Грција излегува од Еврозоната?

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Slovacite ispadnaa najpametni pred nekolku godini koga prvpat pukna krizata, samo im go pokazaa sredinecot i na grcite i na ostanatite i ne dadoa ni dinar za spasuvanje. Pa i smesno e slovacka so 300 evra penzii da plakja za nenormalnite i nezarabotenite 1000+ evra grcki penzii. Totalen idiotizam. Vo Slovenija veke se kreva rajata koga vidoa deka tie dve milijardi so im gi pozajmija togas na grcite gi lapna temnicata, a togasnata vlada gi lazese deka se ke se vrati do posleden cent pa plus i so kamati duri. Vo Evropa vrie, i veruj mi Grcite nikoj vise ne gi spasuva i debelo ke go jadat stapot. Se poglasni se frakciite so zahtevaat Grcka da se sutne od EU i od EMU.
Словачка ? Циганштана, кај можеш да ги споредиш со Грција која е велесила и стара членка на ЕУ И НАТО. Пре ќе ја шутнат Словачка и Чешка и Бугарија отколку Грција. Сакале нејќеле ќе плаќаат.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Slovacite znaci ednas odbija, sega site drugi gledaat kolku e saatot i veke pari nikoj nema da dade. Slovacka e primer za drugite picki i beskicmenjaci. Danska i Holandija se so stav uste od poodamna Grcite odma da se sutnat nadvor. Grcite ne se nikakva velesila, balkanska bagra so se slepa (dosega) na tugi nezaraboteni pari.
Nemaat ama bas nikakva industrija da si go opravdaat standardot i redno vreme e da padnat na realen prosek plati penzii za niv od okolu 150-300 evra
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Slovacite znaci ednas odbija, sega site drugi gledaat kolku e saatot i veke pari nikoj nema da dade. Slovacka e primer za drugite picki i beskicmenjaci. Danska i Holandija se so stav uste od poodamna Grcite odma da se sutnat nadvor. Grcite ne se nikakva velesila, balkanska bagra so se slepa (dosega) na tugi nezaraboteni pari.
Nemaat ama bas nikakva industrija da si go opravdaat standardot i redno vreme e da padnat na realen prosek plati penzii za niv od okolu 150-300 evra
Не е така. Донекаде си во право ама за среќа на Грција има уште долго да им плаќаат и отпишуваат долгови. Уште многу години. И тоа сите земји членки мора да покажат солидарност кон Грција. Кризата има и убаво лице. Грците и понатака ќе имаат 5-600 Евра минимална пензија и 1500 евра плата. Сакала нека се лути цела Европа.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Slovacite znaci ednas odbija, sega site drugi gledaat kolku e saatot i veke pari nikoj nema da dade. Slovacka e primer za drugite picki i beskicmenjaci. Danska i Holandija se so stav uste od poodamna Grcite odma da se sutnat nadvor. Grcite ne se nikakva velesila, balkanska bagra so se slepa (dosega) na tugi nezaraboteni pari.
Nemaat ama bas nikakva industrija da si go opravdaat standardot i redno vreme e da padnat na realen prosek plati penzii za niv od okolu 150-300 evra
Да бе Македонија со 2 езера и 4 фабрики да има исти просек на плати и пензии со Грција која има ненормален туристички потенцијал, можеби најак во Европа.
 
S

silmarillion

Гостин
Словачка ? Циганштана, кај можеш да ги споредиш со Грција која е велесила и стара членка на ЕУ И НАТО. Пре ќе ја шутнат Словачка и Чешка и Бугарија отколку Грција. Сакале нејќеле ќе плаќаат.
Прво и основно да кажеш некој дека е циган мора прво да се погледнеш у огледало. Те читам на темава ни еден аргумент немаш дадено зашто некој е или не е циган него од некоја емотивна страна коментираш. Ти ги оправи Грците кога од Олимп надоле сами викаат за овие Солунчаниве дека се цигани. Меркелка уште паѓа на шармот на Ципрас али ќе сноси политичка одговорност на наредни избори ако им прогледа низ прсти овојпат.

Да ти е средна плата 1500 евра со позајмени пари и 1000 евра со свои пари, па напрај ја математиката околу циганштлукот, или имаме можда различни сфаќања околу таа тематика. Уосталом, да не почињаш и ти рецепт со познатата - позајумваш 3 јајца, кило брашно итн... ? :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.072
Поени од реакции
11.440
Овие планираат и на ќоро и сакато да доделуваат службенички пензии, прашање е дали ќе биде во евра или драхми

Greek Unwed Sons to Receive Pension if Deceased Father was Civil Servant

Greece’s Court of Audit is about to rule that sons of deceased public sector employees, civil servants and military personnel would be eligible to receive a pension if they are not married. So far, the law applied only to unwed daughters, who are receiving a pension if their father was a public worker and is deceased.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.412
Поени од реакции
2.756
Се се сведува на интересите на ЕУ и САД. Според мене ако сакаа да се отарасат од Грција ќе го направеа тоа уште одамна, и немаше толку многу пати да им ги отпишуваат долговите...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681

Класична ПР војна и креирање на магла. Ни е од економија не ги интересира во моментов, ниту Атина, ниту Брисел.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.188
Поени од реакции
18.003
Класична ПР војна и креирање на магла. Ни е од економија не ги интересира во моментов, ниту Атина, ниту Брисел.
Се разбира, кога прашањето за Грција веќе не е економски проблем, туку геополитички.
Грциве имаат ненормална добра позиција сега, глупи ќе бидат да не ја искористат.

Блискиот исток се распаѓа, северна африка врие, Пустин и Ердоган сеуште аздисуваат...
... супер позиција за Грциве, па да видиме дали му држи на САД и ЕУ, да ја заебат.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Се разбира, кога прашањето за Грција веќе не е економски проблем, туку геополитички.
Грциве имаат ненормална добра позиција сега, глупи ќе бидат да не ја искористат.

Блискиот исток се распаѓа, северна африка врие, Пустин и Ердоган сеуште аздисуваат...
... супер позиција за Грциве, па да видиме дали му држи на САД и ЕУ, да ја заебат.
Ако сакаат да ја заебат Грција за 2 години ќе јадат земја и тоа тие што можат да јадат земја ќе бидат среќните.Грците се во катастрофална положба најдобрата варијанта им е да свиткаат кичма и да ги прифатат сите барања на ЕУ ,ако продолжат со вакви политички циркузи каде пробуваат да ги поткопаат ЕУ политички,ќе завршат со граѓанска војна и без добар дел од територијата.

Грците од секогаш ја имале предноста да имаат добра репутација ( античка држава, демократија ,филозофија).Сега се познати како неработници,преваранти и арогантни копиља нема никој ни да мрдне прст да им помогне.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681
Се разбира, кога прашањето за Грција веќе не е економски проблем, туку геополитички.
Грциве имаат ненормална добра позиција сега, глупи ќе бидат да не ја искористат.

Блискиот исток се распаѓа, северна африка врие, Пустин и Ердоган сеуште аздисуваат...
... супер позиција за Грциве, па да видиме дали му држи на САД и ЕУ, да ја заебат.
Грција го има и Кипар, кој е исклучително битен. И истиот Кипар, потпиша воен договор со Русија, во кој им дава дозвола да ги користат кипарските пристаништа за воени цели. Така да, си прават простор за да може да си дозволат идни геостратешки маневри.

Дополнително, Ципрас не е глуп човек. Знае дека ако Грција банкротира, просечен Грк ќе живее многу полошо отколку ако Грција ги прифати мерките за штедење. Ама тоа не му е битно. Има задача да ја поткопа Германија, за тоа беше донесен на власт, и тоа ќе го прави.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Грција го има и Кипар, кој е исклучително битен. И истиот Кипар, потпиша воен договор со Русија, во кој им дава дозвола да ги користат кипарските пристаништа за воени цели. Така да, си прават простор за да може да си дозволат идни геостратешки маневри.

Дополнително, Ципрас не е глуп човек. Знае дека ако Грција банкротира, просечен Грк ќе живее многу полошо отколку ако Грција ги прифати мерките за штедење. Ама тоа не му е битно. Има задача да ја поткопа Германија, за тоа беше донесен на власт, и тоа ќе го прави.
Да, само колку долго ќе трае ако просечните Грци во негово време живеат многу полошо отколку пред него?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681
Да, само колку долго ќе трае ако просечните Грци во негово време живеат многу полошо отколку пред него?
Зависи колку успешно ќе ја продаде приказната за злите Германци и европејци. Засега, одлично му оди, затоа и Јункер е вознемирен и почна да патетизира со споменување на Платон во говори. Успеа на ЕУ да им ја накалеми вината затоа што грчките банки не може да им исплатат пари на грчките граѓани.
 
S

silmarillion

Гостин
Со оглед на тоа што приказната им ја продава на неговите кои се битни ко ланскиот снег за еден просечен Нирнбергчанец, може Ципрас да си игра политика и геостратегија колку сака, рачунот стига секогаш.
 
S

silmarillion

Гостин
Незнам кога последен пат си бил во Грција и кога последен пат си правел муабет со локалец поготово од овие "нашиве" на север, ама да знаат каков оптимист за нивната црна иднина има наше државјанство ни налепница ќе ни лепат ни таблици ќе ни гребат :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom