Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
31 јануари 2023
Мислења
11
Поени од реакции
4
Здраво дечко
Моментално сум во процедура за вадење Бг државјанство од 2022, но во меѓувреме извадив нов пасош со Северна Македонија и сакам да го доставам во Бугарија. Утре сабајле летам за Софија, дали треба да направам копија од пасош или само го носам пасошот, нешто читав и молба дека се поднесува, дали знаете која е процедурата и каде се доставуваат во Софија, дека јас цела постапка ја правев преку Бг амбасада во Скопје, прв пат одам да носам документ во Софија.
Ви Благодарам
Дали однесе копија и што ти кажаа во врска со тоа? И јас сум во иста ситуација, го прашав мојот посредник ми рече дека не треба да носам копија од новиот пасош!?
 
Член од
4 март 2021
Мислења
61
Поени од реакции
28
Дали однесе копија и што ти кажаа во врска со тоа? И јас сум во иста ситуација, го прашав мојот посредник ми рече дека не треба да носам копија од новиот пасош!?
I ja takvo info dobiv deka ne treba ama sega gledam dosta lugje nosat i neznam dali mi se isplati trosokot do Sofija. Dali ima nekoj so star pasos bez Severna sto pominal zadolzitelna ?
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2023
Мислења
27
Поени од реакции
22
Za site vie koj ne znaete. Ne treba dopolnitelno kopija od nov pasos. Dokolku ima potreba ke ve izvestat na statusot. Ne si frlajte gjave pari po posrednici taksi i takvi raboti. Pozz na site i so srekja
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
Дали има можеби некој инфо до каде се вратените барања ( околу 2700) во конзулат Битола од 20/21 Некој со променет статус или слично?

Министерството за правда открило дека над 2.700 барања за државјанство се непотполни па се вратени на доработка во генреланиот конзулат во Битола.
За сега нема ништо промени, си стојат сите одбиени и толку. Дај боже да има промени, да се вратат статусите и да се решат работите бидејќи ова е преголема бројка за да биде изолиран случај и да остане така. Ако остане така тогаш апла е дека се е можно со бугарите...
 
Член од
12 мај 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, ako ima nekoj kontakt od posrednik (od vase licno iskustvo) za apliciranje, pratete mi kontakt vo privatna poraka. Fala
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
472
Поени од реакции
117
Здраво, информативно дали уште на задолжителна (Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване) се чека по година и кусур дена и дали игра улога дали поднесуваш со стар документ или си преку родител.

Благодарам однапред
 
Член од
2 април 2023
Мислења
61
Поени од реакции
181
Poveke od 1 godina bev vraten na status od finalna na zadolzitelna, nikade vo statusot ne mi bese napomeneto deka treba da nosam dopolnitelni dokumenti.

Podnesuvam povtorno kopija od pasos (severna mk sega), povtorno kopija od bg pasos od roditel i dokument za rodstveni vrski.

Vo rok od 2 dena se smenuva statusot od zadolzitelna na finalna, a posle 2 nedeli na polozitelno.

Intervju avgust 2021
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2009
Мислења
571
Поени од реакции
143
Poveke od 1 godina bev vraten na status od finalna na zadolzitelna, nikade vo statusot ne mi bese napomeneto deka treba da nosam dopolnitelni dokumenti.

Podnesuvam povtorno kopija od pasos (severna mk sega), povtorno kopija od bg pasos od roditel i dokument za rodstveni vrski.

Vo rok od 2 dena se smenuva statusot od zadolzitelna na finalna, a posle 2 nedeli na polozitelno.
Koja broj na prepiska si??
Godina i mesec na intervju??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom