Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 октомври 2009
Мислења
39
Поени од реакции
4
Добар ден, дали нашите интернационални изводи ги прфаќаат без да бидат преведувани или со апостил во институциите во Бугарија, не зборам за амбасада или конзулат. Поздрав и пријатен ден
 
Член од
24 јануари 2019
Мислења
13
Поени од реакции
9
Здраво на сите, дали е вистинска информацијата дека законот за бугарско државјанство и останати документи (л.карта и пасош) е изменат и дека ако еден од сопружниците има БГ.документи (пр.мажот има бг пасош а жената нема) по новиот изменат закон и жената можела да добија БГ.документи врз основа на сопруг. Ви благодарам на одговорите убав ден на сите
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
472
Поени од реакции
117
Здраво на сите, дали е вистинска информацијата дека законот за бугарско државјанство и останати документи (л.карта и пасош) е изменат и дека ако еден од сопружниците има БГ.документи (пр.мажот има бг пасош а жената нема) по новиот изменат закон и жената можела да добија БГ.документи врз основа на сопруг. Ви благодарам на одговорите убав ден на сите
Колку што знам постои можност преку брачен другар да добиеш бугарско државјанство, но треба да сте во брак минимум 3 да живеете во Бугарија и во оваа постапка по добивање на државјанство треба да се откажеш од македонското во рок од една година. Кога прашував за мене пред 5-6 месеци ги добив овие информации оти мојата сопруга има но јас немам. За среќа најдов дома стари документи и поднесов со потекло.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, дали уште прифаќаат за потекло од книгите на венчила од егзархијата? Ги најдов прадедо ми и прабаба ми (барем се надевам) од страна на татко ми во таа книга, ама само имињата им се напишани без презиме. Имам ли некакви шанси со ова? Фала ви однапред.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
472
Поени од реакции
117
Добар ден, дали нашите интернационални изводи ги прфаќаат без да бидат преведувани или со апостил во институциите во Бугарија, не зборам за амбасада или конзулат. Поздрав и пријатен ден
Колку што знам апостилот е за документ на македонски јазик што ќе го преведуваш на друг јазик. За интернационален извод мислам дека нема да ти треба ништо од тоа, во конзулатот во Битола ги прифаќаат така да не гледам причина зошто не би ги прифаќале и во Бугарија.
 
Член од
2 април 2023
Мислења
61
Поени од реакции
181
Da ama zatoa sega ti e zakocheno i ke se cheka 3 meseca
Ne znam sto ti znaci toa zakoceno, jas sum sega na cekanje za potpis kako i site ostanati koi cekaat po 3-4 meseci, ako nekogas nesto bese zakoceno toa bese koga poveke od godina dena bev vraten na zadolzitelna, srekja podnesov dopolnitelni pa vo rok od 20 dena stignav do polozitelno, da ne podnesov, verojatno seuste ke bev zakochen kako sto velis, na zadolzitelna.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
472
Поени од реакции
117
Во првиот квартал има 53 укази потпишано и 6.849 државјанства, мала утеха оти и покрај политичката криза што ја имат пак работат и дават државјанство. За споредба лани во текот на цела година имат 145 укази и 12.510 државјанства




1715836433831.png
 

Attachments

Член од
30 мај 2015
Мислења
10
Поени од реакции
48
Здраво!

Дали некој може да појасни како оди моменталната процедура за првично поднесување на документи за државјанство?

Помнам порано најпрвин мораше да се вади потврда за БГ произход, па истата и сите други комплет документи без било какво закажување термин се поднесуваа во Министерство на правосудие во Софија каде што при приемот ти даваа бројче и ти закажуваа датум за интервју.

Но, од тогаш претпоставувам многу работи се имаат сменето. Знам после го сменија тој пристап и бараа онлајн да се закажува термин за интервју за време на кое ем се предаваа сите документи комплет, ем го правеа интервјуто. Ако е уште така, која е веб страната за закажување интервју во Софија?

Ви благодарам ако споделите ваши неодамнешни искуства било при поднесување во Софија, било од амбасада во Скопје или конзулат во Битола. Ваши препораки за тоа каде мислите дека е подобро да се поднесе и зошто се добредојдени.

Благодарам и поздрав.
 
Член од
23 март 2024
Мислења
6
Поени од реакции
5
Здраво на сите, дали е вистинска информацијата дека законот за бугарско државјанство и останати документи (л.карта и пасош) е изменат и дека ако еден од сопружниците има БГ.документи (пр.мажот има бг пасош а жената нема) по новиот изменат закон и жената можела да добија БГ.документи врз основа на сопруг. Ви благодарам на одговорите убав ден на сите
Нови закон о бугарском држављанству још није изгласан на скупштини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom