Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Последен пат ќе коментирам, и од сега само ќе следам,
1. Дипломатската пошта Кенди, се носи на 5-ти и 25-ти во месецот, а не на неколку месеци, прво затоа што се праќаат извештаи, платни списоци, барања, извештаи за трошоци и низа други работи. Извини но логиката тие нула
2. Минатиот месец ЕУ побара од Бугарија да го преиспита доделувањето на БГ-државјанства, беше на големо објавено во БГ медиуми, пример во БГ Фокус, имено, ова беше опфатено
-Преиспитување на основата по која се даваат државјанства на Срби, Турци, и Македонци
-Проверка на секоја апликација во Интерпол
-Ограничување на работата на БГ фирми во сопственост на македонци, т.е на лица кои отвориле фирми во БГ, а работат во ЕУ (мене лично што ме засега), одсега ако ме фатат по три месеци работа во ЕУ, ќе јадам 1100 еур казна. Ваквите фирми ќе може да функционираат само во БГ.
3. Застојот е поради годишните одмори и ништо друго
4. Потпишаниот договор (јас го сметам за потпишан, ако ќе биде на 1/8/2017), ни ја пресекува гранката, имено,она што го бараат тоа го добиваат, па така немаат, потреба да даваат државјанства со поголемо темпо
5. Државјанства по 1/8/2017, всушност од 1/9/2017, штом ДАБЧ ќе започне да работи со полн капацитет, ќе се даваат само на лица со стари документи, оние што бараат државјанство по пат на натурализација, а никако оние со нејасни документи.
6. Бугарија има закон за ова, и обврзана е да го почитува, и немојте да мислите дека ќе го прекршат
7. Мојата политичка ориентација е РЕАЛИСТ, па пукајте или живејте во бајки
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Ete celo vreme jas toa vi go zboruvav. Ne se raboti seka se baraat stari dokumenti nego se proveruva kolku dokumentite vi se original...
:)
Pojche raboti se Candy.
1------- Вижте има закони. В нашија закон за гражданство јасно е казано в какви ситуации се дава б'лгарско гражданство. ----- sega vazhit zakonot koj velit bg drz samo so stari dokumenti od baba i dedo

2------- че и нај-малкото с'мнение да имам за фалшификација на документи за б'лгарско гражданство
ova zborit za.....
-------fals dok izdaeni za kriv i kazn evidencia od tuka od sud od mk....
-------falsoi sho imet daeno za stari dok....
-------falsoi izdaeni izveshtai od finalni proverki od nivni dans oti liceto ne bilo kriminalec (bea apseni lani nivni lugje za ova)
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Pojche raboti se Candy.
1------- Вижте има закони. В нашија закон за гражданство јасно е казано в какви ситуации се дава б'лгарско гражданство. ----- samo so stari dokumenti od baba i dedo

2------- че и нај-малкото с'мнение да имам за фалшификација на документи за б'лгарско гражданство
ova zborit za.....
-------fals dok izdaeni za kriv i kazn evidencia od tuka od sud od mk....
-------falsoi sho imet daeno za stari dok....
-------falsoi izdaeni izveshtai od finalni proverki od nivni dans oti liceto ne bilo kriminalec (bea apseni lani nivni lugje za ova)
A da si ziva, ABE sekoj si tumaci kako mu odgovara... There are really sick people in this world
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
A da si ziva, ABE sekoj si tumaci kako mu odgovara... There are really sick people in this world
nemam protiv.... sekoj imet pravo da si bidet svoj so razmisluvanjata i kako gi znajt i razbirat rabotite. i jas sum realist a za nekoi raboti ne bi gi preveduuvala po svoe od sega.... vremeto che mi kazhit kako i sho che bidit okolu to kako che odluchat za davanje bg drz
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
izvodite m,mi se s o razlicni preziminja na pradedoto dedoto kako ke dokazam deka se original
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.048
Гледaте ли сегa зaштo master 2014 велеше нoсете дoкументи...Секoјa чест нa тие штo пoминaле низ прoцедурaтa и сеуште се тукa дa пoмoгнaт сo винстински инфoрмaции.Oвaa не му верувa нa дaбч и нa дaнс си имa свoјa кoмисијa.Џaбе пишувa вo прoизхoдoт кoи дoкументи се дaдени кoгa тaa сaкa нејзини луѓе дa ги прoверaт.Другo е дa ги имa тaму при рaкa и дa ги прoвери веднaш a другo е дa ги пишувa вo прoизхoдoт пa дa ги бaрa oд дaбч.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Pojche raboti se Candy.
1------- Вижте има закони. В нашија закон за гражданство јасно е казано в какви ситуации се дава б'лгарско гражданство. ----- sega vazhit zakonot koj velit bg drz samo so stari dokumenti od baba i dedo

2------- че и нај-малкото с'мнение да имам за фалшификација на документи за б'лгарско гражданство
ova zborit za.....
-------fals dok izdaeni za kriv i kazn evidencia od tuka od sud od mk....
-------falsoi sho imet daeno za stari dok....
-------falsoi izdaeni izveshtai od finalni proverki od nivni dans oti liceto ne bilo kriminalec (bea apseni lani nivni lugje za ova)
Ne zaboravaj deka zakonot e na pola promenet letoto 2016 godina pa spored nego bugarsko poteklo se dokazuva i so drugi dokumenti osven so stari.
Pak ke vi kazam vo celiot tekst ne se osporuva davanjevo ja drzavjanstvo za makedoncite tuku verosrostojnosta na dokumentite koi gi davame.
I pak po 100ti pat ke se vratam na periodot 2013/2014 godina tocno togas vazea samo stari dokumenti, tigas ne samo MP tuku i DABC ne prisnavase nisto drugo.
Ne priznavaa do toj stepen sto ne ti dozvoluvaa da probas eden period... te vrakaa uste na salter.
Jas sepak stojam do toa deka nema da davam dopolnitelni dokumenti. A krajot ke kaze najubavo koj e vo pravo :D[DOUBLEPOST=1501141758][/DOUBLEPOST]a najubavo ke bide ako krajot bide za site nas pozitiven :pipi:
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Ne zaboravaj deka zakonot e na pola promenet letoto 2016 godina pa spored nego bugarsko poteklo se dokazuva i so drugi dokumenti osven so stari.
Pak ke vi kazam vo celiot tekst ne se osporuva davanjevo ja drzavjanstvo za makedoncite tuku verosrostojnosta na dokumentite koi gi davame.
I pak po 100ti pat ke se vratam na periodot 2013/2014 godina tocno togas vazea samo stari dokumenti, tigas ne samo MP tuku i DABC ne prisnavase nisto drugo.
Ne priznavaa do toj stepen sto ne ti dozvoluvaa da probas eden period... te vrakaa uste na salter.
Jas sepak stojam do toa deka nema da davam dopolnitelni dokumenti. A krajot ke kaze najubavo koj e vo pravo :D[DOUBLEPOST=1501141758][/DOUBLEPOST]a najubavo ke bide ako krajot bide za site nas pozitiven :pipi:
Abre ubavo e da si veruvam candy I da si see tesis ama zakonot e toj I vo momentov nisto ne ni odi vo prilog .I jas se nadevam deka nesto ke s smeni,zosto kako sto stoi rabotava so ovoj vuceprezident tesko do drzavjanstvo.zatoa mozebi mi bese kazano deka procedurata ke trae of 5-7godini.izgleda dodeka e ovaja nema da mozeme da zememe drzavjanstvo
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Вака дечки едно суштинско објаснување за многу луѓе на кои сигурно ќе им користи мојот пример за добивање Бугарско државјанство. Како прво, како дополнителни документи однесов венчаница од брат на дедо ми самоиницијативно по препорака на постари членови од форумов кои денеска ми ги вратија без да ги побарам во спротивно секако дека ќе ги побарав. Второ најважно сите изводи за докажување на роднинска врска освен мојот беа постари од шест месеца дури имав и од времето на СФРЈ но оригинали и презимињата завршуваат на -СКИ, а во старите документи на -ОВ дури и моето презиме е различно со сите останати личности со кои се поврзував но јасно се гледа од изводите во каква роднинска врска сме и кај родителите не се разликуваат имињата и презимињата во изводите на двајцата браќа т.е. моите дедовци. Датите и местата на раѓање се исти секаде дури и во крштеницата. Не бев вратен на дополнителна проверка и целава процедура од интервјупа до денес траеше 19 месеца. Немојте да ме прашувате во лична порака ако имате прашања поставете ги тука радо ќе ви одговорам, можеби ќе му помогне на уште некој а и јас ке неморам да одговарам повеќе пати на исти прашања. Ви посакувам среќа и успех на сите.
ова е мој пост кога мене ми беше потпишан указ.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.861
Поени од реакции
7.088
Дечки утре работат ли во општина, треба да си го земам пасошот и личната карта ? Да се осигурам да не налетам на неработен ден па да одам бадијала ...
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Ne zaboravaj deka zakonot e na pola promenet letoto 2016 godina pa spored nego bugarsko poteklo se dokazuva i so drugi dokumenti osven so stari.
Pak ke vi kazam vo celiot tekst ne se osporuva davanjevo ja drzavjanstvo za makedoncite tuku verosrostojnosta na dokumentite koi gi davame.
I pak po 100ti pat ke se vratam na periodot 2013/2014 godina tocno togas vazea samo stari dokumenti, tigas ne samo MP tuku i DABC ne prisnavase nisto drugo.
Ne priznavaa do toj stepen sto ne ti dozvoluvaa da probas eden period... te vrakaa uste na salter.
Jas sepak stojam do toa deka nema da davam dopolnitelni dokumenti. A krajot ke kaze najubavo koj e vo pravo :D[DOUBLEPOST=1501141758][/DOUBLEPOST]a najubavo ke bide ako krajot bide za site nas pozitiven :pipi:
tochno velish... ne go osporuvat, no isto taka velit.... kako stoit vo zak taka i che odobruvat so svojot potpis

14 juli 2016 zak minva te beshe izglasan samo na prvo chitanje. za eden zakon da bidit na vaznost treba da minvit i na vtoro chitanje. to ne se sluchit. vo megjuvreme se raspishvaa novi parl izbori sho znachit - vazhit onoj zakon koj sho e izglasan po site pravila i propisi a to e zakonot od 2014 koj i denes e pak na sila.
 
Последно уредено:

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
Дечки утре работат ли во општина, треба да си го земам пасошот и личната карта ? Да се осигурам да не налетам на неработен ден па да одам бадијала ...
Много јасно,че работјат:)Утре си е обикновен работен ден.
Успех !
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom