Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
27 март 2024
Мислења
3
Поени од реакции
3
За подигање на бројче од Конзулатот во Битола, треба да се закаже термин или одиш во работно време и си го подигаш
Немаш потреба за термин, јас се јавив само ми потврдија дека е стигнато и да одам лично. Отидов без термин или да се најавам, таму тој што пушта да влегуваат ме праша за што сум, му кажав и ме пушти. Внатре ми побараа само пасош и ми дадоа да се потпишам дека го подигнувам и тоа е 5-10 минути работа.
 
Член од
15 март 2022
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво дечко
Моментално сум во процедура за вадење Бг државјанство од 2022, но во меѓувреме извадив нов пасош со Северна Македонија и сакам да го доставам во Бугарија. Утре сабајле летам за Софија, дали треба да направам копија од пасош или само го носам пасошот, нешто читав и молба дека се поднесува, дали знаете која е процедурата и каде се доставуваат во Софија, дека јас цела постапка ја правев преку Бг амбасада во Скопје, прв пат одам да носам документ во Софија.
Ви Благодарам
 
Член од
6 април 2015
Мислења
16
Поени од реакции
4
Дали има можеби некој инфо до каде се вратените барања ( околу 2700) во конзулат Битола од 20/21 Некој со променет статус или слично?

Министерството за правда открило дека над 2.700 барања за државјанство се непотполни па се вратени на доработка во генреланиот конзулат во Битола.
 
Член од
26 јануари 2024
Мислења
3
Поени од реакции
3
Yo yo yo. Uverenje od Srbija kadeto pise dedo e BUGARIN ke pomine li za bugarsko grazdanstvo?
Автоматски споено мислење:

A be voa zadolzitelnata trae mnogu…
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
175
Поени од реакции
90
Здраво дечко
Моментално сум во процедура за вадење Бг државјанство од 2022, но во меѓувреме извадив нов пасош со Северна Македонија и сакам да го доставам во Бугарија. Утре сабајле летам за Софија, дали треба да направам копија од пасош или само го носам пасошот, нешто читав и молба дека се поднесува, дали знаете која е процедурата и каде се доставуваат во Софија, дека јас цела постапка ја правев преку Бг амбасада во Скопје, прв пат одам да носам документ во Софија.
Ви Благодарам
Fotokopija kenodnesis i ie ja dadis tamo i toa e
 
Член од
19 март 2023
Мислења
26
Поени од реакции
21
Zdravo na site.

dali znaete sega kolku vreme se cheka za potpis kaj vice prezidenta i dobivanje na ukaz ?

pozdrav
 

N.n

Член од
7 декември 2023
Мислења
3
Поени од реакции
1
Ми беше побарано стар документ. Најдов но меѓутоа од мојот пра-пра дедо негов син односно на татко ми чичо и најдов од мојот пра-пра дедо негова сестра дали нешто ќе завршат работа или ништо од ова
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
43
Поени од реакции
45
Ми беше побарано стар документ. Најдов но меѓутоа од мојот пра-пра дедо негов син односно на татко ми чичо и најдов од мојот пра-пра дедо негова сестра дали нешто ќе завршат работа или ништо од ова
пиши ми во порака
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.659
Поени од реакции
28.042
IMG-09a4f1cabe360611963b1d8b9368f16b-V.jpg

Има ли некој искуство со вакви посредници?
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
55
Поени од реакции
38
Zdravo do site jas dobiv ukaz ama brojceto mi bese zacuvano na tell i sega go izgubiv dali moze da mi dadat drugo brojce od sofija nekoj da znae a znaci pogolem baksuz od mene nema fala
 

Kajgana Shop

На врв Bottom