Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Сето тоа потекнува од прадедо му, што фаќал врски да остане жив
"а кога се побунил пра дедо ми тој bил затворен како предавник на држата а таму измачуван, едвај го спасиле со врски за да остане жив"
Не , апсолутно не се сложувам со тебе.
Ако бил пра-дедо му затворен како предавник ( предавник во тоа време, ејјјј) , и ако успеале со врски да го спасат, тогаш целата работа мора да потекнува од некој пра-пра-дедо/вујко/чичко што имал моќ да ја заврши работата
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Не , апсолутно не се сложувам со тебе.
Ако бил пра-дедо му затворен како предавник ( предавник во тоа време, ејјјј) , и ако успеале со врски да го спасат, тогаш целата работа мора да потекнува од некој пра-пра-дедо/вујко/чичко што имал моќ да ја заврши работата
Аце?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Можно е.
Се грижи човекот за неговото потомство
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
треба да направиш споредба со тешката индустрија, воената, петрохемиската, текстилната, прехрамбената, земјоделските агрокомплекси...и воената индустрија, за да кажеш дека тогаш ни биле подарувани пари. Со тоа тврдење дека сме живееле исклучиво од подарувани пари, велиш ништо не работело и ништо не се произведувало?
долговите беа многу мали, имаше голем раст на бдп. Нив ги направија ојлевци дојлевци (Милошевич, Кучан, Изетбегович, Туџман со помош од ММФ и новите администрации на САД и Англија). Истите тие се режисери и на војните на балканот. Југославија им беше трн во око и според пазарот и според индустријата и според мирот, безбедноста и нискиот % криминал. Си се обидел да спиеш на плажа или в парк кај нас тоа време и да кажеме во центарот на Париз?
Дај пример која држава сама од себе се развила, некоја чии граѓани биле способни или работливи
Прво, Југославија последните 10-на години имаше раст на БДП 0%. Односно, немаше раст. Сето она што го наброја, да, постоеше, но базирано на пари од кредити, базирано на голем ентузијазам кај луѓето кои работеа ударнички, за без пари. Значи, ЈУ не беше економски моќна. Долговите на ЈУ, веќе кажав, беа во приличен обем простени од западот. Она што остана како вкупен долг беше 20-на милијарди долари. Но, нивната вредност не е на денешни 20 милијарди. Многу е повеќе. А прашајте се колку би биле долговите ако немаше отпишување на долгови. Плус, во ЈУ многу имоти се одзедоа насилно од населението (национализираа) и тоа беше капитал плус (за без пари). Е па така и „баба ми“ ќе гради успешна економија.
Низок беше криминалот, точно, ама милицијата (денес полиција) имаше неограничено право да те расчеречи ако згрешиш и да не ти текне пак да правиш беља. Сега, ќе излезат 1000-ци невладини активисти (џабелебојадачи) со протести против насилството на полицијата.
ЈУ остави истрошена, застарена, габаритна, неконкурентна... економија, индустрија. Во новиот систем од 1990 сето тоа беше неконкурентно. Плус се приватизира она што вредеше од поединци блиски до властите... и се ојде у пм.
Јас пак ќе повторам дека поубаво се живееше тогаш, како што и семејството на Ал Капоне (веројатно) поубаво живеело пред истиот да биде уапсен и да почине в затвор.
А за човечките права во ЈУ подобро да не зборуваме. Ако речеш дека си за Сталин, само да речеш, ништо друго да не правиш... те зеде матната, на Голи Оток или Идризово.... и БРУТАЛНО измечуван, многу и починале, се разболеле... Ако кажеш дека Тито не чини, ти се запусти фамилијата.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
видовме зошто е растурена СФРЈ, Гадафи отиде понатаму и не опстои многу подолго

http://infomax.mk/wp/?p=34050
..не беа 150 трилијаарди долари во злато, не сум сигурен дека толку злато воопшто има;), ама тоа другото во голема мера беше така.
Но бабата Олбрајт јасно кажа: не е фер една земја да поседува 60% од сите расположиви-преостанати ресурси на планетата, додуше мислејќи на Русија, ама тоа е сосема јасна илустрација на шемата која се бутка, зад димната завеса наречена демократија, самоопределување на народите и слобода на човекот...:):):)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
ова не држи вода ама веќе 300 страни се убедуваме па моеше и да прочиташ нешто фазла. пишуваш нелогични работи.
Прво, Југославија последните 10-на години имаше раст на БДП 0%.
објасни му на еден граѓанин, работник ученик што значи бдп кога нема за одмор, за нова кола, да не збориме за стан...
Впрочем ене ти репер на буџетот, состојбата на инфраструктурата и јавните и државни установи сега и тогаш. На терен нема одење оти нема возило или нема гориво, нема дневница, нема средства за чистење, нема хигиеничари, нема мајстори за одржување...дали си ги видел во каква состојба се возилата на полицијата и полициските станици?
Сето она што го наброја, да, постоеше, но базирано на пари од кредити, базирано на голем ентузијазам кај луѓето кои работеа ударнички, за без пари.
од што работеа за без пари одеа на по 2-3 одмори. Сега над 70% не се отидени нигде на одмор.
Е па така и „баба ми“ ќе гради успешна економија.
ако си ти доволно возрасен, твојата баба изградила апсолутна нула економија, односно до пред 2 св војна Македонија била најназадна држава по сите параметри за нормален човечки развој, посебно за македонците. Немала ни индустрија ни транспорт ни инфраструктура, богами ни храна. По војната неписмени биле 70-80%, за во 2002 да паднат на 4%. Описменување на мајчин македонски, со македонски основни средни школи и 2 универзитети и еден МАНУ. Сите основани и поддржани во СР Македонија.
Низок беше криминалот, точно, ама милицијата (денес полиција) имаше неограничено право да те расчеречи ако згрешиш и да не ти текне пак да правиш беља. Сега, ќе излезат 1000-ци невладини активисти (џабелебојадачи) со протести против насилството на полицијата.
Невладина не излегува ако некој тепа или убива деца, пука по свадби, не излегува ниту за газење тревници. Тоа сега е чист башибозук за кој има отворено повеќе теми (насилства во Македонија, Смилковско езеро, втората пушка во Куманово, Вејце, Љуботен,...убиства на деца во Ѓорче, Тетово, ...).
ЈУ остави истрошена, застарена, габаритна, неконкурентна... економија, индустрија. Во новиот систем од 1990 сето тоа беше неконкурентно. Плус се приватизира она што вредеше од поединци блиски до властите... и се ојде у пм.
Не знам по што заклучи за застареноста на економијата и индустријата. Имаш некој репер, извоз, производство...врз основ на кои податоци?
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
ништо од ова не држи вода ама веќе 300 страни се убедуваме па моеше и да прочиташ нешто фазла. Очигледно пишуваш нелогични работи.
Дете е, од Југославија знае само Жикина Династија и Тесна кожа шо ги спушти од интернет
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Lurtz... ти набројуваш работи и не кажуваш од каде сето тоа? Јас ти кажувам од каде, а ти тоа не го „перцепираш“. Југославија имаше никаква економска моќ, никаков реален развој. Точно е дека од неписмена земја станавме писмена. Аналогно... од неколку проценти на користење на интернет во МК во 2006 г., денес ако не се лажам 70% користат. И? ВМРО ДПМНЕ ли е заслужен? Не, таков е трендот.
Какви репери да ти давам за застареноста на индустријата? Не ли ги следиш извештаите за состојбата во ЈУ? Кој репер јас да ти го дадам?
Еве ти кажи ми... како е можно во фирма во која има многу превработеност, работи со години со загуби... работниците да земаат плати, да имаат К-15, одмори... се со ред. Кој го плаќал тоа? Државата? Да.. ама од кредити. Заинтересирај се малку колку раст на БДП имала ЈУ во последните 10-на години и ќе видиш дека е НУЛА. Значи, ништо не сме напредувале, не сме создале плус тие години. Тоа е како само да имаш за јадење и пиење... Ниту облека, ниту театар... ништо.
Ти набројуваш убави работи од тогаш.. точно е.. ама сето тоа беше на „вересија“, подарено... Немаше реална економија.. се беше договорено. Се на кредит. Јас не велам дека денеска е подобро, напротив. Но, тогаш се создаваше лажен добар живот.
Ако дома земеш кредит од 30,000 евра и со тие се луксузираш, секако дека ќе е убаво тогаш.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Јас пак ќе повторам дека поубаво се живееше тогаш.
запрашај се дали и колкупати во текот на својот работен век работникот во транзициска Македонија може да си дозволи одмор во Пиран, Порторож (Словенија), Купари, Макарска (Хрватска), Будва...
Аналогно... од неколку проценти на користење на интернет во МК во 2006 г., денес ако не се лажам 70% користат. И? ВМРО ДПМНЕ ли е заслужен? Не, таков е трендот..
безвезна споредба. Школи имаше и порано, интернет пристап немаше порано. Као сега спореди и ајфон сме немале во 70тите.
Ти набројуваш убави работи од тогаш.. точно е.. ама сето тоа беше на „вересија“, подарено... Немаше реална економија.. се беше договорено. Се на кредит. Јас не велам дека денеска е подобро, напротив. Но, тогаш се создаваше лажен добар живот.
ако е на вересија, зарем е лошо? Еве докажи ти дали е се тоа на кредит или на вересија. И како Македонија ќе живееше сега ако тогаш не ни било дадено на кредит или вересија. Ќе си пишувал на свеќа, без компјутер...Матка и 99% од централите се изградени во СФРЈ.
Еве ти кажи ми... како е можно во фирма во која има многу превработеност, работи со години со загуби... работниците да земаат плати, да имаат К-15, одмори... се со ред. Кој го плаќал тоа? Државата? Да.. ама од кредити. Заинтересирај се малку колку раст на БДП имала ЈУ во последните 10-на години и ќе видиш дека е НУЛА. Значи, ништо не сме напредувале, не сме создале плус тие години. Тоа е како само да имаш за јадење и пиење... Ниту облека, ниту театар... ништо.
а од каде констатацијата дека имало превработеност и загубари? Што значи превработеност и дали сега таа не постои? Што значи фирма загубар?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Lurtz... ти набројуваш работи и не кажуваш од каде сето тоа? Јас ти кажувам од каде, а ти тоа не го „перцепираш“. Југославија имаше никаква економска моќ, никаков реален развој. Точно е дека од неписмена земја станавме писмена. Аналогно... од неколку проценти на користење на интернет во МК во 2006 г., денес ако не се лажам 70% користат. И? ВМРО ДПМНЕ ли е заслужен? Не, таков е трендот.
Какви репери да ти давам за застареноста на индустријата? Не ли ги следиш извештаите за состојбата во ЈУ? Кој репер јас да ти го дадам?
Еве ти кажи ми... како е можно во фирма во која има многу превработеност, работи со години со загуби... работниците да земаат плати, да имаат К-15, одмори... се со ред. Кој го плаќал тоа? Државата? Да.. ама од кредити. Заинтересирај се малку колку раст на БДП имала ЈУ во последните 10-на години и ќе видиш дека е НУЛА. Значи, ништо не сме напредувале, не сме создале плус тие години. Тоа е како само да имаш за јадење и пиење... Ниту облека, ниту театар... ништо.
Ти набројуваш убави работи од тогаш.. точно е.. ама сето тоа беше на „вересија“, подарено... Немаше реална економија.. се беше договорено. Се на кредит. Јас не велам дека денеска е подобро, напротив. Но, тогаш се создаваше лажен добар живот.
Ако дома земеш кредит од 30,000 евра и со тие се луксузираш, секако дека ќе е убаво тогаш.
Аман молим те поштеди не од твоите умствени егзебиции.
Имавме веќе неколку дечиња ко тебе кои се обидоа да кажват за време и систем кој ни го знаат ни го разбираат ни го сфаќаат ни го доживееа.
Еве ти форум со стотици теми прилагодени за твое годиште и развој, не се брукај овде со незнаење недозрелост и очигледна тупавост.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Lurtz... ти набројуваш работи и не кажуваш од каде сето тоа? Јас ти кажувам од каде, а ти тоа не го „перцепираш“. Југославија имаше никаква економска моќ, никаков реален развој. Точно е дека од неписмена земја станавме писмена. Аналогно... од неколку проценти на користење на интернет во МК во 2006 г., денес ако не се лажам 70% користат. И? ВМРО ДПМНЕ ли е заслужен? Не, таков е трендот.
Какви репери да ти давам за застареноста на индустријата? Не ли ги следиш извештаите за состојбата во ЈУ? Кој репер јас да ти го дадам?
Еве ти кажи ми... како е можно во фирма во која има многу превработеност, работи со години со загуби... работниците да земаат плати, да имаат К-15, одмори... се со ред. Кој го плаќал тоа? Државата? Да.. ама од кредити. Заинтересирај се малку колку раст на БДП имала ЈУ во последните 10-на години и ќе видиш дека е НУЛА. Значи, ништо не сме напредувале, не сме создале плус тие години. Тоа е како само да имаш за јадење и пиење... Ниту облека, ниту театар... ништо.
Ти набројуваш убави работи од тогаш.. точно е.. ама сето тоа беше на „вересија“, подарено... Немаше реална економија.. се беше договорено. Се на кредит. Јас не велам дека денеска е подобро, напротив. Но, тогаш се создаваше лажен добар живот.
Ако дома земеш кредит од 30,000 евра и со тие се луксузираш, секако дека ќе е убаво тогаш.
Ау какви глупости читам не ми се верува 3 пати ги истрив очиве и пак не ми се верува

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
https://www.youtube.com/watch?t=395&v=sI7XEZFrafM[DOUBLEPOST=1440143522][/DOUBLEPOST]
Lurtz... ти набројуваш работи и не кажуваш од каде сето тоа? Јас ти кажувам од каде, а ти тоа не го „перцепираш“. Југославија имаше никаква економска моќ, никаков реален развој. Точно е дека од неписмена земја станавме писмена. Аналогно... од неколку проценти на користење на интернет во МК во 2006 г., денес ако не се лажам 70% користат. И? ВМРО ДПМНЕ ли е заслужен? Не, таков е трендот.
Какви репери да ти давам за застареноста на индустријата? Не ли ги следиш извештаите за состојбата во ЈУ? Кој репер јас да ти го дадам?
Еве ти кажи ми... како е можно во фирма во која има многу превработеност, работи со години со загуби... работниците да земаат плати, да имаат К-15, одмори... се со ред. Кој го плаќал тоа? Државата? Да.. ама од кредити. Заинтересирај се малку колку раст на БДП имала ЈУ во последните 10-на години и ќе видиш дека е НУЛА. Значи, ништо не сме напредувале, не сме создале плус тие години. Тоа е како само да имаш за јадење и пиење... Ниту облека, ниту театар... ништо.
Ти набројуваш убави работи од тогаш.. точно е.. ама сето тоа беше на „вересија“, подарено... Немаше реална економија.. се беше договорено. Се на кредит. Јас не велам дека денеска е подобро, напротив. Но, тогаш се создаваше лажен добар живот.
Ако дома земеш кредит од 30,000 евра и со тие се луксузираш, секако дека ќе е убаво тогаш.
тебе така ти рекол,дека ништо не било профитабилно,немало индустрија,немало развој.........а што мислиш како настанале денешниве македонски олигарси ?? од шо биле вредни и од македонска плата ?? не бе чедо,зачекаа матно време,искористија тие што беа на власт,си направија закони да раскрчмарат СЕ државно и вредно

ич да не те чуди како успевале компаниите тогаш и зошто не пропаѓале,односно како биле профитабилни - па не делеле паушали за лојалност на директорите од стотици ИЛЈАДИ евра,директорите немале месечни примања од неколку стотици ИЛЈАДИ евра, парите се делеле на сите вработени во компанијата за плати,К15,додатоци итн со кои подигале фамилии на чесен и поштен начин

ова може да му е чудно на дете до второ одделение................
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom