Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Замислете ИСИЛ да се заканеше и испукаше макар еден куршум кон ЈНА или Милицијата мислам дека ќе ги избришевме од лицето на земјата , сите че ги качевме во џамиите и че ги лансиравме !
Никакво лансирање! Младите милицајци ке полагаа матура на нив во подрумите, шутка и идризово, а потоа ако некој го издржи полагањето и излези на сонце има да биде грѓанин за пример и до крај на животот нема да му текне да се бави со глупости.... Најголем дел од сите кои во време на СФРЈ биле на престој во Идризово од таму излегле превоспитани и како домаќини луѓе и никогаш во животот повеке не сториле криминал, рецидивизмот бил исклучително мал....
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.054
Поени од реакции
6.658
https://www.youtube.com/watch?v=8WXJ6TnJgr4

една разгледница во која земја и кои убавини живееле луѓето на овие простори до пред 25 години, за разлика од денес кога во нашето мало државиче на 30% од територијата не можеш да се осеќаш безбеден,а на другите 70% е “исушено“ од сиромаштија и слаби финансии..............
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Дали стварно има ваква тема?
Се разбира дека подобро е да живееш сега него во Југославија. Мислам стварно no-brainer е да се дискутира ова

*Пра дедо ми сакал да си оствари бизнис и сите негови пари ги инвестирал во земјшите, од тоа земјиште диктатурата на Тито си ги зема земјишта за државата 'за народот', а кога се побунил пра дедо ми тој bил затворен како предавник на држата а таму измачуван, едвај го спасиле со врски за да остане жив, дури до ден денес имаме судски спорови за да успееме земјиштата да си ги вратиме од таа голтарска комунистичка држава.

*Дедо ми и баба ми имаат факултет завршено, дедо ми има и магистрирано, нжињер е, зимале скроз иста плата како сите останати што работеле вишок во фабрики кои не остварувале никаков профит, meaningless jobs... но важно имало работа нели?

*Стрелање на сите тие кои не се согласувале со тој систем, because fuck human rights...

*Задолжителна служба во војска, со стандарди пониски од мексикански затвор. Не дека стандардите сега се подобри но барем не е задолжителна, нема да се заразиш од ебола. А не дека државата била блиску до конфликт или војна, живи глупости, Југославија немала непријатели и со Советите и со Американците била на добра страна. Никој од надвор не ја растура Југославија, сама пропадна, системот е ретардиран сватете го.

*Инфлација, паѓање на вредноста на валутата, не стабилност во државата, забрана за религии, наеднаш снемување на нафта и гориво, и мноооооогу други работи.

Единствено овој систем вредел за тие кои се со 1во оделение, работат ништо а сакаат да имаат исто како тој што работи многу.

Многу ретардиран систем. Не дека сега е нешто подобро но барем имаш:

*Заштитени човекови права
*Право на говор
*Право на религија

Не дека овие функционираат многу добро, но во овој систем можам да отворам бизнис да си заработувам добро, да работам многу и тоа што го работам јас да го добиам, ова е невозможно во Југославија.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.054
Поени од реакции
6.658
Дали стварно има ваква тема?
Се разбира дека подобро е да живееш сега него во Југославија. Мислам стварно no-brainer е да се дискутира ова

*Пра дедо ми сакал да си оствари бизнис и сите негови пари ги инвестирал во земјшите, од тоа земјиште диктатурата на Тито си ги зема земјишта за државата 'за народот', а кога се побунил пра дедо ми тој bил затворен како предавник на држата а таму измачуван, едвај го спасиле со врски за да остане жив, дури до ден денес имаме судски спорови за да успееме земјиштата да си ги вратиме од таа голтарска комунистичка држава.

*Дедо ми и баба ми имаат факултет завршено, дедо ми има и магистрирано, нжињер е, зимале скроз иста плата како сите останати што работеле вишок во фабрики кои не остварувале никаков профит, meaningless jobs... но важно имало работа нели?

*Стрелање на сите тие кои не се согласувале со тој систем, because fuck human rights...

*Задолжителна служба во војска, со стандарди пониски од мексикански затвор. Не дека стандардите сега се подобри но барем не е задолжителна, нема да се заразиш од ебола. А не дека државата била блиску до конфликт или војна, живи глупости, Југославија немала непријатели и со Советите и со Американците била на добра страна. Никој од надвор не ја растура Југославија, сама пропадна, системот е ретардиран сватете го.

*Инфлација, паѓање на вредноста на валутата, не стабилност во државата, забрана за религии, наеднаш снемување на нафта и гориво, и мноооооогу други работи.

Единствено овој систем вредел за тие кои се со 1во оделение, работат ништо а сакаат да имаат исто како тој што работи многу.

Многу ретардиран систем. Не дека сега е нешто подобро но барем имаш:

*Заштитени човекови права
*Право на говор
*Право на религија

Не дека овие функционираат многу добро, но во овој систем можам да отворам бизнис да си заработувам добро, да работам многу и тоа што го работам јас да го добиам, ова е невозможно во Југославија.
прво со денационализацијата е СЕ вратено,друго од каде знаеме од каде му сепарите на дедо ти бла бла да не продолжувам нема смисла.............

второ за магистри и нивните функции,кој ја работеше валканата работа,а кој седеше по канцеларии,нели денес се тепаат сите за таква работа и земаат факултети отворени на секој чекор чија диплома не е призната во ниедна др=жава на светот освен во матичната ?! а тоа дека биле непрофитабилни фирмите МАЛО МОРГЕН денес наместо да се поделат парите на вработените се слеваат само во неколку џепови кои си дозволуваат јахти,острови,цели радови - на алчноста и нема крај,додека некој работи во денешниве фирми колку да го помине месецот нахранет и во полутопол дом

немој за стрелањето жити тебе,дури смешки да го фати човек........во првите години да се среди државата биле гонети четници,усташи,балисти,неистомисленици и власта немала милост - како што ни тие немале дури биле во сојуз со фашистите

во ЈНА човек можел да добие карактер, нит ебола курци палци,такви случаи не биле забележани

за гориво имало кризи,но денес има криза во нашиот џеб,ретко тураат гориво над 500 денари во кола,да се наполни резервоарот ти требаат над 2000 денари - ретко кој може да си дозволи луксуз да потроши таква количина на гориво за недела дена

и за “здобиените вредности“ - ептен ме изнасмеа,имал права во коруптивен систем на бирократи од една страна плус “брачата“ од друга страна,ваљда си мазохист па ова ти се допаѓа,правото на говор ти е исто што и на шител и анал5 ,а правото на религија никогаш не било ускратено,роден сум во бившиот систем,поп ме крштевал
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
прво со денационализацијата е СЕ вратено,друго од каде знаеме од каде му сепарите на дедо ти бла бла да не продолжувам нема смисла.............

второ за магистри и нивните функции,кој ја работеше валканата работа,а кој седеше по канцеларии,нели денес се тепаат сите за таква работа и земаат факултети отворени на секој чекор чија диплома не е призната во ниедна др=жава на светот освен во матичната ?! а тоа дека биле непрофитабилни фирмите МАЛО МОРГЕН денес наместо да се поделат парите на вработените се слеваат само во неколку џепови кои си дозволуваат јахти,острови,цели радови - на алчноста и нема крај,додека некој работи во денешниве фирми колку да го помине месецот нахранет и во полутопол дом

немој за стрелањето жити тебе,дури смешки да го фати човек........во првите години да се среди државата биле гонети четници,усташи,балисти,неистомисленици и власта немала милост - како што ни тие немале дури биле во сојуз со фашистите

во ЈНА човек можел да добие карактер, нит ебола курци палци,такви случаи не биле забележани

за гориво имало кризи,но денес има криза во нашиот џеб,ретко тураат гориво над 500 денари во кола,да се наполни резервоарот ти требаат над 2000 денари - ретко кој може да си дозволи луксуз да потроши таква количина на гориво за недела дена

и за “здобиените вредности“ - ептен ме изнасмеа,имал права во коруптивен систем на бирократи од една страна плус “брачата“ од друга страна,ваљда си мазохист па ова ти се допаѓа,правото на говор ти е исто што и на шител и анал5 ,а правото на религија никогаш не било ускратено,роден сум во бившиот систем,поп ме крштевал
Во Југославија се вработуваа луге само за да се каже дека се вработени, т.е така биле вработени скоро пола од сите, никој од нив немал тотално никакво знаење за тоа што го работи, се делеле функции од ракав.

Сакаш да ми кажеш дека сите тие кои биле на голи оток, биле терористи и шпиони?
Повеќето биле писатели и луге кои сакале слобода на говор.

Не знам дали ти имаат кажувано но во почетоците на 60тите и 70тите кога се враќале дома војниците облеката им била фрлена и запалена, ТОЛКУ било лошо. Добиваш карактер, да, они каков што ќе ти дадат, не ти каков што треба да имаш.

Сите земји кои некад биле комунистички, едно партиски социлистички или просто Диктатура денеска се нај НЕ развиени земји. Со некој исклучок како Чешка, која полека се развива. Дај ми ЕДНА држава која е моментално развиена а била комунистичка ?

Единствено што можам да признаам добро за тој систем е што иако било лошо, не било многу лошо, како во останатите комунистички земји каде советите владееле. Но тие 40-50 години комунизам сега си влиае на нас, во тоа време да имало приватни лица да ги држат тие фирми ќе ги градеа полно мотивирани за успех, ќе продолжеа со функционирање и до ден денес, ќе беше се супер, немаше народот да биде гладен за пари. Но не е така, кои се криви, па се разбира, Америка.

А за невработеноста што е 29% или 30 и колку да е, е чудо, ја не знам зошто не е 80%. Кога имав отворено оглас за работа (јас барав работници за мои проекти) многу народ се јави, сите со факултет, сертификати и дипломи, ниту еден со барем малце знаење, на крај си најдов германска фирма која ми ги среди проектите, за скоро иста цена што ја нудев тука - 14 евра саат.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Во Југославија се вработуваа луге само за да се каже дека се вработени, т.е така биле вработени скоро пола од сите, никој од нив немал тотално никакво знаење за тоа што го работи, се делеле функции од ракав.

Сакаш да ми кажеш дека сите тие кои биле на голи оток, биле терористи и шпиони?
Повеќето биле писатели и луге кои сакале слобода на говор.

Не знам дали ти имаат кажувано но во почетоците на 60тите и 70тите кога се враќале дома војниците облеката им била фрлена и запалена, ТОЛКУ било лошо. Добиваш карактер, да, они каков што ќе ти дадат, не ти каков што треба да имаш.

Сите земји кои некад биле комунистички, едно партиски социлистички или просто Диктатура денеска се нај НЕ развиени земји. Со некој исклучок како Чешка, која полека се развива. Дај ми ЕДНА држава која е моментално развиена а била комунистичка ?

Единствено што можам да признаам добро за тој систем е што иако било лошо, не било многу лошо, како во останатите комунистички земји каде советите владееле. Но тие 40-50 години комунизам сега си влиае на нас, во тоа време да имало приватни лица да ги држат тие фирми ќе ги градеа полно мотивирани за успех, ќе продолжеа со функционирање и до ден денес, ќе беше се супер, немаше народот да биде гладен за пари. Но не е така, кои се криви, па се разбира, Америка.

А за невработеноста што е 29% или 30 и колку да е, е чудо, ја не знам зошто не е 80%. Кога имав отворено оглас за работа (јас барав работници за мои проекти) многу народ се јави, сите со факултет, сертификати и дипломи, ниту еден со барем малце знаење, на крај си најдов германска фирма која ми ги среди проектите, за скоро иста цена што ја нудев тука - 14 евра саат.
Вo Југoслaвијa се врaбoтувaле луѓетo кoлку дa се кaжелo декa немa неврaбoтенoст. А извини шo се прaви вo aдминистрaцијaвa кaј нaс денес ?
Шo прaвaт рaмкoвните денес ?

Вo Југoслaвијa се делеле функции oд рaкaв. Дa, денес се се зaрaбoтувa сo мaкoтрпнa рaбoтa. Диме Спaсoв кoлку гoдини грaдење згрaди oд кoцки у грaдинкa имa oстaвенo зaд себе зa дa биде денес министер...

Еве гледaм сите штo служеле вoјскa у ЈНА испoцркaле oд зaрaзни бoлести...

Се чудиш и се прaшувaш кoјa кoмунистичкa држaвa е денес рaзвиенa/мoќнa ?!
Пa не знaм другaр, мoжеби РУСИЈА или КИНА ?

Не ми е гaјле шo мислиш декa вo Југoслaвијa се живеелo пoлoшo негo сеa, неaм нaмерa дa се убедувaме дaли си у прaвo или не, aмa жити млaдoстa не oди сo глaвa вo ѕид зa некoи oчигледни рaбoти.



Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Дали стварно има ваква тема?
Се разбира дека подобро е да живееш сега него во Југославија. Мислам стварно no-brainer е да се дискутира ова.
Поплитко размислување долго не сум прочитал

Дедо ти магистер имал иста плата со работник.
Едноставно не е точно ова. Во тоа време имало систем, точно се знаело кој коефициент на плата има работник, ССС, ВСС. Пример, ако работник со ССС има коефициент 1, раководител со ССС има 1.5, директор на оддел со ВСС има 2, генерален директор има 3 итн.

Стрелање на сите тие кои не се согласувале со тој систем,

:facepalm::facepalm::facepalm:

Стандарди на ЈНА, болести....
Не знам кој ти кажувал, ама опасно те лажел. Баш ЈНА имало стандарди, се знаело СЕ, до број на калории на оброк за војник, специјалиец, пилот...
Не знам дали некој фатил ебола во ЈНА, не сум чул. Ама знам дека на војна вежба со АРМ сум бил двапати, и се вракав со херпес и осип по тело
А тоа, дека ЈУ немала надворешни непријатели, стварно глупости. Прочитај малку релевантна историја, информирај се. Дегутантно е да коментирам, очигледно не разбираш...

Оди кажи му на некој што го познава тој систем, дали било можно група терористи да ти поминат преку граница, да влезат во караула, да ги врзат граничарите и да го соберат оружјето

Забрана за религија.
Тотална глупост. Татко ми е венчан во црква, јас сум крстен во црква, се празнувале и Божиќ и Велигден, се одело во црква. Вујко ми имал висок офицерски чин, па керка му е крстена во црква...

Сега можело приватен бизнис, а во ЈУ неможело
Кој те лажел ? Татко ми имаше пријатели, едниот имаше шнајдерски дуќам, другиот кафана, третиот автомеханичарска работилница. Како тие , бе дете, работеле?
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.850
Поплитко размислување долго не сум прочитал
Не е тоа негово размислување. Од дедо му е, кога го држел у скут и му кажуел прикаски. Дечкото само слушал внимателно и запамтил
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Сите земји кои некад биле комунистички, едно партиски социлистички или просто Диктатура денеска се нај НЕ развиени земји. Со некој исклучок како Чешка, која полека се развива. Дај ми ЕДНА држава која е моментално развиена а била комунистичка ?
Kина
таа беше е се уште е комунистичка земја и има еден од најголем економски раст во светот и има најголемо производство во светот

Појма немаш а дискутираш. Ни си ввидел Југославија ни си живеел во неа ни си седнал да прочиташ и истражиш а пишиш. Мислиш можеш некого кој живеел и работел во двата сисеми да импресионираш со своето незнаење?? мислиш можеш да ни кажеш што и како се правело и направило тогаш и како се живеело???
Само сам себе си си се изрезили.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Не е тоа негово размислување. Од дедо му е, кога го држел у скут и му кажуел прикаски. Дечкото само слушал внимателно и запамтил
Од дедо му што имал магистрирано, а ?
дедо ми има и магистрирано, нжињер е, зимале скроз иста плата како сите останати што работеле вишок во фабрики кои не остварувале никаков профит“
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.850
Од дедо му што имал магистрирано, а ?
дедо ми има и магистрирано, нжињер е, зимале скроз иста плата како сите останати што работеле вишок во фабрики кои не остварувале никаков профит“
Сето тоа потекнува од прадедо му, што фаќал врски да остане жив
"а кога се побунил пра дедо ми тој bил затворен како предавник на држата а таму измачуван, едвај го спасиле со врски за да остане жив"
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Кина и Русија развиени земји? Ха Ха. Русија има најголема корупција, цела економија не е ни колку една високо развиена Американска компанија. Кина пак не знам како можеш да кажеш дека е развиена, цензура невидена, народот пола умира од загадување, нај ниска работна рака итн.

Во држава која успеа целосно да пропаднат сите банки, сите сочувани пари да ви отидат, со инфлација од некои си 160% дупло повеќе од денешна Венецуела (и тие се социалисти, каква коицинденција)

Праќај им овошје за да ти продаваат сок, Македонија и Косово со најнизок стандард низ цела Југославија.

Цела таа братство и единствно идеја глупости што се држеа 40 години наеднаш избувна во војна.

Таков систем се знае дека не може да функционира, факт е тоа, вас само ви недостига тој систем бидејќи сте израснале во него, носталгија ве фаќа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Кина и Русија развиени земји? Ха Ха. Русија има најголема корупција, цела економија не е ни колку една високо развиена Американска компанија. Кина пак не знам како можеш да кажеш дека е развиена, цензура невидена, народот пола умира од загадување, нај ниска работна рака итн.

Во држава која успеа целосно да пропаднат сите банки, сите сочувани пари да ви отидат, со инфлација од некои си 160% дупло повеќе од денешна Венецуела (и тие се социалисти, каква коицинденција)

Праќај им овошје за да ти продаваат сок, Македонија и Косово со најнизок стандард низ цела Југославија.

Цела таа братство и единствно идеја глупости што се држеа 40 години наеднаш избувна во војна.

Таков систем се знае дека не може да функционира, факт е тоа, вас само ви недостига тој систем бидејќи сте израснале во него, носталгија ве фаќа.
срценце малечко
лани беше матурант кој појма нема историја, ова година веќе експерт по економија историја и политика. В година можи на марс ќе го пуштат како водач на експедиција

Дечки помош за историја, учам моментално од прирачникот се поминав но ако ме прашаат некоја бедна година од кај кур да им најдам. Некој информација да не има што ќе има историја матура од вас личерите :D.
Некој да не знае кој материјал ќе биде по историја за Матура. На интернет нема ништо а јас сум стручно, неам појма што учите Иснторија во гимназија.
Ех да можеше ум да се даонлодира од интернет....[DOUBLEPOST=1439544342][/DOUBLEPOST]
Кина и Русија развиени земји? Ха Ха. Русија има најголема корупција, цела економија не е ни колку една високо развиена Американска компанија. .
Aмерика му должи на кина 1.270 милијарди долари.
Иљада двеста седумдесет милијарди долари
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Кина и Русија развиени земји? Ха Ха. Русија има најголема корупција, цела економија не е ни колку една високо развиена Американска компанија. Кина пак не знам како можеш да кажеш дека е развиена, цензура невидена, народот пола умира од загадување, нај ниска работна рака итн.

Во држава која успеа целосно да пропаднат сите банки, сите сочувани пари да ви отидат, со инфлација од некои си 160% дупло повеќе од денешна Венецуела (и тие се социалисти, каква коицинденција)

Праќај им овошје за да ти продаваат сок, Македонија и Косово со најнизок стандард низ цела Југославија.

Цела таа братство и единствно идеја глупости што се држеа 40 години наеднаш избувна во војна.

Таков систем се знае дека не може да функционира, факт е тоа, вас само ви недостига тој систем бидејќи сте израснале во него, носталгија ве фаќа.
Ако е така како што викаш ти, тогаш прво уопште не ни требаше да се воведат санкции за Русија од страна на ЕУ зошто нели и онака економијата им била развиена помалце од американска компанија, а и кога се воведоа санкциите тогаш Русија требаше да банкротира за некои си 2-3 саати...
Ти кажа и лет за тоа колку Америка и должи на Кина.

Друга работа, еве банки пропаѓаат и во Грција, а и во Кипар мислам пропаѓаа пред некоја година банки, а видиш ни Грција ни Кипар биле некогаш социјалистички...

И еве размислување на универзитетски професор околу социјализмот.
Социјализмот е крајниот стадиум во развојот на општеството. Идејата за еднаквост е целта кон што се стреми развојот на општеството. Многу е тешко да се дојде до тоа ниво, а моментално најблиску до тоа се скандинавските земји.
Проблемот со социјализмот што го имало порано е што пробало да се скокне цела една епоха од развојот на општеството, а тоа е овој денешен капитализам. Затоа и не успеал да се одржи во живот тој социјализам.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Кина и Русија развиени земји? Ха Ха. Русија има најголема корупција, цела економија не е ни колку една високо развиена Американска компанија. Кина пак не знам како можеш да кажеш дека е развиена, цензура невидена, народот пола умира од загадување, нај ниска работна рака итн.

Во држава која успеа целосно да пропаднат сите банки, сите сочувани пари да ви отидат, со инфлација од некои си 160% дупло повеќе од денешна Венецуела (и тие се социалисти, каква коицинденција)

Праќај им овошје за да ти продаваат сок, Македонија и Косово со најнизок стандард низ цела Југославија.

Цела таа братство и единствно идеја глупости што се држеа 40 години наеднаш избувна во војна.

Таков систем се знае дека не може да функционира, факт е тоа, вас само ви недостига тој систем бидејќи сте израснале во него, носталгија ве фаќа.
Finansiskata kriza vo 2008 zapochna tokmu vo USA i toa so propagjanjeto na Lehman Brothers (investiciska banka), milioni vlozhuvachi gi izgubija parite. Freddie Mac i Fannie Mae (hipotekarni banki) stotici iljadi imoti (kukji, stanovi) izgubeni, lugjeto na ulica.
-Posledicite od taa kriza i denes se chuvstvuvaat vo nekoi zemji/ekonomii.

Begalska kriza: Sekade kaj shto doprel NATO, na chelo so Amerite, denes gledame humanitarna katastrofa. Ni Rusija, nitu Kina !

Magistriraj na mak. univerzitet (isto kako dedo ti, ili pra-dedo ti) i vraboti se kaj deneshen kapitalist (vo kapitalistichka MK), pa da gi dozhiveesh uslovite za rabota i platata koja kje bide sekako enormno visoka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom