Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Ако се работит за гејнер,тогаш горе долу од сите фирми се исти.:toe:
Зашто тогаш би биле различни во други производи?!
Значи, со ова не се сложувам. Или вреди брендот за секој производ, или не.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.359
Поени од реакции
4.882
Имам проблем со исхраната односно што да внесувам со утринскиот оброк и за вечера. Од сабајле сум на училиште и што би било погодно да јадам? И некои предлози за вечера освен мусли?:smir:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Имам проблем со исхраната односно што да внесувам со утринскиот оброк и за вечера. Од сабајле сум на училиште и што би било погодно да јадам? И некои предлози за вечера освен мусли?:smir:
Незнам зошто за вечера мусли? Тие се богати со јаглехидрати кои воопшто не ти требаат кога спиеш. Најдобро е урда 150-200гр.

А за утрински оброк најдобро е овесни снегулки. Ако си тоа време на училиште можеш да станиш половина час порано па да јадеш или па да си направиш сендвич со јајца или туна. Лебот нека биде р'жан.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.359
Поени од реакции
4.882
Незнам зошто за вечера мусли? Тие се богати со јаглехидрати кои воопшто не ти требаат кога спиеш. Најдобро е урда 150-200гр.

А за утрински оброк најдобро е овесни снегулки. Ако си тоа време на училиште можеш да станиш половина час порано па да јадеш или па да си направиш сендвич со јајца или туна. Лебот нека биде р'жан.
Pa mislev deka e vo red za vecera toa,pa i mozi od nedostig na idei:smir:Ok fala na odgovorot
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.247
Користете топка за вежбање. Ја има во различни големини и е одлична за зајакнување на стомачните мускули. Со помош на оваа топка ќе го подобрите балансот и ќе зајакнете, а вежбањето ќе Ви биде полесно бидејќи топката Ви обезбедува одлична потпора на грбот.
Имам дома топка за вежбање, ама ми служи само за седење. Кои вежби за стомачните мускули и воопшто кои вежби може да се изведуваат со неа?
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
820
Поени од реакции
290
Да прашам,

Кои вежби ди ги работам за долните стомачни мускули?
Кои вежби за долните стомачни мускули донесуваат повидливи резултати ?
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
Да прашам,

Кои вежби ди ги работам за долните стомачни мускули?
Кои вежби за долните стомачни мускули донесуваат повидливи резултати ?
Ти ја линкнав вчера страната таму ги имаш сите вежби почепкај по гугл малце да му се невиди.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.696
Поени од реакции
12.109
У суштина со сите вежби за стомак каде ги подигаш/активираш нозете, посебно ако се испружени. На пример ова со испружени нозе


v-ups и сличните (на пример коса клупа) каде ги подигаш нозете со долниот дел. Лесно се осеќа посебно ако ставиш рака на долниот дел од стомакот или се осеќа по напрегањето.
Али таму најлесно знае да пукне стомачен ѕид (од тие вежби и од големи тежини) па дури и кила да добиеш ако ти е послаб ѕидот (внатре во стомакот, тоа што ги држи цревата/утробата). Чисто информативно.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
820
Поени од реакции
290
Ти ја линкнав вчера страната таму ги имаш сите вежби почепкај по гугл малце да му се невиди.
Stranata mnogu dobro ja znam.Od ovie dve ucev koga pocnuvav:


  1. http://www.bodybuilding.com/exercises/
  2. http://www.probodybuilding.com/bodybuilding-video-tutorials.php

Taka da, si gi znam stranite.

Baram nekoj koj od iskustvo ke kaze / prokomentira.

Kaj mene veke pocnaa da se formiraat gornite ama od dolnite ni traga ni glas (da mu se snevidi :raz:)

најлесно знае да пукне стомачен ѕид па дури и кила да добиеш ако ти е послаб ѕидот (внатре во стомакот, тоа што ги држи цревата/утробата). Чисто информативно.

Hahaha. Чисто информативно. :nesvest:
 

Idiot.

досадниот.
Член од
26 октомври 2009
Мислења
128
Поени од реакции
0
Stranata mnogu dobro ja znam.Od ovie dve ucev koga pocnuvav:


  1. http://www.bodybuilding.com/exercises/
  2. http://www.probodybuilding.com/bodybuilding-video-tutorials.php

Taka da, si gi znam stranite.

Baram nekoj koj od iskustvo ke kaze / prokomentira.

Kaj mene veke pocnaa da se formiraat gornite ama od dolnite ni traga ni glas (da mu se snevidi :raz:)




Hahaha. Чисто информативно. :nesvest:
cepkaj malce niz youtube "lower abs" itn .... :uvo:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.696
Поени од реакции
12.109
Hahaha. Чисто информативно. :nesvest:
Затоа велам информативно оти било каква повреда е -боље спречити него лечити, а пошто праша за стомак ти го посочив тој можен проблем.
Ја на пример на заебанција/невнимавање/незнаење на сопствените можности и без асистенција исчашив рамо со една (на англиски е decline barbell pullover), после со месеци бев аут :) се што е постигнато тогаш паѓа у вода.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Пазете на стомак, јас пред месец дена осеќав блага болка на десна страна кај долните стомачни. Мислам дека ми беше од мртво подигање. Сега ми помина, мислам имав истегнато некоја жила. Но многу лесно можат кила да се добијат. Држете го стегнат стомакот кога правите вежби со поголеми тежини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom