Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
1 февруари 2021
Мислења
10
Поени од реакции
1
Здраво
Дали може некој да ми каже како оди процедурата во врска со земањето на документи за адреса во Софија на ЛЕГЕ 6, бев во Битола пред 4 месеци отприлика си го земав државјанството и ми рекоја за 4 до 5 месеци а најдобро после 5тиот месец да се јавам на бројот и да прашам дали се готови документите. Па некој ако има искуство со ова слично на таа адреса да ме упати да ми појасни нешто повеќе.
Ви благодарам однапред
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
171
Поени од реакции
84
Здраво
Дали може некој да ми каже како оди процедурата во врска со земањето на документи за адреса во Софија на ЛЕГЕ 6, бев во Битола пред 4 месеци отприлика си го земав државјанството и ми рекоја за 4 до 5 месеци а најдобро после 5тиот месец да се јавам на бројот и да прашам дали се готови документите. Па некој ако има искуство со ова слично на таа адреса да ме упати да ми појасни нешто повеќе.
Ви благодарам однапред
So drzavjanstovoto ke idis tamu vo sofija ke go zemes i toj dokument ili opstina ili policija ke se rasprasash se ke sredis za eden den
 

Jam

Член од
12 јануари 2015
Мислења
46
Поени од реакции
41
Имам бугарско државјанство,
Кој е процесот за венчаница Македонска да регистрирам во Бугарија.
Кој е процесот сопругата да земе Бугарско државјанство преку мене?
 
Член од
1 февруари 2021
Мислења
10
Поени од реакции
1
So drzavjanstovoto ke idis tamu vo sofija ke go zemes i toj dokument ili opstina ili policija ke se rasprasash se ke sredis za eden den
Да тоа јасно ми е, повеќе прашањето ми беше дали некој има одено на Леге 6 таа адреса и да ми појасни точно како што треба да се прави и ова прв пат слушам во полиција или општина дека треба, тие само ми кажаа дека треба на таа адреса и ништо друго
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Имам бугарско државјанство,
Кој е процесот за венчаница Македонска да регистрирам во Бугарија.
Кој е процесот сопругата да земе Бугарско државјанство преку мене?
Извод од венчани преведен во Бугарија, копија од твојата бугарска лична карта и копија од македонски пасош на сопругата ги пријавуваш во општината кај што си жител. Така го регистриравме ние пред 3 години, мислам дека нема измени. Државјанство мислам дека треба таму да живеете неколку години (3-5 години) и при ваков процес на натурализација, ќе треба да се откаже од македонското државјанство.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Jam
Член од
4 октомври 2020
Мислења
107
Поени од реакции
251
Zdravo,
Da prasam dali ima nekoj iskustvo odnosno dali moze dete na vozrast od 9 godini so bg dokumenti da se leci vo bg (da se plati nekoe nivno osiguruvanje) t.e da se plakja nekoe osiguruvanje za da moze da se leci vo bg ili vo nekoja zemja od EU.

Odnapred blagodaram
Neka me ispravi nekoj ako gresam, no od moe iskustvo, moze edinstveno ako si uplatis privatno osiguruvanje ili nekoja mesecna suma da uplakjas na nivniot drzaven zdravstven fond. Zosto? Eve na pr jas koga dojdov vo druga EU zemja, morav da dobijam e-karta, taa e zdravstvena karticka, no za da ja dobijam trebase ili da bidam vrabotena ili soprugot da e vraboten pa preku nego da dobijam zdravstveno. Za sinot maloleten isto, morase da bide osiguran preku mene ili tatko mu. Drugata opcija bese da plakjam mesecno na privatna osig firma i ako pravam pregledi, da si gi plakjam jas pa posle da i fakturiram na osig kompanija. So vakvoto (privatno) osig ako se sluci da se potrebni uslugi od bolnica na podolg period, togas osigurenikot ne plakja nisto, samo se povrzuva bolnicata so osig kompanija i oni si gi poramnuvaat smetkite. Moja pretpostavka e deka vo sekoja eu zemja slicen ako ne i ist e principot. Ako nekoj imal poinakvo iskustvo, vo red, jas sakav da go spodelam moeto.
Автоматски споено мислење:

Neka me ispravi nekoj ako gresam, no od moe iskustvo, moze edinstveno ako si uplatis privatno osiguruvanje ili nekoja mesecna suma da uplakjas na nivniot drzaven zdravstven fond. Zosto? Eve na pr jas koga dojdov vo druga EU zemja, morav da dobijam e-karta, taa e zdravstvena karticka, no za da ja dobijam trebase ili da bidam vrabotena ili soprugot da e vraboten pa preku nego da dobijam zdravstveno. Za sinot maloleten isto, morase da bide osiguran preku mene ili tatko mu. Drugata opcija bese da plakjam mesecno na privatna osig firma i ako pravam pregledi, da si gi plakjam jas pa posle da i fakturiram na osig kompanija. So vakvoto (privatno) osig ako se sluci da se potrebni uslugi od bolnica na podolg period, togas osigurenikot ne plakja nisto, samo se povrzuva bolnicata so osig kompanija i oni si gi poramnuvaat smetkite. Moja pretpostavka e deka vo sekoja eu zemja slicen ako ne i ist e principot. Ako nekoj imal poinakvo iskustvo, vo red, jas sakav da go spodelam moeto.
I uste nesto, za e-karticka, ti treba adresa koja nema da e na opstinata, tuku privatna da prijavis zivealiste, pa na taa osnova i tvoeto dete i da plakjas primer vo nivniot zdravstven fond za tebe, pa preku tebe deteto da gi koristi zdravstv uslugi, posto e maloletno. Mislam deka vo sekoja eu zemja uplatata za zdravstveno e razlicna (vo zemjata kade sto jas ziveam, bez raboten odnos, baraat da se uplakja nekoja suma id nad 400 eur mesecno zdrav vo drzaven fond; privatno e okolu 80 eur), no so e-kartickata ne plakjas skoro nisto, odnosno samo sitna participacija vo apteka, a so privatnoto plakjas sam, pa baras nazad od osig komp. Moj sovet e licno da se informiras vo BG.
 
Последно уредено:
Член од
27 март 2024
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво на сите, бројчето скоро ми излезе и моментално пишува “Образувана преписка” што точно значи тоа и кои се следните процеси или како да кажам незнам, тоа финална, указ или како доаѓаат, да знам од прилика до каде е стигнат процесот. Благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom