Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 април 2024
Мислења
2
Поени од реакции
5
До тие што имаат бугарски пасош, кажете ми како можам да излезам од Македонија само со бугарски пасош на аеродром? Морам да одам надвор од државата а новиот македонски пасош уште не ми е готов
Во Србија идеш со лична карта. Од таму со Бугарски пасош натака во цел свет каде сакаш
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
За подигање на бројче од Конзулатот во Битола, треба да се закаже термин или одиш во работно време и си го подигаш
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
50
Поени од реакции
27
За подигање на бројче од Конзулатот во Битола, треба да се закаже термин или одиш во работно време и си го подигаш
Pisi im mail za koga da odis odgovarat sigurno. Jas go zedov bez zakazvanje samo bev malce pokasno oti od sabajle ima intervju. Ama to bese pred povekje od godina pisi im mail za sigurno ako ne si od bitola
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Pisi im mail za koga da odis odgovarat sigurno. Jas go zedov bez zakazvanje samo bev malce pokasno oti od sabajle ima intervju. Ama to bese pred povekje od godina pisi im mail za sigurno ako ne si od bitola
Им се јавив пред месец дена, ми потврдија дека е стигнат бројот и рекоа да одам со лична карта и затоа незнам се закажува или не
 
Член од
18 октомври 2009
Мислења
38
Поени од реакции
4
Zdravo, koja e postapkata za vadenje na drzavjanstvo za 1 godinka dete, ako edniot roditel e bugarski drzavjanin i se steknal so drzavjanstvo pred da se rodi deteto. Fala odnapred
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
50
Поени од реакции
27
Им се јавив пред месец дена, ми потврдија дека е стигнат бројот и рекоа да одам со лична карта и затоа незнам се закажува или не
Jas ne zakazav. Samo proveri dali e sega so zakavanje, javi im se ili pisi da ne patuvas za gabe
 
Член од
18 август 2022
Мислења
8
Поени од реакции
1
Prepiska je izdvojena za dopunitelna proverka

predato je preko M9 obrazca preko majke moj i njen M9 obrazac. Koji su nastali 2021 god..

Misljenje da li ce biti pozitivno?
 
Член од
27 април 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите, сакам да извадам бугарски часош. Еден од родителите има веќе бугарски, па прашањата се следни:

Дали има некакви измени или updates во врска со документите?
За колку време би го добил пасошот?
Која ми е предноста дека веќе имам родител со бугарски пасош?
Секакви информации се добредојдени
 

S05

Член од
27 април 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Луѓе постои ли начин да се извади Бугарски пасош без родителите да имаат.
За пари не е проблем.
 
Член од
30 септември 2016
Мислења
44
Поени од реакции
1
Во Србија идеш со лична карта. Од таму со Бугарски пасош натака во цел свет каде сакаш
Работата е што имам купено веќе карти за од скопје, надевајќи се дека за 2 месеци ќе ми е готов македонскиот пасошот ама уште го нема. Има шанси да ме пуштат од овде со бугарски за излез?
 
Член од
23 март 2024
Мислења
7
Поени од реакции
7
Zdravo, koja e postapkata za vadenje na drzavjanstvo za 1 godinka dete, ako edniot roditel e bugarski drzavjanin i se steknal so drzavjanstvo pred da se rodi deteto. Fala odnapred
Ako želite da brzo završite treba uraditi sledeće:
Roditelj koji je bugarski državljanin treba da izvadi IMKR za dete, da ga prevede na bugarski i legalizira. Nakon toga treba da ode u Sofiju, ulica Bojana Drenovskog br.37 (Svećana sala) i tamo da odnese prevedeni IMKR za dete. Takođe je potrebno da ponese fotokopiju makedonskog pasoša od drugog roditelja. Potrebno je isto tako da roditelj sa bugarskim državljanstvom nosi sa sobom svoju bugarsku lićnu kartu. Na licu mesta isti roditelj popunjava na bugarski jezik zahtev-obrazac koji se dobija tamo. Ne plaćaju se nikakve takse. Nije potreban odlazak deteta i drugog roditelja u Sofiju. Sve to može sam da završi roditelj koji ima bugarsko državljanstvo. Dva-tri dana kasnije njegov zahtev će biti poslat u opštinu Sredec (u Sofiji) o čemu će preko telefona biti obavešten isti roditelj. Problem je u tome što službenice u toj Svećanoj sali zahtevaju da roditelj ostavi neki bugarski broj telefona radi obaveštenja. Posle dobijanja obaveštenja preko telefona roditelji i dete treba otići u opštinu Sredec i tamo da popune ostala dokumenta-obrasci i tako dalje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom