Гинеколошки прегледи

Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
divine losho greska e sto si bila vo cair na pregled, tamu ne idam ni da mi zavisi zivot od toa,zoata fino lepo na privaten ginekolog,ke si platis za pregledot od 1000den nagore, ama zatoa se fini,prefini,,i higienata i diskrecijata e na mnooogu povisoko nivo, i nema gluposti i komplikacii kakvi sto mozat da se slucat samo vo cair ili bitpazar ginekologija eventualno.
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Jas imav mn losho iskustvo so nekolku ginekolozi, i odkako mi zeznaa rabota so jajnicite reshiv da ja zemam rabotata vo svoi race. Ne deka sum vo MK, vo USA ushte polosho iskustvo imav; zatoa sega nema neshto od ginekoloshka gledna tochna shto ne go znam, sekoj mozhen problem go imam prostudirano i imam procitano literatura i znam koi ispituvanja se potrebni za sekakvi vidovi simptomi.
Denes odam na ginekolog recisi sekoi 3 meseci i vekje nikogash ne ostavam samo na ginekologot da odluci shto treba, a shto ne treba da mi iskontrolira. Barem jas taka se cuvstvuvam najsigurna.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ece
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
Одам редовно и на гениколог(комплетни прегледи) и на ехо и ултразвук за градите.
Имав среќа со геникологот така да немам лошо искуство!
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Ne e samo vo cair, i na bit pazar, tuku jas imam loso iskustvo od drzavna bolnica.
Isto taka kako sto rece Divne, eden kup sestri, mala prostorija kade doktorot te pregleduva, do tebe cekaat 3 zeni polu goli na red, doktorot te prasuva pred site niv dali upotrebuvas kondomi, koga ja izgubi nevinosta, dali imas eden seksualen partner ili se e*** kaj stignes, so kolku do sega si imala odnosi itn....:lud:. A pred vrata cekaat najmalku 50 zeni za da se pregledaat, a najcudno e sto moras da zakazes prethodno po telefon.

Drugoto e premnogu intimno da go napisam ovde na forum.

Eden sovet: Koga ke pravite PAP na drzavna ili vo drzavnite ambulanti, sekogas povtorete go, zatoa sto cesto im se slucuva da gi zamenat rezultatite, pa moze nekoj den da vi se sluci istoto sto mi se sluci mene, nisto ne mi bese, mi go zamenile rezultatot so na nekoja kutra zena:lut:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Odam na pregled ednas godisno , na rutinska kontrola od svoj 17 god . Ke vi kazam prviot pat koga bef zakaziv vreme po rekomendacija kaj nekoj Martin Check i site me zezaja deka mlad , zgoden ginekolog e :) I go baraf vo katologot na diplomirani doktori i go nemase vo nego i imaf peperutki deka site mi trgaja majtap deka mlad doktor . Koga vlegof se otepaav od smeenje to ti bilo svrzano prezime na doktor koj imase 61 god...( Martinchek:) I mu ostanaf patientka do penzija hihihi
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Државните ординации ги запустија, не се оди на државен лекар ни за обична настинка, а не па на гинеколошки преглед, тоа сестрите по државните болници се како муви без глави .. ништо чудно со туѓи или погрешно проценети анализи да си одиш дома па инфакт да те стресе кога ке ги видиш резултатите.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
kikiki напиша:
Na ginekolog odam na sekoi 3 meseci za da napravam pap test. Isto kako Divneto i jas imam loso iskustvo so ginekolozi, i zatoa imam smeneto 3.
:lut:
На секои 3 месеци е премногу често за Пап тест.Според она што јас го знам и ми го има кажано мојата докторка пап се прави еднаш годишно до 30ина години а после тоа на секои 6 месеци.
Инаку сум немала лошо искуство на гинеколог.Одкако почнав да одам,си одам кај една иста докторка која што истотака предава и на Медицински факултет и сум многу задоволна.Прегледот е доста непријатен,неможе некој да ми каже дека уживал на стол ама не е болен пред се и се издржува.Одам 2 пати годишно од кој 1 годишно правам пап а вториот пат само бактериолошки тест.Немам никаков страв единствено ми е малце срам :) и после толку одење. Али се на се -ништо страшно и болно само малце непријатно.
 

vamPIRAT

Psychodoctor
Член од
21 февруари 2006
Мислења
100
Поени од реакции
4
Neznam kolku od vas poznavaat "Idadia" kaj Mlin balkan (iskrajno neznam dali sega postoi :)
Kako i dae,koga pred nekolku godini idev na praksa tamu,moram da kazam deka bev zadovolen od uslugata kako vrabotenite ja izvrshuvaa i kako nas ne ucea da go pravime toa.Ushte neshto,vakvoto iskustvo nastvarno predizvika zgadenost od toa do koja merka moze da dovede necistotijata na intimnite zenski delovi.:pov: ,neznam posle kolku vreme se sozedov da stapam vo intimen kontakt....
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
vamPIRAT напиша:
Neznam kolku od vas poznavaat "Idadia" kaj Mlin balkan (iskrajno neznam dali sega postoi :)
Kako i dae,koga pred nekolku godini idev na praksa tamu,moram da kazam deka bev zadovolen od uslugata kako vrabotenite ja izvrshuvaa i kako nas ne ucea da go pravime toa.Ushte neshto,vakvoto iskustvo nastvarno predizvika zgadenost od toa do koja merka moze da dovede necistotijata na intimnite zenski delovi.:pov: ,neznam posle kolku vreme se sozedov da stapam vo intimen kontakt....
E bas toa ne mi e jasno, kako nekoj moze da ne se grizi za sebe, i da dozvoli da dojde do takvi raboti. Sekoj mora da odrzava licna higiena, pogotovo na intimnite delovi.
 

vamPIRAT

Psychodoctor
Член од
21 февруари 2006
Мислења
100
Поени од реакции
4
kikiki напиша:
E bas toa ne mi e jasno, kako nekoj moze da ne se grizi za sebe, i da dozvoli da dojde do takvi raboti. Sekoj mora da odrzava licna higiena, pogotovo na intimnite delovi.
So site deneshi mediumi za info okolu ovie stvari neznam sho moze da bide pricinata poradi shto se slucuvaat ovakvi stvari.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Od licno iskustvo,sto sekoj den na masa sum so kumot sto mi e kako vtor tatko,a i sto voedno e ginekolog,znam deka e losha rabotava,ne samo vo bolnicite tuku i vo doktorite. Sum se iznaslusala sekakvi gluposti i prevari sto gi pravat doktorite vo bolnicite,a i se sto pacientkite i nivnite bebinja da receme krkaat tamu. Aj edni ne mozat da ostanat bremeni,a treti se plasat da ne ostanat oti vo kakvi uslovi ke se poragjaat??! :shok:
Ginekoloski pregled - ne sum bila dosega, ali pretpostavuvam kolku e neprijatno. Od sekakvi raboti sto se imam iznaslusano,normalno vo ramkite na profesionalnata diskrecija,strav mi e da odam :)hehe.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Али се на се -ништо страшно и болно само малце непријатно.
Дани, знам дека не би требало да е болно, баш затоа уште повеќе се истрауматизирав ... сигурно нешто многу грешно правел докторот што и после тоа ми оставил последици ... мамата.

Него кај што спомнавте раѓање ... ми се темни пред очи кога се мислам некогаш дека еден ден ќе треба и јас да раѓам ... покрај сите глупости кои ги имам слушано лично од жени со секакви искуства, најиритирачко ми е што има сељаци од доктори кои при самиот чин додека се мачиш да го изнесеш на свет бебето ти викаат "Боли а? А не те болеше кога се е*еше?" ... се ужаснувам од таа помисла ... незнам што би му направила во момент на таков доктор ...
Ништо, само приватно е лекот, иако и таму баш не било све како што мислев, иако се плаќа премногу за да добиеш третман каков што треба. На крај очигледно све се сведува на докторот како поединец и во кој период ќе го начекаш ...:pishtoldz
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Многу ми е драго што девојкиве, повеќето, вршат редовни проверки. Прегледот е непријатен, најблаго кажано, а непријатно е и чекањето на резултатите. Ама проблемот, констатиран во ран стадиум се решава со рутинска интервенција.
За доцните стадиуми не сакам ни да зборувам.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
divine напиша:
Дани, знам дека не би требало да е болно, баш затоа уште повеќе се истрауматизирав ... сигурно нешто многу грешно правел докторот што и после тоа ми оставил последици ... мамата.

Него кај што спомнавте раѓање ... ми се темни пред очи кога се мислам некогаш дека еден ден ќе треба и јас да раѓам ... покрај сите глупости кои ги имам слушано лично од жени со секакви искуства, најиритирачко ми е што има сељаци од доктори кои при самиот чин додека се мачиш да го изнесеш на свет бебето ти викаат "Боли а? А не те болеше кога се е*еше?" ... се ужаснувам од таа помисла ... незнам што би му направила во момент на таков доктор ...
Ништо, само приватно е лекот, иако и таму баш не било све како што мислев, иако се плаќа премногу за да добиеш третман каков што треба. На крај очигледно све се сведува на докторот како поединец и во кој период ќе го начекаш ...:pishtoldz
Abe u tri lepe ke go pratam ako mi rece taka,abe EEEEJJJJ!!!!!:ija: :ija: :nerv: :nerv: :nerv: Mameto negovo, samo ako se osmeli nekoj DOKTOR taka da mi reci,pa na poroduvanje uste!! Ke mi skine zivci ke go pisam vo vesnik,cel svet da go znae,da go suspendiraat,poveke instrument vo raka nema da fati!:nerv: :violent1: :violent1: :buum: :angry3: :pishtoldz :pishtoldz :pishtoldz
 
Член од
16 април 2006
Мислења
7
Поени од реакции
0
Е кога станува збор за вакви прегледи коса ми се исправа и умирам од страв :(.Туку дај казете некој добар доктор/ка или некоја амбуланта ама не многу скапа,кај кој би можела да отидам и да направам преглед,и би ве замолила ако знаете отприлика колку чини сето тоа.Многу ви благодарам,поздрав :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom