Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Ете до сите погоре што кажавте дека не се осекате како македонци туку како бугари, конкретен предлог имам да си се преселите во Бугарија, таму да живеете согласно бугарските правила и прописи, плус имате секакви права таму бугарштината да ја браните и да придонесите за неа на секаков начин. Во меѓувреме откажете се доброволно од македонското државјанство и онака гледам не ви треба и не се враќајте во Македонија и нека не ве интересира Македонија и проблемот решен.

П.С. Оти на македонски форум се расправате за вакви теми кога не се осеќате како македонци, имате бугарски форуми слободно таму отварајте си теми и комуницирајте и дружете се.
Maka mi e da se raspravam zato me nema ni na forumot ama ne mozam da trpam vakvi gluposti. Ajde te molam nema so da pravis ti na ovaa tema, i ostaj gledaj si zivotot so se zamaras so nas. Valjda si imas raboticka, izleguvas, ubavo ti e vo MK, so dremis na forum kaj so ne ti e mestoto, ne mozam da razberam.
Na 90% od lugjeto zivotot taka im prosol poso drzavata ne nudi nikakvi moznosti. Jas imam 23, ne e problem za mene, kaj i da e ke mu ja duvnam. Majka i tatko mi so da recat?? Sho ni z od zivot ne videle, i mn gi ima kako niv
Taka da, drugar povleci se i zivej kako sakas. Ne zadevaj se. Bogami ne ni gi znaes prikaznite, a i zelbite.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Ете до сите погоре што кажавте дека не се осекате како македонци туку како бугари, конкретен предлог имам да си се преселите во Бугарија, таму да живеете согласно бугарските правила и прописи, плус имате секакви права таму бугарштината да ја браните и да придонесите за неа на секаков начин. Во меѓувреме откажете се доброволно од македонското државјанство и онака гледам не ви треба и не се враќајте во Македонија и нека не ве интересира Македонија и проблемот решен.

П.С. Оти на македонски форум се расправате за вакви теми кога не се осеќате како македонци, имате бугарски форуми слободно таму отварајте си теми и комуницирајте и дружете се.
Што не им кажеш на албанците во Македонија да одат и да се преселат во Албанија или Косово и таму да живеат бидејќи се осеќаат како албанци? Епа сега да ти кажам, колку државата е твоја и на албанците, толку е и на нас бугарите. Кај и да е, и ние ќе бараме рамковен договор, и признавање на бугарско малцинство, а можеби и мнозинство.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Ajde smirete se. Ne pagajte na provikacija na beden srboman i vmrovec... Kombinacija da ne kazam kakva zosto ke me baniraat ako se izrazam. Da ne ja polnime temata so razgovori koi ne se vo korist na nas pa taka trolot koga ke bide ignoriran ke prestane. Ne mu obrnuvajte vnimanie i da si prodolzime so nasite maki :D
:popce::popce::popce::popce::popce::popce::popce::popce:
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ajde smirete se. Ne pagajte na provikacija na beden srboman i vmrovec... Kombinacija da ne kazam kakva zosto ke me baniraat ako se izrazam. Da ne ja polnime temata so razgovori koi ne se vo korist na nas pa taka trolot koga ke bide ignoriran ke prestane. Ne mu obrnuvajte vnimanie i da si prodolzime so nasite maki :D
:popce::popce::popce::popce::popce::popce::popce::popce:
Blagosloveno da e cedo bozje
 
Член од
23 септември 2013
Мислења
23
Поени од реакции
22
Админиве неми посматрачи! Алооооо темава е "Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)", споделување на искуства, информации..., се со цел за олеснување на овде присутните, а не лечење на лични и партиски фрустрации!!!

Уште еднаш "По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.", oва би му дошло во превод или по редослед на нештата...

образувана--->екпрертен преглед---->прегледана, за поптис----->потпишана?
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
Што не им кажеш на албанците во Македонија да одат и да се преселат во Албанија или Косово и таму да живеат бидејќи се осеќаат како албанци? Епа сега да ти кажам, колку државата е твоја и на албанците, толку е и на нас бугарите. Кај и да е, и ние ќе бараме рамковен договор, и признавање на бугарско малцинство, а можеби и мнозинство.
Одам офтопик, се извинувам, ама морам да ти реплицирам и поќе не ве замарам пошто гледам џабе е, ама ваш живот ваши одлуки. Кога сме кај албаницте и нив ако не се чувствуваат како граѓани на Македонија и ако Македонија не му е на прво место би му го рекол истото и на било кој друг од било која националност без разлика дали станува збор за грк, србин, бугарин, албанец или не знам што. Ако некој е државјанин на Македонија и сака да живее тука тогаш ќе ги почитува Уставот и законите на Македонија и ќе ги штити интересите на Македонија и ќе живее според правилата кои ги налага Македонија, а ако се осеќа загорзен и сака да штити српски, бугарски, албански, грчки или интереси на други држави и ако како поблиска татковина ја осеќа Србија, Грција, Бугарија, Албанија или не знам која друга држава слободно нека се откажи од македонското државјанство и нека се пресели во која сака држава и нека си бара тамошно државјанство. А што се однесува на рамковни договори не си прај филм за џабе помина тоа време, а за рамковен договор за бугарско малцинство нека не ве лажат нема да има.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Дечки, и мечки провокатори ... сеуште ли нема никаква промена за нас заглавениве од 2014 година?

По мое, ама баш ништо нема мрднато... :jajce:
 
D

Drexel

Гостин
Дечки, и мечки провокатори ... сеуште ли нема никаква промена за нас заглавениве од 2014 година?

По мое, ама баш ништо нема мрднато... :jajce:
Ќе видиме сега некој спомна од септември натаму, кога тогаш мораат да го изгласаат законот за државјанство и само тогаш ќе имаме чиста слика за целата ситуација
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
jas sigurno ke castam, imam i vojna kniska od dedo i sveditelstvo od 1943 od baba, plus imam i izvod od pradedo
да ама не знаеме шо качак ќовек си,,можеби МОЖЕБИ имаш криминално досие(ДЕБЕЛО) нешто што бугарите го харесват затоа и е оваа да речам кочница,а како второ нека БИДЕ по твое,договорот ке се потпише и бугарите нема повеке да даваат пасоши,,,јас велам да почекаме времето да покаже,,,,МОЕ ПРАВО Е,,,,јас сум МАРСОВЕЦ и точка...ако може да ме разбереш....поз.сречно[DOUBLEPOST=1501120229][/DOUBLEPOST]
jas sigurno ke castam, imam i vojna kniska od dedo i sveditelstvo od 1943 od baba, plus imam i izvod od pradedo
[DOUBLEPOST=1501120729][/DOUBLEPOST]
Ете до сите погоре што кажавте дека не се осекате како македонци туку како бугари, конкретен предлог имам да си се преселите во Бугарија, таму да живеете согласно бугарските правила и прописи, плус имате секакви права таму бугарштината да ја браните и да придонесите за неа на секаков начин. Во меѓувреме откажете се доброволно од македонското државјанство и онака гледам не ви треба и не се враќајте во Македонија и нека не ве интересира Македонија и проблемот решен.

П.С. Оти на македонски форум се расправате за вакви теми кога не се осеќате како македонци, имате бугарски форуми слободно таму отварајте си теми и комуницирајте и дружете се.
АКО МОЖЕ САМО?!?!?КОЛКУ ТЕ ПЛАЌААТ ЗА ОВА ИЛИ ШТО ТИ ВЕТИЛЕ?!??[DOUBLEPOST=1501121388][/DOUBLEPOST]
Одам офтопик, се извинувам, ама морам да ти реплицирам и поќе не ве замарам пошто гледам џабе е, ама ваш живот ваши одлуки. Кога сме кај албаницте и нив ако не се чувствуваат како граѓани на Македонија и ако Македонија не му е на прво место би му го рекол истото и на било кој друг од било која националност без разлика дали станува збор за грк, србин, бугарин, албанец или не знам што. Ако некој е државјанин на Македонија и сака да живее тука тогаш ќе ги почитува Уставот и законите на Македонија и ќе ги штити интересите на Македонија и ќе живее според правилата кои ги налага Македонија, а ако се осеќа загорзен и сака да штити српски, бугарски, албански, грчки или интереси на други држави и ако како поблиска татковина ја осеќа Србија, Грција, Бугарија, Албанија или не знам која друга држава слободно нека се откажи од македонското државјанство и нека се пресели во која сака држава и нека си бара тамошно државјанство. А што се однесува на рамковни договори не си прај филм за џабе помина тоа време, а за рамковен договор за бугарско малцинство нека не ве лажат нема да има.
не си играј бајрам со паметот,,,ако група луге се организира со оружје и ја копира 2001 КЕ ИМА РАМКОВЕН и тоа каков,затоа што ова е банана држава,и ако можеа тогаш 5 души терористи да ја покорат цела мо**Ч***а дрзава можат ПАК...сурова реалност....
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
АКО МОЖЕ САМО?!?!?КОЛКУ ТЕ ПЛАЌААТ ЗА ОВА ИЛИ ШТО ТИ ВЕТИЛЕ?!??
Е то е маката кај нас ако некој нешто кажи како шо мисли вистина одма етикета му лепите ако кажам нешто шо не чини кај ДПМНЕ одма етикета од СДСМ си и обратно ете и за ова погоре етикети ми стегнаја србоман не знам шо или па колку те плаќат ова она, е дури вака мнозинството мисли и дури се делиме на ВМРО и СДС и дури соседите наши "големите пријатели" ни шират овде пропаганди и си ги бркат нивните интереси, а за сметка на то ние немаме наша македонска национална стратегија, ќе се заебават со нас сите и ќе бара кој стигни рамковен договор (одете во другите држави рамковен побарајте да видите шо ќе ви дат ете пример во Бугарија побарајте или во Грција или било која друга која сакате) и ќе кукате после не чини овде дајте други државјанства и пасоши ама то е шо да кажам поќе нема терајте ко сте запнале ќе ви текни после ама касно ќе биди и онака Бугарија кај и да е ќе прекини пасоши да дели пошто си ја постигнаја целта.
не си играј бајрам со паметот,,,ако група луге се организира со оружје и ја копира 2001 КЕ ИМА РАМКОВЕН и тоа каков,затоа што ова е банана држава,и ако можеа тогаш 5 души терористи да ја покорат цела мо**Ч***а дрзава можат ПАК...сурова реалност....
За 2001 скроз друго беше моментот и криво е политичкото раководство, а не безбедносните сили и плус помош имаше УЧК од странски фактори (читај НАТО), инаку колку за информација твоја воено бевме посилни и ќе ги совладавме и истото на терен многу пати се докажа, а згора на се сега не е 2001 ниту пак големите сили имаат интерес да се направи такво нешто, а ако мислиш дека не сме толку способни да се справиме еве земи собери 10 души или колку сакаш ти и кренете се на востание слободно.

П.С. Можиш да се подсетиш на јулските настани во 1997 како поминаја тие што ќе креваја востание или па на акцијата Бродец 2007 или па Куманово 2015.
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Штом вика СДС гарант е платен од ВМРО.
Нели само они имаат кратенка од Македонија, бидејќи се единствени патриоти нели мислам овај :)

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
A

andrea85

Гостин
Водешт: Финален в'прос по вашата част с'всем, по вашите ангажименти. Патриотите смјатат, че тв'рде много бавите документите за признаване на б'лгарско гражданство на македонците, вр'штате им. Те по принцип не са ли си б'лгари да има давате гражданство, ето така просто, заштото искат?
Илијана јотова: А, не. Вижте има закони. В нашија закон за гражданство јасно е казано в какви ситуации се дава б'лгарско гражданство. Вижте, за тези шест месеца аз нјамам ст'клен таван в президентството. Никој не ми е казал, не ми е наложил забрани. Добре си говорја и с воеводите от ВМРО и те знајат много добре мојата позиција, че и нај-малкото с'мнение да имам за фалшификација на документи за б'лгарско гражданство, отговор'т ми ште б'де не.
Водешт: Благодарја ви за този разговор.
http://www.focus-news.net/opinion/2017/07/26/43730/vitseprezidentat-iliyana-yotova-voyna-mezhdu-institutsiite-nyama-tsvetan-tsvetanov-ostana-izoliran.html
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Аљооооо темата е бугарско државјанство а не СДС, ВМРО, ако сакате да се пукате, пукајте се на друго место, на друга тема. Јас сум горд што не веам знамиња на арамии, и нема везе што кажувам што мислам, не ме етикетирајте ве молам
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Водешт: Финален в'прос по вашата част с'всем, по вашите ангажименти. Патриотите смјатат, че тв'рде много бавите документите за признаване на б'лгарско гражданство на македонците, вр'штате им. Те по принцип не са ли си б'лгари да има давате гражданство, ето така просто, заштото искат?
Илијана јотова: А, не. Вижте има закони. В нашија закон за гражданство јасно е казано в какви ситуации се дава б'лгарско гражданство. Вижте, за тези шест месеца аз нјамам ст'клен таван в президентството. Никој не ми е казал, не ми е наложил забрани. Добре си говорја и с воеводите от ВМРО и те знајат много добре мојата позиција, че и нај-малкото с'мнение да имам за фалшификација на документи за б'лгарско гражданство, отговор'т ми ште б'де не.
Водешт: Благодарја ви за този разговор.
http://www.focus-news.net/opinion/2017/07/26/43730/vitseprezidentat-iliyana-yotova-voyna-mezhdu-institutsiite-nyama-tsvetan-tsvetanov-ostana-izoliran.html
Ete celo vreme jas toa vi go zboruvav. Ne se raboti seka se baraat stari dokumenti nego se proveruva kolku dokumentite vi se original...
:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom