Гинеколошки прегледи

Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
ma koa ke te opnat na boksot...lele lele...do 2ra baza stignuvash ushte na prvo zapoznavanje
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Леле мили, мили, мили девојчиња и девојки...немојте така бе...Одењето на гинеколог треба да ви биде како миење заби и коса... А пријатно ви е на депилација??? Башка, разбирам дека има идиоти манијачки помеѓу гинеколозите, ама постјат и такви мерак да ти е да одиш. И ако си се сакате, одвојте термин еднаш годишно и правете ПАПА и преглед на градите. Оти болеста не прашува кого ќе одбере. И таа не му се случува на некој друг, туку секому, па и нам. А ако одиме редовно и ако се открие нешто додека е во рана фаза, шансите за оздравување се многу, многу големи...речиси сигурни.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Acid напиша:
И што се случило толку лошо на преглед што те обесхрабрило да одиш повторно на гинеколог?
а да го оставиме жените мирно да си дискутираат , ако не интерисира не е лошо да прочитаме од кутлтура но и културни да останеме, сепак се работи за здравје и многу приватни теми
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
3 мај 2006
Мислења
23
Поени од реакции
0
Stvarno. Mora da se odi na pregled. I ne mora vie da odite u Cair ili Rumunska. Na privaten, po moznost zenska doktorka, ali da razbereme deka e toa nesto NAJVAZANO i najmalku sto mozeme da go napravime za sebe.
 
Член од
14 април 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Odam redovno na ginekolog i voopsto ne mi e neprijatno ili sram. Ne pravam razlika dali e zensko ili masko zatoa sto na nego gledam kako na doktor a ne kako na maz koj me gleda. Ednas godisno e dovolno da se pravi papa test, ako posledniot test bil vo red.
Bez razlika kolku na nekoi im e neprijatno, mora de se odi redovno zatoa sto tokmu opasnite bolesti nemaat nikakvi simptomi vo pocetokot i mozat da bidat otkrieni navreme samo na toj nacin. Na primer HPV virusot.
Na pregled na gradi ne sum bila zatoa sto doktorite vikaat deka pred triesettata dovolno e samopregleduvanje (otprilika edna nedela po zavrsuvanjeto na mesecniot ciklus).
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
epa vaka.papot e naj,naj vazna kontrola za zenskiot svet.na 3 bas ne, ama na sekoi 6 meseci obavezno.jas odam na 6,i vtora vazna rabota e ,na 6 meseci eho na dojki na 1 godina mamografija posle 40 godini, a do togas barem ehoto,a mamografija ako ima potreba.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво на сите!
Би ве замолила да ми предложите некој добар гинеколог.Би сакала да заказам преглед,меѓутоа незнам каде.Не сум задоволна од оној кај кој одев претходно, па би сакала ваш предлог.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Sistina se strucni za toa, rabotat po evropski sandardi i imaat najnovata dijangosticka oprema, lekarite se mnogu strucni, rezultatite se gotovi za 2-3dena, e sea privatno ide se i pregledot koshta 1500den se na se.
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
Fortune напиша:
Можеби за некои е непријатно да пишуваат за тоа, но сите знаеме колку се важни гинеколошките прегледи за една жена.
Дали имате навика да ги посетувате почесто? Какво искуство имате со гинеколошки прегледи?

Нормално е да сте малку нервозни кога одите на преглед, можеби ви е непријатно да разговарате за својот интимен живот. Само никогаш не треба да го лажете, за подоцна да не дојде до погрешна терапија (доколку е потребна) или неоткриени навреме симптоми за некоја болест.

ubavo kazano....znaci mora mora mora i uste ednas ke kazam mora sekoja zena da vnimava na svoeto polovo zdravje toa e nesto naj vazno za sekoja zena...vo princip mnogu cesto odam na ginekolog na sekoj 3 meseci kontroli..bez razlika dali vo toj moment sum seksualno aktivna ili ne znaci toa e moralno.I nemam nikakov problem da razgovaram so ginekologot za mene i mojot intimen zivot ili pak da mi bide nezgodno od samiot pregled.Sepak se raboti za zdravje i ponatamosna reprodukcija neli?
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ti blagodaram Zlobnica.Da znam za Sistina ama mislam deka se premnogu skapi.Jas kako sto znam kompleten pregled e okolu 6000 denari.
Dali mozebi poznavate nekoj drug dobar ginekolog?
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
jas idam samo vo sistina i pregledot ne e 6000den, tuku veruvaj mi se na se so paps test, test na vaginalna flora i posle toa davanje rezultati i konsultacii, znaci se na se 1500den.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Jas kako sto kazav se mislamd a odam na ginekolog poradi beloto pranje.. ali tuka e malo mesto i sekoj so sekogo se znae taka da bas i ne mi najprijatno.. baska ima nekoi zaostanati lekari bez nikava profesionalna diskrecija i krajno nepismeni.. taka da sakav da odam u sk.. ova bi mi bil prvo odenje na ginekolog..ama nekako nemozam da ja prasam majka mi za toa pos ne bi znaela kako da i objasnam deka imam seks so deckot (sigurna sum deka znae ali nemozam toa da i go kazam apla). me interesira: kako izgleda pregledot voopsto... sto se desava.. kako treba da se podgotvam od doma... nesto posebno dali treba... sto ke mi pravat... mi se kreva kosata ali bolje da se spreci nego da se leci
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Tikvi4ka напиша:
me interesira: kako izgleda pregledot voopsto... sto se desava.. kako treba da se podgotvam od doma... nesto posebno dali treba... sto ke mi pravat... mi se kreva kosata ali bolje da se spreci nego da se leci
Од дома треба само да се истушираш, и да се издепилираш, ако не си депилирана. :) Нишо посебно не ти треба. Прво се јавуваш да закажеш, одиш таму, го соблекуваш долниот дел од облеката и легнуваш на тоа лежечкото столче. :) И он си работи. Нормално, зависи и за што конкретно те прегледуваат...

Нема ништо страшно во тоа да се посети гинеколог, особено не кога си сексуално активна.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
Да, меѓутоа многу ретко се наоѓаат професионалци.Јас постојано го барам вистинскиот гинеколог.Ссметам дека правиот професионалец треба најпрво да те ослободи, да те ислуса, да ти објасни се сто те интересира.А таквите се многу ретки.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
4.059
Поени од реакции
2
Луѓе бре а мислите на гинеколозите дека им е лесно да бркаат во сечија пи*ка .
ВиЦ : Работи некој гинеколог цела недела прекувремено и конечно завршува со работата и оди во некој бар да се опушти малку и таман порачува пиење му приоѓа некоја тетка и му вика:" Дај 500 денара да видиш што е пи*ка..."
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

Kajgana Shop

На врв Bottom