Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
И во Југославија вака било, денес си купуваш куќа/стан на кредит, а утре зимаш 100 пати поголема плата и го вракаш кредитот, па дури и кусур ти останува.
http://www.mkd.mk/svet/vesti/venecuelcite-povekje-ne-gi-brojat-parite-sega-gi-merat-na-vaga-i-gi-nosat-vo-vrekji

Дај објасни ни на нас младите колку кредити, фирми и слично добила Југославија како помош, нешто слично што пишуваше за СССР.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Дај објасни ни на нас младите колку кредити, фирми и слично добила Југославија како помош, нешто слично што пишуваше за СССР.
Haјголем развој и раст на СФРЈ имаше во 50сети и 60 сети години (еден од најголем раст во светот) кога речиси и не добивала и не земала кредити
Се потпираше на сопствени сили и можности. Во тие времиња Југославија им беше сумњива и на западните земји - кои ја сметаа како комунистичка и на источниот блок, кои ја сметаа за прозападна. Кредити Југославија почна да зема врз 2 основи, прво многу побрзо се разви производтсвото а побавно базната индустрија така да дојде потреба од увоз на полупреработени и непреработени материјали за индустрија, и второто е големата нафтна криза и тоа 2 брана едната почеток на 70 десети втората крај на 70 десети. Тогаш цел свет а не само југославија влезе во рецесија и почнаа да се задолжуваат.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Haјголем развој и раст на СФРЈ имаше во 50сети и 60 сети години (еден од најголем раст во светот) кога речиси и не добивала и не земала кредити
Се потпираше на сопствени сили и можности. Во тие времиња Југославија им беше сумњива и на западните земји - кои ја сметаа како комунистичка и на источниот блок, кои ја сметаа за прозападна. Кредити Југославија почна да зема врз 2 основи, прво многу побрзо се разви производтсвото а побавно базната индустрија така да дојде потреба од увоз на полупреработени и непреработени материјали за индустрија, и второто е големата нафтна криза и тоа 2 брана едната почеток на 70 десети втората крај на 70 десети. Тогаш цел свет а не само југославија влезе во рецесија и почнаа да се задолжуваат.
Во Македонија најголемиот раст е баш пред смртта на Тито (каква коинциденција со кредитите), термоцентралите ни се од 80-десетите, а железницата од Турско и Краљевината, генерално имало добар живот, ама како и се друго и тој сон завршил.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
И во Југославија вака било, денес си купуваш куќа/стан на кредит, а утре зимаш 100 пати поголема плата и го вракаш кредитот, па дури и кусур ти останува.
http://www.mkd.mk/svet/vesti/venecuelcite-povekje-ne-gi-brojat-parite-sega-gi-merat-na-vaga-i-gi-nosat-vo-vrekji.
ако добро се сеќавам, тој период кога се купи најголем дел од стамбениот фонд (главно крај на 50ти па до средина на 70ти) немавме такви проблеми туку во 80тите. Најголем дел од зградите и институциите денеска се од тој период, она што го гледаш од Порта до Веро пред Н. Лисиче.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Во Македонија најголемиот раст е баш пред смртта на Тито (каква коинциденција со кредитите), термоцентралите ни се од 80-десетите, а железницата од Турско и Краљевината, генерално имало добар живот, ама како и се друго и тој сон завршил.
Македонија во 45 немаше речиси ништо.
Развојот на Македонија, подигање на погони и фабрики електро централи електрификација на земјата изградба н апатишта, формирање на школство, научни институции.... сето тоа е пред 80десети.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Македонија во 45 немаше речиси ништо.
Развојот на Македонија, подигање на погони и фабрики електро централи електрификација на земјата изградба н апатишта, формирање на школство, научни институции.... сето тоа е пред 80десети.
Се градело, ама и не се градело
Во нашата населба главната канализациона мрежа е поставена околу 2000-та година (незнам точно кога беше) германска донација, речиси се живо е изградено во југославија во 70-десетите кога беше и златното време, а немаа канализација, баш буквално такво :гомце: можеше да се види како тече по улуцата:icon_mrgr:

Оние погоре немаа вода, со цистерни и носеа вода, сега ни е решен и тој проблем, имаме речиси комплетно нов водовод и имаме преголем притисок, постојано пука оној дел со старата линија, оние слепците не научиле дека не се троши вода ноќеска и во зима:D

Патишта баш и немавме многу (иако тогаш нели се се градело)
освен оние поглавните улици (најглавната ни ја реконструираа пред некоја одина оти беше во лоша состојба) други и да не постоеа, една ни асфалтираа на 14-15 септември, цела ноќ брчеа камиони и утре нова улу
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Titovo pismo Jugoslovenima

„Dragi moji Jugoslaveni, mrzite me čujem.
I to iz dna duše. Mrzite me i sve mi po spisku psujete. Kažete da sam bio diktator, da sam gušio slobode, da sam slao u zatvor nedužne, da sam naredio ubistva mnogobrojnih.

Da dok sam bio na čelu FNRJ i SFRJ zadužio i vašu decu, vaše unuke i praunuke. Da sam bio protiv slobode ispovedanja vere. Da sam napravio društvo privilegovanih a da je narod bio željan svega.

E pa mrzite me, nadam se da ćete me mrzeti iz dana u dan sve više.

Zaboravićete da sam postao predsednik države koja je još bila u feudalnom dobu, da skoro nije bilo fabrika, da je procenat nepismenosti bio izuzetno visok, da su bolesti koje su odavno bile iskorenjene u Evropi i dalje harale po celom Balkanu.

Zaboravitćete ili već jeste koliko je kilometara pruga i puteva napravljeno dok sam bio ‘diktator’. Koliko je bolnica izgrađeno, škola i univerziteta.

Koliko smo samo fabrika napravili, kakvu smo vojnu industriju izgradili. Koliko ste samo imali radničkih odmarališta, prvenstveno na moru ali i na kopnu.

Vaša deca su imala dobre škole, vaš je pasoš bio cenjen.

Jesam, priznajem, bio sam diktator. Nisam dozvolio da nam Rusi i Amerikanci s**u po glavi. Tačno je, bio sam diktator, nisam hteo da čujem da neko može da bude gladan.

Naređivao sam, i opet bih, da svaki radnik dobije stan od svoje firme. Naređivao sam i opet bih, da svaka radnička familija ima pravo na godišnji odmor na moru.

Priznajem, mrzeo sam zaostalost i koristio sam svoj diktatorski autroritet da svako djete mora da ide u osnovnu školu a ko želi može i u srednju i na besplatan fakultet. Lečenje na VMA u Ljubljani, Zagrebu, Beogradu je bilo dostupno svima i svima je bilo besplatno.

Mrzite me što sam hapsio i slao na Goli otok. Mrzićete me još i više kad vam kažem da bih to opet uradio samo da obezbedim miran san svakom detetu u svojoj diktaturi.

A u tome sam i uspeo.

Ko je radio svoj posao, nije išao na Goli otok. Ko je pravio gluposti, rovario protiv tek osnovane države, kovao planove za uspostavljanje sovjetske republike, ili neke američke kvazi-demokratije, taj je imao besplatnu kartu za Goli otok.

Mrzite me što sam naredio ubistva kvislinga i izdajica 1945-te. Ma šta sam trebao? Da ih amnestiram, a oni klali nedužan narod četiri godine. Kažete da sam naredio ubistva nekih sveštenika, hodža i popova?

A nije vam palo na pamet da ih je ostalo u životu više od 99 odsto, odnosno da sam naredio (i opet bih) da se smaknu samo oni koji su blagoslovljavali koljače.

Zaboravili ste da nisam zabranio da se grade i crkve i džamije.

‘Kme, kme’, Tito je bio diktator, on nije dozvolio razvoj demokratije! Pa majku vam vašu, sve sam vam dao! Nije se zvalo ova ili ona stranka ali ste imali SSO, SK, sindikate, radničke savete, SUBNOR, imali ste sve mogućnosti da se ponašate demokratski i uvežbavate demokratske procese.

Kao smeta vam što nije mogao napredovati ko nije bio član partije! Pa majku vam vašu, ko sad napreduje u tim vašim državama? Da nisu možda nezavisni intelektualci!?

Ma znate šta, razočarali ste me i to duboko. Sve sam vam dao i šta vi onda uradite? Sve raz***ete! Gde su sad one škole i fabrike, gde su univerziteti? Koliki je natalitet?

Rastete li ili padate?

Da li ste srećni ili nesrećni?

Leto je, hoćete na more?

Hoćete li svojim parama ili možda na kredit?

Čije su vam banke?

Čiju hranu jedete, je li uvozna ili domaća? Imate li za zimnicu? Sećate se mojih zimnica, svake godine, ha? Ko je kum vašeg deteta?

Da li je komšija i prijatelj druge nacije ili više toga nema? Gde su vam deca, sa vama ili su pobegla u inostranstvo, da brišu guzice švabama?

Da li možete da živite od penzije ili se svi molite bogu da umrete pre odlaska u penziju, samo da ne patite i ne mučite svoju decu?

Budale jadne! Šta sam vam govorio – čuvajte bratstvo i jedinstvo. Mislite da sam ja to samo onako pričao?

Budale jadne! Sad vam švabe i francuzi uvaljuju priču o Evropskoj uniji! A vi pušite sve što vam kažu! Pa imali ste uniju jaču od evropske sa vojskom, policijom, bankom, minimalnim uvozom, čist vazduh i domaću hranu, besplatno školovanje i lečenje.

A sad ćete dobiti njihovu vojsku i policiju, njihove banke da vas pljačkaju, zaboravite na čist vazduh i vodu, ići ćete kod njih da ih služite a doma ćete pojesti samo govno.

Ako - to ste i zaslužili“,



Josip Broz l.r.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Се градело, ама и не се градело
Во нашата населба главната канализациона мрежа е поставена околу 2000-та година (незнам точно кога беше) германска донација, речиси се живо е изградено во југославија во 70-десетите кога беше и златното време, а немаа канализација, баш буквално такво :гомце: можеше да се види како тече по улуцата:icon_mrgr:

Оние погоре немаа вода, со цистерни и носеа вода, сега ни е решен и тој проблем, имаме речиси комплетно нов водовод и имаме преголем притисок, постојано пука оној дел со старата линија, оние слепците не научиле дека не се троши вода ноќеска и во зима:D

Патишта баш и немавме многу (иако тогаш нели се се градело)
освен оние поглавните улици (најглавната ни ја реконструираа пред некоја одина оти беше во лоша состојба) други и да не постоеа, една ни асфалтираа на 14-15 септември, цела ноќ брчеа камиони и утре нова улу
Куќите ви се легални на сите на улицата, според ДУП, со платени комуналии?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Се градело, ама и не се градело
Во нашата населба главната канализациона мрежа е поставена околу 2000-та година (незнам точно кога беше) германска донација, речиси се живо е изградено во југославија во 70-десетите кога беше и златното време, а немаа канализација, баш буквално такво :гомце: можеше да се види како тече по улуцата:icon_mrgr:

Оние погоре немаа вода, со цистерни и носеа вода, сега ни е решен и тој проблем, имаме речиси комплетно нов водовод и имаме преголем притисок, постојано пука оној дел со старата линија, оние слепците не научиле дека не се троши вода ноќеска и во зима:D

Патишта баш и немавме многу (иако тогаш нели се се градело)
освен оние поглавните улици (најглавната ни ја реконструираа пред некоја одина оти беше во лоша состојба) други и да не постоеа, една ни асфалтираа на 14-15 септември, цела ноќ брчеа камиони и утре нова улу
имаш излезено од населбата некогаш?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Куќите ви се легални на сите на улицата, според ДУП, со платени комуналии?
Се живо е из ДУПирано, из плацирано, претходно си биле ниви, пасишта што ти знам, дури имаме и нереализирани ДУПови, ги гледав макетите како помал (сега којзнае каде ги фрлиле) на нив имаше предвидено и тениски терени, игралишта мини паркови и сл. сега тие локации стојат празни, не се одземени и сега со легализацијата на градежно земјиште и ги враќаат нивите.
Во врска со плаќањето, како и секаде во Македонија едни плаќале, други не, трети до пола, четврти и давале предимствено право за градење (бесплатно ги терале да градат, само да изградат нешто).

имаш излезено од населбата некогаш?
Да ти кажам искрено не!
И јас не сум крив што кај вас у шутка ништо не ви изградиле:P

Добро малку:kuracc:

Сега озбилно, единственото што фали се шушките (сваќаш парите) т.е. нема работа.
Во градовите на истокот добар дел населби сега добија водовод и канализација, а не во Југославија.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Сега озбилно, единственото што фали се шушките (сваќаш парите) т.е. нема работа.
Во градовите на истокот добар дел населби сега добија водовод и канализација, а не во Југославија.
Кои градови во Македонија немаа водовод до 1991?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Кои градови во Македонија немаа водовод до 1991?
Не градови населби, тие водоводи што ги имаат не ги задоволуваат потребите, во Кочани се гради брана на Оризарска река со цел да се подобри водоснабдувањето, со хидросистемот Злетовица е решен проблемот со недостик на вода на 6 општини (претходно летото немаа доволно вода), во Велес проблемот се реши со хидросистемот лисиче, и во Делчево има мини брана првенствено за водоснабдување, еве во Штип пред некоја година ставија канализација во населбата балканска,
незнам дали сфакате дека некој делови немаа/немаат елементарни услови за живот (многу од скопските села немаат канализации)

и не се сите од Битола која била велеград уште во турско, па сега да мудруваме дека и останатите места во државава се развивале со исто темпо како и Битола
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Не градови населби, тие водоводи што ги имаат не ги задоволуваат потребите, во Кочани се гради брана на Оризарска река со цел да се подобри водоснабдувањето, со хидросистемот Злетовица е решен проблемот со недостик на вода на 6 општини (претходно летото немаа доволно вода), во Велес проблемот се реши со хидросистемот лисиче, и во Делчево има мини брана првенствено за водоснабдување, еве во Штип пред некоја година ставија канализација во населбата балканска,
незнам дали сфакате дека некој делови немаа/немаат елементарни услови за живот (многу од скопските села немаат канализации)

и не се сите од Битола која била велеград уште во турско, па сега да мудруваме дека и останатите места во државава се развивале со исто темпо како и Битола
и во битола има населби кои денес се без вода, седнале луѓе кренале куќи каде немало урбанистички план па копале бунари и септички јами и се суделе и чекале да се урбанизира местото па да добијат вода асфалт па и струја
Така било и во 60сети и во 70 десети па и денес.
Една од големите грешки е шо се мисли дека ако во 1960 се поставил негде водовод и канализација тоа е доволно до крајот на планетата. Па нит се обновувало нит се одржувало. Зато имаме и автопатишта од сфрј кои пропаѓаат пошто 50 години врз нив возат коли и камиони, имаме пруги од сфрј каде возовите “јурат“ со 60 на час пошто не се обновувани, имаме и канали кои при најмал дожд поплавуваат пола македонија зато шо никој не ги одржувал. па имаме и системи за водоснадбување каде цевките требало да се сменат или обноват пред 20 или 30 години и имаме студенстки домови кои пропаѓаат пошто ништо не е интервенирано во нив последни децении
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.657
Поени од реакции
34.949
Се живо е из ДУПирано, из плацирано, претходно си биле ниви, пасишта што ти знам, дури имаме и нереализирани ДУПови, ги гледав макетите како помал (сега којзнае каде ги фрлиле) на нив имаше предвидено и тениски терени, игралишта мини паркови и сл. сега тие локации стојат празни, не се одземени и сега со легализацијата на градежно земјиште и ги враќаат нивите.
Во врска со плаќањето, како и секаде во Македонија едни плаќале, други не, трети до пола, четврти и давале предимствено право за градење (бесплатно ги терале да градат, само да изградат нешто).


Да ти кажам искрено не!
И јас не сум крив што кај вас у шутка ништо не ви изградиле:P

Добро малку:kuracc:

Сега озбилно, единственото што фали се шушките (сваќаш парите) т.е. нема работа.
Во градовите на истокот добар дел населби сега добија водовод и канализација, а не во Југославија.
За која населба станува збор ако не е тајна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom