toa bi bilo nekorektno od mene kako falenje.tvoeto objasnuvanje ne e potkrepeno so dokazi.ubedime deka toa sto go kazuvas e vistina pa mozebi ke ti poveruvam.samo bla bla.jas ti nudam dokazi i ke si gi vidis so svoi oci.
--- надополнето: 10 април 2012 во 17:27 ---
kako prvo jas ne svedocam tuku nudam moznost da go vidis ona za so ti mislis deka se psiholoski raboti.i kako prvo sto ste napravile vi osven sto zboruvate.bla bla.VASITE ZBORUVANJA NE SE POTKREPENI SODOKAZI.moite se zatoa sto jas rabotam po princip na vistina a ne izvrtuvanje na fakti.dobro mi e poznata psihologijata i gi znam tie finti no realnosta za zal e druga.kolku i da se trudite ne mozite da ja izvrtite vistinata.moite svedocenja se samo moi jas ne se rasfrlam so takvi raboti po javni operatori koj saka da gi vidi moze da mi se pridruzi koj ne negov problem.timot moj dosega uspesno raboti i taka ke prodolzime .poz do site sto se interesiraat za paranormalni raboti.
Ништо посебно не ни кажа. Зеде три зборчиња, ги фотокопираше на 10 страни и листовите ги фрли во машина за алишта.
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
53
Поени од реакции
20
braka ako ne ste za vakvi raboti najdete satrana za psihologija.ova e strana za paranormalni raboti.ne mi ni treba poveke zborovi .ako ti kazam nema sigurno da me razberis.ne sum dolzen da vi se ispoveduvam .mojata misija e jasna i tocka.i ke ve molam poveke bez provokacii ne vi dolikuva.ako jas neznam togas ti daj mi dokaz deka toa sto go tvrdis e vistina pokazi nesto napravi i tn.zatoa sto jas duri ne vidam ne veruvam.ubedete me deka ste vo pravo .teoretICARI KAKO VAS IMA MILION.
 
D

Daedalus

Гостин
braka ako ne ste za vakvi raboti najdete satrana za psihologija.ova e strana za paranormalni raboti.ne mi ni treba poveke zborovi .ako ti kazam nema sigurno da me razberis.ne sum dolzen da vi se ispoveduvam .mojata misija e jasna i tocka.i ke ve molam poveke bez provokacii ne vi dolikuva.ako jas neznam togas ti daj mi dokaz deka toa sto go tvrdis e vistina pokazi nesto napravi i tn.zatoa sto jas duri ne vidam ne veruvam.ubedete me deka ste vo pravo .teoretICARI KAKO VAS IMA MILION.
Паранормалните феномени се највеќе поврзани со психологијата на луѓето а не со реални појави во природата. Со што сакаш да почнам да ти докажувам и за која област од паранормалното конкретно, дај област ја ти давам докази па ти ми даваш контра евиденција ок???
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Ај не си набивајте комплекси!Сакајте верувајте , сакајте не!А вистина е дека некои луѓе СЕ во можност да бидат телепатични , емпати или телекинетични!Се со моќта на потсвеста , или мозокот , или Тајната , законот на привлекување, со кои не само може да се случи натприродно нешто за човекот туку и за оние околу него!
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ај не си набивајте комплекси!Сакајте верувајте , сакајте не!А вистина е дека некои луѓе СЕ во можност да бидат телепатични , емпати или телекинетични!Се со моќта на потсвеста , или мозокот , или Тајната , законот на привлекување, со кои не само може да се случи натприродно нешто за човекот туку и за оние околу него!
Ајде прочитај поназад, напишав зошто законот за атракција е заблуда. Тајната никогаш не била тајна за никого. Законикот на Хермес Трисмегистос е познат на сите окултисти.
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
53
Поени од реакции
20
prasanje do gospodin roger;dali si videl nesto natprirodno ako ne nema za sto ponatamu da razgovarame.
--- надополнето: 12 април 2012 во 18:12 ---
drugo vie ste vo zabluda.teorija i dokazi.vie imate teorija a jas imam dokazi kraj na muabetot.
--- надополнето: 12 април 2012 во 18:13 ---
dokazi na delo .
--- надополнето: 12 април 2012 во 18:13 ---
ako gi imate ok ako ne ne mi go trosete vremeto za dzabe
 

Kajgana Shop

На врв Bottom