Гледање во сонцето (sungazing)

Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.720
ова е некој си вид на јога. не бара никакви вежби, никаков напор. се практикува така што се гледа во сонцето во време кога изгрева или кога заоѓа.

http://www.cybermikan-sungazing.org/postupakibenefiti.htm

целата постапка и бенефитите се на сајтот.

има ли некој кој практикува/практикувал сангејзинг?

јас стигнав на минута ипол.

тие што ја практикуваат подолг период велат дека им се случиле многу позитивни бенефити
 
P

Peaceful Anger

Гостин
Здраво е да се гледа во сонцето само пази да не претрераш пошто може да има и последици. Можеш и со затворени очи да практукуваш има и така бенефити.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
вакво нешто првпат читам и немам коментар .. ако на некој му успее .. кажете :vozbud:
 
Г

Господ

Гостин
А кои се тие бенефити?
Ќе гледам како сокол?
Или ќе жмурам како слепи миш?
И онака stargazing го сакам многу повеќе :pipi:
 
Член од
2 август 2009
Мислења
1.739
Поени од реакции
136
Бенефит: Каде ми е сонцето? Мала шега, доколку некој испроба нека напише одговор.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
ok za duhovnite pridobivki, jasno mi e, kako i sekoja meditacija, smiruvanje na umot koncentriranje na odredena rabota, ne moze da ne nosi rezultat....

ama nemozam da sfatam kako funkcioniraat telesnite benefiti, kako uspeva gledanjeto da ja podobri krvnata slika? - nekako neizdrzano mi e ova
 
I

Intex

Гостин
И ај некој нека напише накратко постапката како иде, кога се прави, на кој начин и се тоа. Знам има линк, ама штом видам српски, ми се повраќа. No offense. Фала.
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
nema veza be, so moze kar da imas od toa so ke zjapas u sonceto....
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.720
хира ратан мадек, човекот кој го направи ова нешто популарно, ја применува оваа вид на јога со години. може да издржи без храна многу долго време, а сето тоа е научно докажано, бидејќи два пати на подолг период бил на испитување од светски доктори. читнете на линкот, ќе видите за што зборувам.
а гледањето се одвива во првиот час кога изгрева сонцето или во последниот час кога заоѓа. помеѓу тие часови сонцето е пресилно за да се гледа во него, освен зиме, кога ув зрачењето е 0
 
T

ToseFamilija

Гостин
Најубаво е во сонцето да се гледа наутро од 7 до 9 часот при изгревање може да се гледа и со затворени очи не ги знам бенефитите ама после минута-две цел ден си поопуштен и пополн со енеригија - испробано :D
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Pogolema pridobivka ne mozete da dobiete vo ovoj zivot...so gledanje vo sonceto ...pravilno...za edna godina ,kontinuirano , sekoj den nautro i navecer... DOBIVATE SVETLOSNO TELO...ako nekoj znae sto e toa , ke znae kolkava e pridobivkata i kolku znaci...
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.720
Pogolema pridobivka ne mozete da dobiete vo ovoj zivot...so gledanje vo sonceto ...pravilno...za edna godina ,kontinuirano , sekoj den nautro i navecer... DOBIVATE SVETLOSNO TELO...ako nekoj znae sto e toa , ke znae kolkava e pridobivkata i kolku znaci...
тропаш без веза. здравје и други добри работи, да, ама светлосно тело?
и не се гледа наутро и навачер туку или тогаш или тогаш, освен ако не си го делиш времето
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
...DA prijatele od pogore ... ne sakam da te citiram(znaes da ubacis smesni sliki ,i milo mi e barem nesto ...znaes) ... ne vredi... se gleda nautro okolu 8 casot i navecer(popladne) okolu 5 - 6 casot preku zima i 4 .... togas intenzitetot na soncevite zraci e najpogoden za da se prilagodi naseto oko , za da ne oslepi... sekoj den se zgolemuva pomalku , za da se dostignat 40 - 45 minuti kotinuirani gledanje vo sonceto ...togas go dobivame ona sto ni treba...posle se namaluva , postepeno se do 15 minuti... i taka se prodolzuva , zaradi odrzuvanje na to sto go imame ... od sonceto dobivame energija ...zivotna energija , ...retinata na coveckoto oko ima svojstvo da ja razlozi svetlinata na sonceto , taa e nevidliva , ama gi sodrzi site boi ...na vinozitoto ... a toa se boite na chakrite , sekoja chakra taka dobiva onolku kolku i e potrebno ... toa pocnuva da go transformira energetskoto telo....koga se gleda vo sonceto pozelno e da se stoi bos na zemjata ...nikako na treva ...
... daleku si ... te pozdravuvam !

--- надополнето ---

тропаш без веза. здравје и други добри работи, да, ама светлосно тело?
и не се гледа наутро и навачер туку или тогаш или тогаш, освен ако не си го делиш времето
...ne ni znaete sto pravite ...podobro ne si igrajte so toa...za vase dobro ...zdravjeto go imame ako se chakrite vo balans i ako nema blokadi ...a sonceto toa ni go dava ...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
^^^ Bravo metatron .. zboruvav ja i na drugi temi za nekoi vishi raboti .. ama sekogas naiduvav na skeptici, cinizam, ironija, podsmevanje, provokatori i negativni faci koi edinstveno sto znaat e da napagaat so nivnoto ne osnovano tvrdenje .. jas zboruvav za mokjta na ovosjeto specijalno za portokalot pred spanje i limonot i taka nataka kako deluvaat na sonot i taka nataka .. no me napravija nenormalen .. ubavo sto imas nervi da pises ;) ..
Zboruvav i za hormonalniot disbalans, negativnata vs pozitivnata energija ( samo malku im gi promeniv iminjata vo smisla demonski vs angelski sili a oni mislea deka sum religiski fanatik ) so cel da dadam pozitiven duhoven sovet da ne se jade meso i taka nataka ...

Sepak go znam jas ova so soncevata energija :) i jas sum go probal i e stvarno nesto najubavo vo zivotot .. samo sto vekje nemam vreme za toa nesto .. inace mi nedostiga ....

Bravo za tebe ..... se najdobro.
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
..toa e osnovno ...otvorenost , vo sebe, sprema ucenjeto ,sprema znaenjeto i sprema kritikite pozitivni i negativni...samo taka si spremen da napreduvas ...ako nemas predrasudi i koga prifakjas...togas mozes da dobivas...mozebi umot ili svesta nemaat takov podatok , ama potsvesta gi ima site odgovori , energetskoto telo i nesvesnoto ja prepoznavaat vistinata vo toa sto e kazano , dovolno e da ne osuduvas, i da ostavis sansa , da prifatis ...togas ke dobies ona sto e potrebno ...vistinata ..vo moment koga ke si spremen
-----------------------------------------
ne praktikuvam sungazing...se obiduvam da ja aktiviram svetlosta vo mene na drug nacin... znam dovolno za sungazing i mozebi i toa ke go pravam koga ke dojde vreme ...se sledam sebe si...vodstvoto sto go imam i ona sto cuvstvuvam deka treba da go pravam vo momentot

za svetlosnoto telo ima mnogu po internet pobaraj na google...merkaba...ili ...lightbody...

eve ti eden link od forum koj e na mnogu povisoko nivo od ovoj ovde , temata ja pisuva covek koj sekojdnevno go raboti toa i ima trpenie i zelba toa da go spodeli so drugite ...jas mu se voshituvam ... a i na tebe... Yo Blow
http://www.objave.com/phpBB2/viewtopic.php?t=879&postdays=0&postorder=asc&start=180
http://www.objave.com/phpBB2/viewtopic.php?t=1622&postdays=0&postorder=asc&start=0
procitaj i prouci vnimatelno i samo napred...ne se otkazuvaj , taka ja vezbas i voljata sto e mnogu bitno vo zivotot
mislam deka istiot covek od tvojot link ima pisuvano i na ovoj forum , a ima i drugi sekako

-------------------------------
..blagodaram od srce na DJ-93'Slaughter ...steta sto nema mnogu kako tebe na forumov...i voopsto na makedonskite forumi...nekako mi se na mnogu nisko nivo vo odnos na ona sto se ostvaruva preku niv... najcesto e samo gubenje vreme, postavuvanje prasanja , tresenje se i sesto ..nikoj ne bara ona sto mu e potrebno...vistinata...toa e celta na sekoja tema , na sekoe prasanje ...odgovorot eden i edinstven, vistinski , toa treba da se bara i da se postigne ...tuka sekoj gleda da se dokaze sebe si ona sto toj go znae ili misli deka go znae deka e ispravno i tocno , sekoj gleda subjektivno , nikoj ili mnogu malku objektivno...toa na sto si naisol zboruvajki za vishite energii ili bilo sto , ne me cudi voopsto
...lugjeto se nezreli(svesta)...umot e ogranicen i ne se otvoreni za da naucat nesto novo...ona sto ti si sakal da go kazes ili da go sovetuvas , ne mozes da im go dades so sila ili odnadvor , toa mora da bide nivna volja i da dojde odvnatre...imam nervi..seuste , zatoa sto mnogu rabotam na sebe i se cuvam sebe , izbegnuvam konflikti i dokazuvanje...do koga , ne znam ...onie koi imaat oci i usi ke go vidat i prepoznaat ona sto go pisuvam , drugite nema ...ama taka e i otsekogas bilo taka ...ima mnogu kandidati ama malku se povikani...
pozdrav!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom