Гинеколошки прегледи

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Можеби за некои е непријатно да пишуваат за тоа, но сите знаеме колку се важни гинеколошките прегледи за една жена.
Дали имате навика да ги посетувате почесто? Какво искуство имате со гинеколошки прегледи?

Нормално е да сте малку нервозни кога одите на преглед, можеби ви е непријатно да разговарате за својот интимен живот. Само никогаш не треба да го лажете, за подоцна да не дојде до погрешна терапија (доколку е потребна) или неоткриени навреме симптоми за некоја болест.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
После полоши (да не кажам језиво-гадни) искуства не сум била подолго време. Не ми фали ништо пу пу пу и се надевам дека нема да имам потреба уште долго време да одам на гинеколошки преглед. Знам дека е многу важно тоа, ама је*и га кога имаме катастрофа доктори.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.377
И што се случило толку лошо на преглед што те обесхрабрило да одиш повторно на гинеколог?
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Не сум била уште на гинеколог, а ваљда ќе одам за 1-2 години, ако има потреба, дај боже да нема:icon_lol:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Не се работи само дали има потреба да се оди на преглед, недај боже да треба да се оди. Убаво е да ти е мирна главата и дека се е во ред, за после да не е доцна:)
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Sum nemala nekoe losho iskustvo dosega na ginekolog,inaku odam redovno na pregledi znaci sekoi 3-4meseci, a PAPs testot go pravam na sekoi 6meseci:)
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Абе а тој paps тест, за што е?
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
PAPs Test,epa vaka:
Paps testot,razvien od strana na George Papanicolaou vo 1928,(zatoa i papanicolau Test se vika) e Kontrola na Cervix uteri ,znaci na utericnoto grlo,od kade sto se zema bris..
Celta na testot e da vo ran stadium na menjanje na kletkite,Infekcii, da se otkrie,za da ne dojde do rak(rakot na cervixot se javuva od virus t.e Bakterija koja podolgo vreme ne bila sanirana i se razviva vo rak na pr bakerijata Clamidija).
Naodite od PAPS testot se klasificiraat vo nekolku grupi:

PAPs 1-normalen naod

PAPs 2-lesni infektiozni promeni na tkivoto i kletkite(antibiotska terapija i povtorna kontrola megu 4 i 6 meseci).

PAPs 3-teski infektiozni promeni na tkivoto,endometriumot i kletkite.Najcest pricinitel za toa e Human Papilloma Virus (HPV).Prepisuvanje na antibiotska terapija i povtorna kontrola za 3 do 4 nedeli.

PAPs 3D-lesni do sredni benigni promeni na tkivoto,povtorna kontrola za 3meseci.

PAPs 4A- teski infektivni procesi na tkivo,endometrium i kletki, predstadium na cervikalen karzinom
.
PAPs 4b-teski infekciozni promeni,prv ran stepen na cervikalen karzinom.

PAPs 5 Cervikalen Karzinom vo napredna faza.

Pri otkrivanje na bakterijata ili virus vo ran stadium lesno se leci so antibiotici.Dokolku bakerijata se razvie vo rak, togas tretmanot e hiruski i so chemoterapija.Pri vrsenje na redovni pregledi sansite da dojde do rak se minimalni.PAPs testot se pravi ednas do dva pati godinso, a e neophoden bidejki simptomite na bakterija ili rak vo prvi stadiumi se neprimetni.
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Na ginekolog odam na sekoi 3 meseci za da napravam pap test. Isto kako Divneto i jas imam loso iskustvo so ginekolozi, i zatoa imam smeneto 3.
:lut:
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Никогаш не сум бил на гениколог, нема ни да идам. Не гледам причина зашто би идел
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
epa vaka dimitarc, i maski idat na ginekolog,od nekolku pricini,prvo da receme imas seriozna vrska i normalno odnosi so devojkata,(neli bez kondom,so drugi koncetraceptivni sredstva)bidejki kako masko si samo prenositel na bakterija kaj tebe ne se manifestira,si ja zakacil nekade i neznaes za toa, sto znaci ja imas i i ja prenesuvas nejze,zatoa ides na ginekolog ti prepisuvaat antibiotici i se sreduva toa, za konstanto da ne i ja prenesuvas nejze,zs kaj nejze moze da napravi golemi problemi.
Druga rabota zosto ides na ginekolog cisto da se proveris da ne si zakacil nesto kao sifilis,herpes ili sto ti uste nema:)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.377
Добро, какво е тоа „лошо искуство” од Гинеколог?
Што се случило толку страшно? По втор пат прашувам.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Pojma neam,nikad mi se nema deseno losho isustvo kaj ginekolog,deka e neprijatno e,ama koe idenje na lekar e prijatno pa zosto ova bi bilo.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Acid напиша:
Добро, какво е тоа „лошо искуство” од Гинеколог?
Што се случило толку страшно? По втор пат прашувам.
Хммм ... прилично интимна работа е, ама ај поопшто да ти доловам ... ради неписменост нивна знаат да тераат на неколку пати да се оди за да направат прегледи ... демек така треба, а нема врска! ... прегледите се во полуотворена соба ... значи кој сака влегува кој сака излегува, милион сестри внатре башка, нема никаква наметка, па ако си во панталони шетај се гола ако немаш друга работа ... затоа се оди со сукња, незнаеш што ќе те снајде ... се дерат многу некултурно ако кажеш дека не би се соблекла пред луѓе ... а прегледот, кога ќе дојде конечно, е повеќе од болен и грдо ќе звучи ама насилнички и исто битна работа, покрај толку помошни средства и апарати на крај бута раце и незнам да кажам што правеше ... тоа ако те интересира на гинеколог прашај:)
После тие неколку прегледи, неколку дена осеќав така убава болка која што ми се повторува секој месец кога ми се тетките на гости. :kajg:
Значи не тоа што си боли и што треба ... нахнадно уште една болка што убаво ја памтам дека ја осетив од гинеколог прв пат. Така да, ќе треба со масло да ме масираат за да појдам јас пак на гинеколог, освен како што кажав пу пу пу ако крајно се мора.

Да не се разбереме погрешно, тоа ми се случи Чаир на гинеколошко (таму ме упатија), не е така и на приватен гинеколог знам, ама стравот е голем, је*и га.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Прв пат кога требаше да одам на преглед бев изплашена, си мислев којзнае што ме чека, паника ме имаше фатено. Отидов приватно кај жена гинеколог, задоволна сум и ден денес одам кај нејзе и нема шанси да сменам. Убав муабет си направи со мене првиот пат, за да знае како да ме прегледа и ме опушти. Нормално не е баш пријатен самиот преглед, но подобро превентивно да се посетува отколку кога ќе е доцна. Никогаш не сум имала ситуации како што спомна погоре Дивајн, во просторијата не влегува никој (дури и на мајка ми и рече да излезе надвор).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom