Грција излегува од Еврозоната?

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Грчката криза која траеше неколку години, и која особено се засили по доаѓањето на власт на лево ориентираната Сириза, влегува во најкритичната фаза. По вчерашната најава на Ципрас за референдум на 5-ти јули и неговото барање да се продолжи дотурањето пари од ЕЦБ до тој датум, денес доби шлаканица од останатите земји членки на еврозоната. Таквиот предлог е одбиен и останува само уште одлуката на ЕЦБ во следните неколку дена за да се официјализира банкротот на нашиот ни драг и никогаш непрежален јужен сосед.
Веќе има редици пред банкоматите и бензиските станици, а некои банки веќе најавиле дека во понеделник нема да може да се подигаат пари од нивните банкомати.

http://www.bbc.com/news/world-europe-33300543

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/94fd2ff2-1cde-11e5-ab0f-6bb9974f25d0.html#axzz3e6Vi9MHv
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Почеток на крајот на европската унија.
Колку што знам ти работиш во Германија, па ме интересира дали поддржуваш грчко напуштање на ЕУ или не?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Па редно беше. Доста ги толерираа со години:)
 
Член од
17 јуни 2015
Мислења
35
Поени од реакции
65
Јас не би се радувал премногу на туѓата несреќа. Не дека многу ги сакам грците, меѓутоа секоја економска нестабилност во регионот не може никако да ни оди нас во прилог, посебно со грците со кои имаме солидни економски размени и многу бизнис соработки. Доволно имаме домашни проблеми и политичка нестабилност.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.256
Колку што знам ти работиш во Германија, па ме интересира дали поддржуваш грчко напуштање на ЕУ или не?
Доколку грчка излезе од ЕУ зоната ќе биде тоа распад на ЕУ ама исто така ќе биде и катастрофа за сегашниов стандард кои го имаат грците и со тао би се вратиле на едно ниво ако не и пониско од регионов.

Поради фактот дека многу од големите и профитабилни компании во МК се под грчка капа, индиректно ќе значи тоа и удар за македонската економија.

Сепак сметам дека грците со ова блефираат, бидејќи и тие знаат дека без ЕУ се за никаде.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Менe најмногу ме итнересира како тоа ќе се одрази на обичниот Македонец како турист :) А биле а не биле во ЕУзоната исто ми е.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Vo Grcija realno platite i standardot treba da se kolku kaj nas i vo bugarija, i na tolku ke padnat. Dali ke imaat evro ili drahma voopsto ne e bitno. Drzava so nikakva industrija si delat plati i penzii po 1000 evra? I uste plukaat po kreditorite? Haha, evropa i poloticarite se idioti so dozvolile ovakov nerealen standard i prikrivanje na realnite moznosti na grckoto stopanstvo.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Менe најмногу ме итнересира како тоа ќе се одрази на обичниот Македонец како турист :) А биле а не биле во ЕУзоната исто ми е.
Tie so idat tamu na odmor se sve prodadeni dusi. Abe dinar ne im davam. Imas crna gora, hrvatska, turcija, bugarija, po novo i albanija. nema potreba da im se dava pari na toa grckite gomnojadci.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Tie so idat tamu na odmor se sve prodadeni dusi. Abe dinar ne im davam. Imas crna gora, hrvatska, turcija, bugarija, po novo i albanija. nema potreba da im se dava pari na toa grckite gomnojadci.
Тие одат во Македонија, да си ги посетат корените.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.256
Tie so idat tamu na odmor se sve prodadeni dusi. Abe dinar ne im davam. Imas crna gora, hrvatska, turcija, bugarija, po novo i albanija. nema potreba da im se dava pari na toa grckite gomnojadci.
Абе све се то патлиџан туристи, да не мислиш дека некој купува нешто на цени за туристи од западна европа?

Па у западна европа не е толку скапо колку у грчка, а за тие цени добиваш квалитет крш.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Почеток на крајот на европската унија.
Фајронт пер, ќе гасат светло и ќе фатат европјаните патот накај Македонија.:icon_lol:

Шала на страна, Грчкиот БНП е само 1.5% од вкупниот БДП на ЕУ.
Втора важна работа(можеби и прва по важност) Грција можно е да излезе од Еврозоната, но неверојатно е да излезе од Унијата.[DOUBLEPOST=1435434101][/DOUBLEPOST]
групна карма за целата им нација
Шо карма, се навикнаа до сега, шестти по ред од 1800 година.:D
 
Последно уредено:

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Грција не излегува од еврозоната ни на едните и на другите не им е на крај на памет. Јасно е ова и решено оддамна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom