Гинеколошки прегледи

Член од
21 декември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Јас до сега не сум била на гинеколошки преглед, а баш сакам да идам па ако може да ми препорачате некој без разлика дали е приватен или дрзавен. ПС.По можност да е женско Ч)

тнх поззз
Na drzavno ne bi ti preporacala bidejki jasno e kakov ke bide tretmanot ali na privatno doktorkata vo Gonekomedika vo Kapistec od se srce bi ti ja preporacala bidejki od moe iskustvo mozam da kazam deka e epten strucna i vnimatelna.Jas kaj nea go prebrodiv stravot od prviot pregled i za ziva dusa sega ne ja menuvam:wink:
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Ne e samo vo cair, i na bit pazar, tuku jas imam loso iskustvo od drzavna bolnica.
Isto taka kako sto rece Divne, eden kup sestri, mala prostorija kade doktorot te pregleduva, do tebe cekaat 3 zeni polu goli na red, doktorot te prasuva pred site niv dali upotrebuvas kondomi, koga ja izgubi nevinosta, dali imas eden seksualen partner ili se e*** kaj stignes, so kolku do sega si imala odnosi itn....:lud:. A pred vrata cekaat najmalku 50 zeni za da se pregledaat, a najcudno e sto moras da zakazes prethodno po telefon.
... и ПЛУС ако се погодат студенти да имаат вежби, па му висат над главата на докторот/ката додека овој/оваа прегледува, а на пациентката (па и на студентите, верувајте) едно незгодно... :pos2:

Али, шала на страна, одете редовно на гинеколог, не ни знаете какви бељи можете да спречите со редовно прегледување... Иако секој/а си вика „нема баш мене да ми се случи’’, не е баш така, а и гинеколошките проблеми не се така ретки.
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
aj preporacajte dobra ginekoloska ordinacija........poso nez ni kaj ima, koa ne mi treba gig ledam na sekoj 2 cekora, a bi sakala za edna godina da otidam poso mislam deka mi e vreme veke :toe:...privatno mislam deka e bolje, ali zena da e :D.....
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Jane Stojkovski go preporacuvam kako golem strucnjak,nema da imate nikakvi posledici fizicki a i psifihicki ,covekot e top:pipi:,inace vo remedika raboti
 
S

Sookie

Гостин
Јас во Македонија не отидов ниеднаш на гинеколог, оти македонските гинеколози се непрофесионални, незаинтересирани и невнимателни. Кога стигнав во САД си отидов на гинеколог и фино лепо и кажав на докторката дека ми е прв пат на гинеколог и таа ми објасни како што ќе прави и потоа дури останав 30 минути и разговарав со неа за контрацепција, СПБ и сл.

Инаку, ми кажа дека постојат голем број на инфекции кои не се сексуално преносливи, туку само така се појавуваат (пр. кај женските--не знам како се вика на македонски--yeast infection), па ти и да мислиш дека си заштитен/на, нешто може да ти испадне; од таа причина редовните гинеколошки прегледи се многу важни.
 
Член од
21 декември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
aj preporacajte dobra ginekoloska ordinacija........poso nez ni kaj ima, koa ne mi treba gig ledam na sekoj 2 cekora, a bi sakala za edna godina da otidam poso mislam deka mi e vreme veke :toe:...privatno mislam deka e bolje, ali zena da e :D.....
Srcka,jas licno bi ti gi preporacala Ginekomedika,vo Kapistec se naogjaat...Ima i zena i maz doktor i tretmanot so pacientite im e super...A vreme ti e za pregled,18 neli?:wink:
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
Da znam deka treba da idam, i deka mi e vreme, ali malce mi e nezgodno !!! :S:toe:
 
B

black angel

Гостин
ја стекнав упав од тоа железната штипалка што е а за друго немам гајле опуштена сум си идам кај др.Тања Хаџиевска во Млимбалкан и одлична е:pipi:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Ај препорачајте ми некоја гинеколошка ординација, ама кај женско. :pipi:
И подетално ве молам, бројче, кај е шо е...
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Некој да ми објасни некој работи ако може. Проблемот го има скоро кај сите жени а мислам дека прашањето е за тука. Чир(тумор) на матката или нешто повеќе околу него. Има такво нешто нели? Ми треба малце објаснение. Од што доаѓа до оваа работа и ако може некој од женската популација да ми објасни за што служат јајниците? Поздрав, ме интересира.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Metono1[mkd];3283897 напиша:
Некој да ми објасни некој работи ако може. Проблемот го има скоро кај сите жени а мислам дека прашањето е за тука. Чир(тумор) на матката или нешто повеќе околу него. Има такво нешто нели? Ми треба малце објаснение. Од што доаѓа до оваа работа и ако може некој од женската популација да ми објасни за што служат јајниците? Поздрав, ме интересира.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cancer
Еве референца кон општо за ракот.

Оштетени мутирани клетки формираат оштетено ткиво а тоа ткиво ја попречува правилната работа на органот. Оштетените клетки се множат и ракот расте и се проширува.
Зависи од степенот на оштетеност ракот може да биде бениген и малиген. Бенигните не се многу проблем, малигните се опасни и најчесто смртоносни.
Можат да се оштетат клетките и да настане рак од многу различни начини:
Генетски пренесено оштетување од родителите, предизвикана мутација со помош на радијација, предизвикана мутација од хемиски природа, немање на доволно клучен градбен материјал (протеини на пр.) во организмот, вирусна инфекција и тн. има многу начини за клетките да се оштетат.


Окулу тоа со јајниците како што побара самиот еве нека ти одговори некое женско, јас нема да одговорам. :pos2:
Само без навреда, не се лути, мислам дека ти пишуваше 19 години на профил и изгледа се зезаш малку. :)
Сигурно го имаш сретнато поимот „јајници и за што служат“ објаснет убаво досега во некој учебник по биологија или информативни ливчиња од непрофитабилни организации или сл. практично нема шанси да не си го сретнал тој поим во 19 години живот, па дури и намерно да си сакал да не го приметиш поимот. :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Чир и тумор се две различни работи Метоно :) првото е гнојно (најчесто) насобирање кое создава притисок, болка, може да пукне (спонтано или предизвикано од притисок) и да создаде загадување на крвта или околината со гнојната содржина, причини за формирање на чиреви има многу, некоја инфекција или навлегување на страно (туѓо тело во ткивото) и обид на организмот да го исфрли при што околу телото се собира лимфа и бели крвни зрнца со цел да се борат против инфекцијата, во недостиг на кислород бидејќи најчесто загнојувањето е во внатрешноста се создава гнојна содржина која се насобира.

Тумор е ткиво кое може да биде бенигно (лесно за лечење и отсранување - во зависност каде се наоѓа) или манигно т.е да пушта метастази низ цел организам и да зафаќа други органи и ткива, и истото е многу тешко за отстранување но со напредоков на медицината има доста место за надеж и тука.

Јајниците или овариумите служат за создавање и исфрлање на јајце клетка која подоцна доколку се оплоди ќе резултира со бебе :D ги има два - лев и десен и секој од нив е сместен во соодветниот рог на матката, најактивни се при создавањето на јајце клетката од нив се лачат и хормони*, важни за опстанокот на јајце клетката и воопшто целиот процес на бременост (доколку ја има)

* најважните хормони кои се лачат се естроген и прогестерон (едниот особено интересен за машките т.е неговите ефекти врз женското :wink:)
 
Член од
17 ноември 2009
Мислења
48
Поени од реакции
2
Na drzavno ne bi ti preporacala bidejki jasno e kakov ke bide tretmanot ali na privatno doktorkata vo Gonekomedika vo Kapistec od se srce bi ti ja preporacala bidejki od moe iskustvo mozam da kazam deka e epten strucna i vnimatelna.Jas kaj nea go prebrodiv stravot od prviot pregled i za ziva dusa sega ne ja menuvam:wink:
А кај се наоѓа поточно во Капиштец,пошо во близина живеам и баш би сакала да направам контрола.:pipi:
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
18
Поени од реакции
1
Јас во Македонија не отидов ниеднаш на гинеколог, оти македонските гинеколози се непрофесионални, незаинтересирани и невнимателни. Кога стигнав во САД си отидов на гинеколог и фино лепо и кажав на докторката дека ми е прв пат на гинеколог и таа ми објасни како што ќе прави и потоа дури останав 30 минути и разговарав со неа за контрацепција, СПБ и сл.

Инаку, ми кажа дека постојат голем број на инфекции кои не се сексуално преносливи, туку само така се појавуваат (пр. кај женските--не знам како се вика на македонски--yeast infection), па ти и да мислиш дека си заштитен/на, нешто може да ти испадне; од таа причина редовните гинеколошки прегледи се многу важни.
Ne se slozuvam so tebe.Mislam deka i vo Makedonija ima dosta strucni ginekolozi.
Smetam deka sekoja devojka posle prviot polov odnos treba da posetuva ginekolog barem ednas godisno,a posle 30tata na 6 meseci.
*****PODOBRO DA SE SPRECI ODKOLKU DA SE LECI*****
 

Kajgana Shop

На врв Bottom