Вино

A

Avenger99

Гостин
Не сум некој експерт за вина ама сум приметил дека од едно до друго вино има огромни разлики ... некои вина дури и во помали количини да ги пиеш ќе ти се слоши, некои вина пак и во поголеми количини да ги пиеш скоро ништо негативно нема да осетиш ... секако зависи и количината и типот на храна кои ги внесуваш за време на конзумирањето на виното !
Во Кам-Маркет има едни италијански вина едното се вика Volli Brut, а другото Festa Spumante и доста се добри ... ок и нашиве македонски вина се добри како на пр. Аlexandria, T'ga za Jug, Vranec, Traminec и.т.н. но сепак италијанските вина особено тоа Festa ми оставија доста добар впечаток !
Нормално дека сите вина се различни, таа твоја различност е таква поради повеќе причини. Вингорјето, стилот на виното, јачината на алкохолот..
Скоро сите винарии во Македонија имаат солидни вина, прам муабет за црвените, за белите сме далеку од светот.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Независно на тоа дали се домашни или странски повеќе ми се допаѓаат црвените вина плус и ги сакам благи да се ... киселите вина не ги сакам многу без разлика дали се црвени или бели штознам некои пак луѓе ги сакаат повеќе киселите вина, а не благите, кој како !
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.790
Поени од реакции
39.061
Независно на тоа дали се домашни или странски повеќе ми се допаѓаат црвените вина плус и ги сакам благи да се ... киселите вина не ги сакам многу без разлика дали се црвени или бели штознам некои пак луѓе ги сакаат повеќе киселите вина, а не благите, кој како !
Ако сакаш благо пиј си сокче. Вино треба да реже малце.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.208
Поени од реакции
21.384
Бовин произведува уште или се распродава рестото што остана?
 
A

Avenger99

Гостин
Што дали произведува? Како мислиш се распродава?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.208
Поени од реакции
21.384
Што дали произведува? Како мислиш се распродава?
Во повеќе маркети сум бил, и поголеми како Веро, но слабо вино од Бовин чат пат по некоје бело од 2015та берба. Затоа се прашувам што е работата односно каде може да се најде цел сортиман.
 
A

Avenger99

Гостин
Во повеќе маркети сум бил, и поголеми како Веро, но слабо вино од Бовин чат пат по некоје бело од 2015та берба. Затоа се прашувам што е работата односно каде може да се најде цел сортиман.
Ги има во скоро сите маркети, јас сум од Охрид, ги има во сите поголеми тука, берба 2017/18 белите и црвени и постари нормално.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Една препорака за добра Темјаника - http://www.terroir.mk/weinherz/venec-temjanika-koria-2017

Искрено, како човек што е повеќе по пивото, а виното обично го конзумирам зимски месеци, строго со храна - последниов период ми станаа интересни и беливе вина, умерено....посебно освежителни ми се убаво разладени Траминец и Темјаника.
Ова по мене влегуе у некоја „средно“ скапа (за македонски услови) категорија. Околу 500 денари е, а ја има само во Библиотека.
 
A

Avenger99

Гостин
Ризлинг добар со повисоки вкупни киселини разладен на 8 степени му е мајката за летово, јебеш пиво:D
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ризлинг добар со повисоки вкупни киселини разладен на 8 степени му е мајката за летово, јебеш пиво:D
Истава винарија има. Баш се мислам деновиве да го пробам, па ќе споделам.

Инаку, добро пиво е незаменливо со ништо. Виното не можам да го конзумирам без храна, за разлика од пивото кое не бара многу ќерефетлуци.
 
A

Avenger99

Гостин
Истава винарија има. Баш се мислам деновиве да го пробам, па ќе споделам.

Инаку, добро пиво е незаменливо со ништо. Виното не можам да го конзумирам без храна, за разлика од пивото кое не бара многу ќерефетлуци.
Слаби сме реално со ризлинзите, али се наоѓа по некој добар.. Ако доаѓаш према Охрид, јави се ќе ти дадам јас добар ;) Ма какво пиво, пијачка за мочковци. Ризлингот ите како се пие како аперитив, па и Совињонот.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ризлинг е германска сорта по мои оскудни сознанија, а тоа би значело повлажно и постудено време (веројатно и друг тип почва).
 
A

Avenger99

Гостин
Да да, германските и австриските се најдобри, кога бев во Штутгард на саем, пробував и со по 8 вкупни киселини, устата да ти се собере колку беа кисели.
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Дечки, пошо не се разбирам многу од квалитет и такви ствари од нашиве вина, сакам да ми препорачате некое баш баш добро наше македонско бело вино и од каде можам да го купам(во Скопје). Цената не ми е битна, ми доаѓаат луѓе од надвор, па сакам да ги изненадам. Фала !
 
A

Avenger99

Гостин
Дечки, пошо не се разбирам многу од квалитет и такви ствари од нашиве вина, сакам да ми препорачате некое баш баш добро наше македонско бело вино и од каде можам да го купам(во Скопје). Цената не ми е битна, ми доаѓаат луѓе од надвор, па сакам да ги изненадам. Фала !
Пошто сме слаби со белите вина, Special Selection Temjanika на Тиквеш околу 450 денари е, гледај да е исклучиво 2018 година на берба.
Автоматски споено мислење:

Друга опција ти е на Камник Темјаниката око 600 денари, ако не сте по мускатни сорти( Темјаника и Траминец) тогаш Аccacia на Стоби не е лоша исто околу 600 денари е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom