Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
ZNACI SPORED TEBE ME OSURIJA, MENE MI KAZA POSREDNIKOT DA SI VADAM UMRENICI OD DEDO PRADEDO ...... KAKVI LOPOVI SE TIE POSREDNICITE
Ne be brat tie trebaat, samo pokraj niv gi teraat davadat i nekakvi izjavi i potvrdi, jas sam ja brkam rabotata a kolegata preku posrednik, i pobrz sum i poevtino me cini. pokraj toa cenata na preveduvacot e pogolema, jas go nemam patot se brkam preku konzulatot vo bitola, sega od 15/5 sum na finalna
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
lele vie otidovte potpolno haha
aj po edna molitva :pos:
:popce::popce::popce::popce::popce::popce::popce:[DOUBLEPOST=1501085106][/DOUBLEPOST]I okolu diplomatskata posta imase lazna info pusteno deka odi dva pati mesecno.
Denes prasav za edna prijatelka koja se dvoumi kade da ja pocne procedurata, veke dobi proizhod.
Za da podnese za drzavjanstvo ne i se potrebni stari dokumenti i toa prasavme.
A okolu diplomatskata posta odi ednas na 2 ili 3 meseci osven vo leto. Sega preku leto nemale kurierska firma i postata ke odi koga so sekoe odenje na eden vraboten na odmor odnosno koga se vraka nazad vo Bg.
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
Најубаво ќе биде администраторите да ја затворат темава и ваква тема да нема на форумов бидејќи не е потребна и не е од интерес за Македонија и нејзините граѓани. Исто вие што имате поднесени документи за издавање бугарски пасош да си ги повлечете барањата и наместо да кукате и да барате спас во Буграија или други држави да почните да се борите за сопствената држава Македонија, оти никој во друга држава нема да ви даде подобри услови или да ви обезбеди статус во општеството како што тоа може да го постигнете во сопствената држава. Целта на Бугарија е само да ве искористи привремено за остварување на интересите на бугарската држава и потоа повеќе на Бугарија не и сте потребни и нема да ви пружи никакви услови. Ако самите ние сите не придонесеме и не се бориме за остварување на интересите на Македонија и за подобари услови тука во нашата држава никој нема да го направи тоа за нас, а ниту Грција, Бугарија, Србија или Албанија или било која друга држава нема да ни обезбедат подобри услови за живот и да ни пружат не знам што. Сето ова со пасошите бугарски е само една голема прогпаганда на Бугарија и носење на луѓето во заблуда демек ќе имаат подобар живот се додека Бугарија не ги оствари сопствените интереси, кои не се баш најдобронамерни кон Македонија и Македонецот. Затоа не се лажете и не барајте спас од другите држави и не подлегнувајте на нивната пропаганда, туку напротив борете се и придонесете за сопствената држава и интересите на сопствената држава, а не за интересите на туѓи држави и народи.
Поздрав!
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Најубаво ќе биде администраторите да ја затворат темава и ваква тема да нема на форумов бидејќи не е потребна и не е од интерес за Македонија и нејзините граѓани. Исто вие што имате поднесени документи за издавање бугарски пасош да си ги повлечете барањата и наместо да кукате и да барате спас во Буграија или други држави да почните да се борите за сопствената држава Македонија, оти никој во друга држава нема да ви даде подобри услови или да ви обезбеди статус во општеството како што тоа може да го постигнете во сопствената држава. Целта на Бугарија е само да ве искористи привремено за остварување на интересите на бугарската држава и потоа повеќе на Бугарија не и сте потребни и нема да ви пружи никакви услови. Ако самите ние сите не придонесеме и не се бориме за остварување на интересите на Македонија и за подобари услови тука во нашата држава никој нема да го направи тоа за нас, а ниту Грција, Бугарија, Србија или Албанија или било која друга држава нема да ни обезбедат подобри услови за живот и да ни пружат не знам што. Сето ова со пасошите бугарски е само една голема прогпаганда на Бугарија и носење на луѓето во заблуда демек ќе имаат подобар живот се додека Бугарија не ги оствари сопствените интереси, кои не се баш најдобронамерни кон Македонија и Македонецот. Затоа не се лажете и не барајте спас од другите држави и не подлегнувајте на нивната пропаганда, туку напротив борете се и придонесете за сопствената држава и интересите на сопствената држава, а не за интересите на туѓи држави и народи.
Поздрав!
Ne jas se custvuvam bugarka i ke se boram
za moite prava vo Bugarija. A ti gledaj za sebe najubavo ;)
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Најубаво ќе биде администраторите да ја затворат темава и ваква тема да нема на форумов бидејќи не е потребна и не е од интерес за Македонија и нејзините граѓани. Исто вие што имате поднесени документи за издавање бугарски пасош да си ги повлечете барањата и наместо да кукате и да барате спас во Буграија или други држави да почните да се борите за сопствената држава Македонија, оти никој во друга држава нема да ви даде подобри услови или да ви обезбеди статус во општеството како што тоа може да го постигнете во сопствената држава. Целта на Бугарија е само да ве искористи привремено за остварување на интересите на бугарската држава и потоа повеќе на Бугарија не и сте потребни и нема да ви пружи никакви услови. Ако самите ние сите не придонесеме и не се бориме за остварување на интересите на Македонија и за подобари услови тука во нашата држава никој нема да го направи тоа за нас, а ниту Грција, Бугарија, Србија или Албанија или било која друга држава нема да ни обезбедат подобри услови за живот и да ни пружат не знам што. Сето ова со пасошите бугарски е само една голема прогпаганда на Бугарија и носење на луѓето во заблуда демек ќе имаат подобар живот се додека Бугарија не ги оствари сопствените интереси, кои не се баш најдобронамерни кон Македонија и Македонецот. Затоа не се лажете и не барајте спас од другите држави и не подлегнувајте на нивната пропаганда, туку напротив борете се и придонесете за сопствената држава и интересите на сопствената држава, а не за интересите на туѓи држави и народи.
Поздрав!
Eve obozavam koga vaka solat pamet. Nikoj tebe ne ti brani da ostanis vo MK. Bori se. Pridonesi si za svojata drzava. Pij si kafe, pij si tutun, kako velat aznoto samo ke si dojde. Nie, pusta sudbina, treba da se borime za toa.Jas sum umorna od namesteni rabotni mesta, od nesposobni lugje na visoki pozicii, od flegmi vo administracija, od malogragjanstvo, od nefunkcionalnost na instituciite, od mizerno, bolno, sizofrenicno opstestvo koe nema da se oporavi vo slednite 500 godini. Nema da dozvolam moite deca da porasnat vo vakva drzava, nema.
Pozdrav i do tebe i sekoe dobro. Javi ko ke e podobra drzvata, pak nema da se vratam ;)
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Најубаво ќе биде администраторите да ја затворат темава и ваква тема да нема на форумов бидејќи не е потребна и не е од интерес за Македонија и нејзините граѓани. Исто вие што имате поднесени документи за издавање бугарски пасош да си ги повлечете барањата и наместо да кукате и да барате спас во Буграија или други држави да почните да се борите за сопствената држава Македонија, оти никој во друга држава нема да ви даде подобри услови или да ви обезбеди статус во општеството како што тоа може да го постигнете во сопствената држава. Целта на Бугарија е само да ве искористи привремено за остварување на интересите на бугарската држава и потоа повеќе на Бугарија не и сте потребни и нема да ви пружи никакви услови. Ако самите ние сите не придонесеме и не се бориме за остварување на интересите на Македонија и за подобари услови тука во нашата држава никој нема да го направи тоа за нас, а ниту Грција, Бугарија, Србија или Албанија или било која друга држава нема да ни обезбедат подобри услови за живот и да ни пружат не знам што. Сето ова со пасошите бугарски е само една голема прогпаганда на Бугарија и носење на луѓето во заблуда демек ќе имаат подобар живот се додека Бугарија не ги оствари сопствените интереси, кои не се баш најдобронамерни кон Македонија и Македонецот. Затоа не се лажете и не барајте спас од другите држави и не подлегнувајте на нивната пропаганда, туку напротив борете се и придонесете за сопствената држава и интересите на сопствената држава, а не за интересите на туѓи држави и народи.
Поздрав!
Aiii kakva maloumnost, a izvini, sto mene mi pruzala Makedonija a?
Eve kje ti kazam sto mi pruzala, iskinati nervi so moram da ziveam so svekor i svekrva, sekojdnevni kavgi za pari, so maz so se, na deteto da ne mozam da mu kupam jadenje,, da baram od svekrva mi da mi kupi peleni za deteto, da prosam i molam da se ponizuvam, edni selani teski (na svekor mi i svekrva mi mislev) da me ponizuvaat a vo Skopje sum rodena, za razlika od niv, stasale do nekoe rab,. mesto tuka kaj sto zemaat po 400 evra plata i sega se praat kurac i pol, edni teski selannicista,
Magister sum pa nikoj ne me vrabotuva, samo lazat i partii i se, zemi partiska kniska kje te vrabotime, ne samo sto zemav, odev i po mitinzi samo me lazea, site, site do eden, brakot mi se rastura zaradi gomnava vo koi sto plivam, da, posle kje me ogovaraat ete razvedena, mrzliva, ne raboti, zatoa maz i ja ostavi, kaj da rabotam, a za svekrva mi i svekor mi da ne zboram, sto ni go przat masloto i ni se sitat na makite i edvaj cekaat da se razvedeme, ziveevme vo gjubre, mnogu godini i tek sega odkako vidoa deka kje zimam pasos zedoa go rascistija gjubreto od nasiot sprat, a do togas site pari gi pliskaa na setanje i na turizam, za kurovo zdravje si gi trosea, se samo za inat, za da ne ni bide ubavo, za da ne unistat, da se razvedeme, zosto zaviduvaat, na site, na komsii i na sopstveniot sin duri.

MIZERIJA!
I ne samo sto ja mrazam ovaa drzava, zatoa sto mi gi odzede najubavite godini od mladosta, tuku mi se povrakja od se tuka, od narodot, od malograganstinata, od site!
Da zivee majka Bulgarija, i jas ne se osekjam kako Makedonka, ako mozam uste sega kje zemam eksploziv i kje idam do vlada ili vo centarot da moze da ispozagine kolku moze povekje makedonci, zosto go mrazam oovoj narod, proklet predavnicki i ja mrazam Makedonija!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Значи со потпишување на договорот ќе запре издавањето на Бугарски пасоши за граѓани од Македонија......или кој зеде зеде, кој не, нека свири....џабе потрошени пари и нерви, се разбира...:(
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Дај Боже да е така, затоа што ние како луѓе есенцијални сме за Бугарија, толку сме лични, што само ко ќе не видат ќе ни дадат, и плус по 2.000 лева како извинување за чекањето??? АЉО... нив не им требаат бугари ним им треба нешто друго!!!, покрај се не поднесоа тие молба до тебе, ти и јас поднесовме кон нив. И мене не ми е во полза ова што го пишувам, ама не живеам во бајки...Ај да не тупамЧ
-До кога имаше промени на статуси, државјанства, културен однос по амбасади и конзулати???,
Дури не излезе ова со договорот, и??? И се се стопира,
-Што ако се потпише?
Тогаш ние сме бугари, ок!! ама и бугари со проблеми борчој и албанци, аморфна маса која носи се само бенефит не. Ние сме бугари ама шипки во Бугарија, никој не сака вукојебина.
-Досега договор немаше
Даваа пасоши забрзаа работа, го укинаа потеклото... значи сума сумарум.. што повеќе ни треба

Лично од мене, Сакам да му ги видам пасошите на неколку души што Ќе ги извадат по договорот, и фаците на оние два-тројца посредници што ве замајуваат, а имаат 3 профили тука и си се рекламираат.

ПАСОШИ ЌЕ ЗЕМАТ САМО ОНИЕ СО СТАРИ ДОКУМЕНТИ И ДОКАЖАНО ПОТЕКЛО ПО ПРАВА ЛИНИЈА. НЕ СИ ДАВАЈТЕ ПАРИТЕ ЗА ФАЛЦ ДОКУМЕНТИ, ФАЛЦ ПОТЕКЛА, И ПОТВРДИ ОД ДРУШТВА. САМО ЈА РАНИТЕ ШЕМАТА И НЕМА ДА ЗЕМЕТЕ.

НОВО, ЛИЧНИТЕ КАРТИ СО ОТВОРЕНИ ФИРМИ ВО БУГАРИЈА А ВРШАТ ПО ШВЕТСКИ И ШПАНИИ, ЌЕ СИ СЕ ВРАТАТВО БУГАРИЈА, ЗАТОА ШТО СИ РАБОТАТ НА ЦРНО И БУГАРИЈА Е ПРЕДУПРЕДЕНА ЗА ТОА, ТОА ВАЖИ И ЗА БУГАРИТЕ И ЗА КВАЗИБУГАРИТЕ.
д
ДАНКЕ МАЈНЕ ДАМЕН УНД ХЕРНЕ
Pojma nemas druze samo toa moze da ti go kazam si zboris na pamet zapamtimi gi zborovite i kstranava da se vratis koga ke go zemes drzavjanstvoto na stranava i da se smees pozz sekoe dobro

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Дај Боже да е така, затоа што ние како луѓе есенцијални сме за Бугарија, толку сме лични, што само ко ќе не видат ќе ни дадат, и плус по 2.000 лева како извинување за чекањето??? АЉО... нив не им требаат бугари ним им треба нешто друго!!!, покрај се не поднесоа тие молба до тебе, ти и јас поднесовме кон нив. И мене не ми е во полза ова што го пишувам, ама не живеам во бајки...Ај да не тупамЧ
-До кога имаше промени на статуси, државјанства, културен однос по амбасади и конзулати???,
Дури не излезе ова со договорот, и??? И се се стопира,
-Што ако се потпише?
Тогаш ние сме бугари, ок!! ама и бугари со проблеми борчој и албанци, аморфна маса која носи се само бенефит не. Ние сме бугари ама шипки во Бугарија, никој не сака вукојебина.
-Досега договор немаше
Даваа пасоши забрзаа работа, го укинаа потеклото... значи сума сумарум.. што повеќе ни треба

Лично од мене, Сакам да му ги видам пасошите на неколку души што Ќе ги извадат по договорот, и фаците на оние два-тројца посредници што ве замајуваат, а имаат 3 профили тука и си се рекламираат.

ПАСОШИ ЌЕ ЗЕМАТ САМО ОНИЕ СО СТАРИ ДОКУМЕНТИ И ДОКАЖАНО ПОТЕКЛО ПО ПРАВА ЛИНИЈА. НЕ СИ ДАВАЈТЕ ПАРИТЕ ЗА ФАЛЦ ДОКУМЕНТИ, ФАЛЦ ПОТЕКЛА, И ПОТВРДИ ОД ДРУШТВА. САМО ЈА РАНИТЕ ШЕМАТА И НЕМА ДА ЗЕМЕТЕ.

НОВО, ЛИЧНИТЕ КАРТИ СО ОТВОРЕНИ ФИРМИ ВО БУГАРИЈА А ВРШАТ ПО ШВЕТСКИ И ШПАНИИ, ЌЕ СИ СЕ ВРАТАТВО БУГАРИЈА, ЗАТОА ШТО СИ РАБОТАТ НА ЦРНО И БУГАРИЈА Е ПРЕДУПРЕДЕНА ЗА ТОА, ТОА ВАЖИ И ЗА БУГАРИТЕ И ЗА КВАЗИБУГАРИТЕ.
д
ДАНКЕ МАЈНЕ ДАМЕН УНД ХЕРНЕ
Pojma nemas druze samo toa moze da ti go kazam si zboris na pamet zapamtimi gi zborovite i kstranava da se vratis koga ke go zemes drzavjanstvoto na stranava i da se smees pozz sekoe dobro

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
Ете до сите погоре што кажавте дека не се осекате како македонци туку како бугари, конкретен предлог имам да си се преселите во Бугарија, таму да живеете согласно бугарските правила и прописи, плус имате секакви права таму бугарштината да ја браните и да придонесите за неа на секаков начин. Во меѓувреме откажете се доброволно од македонското државјанство и онака гледам не ви треба и не се враќајте во Македонија и нека не ве интересира Македонија и проблемот решен.

П.С. Оти на македонски форум се расправате за вакви теми кога не се осеќате како македонци, имате бугарски форуми слободно таму отварајте си теми и комуницирајте и дружете се.
 
Член од
21 јуни 2010
Мислења
165
Поени од реакции
39
Ете до сите погоре што кажавте дека не се осекате како македонци туку како бугари, конкретен предлог имам да си се преселите во Бугарија, таму да живеете согласно бугарските правила и прописи, плус имате секакви права таму бугарштината да ја браните и да придонесите за неа на секаков начин. Во меѓувреме откажете се доброволно од македонското државјанство и онака гледам не ви треба и не се враќајте во Македонија и нека не ве интересира Македонија и проблемот решен.

П.С. Оти на македонски форум се расправате за вакви теми кога не се осеќате како македонци, имате бугарски форуми слободно таму отварајте си теми и комуницирајте и дружете се.
Еве ти ги и типичките фашисачко-груевистичко-путинистички настапи!
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Ете до сите погоре што кажавте дека не се осекате како македонци туку како бугари, конкретен предлог имам да си се преселите во Бугарија, таму да живеете согласно бугарските правила и прописи, плус имате секакви права таму бугарштината да ја браните и да придонесите за неа на секаков начин. Во меѓувреме откажете се доброволно од македонското државјанство и онака гледам не ви треба и не се враќајте во Македонија и нека не ве интересира Македонија и проблемот решен.

П.С. Оти на македонски форум се расправате за вакви теми кога не се осеќате како македонци, имате бугарски форуми слободно таму отварајте си теми и комуницирајте и дружете се.
A ti li si toj sto kje kazuva koj kade da odi, da ne si Gospod slucajno. Site politicari i od SDS i od VMRO imaat bg pasosi, a glava secam i ti deka imas, samo tuka izigravas nesto, bogznae kakvi musicki brkas.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.653
Поени од реакции
28.015
Не нaседнувaјте нa удбaшките метoди нa фoрумoв,сo сaмoтo тoa штo им придoдaвaме знaчење ги стимулирaме дa јa претвoрaт темaвa вo пoлитичкa дискусијa.Се сoмневaм декa имa и тaкви штo немaaт ни пoднесенo дoкументи и нaмернo ствaрaaт нервoзa и се се клештaт пред мoнитoр дoдекa oвде нервoзите рaснaт.Тaкa влегoa вo темaвa сo пoлитички пишувaњa, a измеѓу пишувaaт зa нивните "прoцедури"дo кaј биле
 
Член од
20 март 2017
Мислења
51
Поени од реакции
26
И сеа што се договоривме, имаме ли ние бугарите во Македонија бенефит од договорот што ќе се потпишува на 1ви август??
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom