Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Остајте го чоекот, да се соземе малку
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
https://www.youtube.com/watch?t=395&v=sI7XEZFrafM[DOUBLEPOST=1440143522][/DOUBLEPOST]
тебе така ти рекол,дека ништо не било профитабилно,немало индустрија,немало развој.........а што мислиш како настанале денешниве македонски олигарси ?? од шо биле вредни и од македонска плата ?? не бе чедо,зачекаа матно време,искористија тие што беа на власт,си направија закони да раскрчмарат СЕ државно и вредно

ич да не те чуди како успевале компаниите тогаш и зошто не пропаѓале,односно како биле профитабилни - па не делеле паушали за лојалност на директорите од стотици ИЛЈАДИ евра,директорите немале месечни примања од неколку стотици ИЛЈАДИ евра, парите се делеле на сите вработени во компанијата за плати,К15,додатоци итн со кои подигале фамилии на чесен и поштен начин

ова може да му е чудно на дете до второ одделение................
Јас не го негирам направеното, но цела поента ми е дека не беше на пазарни и реални основи. А загубарите земаа плата и се останато така што парите одеа на купче и за сите се делеше. Секако, дел беше и од кредити.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.052
Поени од реакции
6.657
Јас не го негирам направеното, но цела поента ми е дека не беше на пазарни и реални основи. А загубарите земаа плата и се останато така што парите одеа на купче и за сите се делеше. Секако, дел беше и од кредити.
и шо викаш,поарно купчето да се дели на сите учесници во производството или да го земе само ЕДЕН

пример, прочитај ја внимателно статијата

http://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/filip-van-hul-vo-belgija-eden-rabotnik-dobiva-40-evra-na-chas-a-vo-makedonija-4
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не, треба секој да земе онолку колку што заработил, колку што го бива, колку што е способен. Не сме сите исти за сите исто да земаме.

А оние работници на кои им е малку 4 евра, нека не работат. Не може да воведеме специјални плати за овие вработени. Го почитуваат минимумот и тоа е. Ако дојдеме во ситуација да има малку невработеност, повисоки се и платите. Логично.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.052
Поени од реакции
6.657
Не, треба секој да земе онолку колку што заработил, колку што го бива, колку што е способен. Не сме сите исти за сите исто да земаме.

А оние работници на кои им е малку 4 евра, нека не работат. Не може да воведеме специјални плати за овие вработени. Го почитуваат минимумот и тоа е. Ако дојдеме во ситуација да има малку невработеност, повисоки се и платите. Логично.
е во бившиот систем КОЛАЧОТ се делеше ЗАМИСЛИ и имаше за сите,нормално дека чистачка и директор не земаа исто ниту пак имаа исти привилегии сваштензи или треба да ти цртаме
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
ZA SVE ONE ROĐENE 1950-TE, 60-TE, 70-TE I 80-TE … OVO MORATE PROČITATI…

PRVO, PREŽIVELI SMO I ROĐENI SMO NORMALNI, IAKO SU NAŠE MAJKE KAD IH JE BOLELA GLAVA PILE ASPIRINE, JELE HRANU IZ KONZERVI, PUŠILE I RADILE DO ZADNJEG DANA TRUDNOĆE I NIKAD NISU BILE TESTIRANE NA DIJABETES… KAO DECA, VOZILI SMO SE U AUTIMA BEZ POJASA I VAZDUŠNIH JASTUKA I NISMO MORALI IMATI KACIGE NA GLAVI ZA VOŽNJU BICIKLOM ILI NA ROŠULAMA… PILI SMO VODU IZ CREVA ZA ZALIVANJE BAŠTE, A NE IZ FLAŠICA KUPLJENIH U VELIKIM TRGOVAČKIM LANCIMA. DELILI SMO FLAŠICU KOKTE, KOLE ILI NARE SA NAŠIM PRIJATELJIMA I NIKO NIJE UMRO ZBOG TOGA.

JELI SMO MLEČNE SLADOLEDE, BELI HLEB I PRAVI PUTER, PILI KOKTE, NARE KOJE SU I TADA BILE PUNE ŠEĆERA, ALI NISMO BILI DEBELI ZATO ŠTO SMO SMO SE STALNO IGRALI NAPOLJE… IZLAZILI SMO IZ KUĆE UJUTRO I IGRALI SE PO CEO DAN, ŽMURKE, GRANIČARA, LOPOVA I PANDURA, KRALJICA 1-2-3, KAUBOJA I INDIJANACA, FANTOMA I SVEGA OSTALOG ŠTO JE SAMO DEČJA MAŠTA BILA U STANJU DA SMISLI, SVE DOK SE NIJE UPALILA ULIČNA RASVETA KOJE IONAKO NIJE BILO PREVIŠE. NERETKO NAS NIKO NIJE MOGAO NAĆI PO CEO DAN, PA JE I RODITELJSKI ŠAMAR BIO DEO VASPITANJA A BEZ ZLOSTAVLJANJA U PORODICI.

I NIKAD NIJE BILO PROBLEMA …

PROVODILI SMO ČITAVE DANE PRAVEĆI TRKAČKE DASKE OD OTPADA IZ PODRUMA ILI ŠUPE, SPUŠTALI SE NIZ ULICE ZABORAVLJAJUĆI DA NISMO NAPRAVILI KOČNICE. NAKON PAR PADOVA, SLOMLJENIH PRSTIJU I MODRICA… NAUČILI SMO KAKO DA REŠIMO PROBLEM. MI NISMO IMALI IMAGINARNE PRIJATELJE. MI PRIJATELJE NISMO DODAVALI NEGO IH VREMENOM STICALI !!!!!!!!!!!!!! NISMO IMALI NI PROBLEME S KONCENTRACIJOM U ŠKOLI…

NAMA NISU DAVALI TABLETE PROTIV HIPERAKTIVNOSTI. MI NISMO IMALI ŠKOLSKOG PSIHOLOGA I VASPITAČA PA SMO IPAK ZAVRŠAVALI NEKAKVE ŠKOLE. NAMA NISU PRODAVALI DROGU ISPRED ŠKOLE … MI NISMO IMALI PLAYSTATION, NINTENDO, X-BOX, NIKAKVE VIDEO IGRICE, NISMO IMALI 99 KANALA NA TELEVIZIJI (SAMO DVA I TO DRUGI TEK OD POPODNE), NISMO IMALI VIDEO REKORDERE, SURROUND SOUND, MOBILNE, KOMPJUTERE, INTERNET, CHAT ROOMS…

MI SMO IMALI PRIJATELJE I MI SMO IŠLI NAPOLJE I DRUŽILI SE S NJIMA!

PADALI SMO S DRVEĆA, ZNALI SE ISEĆI NA STAKLO, SLOMITI ZUB, NOGU ILI RUKU, ALI NAŠI RODITELJI NIKADA NISU IŠLI NA SUD ZBOG TOGA. IGRALI SMO SE S LUKOM I STRELOM, GRADILI TVRĐAVE OD SNEGA, BACALI PETARDE ZA NOVU GODINU, ČITALI HRPE CRTANIH ROMANA I SVE SMO TO PREŽIVELI BEZ POSLEDICA!

VOZILI SMO SE BICIKLOM ILI PEŠKE, DOTRČALI DO PRIJATELJEVE KUĆE, ZVONILI NA VRATA ILI JEDNOSTAVNO ULAZILI U NJIHOVU KUĆU DA SE DRUŽIMO I BUDEMO ZAJEDNO! KAD UPADNEMO U PROBLEME SA ZAKONOM, RODITELJI NISU PLAĆALI KAUCIJU DA NAS IZVUKU. U STVARI, BILI SU ČESTO STROŽI NEGO SAM ZAKON! POSLEDNJIH 50 GODINA SU BILE NAJPLODONOSNIJE GODINE U ISTORIJI SVETA. NAŠE GENERACIJE SU DALE NAJBOLJE PRONALAZAČE I NAUČNIKE DO DANAS. IMALI SMO SLOBODU, PRAVO NA GREŠKE, USPEH I ODGOVORNOST. I NAUČILI SMO ŽIVETI S TIM!

I TI PRIPADAŠ TOJ GENERACIJI?

ČESTITAM! MOŽDA ĆEŠ ŽELETI PODELITI OVO S OSTALIMA KOJI SU IMALI SREĆE ODRASTI KAO PRAVA DECA, PRE NEGO ŠTO SU ADVOKATI, DRŽAVE I VLADE POČELI ODREĐIVATI KAKO TREBA ŽIVETI !

MOŽDA BI BILO DOBRO POSLATI OVU PORUKU I VAŠOJ DECI DA VIDE KAKO SU NJIHOVI RODITELJI ODRASTALI!

DA BISTE LAKŠE ČITALI, OVAJ MAIL JE NAPISAN VELIKIM SLOVIMA !!

POZDRAV GENERACIJO I ŽIVELI! SVAKO OD NAS JE ANĐEO SA SAMO JEDNIM KRILOM, A LETETI MOŽEMO TEK ZAGRLJENI…

 
Последно уредено од модератор:

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Lurtz... ти набројуваш работи и не кажуваш од каде сето тоа? Јас ти кажувам од каде, а ти тоа не го „перцепираш“. Југославија имаше никаква економска моќ, никаков реален развој. Точно е дека од неписмена земја станавме писмена. Аналогно... од неколку проценти на користење на интернет во МК во 2006 г., денес ако не се лажам 70% користат. И? ВМРО ДПМНЕ ли е заслужен? Не, таков е трендот.
Какви репери да ти давам за застареноста на индустријата? Не ли ги следиш извештаите за состојбата во ЈУ? Кој репер јас да ти го дадам?
Еве ти кажи ми... како е можно во фирма во која има многу превработеност, работи со години со загуби... работниците да земаат плати, да имаат К-15, одмори... се со ред. Кој го плаќал тоа? Државата? Да.. ама од кредити. Заинтересирај се малку колку раст на БДП имала ЈУ во последните 10-на години и ќе видиш дека е НУЛА. Значи, ништо не сме напредувале, не сме создале плус тие години. Тоа е како само да имаш за јадење и пиење... Ниту облека, ниту театар... ништо.
Ти набројуваш убави работи од тогаш.. точно е.. ама сето тоа беше на „вересија“, подарено... Немаше реална економија.. се беше договорено. Се на кредит. Јас не велам дека денеска е подобро, напротив. Но, тогаш се создаваше лажен добар живот.
Ако дома земеш кредит од 30,000 евра и со тие се луксузираш, секако дека ќе е убаво тогаш.
Југославија во моментот на растурање (1990) била задолжена со вкупно 15% од БДП и покрај луксузирањето и никаквиот раст во последните 10 години (ова не е точно) до нејзиното постоење како што викаш.
Еве Македонија со најдомаќинско работење 24/7 и без луксузирање задолжена е со над 50% од БДП.
Каде се парите?
Многу е лошо дури и за Словенец кога ќе земе да споредува економија на бивша Ју со моментална економија, за Македонец тоа е веќе кошмар.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
е во бившиот систем КОЛАЧОТ се делеше ЗАМИСЛИ и имаше за сите,нормално дека чистачка и директор не земаа исто ниту пак имаа исти привилегии сваштензи или треба да ти цртаме
Ти да ми црташ? Прво, кажи ми дали си бил роден, односно, дали си бил доволно возрасен во 1990 г. за да знаеш. Јас имав 20-на години тогаш. Во бившиот систем, секој земаше плата загарантирано, работел или не. (И денес е така во државните фирми, ама тогаш сите беа такви). Што треба да ми цртате кога се знам, од искуство. И МНОГУ е тоќно дека СФРЈ имаше раст НУЛА последните десетина години. И дека еден куп кредити и беа отпишани. Ова го изнесуваат релевантни луѓе, на пример, Јане Миљовски.
И не знам зошто правиш споредби со Македонија? Јас никаде тоа не го правам. Јас ќе повторам дека многу поубаво беше тогаш... лежи лебу да те јадам. Чистачката можеше да гласа против некој „проект“ кој на фирмата ќе и донесе развој.. и истиот да пропадне... чунки, самоуправување. Чистачката е фактор (и пол) на собир на работни луѓе.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.052
Поени од реакции
6.657
Јас никаде тоа не го правам. Јас ќе повторам дека многу поубаво беше тогаш... лежи лебу да те јадам. Чистачката можеше да гласа против некој „проект“ кој на фирмата ќе и донесе развој.. и истиот да пропадне... чунки, самоуправување. Чистачката е фактор (и пол) на собир на работни луѓе.
готово СЕ е кажано од тебе,нит знаеш како се изградени патишта,инфраструктура,индустриски зони,училишта итн по војната нит имам намера да ти објаснувам
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А да не треба јас тебе да ти објаснам? Ако си помлад од 40 г. тогаш сигурно е така. Впрочем, кажи на која возраст си.
А дали во изградбата и националните добра спаѓаат и насилно одземенетите имоти на домаќините од страна на „клошарите“?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.052
Поени од реакции
6.657
А да не треба јас тебе да ти објаснам? Ако си помлад од 40 г. тогаш сигурно е така. Впрочем, кажи на која возраст си.
А дали во изградбата и националните добра спаѓаат и насилно одземенетите имоти на домаќините од страна на „клошарите“?
шо го вртиш муабетот,кажи кој ги изгради фабриките,патиштата,училиштата,болниците итн итн,под кои директиви и ЗОШТО,потоа кој се служеше со тоа национално богатсво години години , немој жити тебе да ми вртиш муабети,кажи како е денес кога за СЕ ти наплаќаат и се чудиш за што побрзо пари да фрлиш и дали има потреба за тоа
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А што има врска тоа со темата? Еве: ако си бил мал, јас ќе ти кажам.
Фабриките ги изградија властите во државата. Секако, не со сопствени пари, туку со пари на државата. Многу од тие пари беа од големи крадити, кои подоцна на СФРЈ и беа отпишани. Дел од националното благо на ЈУ се и имотите насилно и бесправно одземени од домаќините. Пролетерите се вселија во убавите одземени куќи, станаа „црвена буржоазија“ и голем дел од нив и ден денес живеат во тие куќи (откупени) или нивните деца, внуци. Па нормално дека за се „ти наплаќаат“. Што има без пари? И ти ако нешто работиш или продадеш ќе бараш пари, нели? Јас по 100-ти пат ќе повторам, во СФРЈ се живааеше поубаво, како што и семејството на Ал Капоне живееле подобро пред да го затворат.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.052
Поени од реакции
6.657
за СЕ треба свест и самосвест али јеби га поубо е да си овца :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom