Вино

П

Пепси_

Гостин
Тиквеш нема исплатено за ланската сезона?
Јас не оставам таму ама колку шо знам немат целосно исплатено.


Дали некој има скоро земено темјаника од повардарие лани бев на дегустација и сварно ме бендиса ради ароматичноста сакам да зеам некое шише.
 
A

Avenger99

Гостин
Како што знам јас Повардарие и Аневски од Штип оваа година нема ни да откупуваат.. Немаат исплатено не само лани него и претходните години..
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Не исплатиле 2 години по ред?Ааа зато им е виното толку ефтино на Неготинци (n)
 
A

Avenger99

Гостин
Не исплатиле 2 години по ред?Ааа зато им е виното толку ефтино на Неготинци (n)
Повардарие (читај вино Жупа) имаат со одредени откупувачи проблеми, се тужат едно друго.. Немаат исплатено 2 и повеќе години.. Немаат ни лиценца, за откуп годинава...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
^ ^ ^ ^ ^ ^
А не им се лоши вината спрема цените...

Screenshot_3.png

Инаку Сковин произведувале Сира Каберне од Вранец според медиумиве :icon_lol:
 
A

Avenger99

Гостин
10622954_10205161119494537_5640234679918540131_n.jpg

Муштулук црвен. Српско( Oхридско) вино наменето за Босански пазар. Купажа од Вранец, Мерло и Каберне. Доминира Вранецот. Питко, свежо, слабо танинско вино наменето за помладата популација. Се служи на температура од 17-18 степени.
 
A

Avenger99

Гостин
Оваа година како винска година беше генерално лоша за македонските лозја. Посебно за Вранецот. Немаше технолошка зрелост поради многуте годишни врнежни суми ,појавата на влага и развојот на болести. Процентот на шеќер беше 18-19 на Вранецот што е премногу малку.
Од друга страна за производствотот на бели вина ова беше релативно добра година со исклучок можеби на Темјаниката и до некаде Смедеревката. Оние рани бели вински сорти на грозје како Шардоне и Совињон бел беа со многи добар квалитет.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.275
Бев на ProWein и топ е, како што можете и да си замислите.

Традиционална ексклузивна винска продукција на Стариот Свет (Франција, Италија...) наспрам модерна, индустриска по карактер, ориентирана на масовен пазар, продукција на Новиот Свет (Чиле, Австралија, Нов зеланд, Јужна Африка...).
Зависи кој што сака да постигне со производот.

Од околина, Србите имаат доста напредок, во однос на порано, Романците, па и Бугарите. Ние тапкаме, иако бевме, или можда сеуште и сме, подобри од нив. Но, ако продолжат со ова темпо (организација, вложувања) најверојатно ќе не прешишаат, ако веќе и не не прешишале, на ова поле. Они вложуваат, ние железара ќе лупнеме на сред винскиот пат и рудници у околина, само за да земе кеш некој политичар.[DOUBLEPOST=1553180346][/DOUBLEPOST]
Оваа година како винска година беше генерално лоша за македонските лозја. Посебно за Вранецот. Немаше технолошка зрелост поради многуте годишни врнежни суми ,појавата на влага и развојот на болести. Процентот на шеќер беше 18-19 на Вранецот што е премногу малку.
Од друга страна за производствотот на бели вина ова беше релативно добра година со исклучок можеби на Темјаниката и до некаде Смедеревката. Оние рани бели вински сорти на грозје како Шардоне и Совињон бел беа со многи добар квалитет.
Ова ти е пишувано во 2014. Сега на Провеин зборев со некои наши фаци од оваа фела и некои ми рекоа дека можеби најлоша година била таа.
 
Последно уредено:
A

Avenger99

Гостин
Бев на ProWein и топ е, како што можете и да си замислите.

Традиционална ексклузивна винска продукција на Стариот Свет (Франција, Италија...) наспрам модерна, индустриска по карактер, ориентирана на масовен пазар, продукција на Новиот Свет (Чиле, Австралија, Нов зеланд, Јужна Африка...).
Зависи кој што сака да постигне со производот.

Од околина, Србите имаат доста напредок, во однос на порано, Романците, па и Бугарите. Ние тапкаме, иако бевме, или можда сеуште и сме, подобри од нив. Но, ако продолжат со ова темпо (организација, вложувања) најверојатно ќе не прешишаат, ако веќе и не не прешишале, на ова поле. Они вложуваат, ние железара ќе лупнеме на сред винскиот пат и рудници у околина, само за да земе кеш некој политичар.[DOUBLEPOST=1553180346][/DOUBLEPOST]
Ова ти е пишувано во 2014. Сега на Провеин зборев со некои наши фаци од оваа фела и некои ми рекоа дека можеби најлоша година била таа.
Да да, 2014 е најлошата година во винарството, можеби во последните 20 години, вина од таа берба треба да се избегнуваат. Премногу дождлива берба.
Иначе во врска со ProWein, тоа е еден од најдобрите вински саеми на светот заедно со VineExpo во Бордо, кој е во можност обавезно да ги посети.
Бугарите се далеку пред нас и Србите, да не праам муабет за Грците , Хрватите и Словенците кои имаат страшни приказни и сигурни пазари.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не сум некој експерт за вина ама сум приметил дека од едно до друго вино има огромни разлики ... некои вина дури и во помали количини да ги пиеш ќе ти се слоши, некои вина пак и во поголеми количини да ги пиеш скоро ништо негативно нема да осетиш ... секако зависи и количината и типот на храна кои ги внесуваш за време на конзумирањето на виното !
Во Кам-Маркет има едни италијански вина едното се вика Volli Brut, а другото Festa Spumante и доста се добри ... ок и нашиве македонски вина се добри како на пр. Аlexandria, T'ga za Jug, Vranec, Traminec и.т.н. но сепак италијанските вина особено тоа Festa ми оставија доста добар впечаток !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom