Гледање во сонцето (sungazing)

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
види ги бе сончеви наркоманишта. па и пред сите се кажуваат ццц :pos:



зимно време, посебно ако е ладно, наоблечи се убаво пред да гледаш. ако не можеш да гледаш, не гледај. боса надвор не! дома, зависи ако е топло. ако гледаш од дома, обавезно со отворен прозор, никако преку стаклото.
Изгледа ќе чекам пролет....:)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
па рани почетоци уште..денес 2 и 30 o_O,ти на колку
само терај.....гледав во летото,стигнав до 7 минути и престанав.....не знам зошто престанав,а инаку се чувствував не знам зошто некако подобро :)

за тие што мислат посериозно да се зафатат не е лошо да имаат апаратче за мерење на УВ зрачењето моментално,пошто се гледа на максимум УВ 2........и “слушајте“ ги очите што ви кажуваат,ако не е прикладно према очите гледањето - да не гледате,ако се изгуби видот тешко дека некој ќе ве среди назад.....
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
само терај.....гледав во летото,стигнав до 7 минути и престанав.....не знам зошто престанав,а инаку се чувствував не знам зошто некако подобро :)

за тие што мислат посериозно да се зафатат не е лошо да имаат апаратче за мерење на УВ зрачењето моментално,пошто се гледа на максимум УВ 2........и “слушајте“ ги очите што ви кажуваат,ако не е прикладно према очите гледањето - да не гледате,ако се изгуби видот тешко дека некој ќе ве среди назад.....
сега не ви треба ув апарат. тоа преку лете. инаку, во право си, очите треба да се слушаат.

Mnogu pozivo se osekjam samo toa :)
Koga gledam, celata sum hyper, imam sila site obvrski da gi zavrsam vo tekot na denot, postojano vo dvizenje sum.
Koga ne gledam, ke se vratam vo 4 od skolo zaspivam odma I posle toa za nisto ne me biva... -.-
мене животот ми го менува со таа позитивност што ми ја даде.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
сега не ви треба ув апарат. тоа преку лете. инаку, во право си, очите треба да се слушаат.
така е,ова време на овие простори денски УВ зрачењето е максимално 2 преку цел ден,арно ама мене ми е јако,осеќам дека ми смета......сепак најбезбедно е кога е 0 УВ индекс
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
така е,ова време на овие простори денски УВ зрачењето е максимално 2 преку цел ден,арно ама мене ми е јако,осеќам дека ми смета......сепак најбезбедно е кога е 0 УВ индекс
ако имаш светли очи ко мене, нормално дека ќе мижуркаш. затоа гледај да е кога изгрева или заоѓа. тогаш немаш мака.
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Би сакала да го слушнам вашето искуство ,зимно време сонцето го гледате надвор или преку прозор?боси или со папучи?
Јас немам шанси да го видам сонцето....некако не ми е на видик...треба да излезам на улица!
Јас одам на посебно место во градот и од таму го гледам зајди сонцето.
--- надополнето: 11 декември 2012 во 09:21 ---
види ги бе сончеви наркоманишта. па и пред сите се кажуваат ццц :pos:
шшшшш :)
 
Член од
23 мај 2012
Мислења
48
Поени од реакции
44
Сакав денес да почнам ама ништо облачно е не се гледа сонцето само зраците.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
Сакав денес да почнам ама ништо облачно е не се гледа сонцето само зраците.

ако мислиш да почнуваш прво добро информирај се добро,еве наназад имаш добри 16 страници наназад........најбитно не форсирај во време туку оди постапно со отприлика 10 секунди повеќе секој ден,исто НИКАКО во јако Сонце,ами секогаш СТРОГО на излез или на залез !
 
Член од
23 мај 2012
Мислења
48
Поени од реакции
44
ако мислиш да почнуваш прво добро информирај се добро,еве наназад имаш добри 16 страници наназад........најбитно не форсирај во време туку оди постапно со отприлика 10 секунди повеќе секој ден,исто НИКАКО во јако Сонце,ами секогаш СТРОГО на излез или на залез !
Да Да знам како треба прочитав и проверив кога изгрева и заоѓа сонцето само што денес беше облачно па ќе почнам кога ќе сепоправи времето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom