Дали би ги смениле своите родители?

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Не би ги сменила за ништо.

Да не беа они, немаше да знам каков родител да не станам во животот.
Да можам, веднаш без мислење зашто знам дека секои би биле подобри!!
--- надополнето: 6 јули 2013 во 21:14 ---

Ептен се пронајдов во реченицава. Барем таква корист имаме, знаеме какви не треба да бидеме;)
многу тешки зборови имате во постовиве... размисливте ли барем пред да пишете?

како може да кажете такво нешто за родителите - оние кои ве створиле ве донеле на свет и се грижат за вас.


инаку - колку и да ме нервираат родители во одредени ситуации и колку и да се караме и расправаме НИКОГАШ не би ги заменил за ниедни други или на свет. поготово не би ги заменил со фактот дека и двајцата се инвалиди.

Фала чао пријатно!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: aye
S

StormRage

Гостин
искрено не дека сум некој голем фан на моите родители... али убаво ме исчеличија и се убив од работа... малтретирање и ова она... И пак, пак сум им благодарен до некој степен, би отишол до крај на светот и ќе се снајдам и таму, поради сето тоа што сум го видел и преживеал. Иначе да, добра поука и добар дел од тоа каков не треба да бидам како родител.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: aye

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Да бидам бар пола од родител од тоа што се моите ќе бидам пресреќен.Премногу се жртвуваа и сеуште се жртвуваат за своите деца,иако поготово јас знам некад да бидам неблагодарен коњ и отпосле кога ќе ми текне што сум направил ме мачи совеста ко да сум убил човек.Од друга страна моите имаат повеќе неродители од родители.Татко ми не завршил факс пошто баба ми му ги фрлала книгите и го терала да работи.На мајка татко и не дошол да не види 15 години пошо изгледа ја слуша и ја поштуе маќеата на мајка ми повеќе од ќерка си и своите внуци.А дрталава стари а нешто се разболат, моиве чим чујат им се потресуваат,се секират,трчаат да им помогнат.Кога можат моите да сакаат такви суштества..кога конечно успеав да го сфатам тоа,да разберам што имам покрај себе,и кога не се во право си ја наведнувам главата и преќутувам.
 
Член од
16 март 2014
Мислења
118
Поени од реакции
174
Некои викаат дека како што можеш сам да се заебеш не може никој. Други викаат дека многу зависи од среќа. Не знам за тоа. Мене родителите ме упропастија. Али во секое лошо има некое добро. Мојата најголема мотивација да завршам школо и да најдам работа беа моите родители. Се со цел никогаш пвоеќе да не ми треба ниту денар од нив и никогаш повеќе да не ги видам во животот. Нека се ебат на старост пичка им матер ќе умрат сами ко копуци. Од што се многу паметни. Дали би ги менал, небитно, битно добија среден прст од мене.
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Не би ги менувала, али би сменала некои работи кај нив.
Можда кај некој ладнокрвен нема многу да палат, али емотивец како мене многу го вреѓаат тие испади предизвикани од карактеристиките.Едноставно на моменти не бираат зборови и тон на глас кога се обраќаат.Па што ми е гајле дали се нервозни за нешто, нека не се истресуваат над мене или брат ми, као демек јас нервозна од училиште идам и над глава им се качувам,со еден единствен збор ги немам навредено никогаш во живот па колку и да сум нервозна и колку да ми е скурчено од се и дојдено само до плачење...Едноставно оди во соба и одмарај, како јас што правам.
Иначе друго све е океј, се досега што било во граници на нормала секако ми било дозволено, од ништо не сум била ускратена и 24/7 се над нас такада неам потреба да се жалам многу.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Pa ne... ali ko sho kaza hristinna, bi smenil nekoi raboti kaj niv... kaj tatko mi.
 
Член од
21 април 2014
Мислења
10
Поени од реакции
4
Никогаш не би заменил родител , особено оној кој ти подарил живот, кој ти подарил се.!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
За анџелина џоли - сместа!
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Никако во никаков случај тоа не би го направил ниту пак некогаш би го споменал бидејќи имам родител онаков каков што и треба љубов и се она што е потребно секогаш сум го имал.
 
Член од
12 септември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
26
Леле колку глупа тема какво е ова прашање бре ?една е мајка и еден е татко, најдобри родители имам бе не би ги мењала за ништо на овој свет :)
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
И да сакам нема да можам, затоа пак јас ќе сменам некои работи што ми ги сееле кога сум бил мал, а и сега, како што се верување во некоја религија, политичка определеност, суеверие, начин на воспитување и општо однесување и сл.
 

pantaman87

Дружељубив
Член од
1 февруари 2022
Мислења
11
Поени од реакции
8
Дали би ги заменале своите родители кога би можеле?
Еве мене некогаш преку гла ми идет и си велам Ех да си имав други мајка и татко...
Ама некогаш сум му благодарна на Господ шо тие двајца ми се мајка и татко, зш знам колку се трудет и се мачет за мене и за сестрами, а ние некогаш сме неиздржливи...
Повелете

Ова е многу осетлива тема која може да го погоди емтивно ако секој и вака почне да размислува, секој длабоко кој би медтирал над овој напис и можеме многу мисли да произлезат за вакво рзмислување.

Еве мое размислување кое може да ти помогне да ги разбереш и товите родители:
Некој пат или многу пати кога размислуваме во себе можеби ги обвнуваме нашите родители за некаков недостиг, како да тие се виновни за некој наш неуспех во животот или пак сме се посрамотени од родителите во некои период од нашиот живот.

Најважно е ако успееме да го разбереме и нивниот статус на живеење како живееле и какви последци нив им оставило нивното минато од нивните постари. Некој биле богати со разгалени деца кој растеле со секакви задоволста и угодни услови за успех, некој полсушни некој непослушни, некој пак скромни под тешки услови ама пак имало слога, љубов биле поодговрни да ги воспитаат децата да одта со позитивно достоинство во јавноста, ама пак некој под тешки услови се изборило(измачиле) некој немале изградено добар позитивен карактер или литаретурен речник, не биле доволно образовани, и се тое се пренесува, некој со лоши манифестации, некои без успех и добро образование луѓе од ниски калси, некои од средни и високи, некој напрдувале во повисоко со ниво за развивање во културно општество некој не напредувале доволно. Секој како стекнал нешто од своите предци, а на нас следните генерации не ни се допаѓаат некои нивни постари методи и кодекси на однесување и од разнлични прични итн. Се она што можеби ни смета кај родителите е генетцко пореметивање, недоградување, надоградување според тоа ако ти се сткнале во свое време, со промена на временски периоди во поинакви услови, некој генерции се поправаат напредуваат кон подобра свера на живеење некој пак заостануваат во време на напредување или поинаков општенсвен развиток итн.

Sensitive question for deep thematic thinking and clarification :tapp: :toe::masa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom