Грција излегува од Еврозоната?

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Незнам кога последен пат си бил во Грција и кога последен пат си правел муабет со локалец поготово од овие "нашиве" на север, ама да знаат каков оптимист за нивната црна иднина има наше државјанство ни налепница ќе ни лепат ни таблици ќе ни гребат :)
На бугарски таблици возам. И во Англија сум со такви а тебе кој те тера да идеш у Грчка со македонски таблици
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi
S

silmarillion

Гостин
Епа поздрави ги тие во Англија со тебе што се заедно и прашај ги зашто избегале од родната им грутка кога ете нели ЕУ со задоволство и голема чест ќе им ги плаќа долговите и уште ќе бара да им доплати :)

За таблициве батали маубетов не е темата тоа :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Зависи колку успешно ќе ја продаде приказната за злите Германци и европејци. Засега, одлично му оди, затоа и Јункер е вознемирен и почна да патетизира со споменување на Платон во говори. Успеа на ЕУ да им ја накалеми вината затоа што грчките банки не може да им исплатат пари на грчките граѓани.
Сето тоа ОК засега, ама од приказни не се живее. Грците беа навикнати на лагоден живот, бргу ќе си го бараат назад.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Гејците што ќе го јадат стапот ќе го јадат и бетер од нас ќе станат,туку да си ги сменам еврата во франци или фунти додека не сум ги јадел јас стапот
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Со оглед на тоа што приказната им ја продава на неговите кои се битни ко ланскиот снег за еден просечен Нирнбергчанец, може Ципрас да си игра политика и геостратегија колку сака, рачунот стига секогаш.
Може да си игра геостратегија и со левичарски сили низ цела Европа тоа и му е планот најверојатно на будалата.Али кога ќе претера ЕУ ќе ја удават Грција во нивната крв.Премногу долго биле секогаш во добра милост што немаат осет што се случува кога некој ќе ја претера.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Да бе Македонија со 2 езера и 4 фабрики да има исти просек на плати и пензии со Грција која има ненормален туристички потенцијал, можеби најак во Европа.
Od turizmot fajde nema ni 1% od naselenieto. Slicno kako Hrvatska. Nema li jaka industrija sve ti e gabe.
 
Ф

Флеш

Гостин
Свртете на Сител 3,зборат за Грција сега.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
spored momentalnata situacija dali e poisplatlivo evroto da se zameni vo dolar ili funta, odkolku zastedenite pari da ti bidat vo evra ?
 
Ф

Флеш

Гостин
spored momentalnata situacija dali e poisplatlivo evroto da se zameni vo dolar ili funta, odkolku zastedenite pari da ti bidat vo evra ?
Фунтата е јака,држи добра стабилност,а доларот во последно време јако нагло порасна.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
pa se mislam spored momentalnata situacija vo grcija da gi smeam i taa malce zasteda da ja prefrlam na druga valuta da ne bide evro?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
pa se mislam spored momentalnata situacija vo grcija da gi smeam i taa malce zasteda da ja prefrlam na druga valuta da ne bide evro?
Ја утре ги мењам у фунти и франци па после еврото нека го снајде иста судбина како ЈУ динарот
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
Ја утре ги мењам у фунти и франци па после еврото нека го снајде иста судбина како ЈУ динарот
pa jas deneska cel den se mislam dali evroto da go prefrlam vo funti ili dolari (frankovi) , a nemam nikoj prijatel strucen da pitam zza sovet.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.094
Поени од реакции
9.679
Ја утре ги мењам у фунти и франци па после еврото нека го снајде иста судбина како ЈУ динарот
1 швајцарски франк моментално е 59 и нешто денари. Ќе падни и тоа за брзо си викам. Баш со еден професор за ова правевме муабет, вика намерно го држат ова ниво швајцарците и поима немам зошто и која им е намерата :D
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
1 швајцарски франк моментално е 59 и нешто денари. Ќе падни и тоа за брзо си викам. Баш со еден професор за ова правевме муабет, вика намерно го држат ова ниво швајцарците и поима немам зошто и која им е намерата :D
pa spored toa sto i da menuvas evroto vo sto sakas da go menas ako toa padne ke pocne sicko da page i sekak si vo zaguba ebalo si majkata
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Не е иста ситуацијата Ирска/Исланд и Грција/Хрватска/Кипар.Во Ирска/Исланд самите држави немаа никакви проблеми туку приватните банки пропаднаа поради лоши заеми и така им почна кризата,до негде и Шпанија би била во истава група.Во Грција/Хрватска/Кипар самите држави повеќе не можат да ги исплаќаат своите долгови а сега на Грција и самиот банкарски сектор ќе им пропадне.
Уште пред Хрватска да стане членка на ЕУ една анализа говореше дека многу ќе изгуби и најголемата гранка која ќе биде погодена е туризмот и бродоградбата. Нејсе влегоа во ЕУ Хрватска веднаш загуби над 1 000 000 евра ќе ме прашаш како над 500 000 Руси ги откажаа своите аранжмани затоа што сега им беше потребна виза за влез во Хрватска потоа мајмуните им најдоа некое надминување на планот во бродоградбата за што беа обврзани да платат пола милијарда пенали е така господа се сведува здрава економија у нездрава!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom