Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
657
Поени од реакции
329
почнав да се чистам ,сакам да го симнам малце салото сто го иам околу стомакот па да прашам за диетата....
сеа намалив на јаглехидрати и масти но неам идеи и што би било најдобро да јадам? јадам мусли ,зеленчук , овошје и месо , што уште? и исто така како треба да се пази со калориите да ми дадете некој совет!
ова до поискусните што опасно пазат на исхраната! :D
помагајте хахахаха

:salut:
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
почнав да се чистам ,сакам да го симнам малце салото сто го иам околу стомакот па да прашам за диетата....
сеа намалив на јаглехидрати и масти но неам идеи и што би било најдобро да јадам? јадам мусли ,зеленчук , овошје и месо , што уште? и исто така како треба да се пази со калориите да ми дадете некој совет!
ова до поискусните што опасно пазат на исхраната! :D
помагајте хахахаха

:salut:
Насабајле јади си мусли со млеко со најмал процент на масленост (можеш и со вода, ама гадничко) е,после можеш еден ориз со печурки да си јадеш,компир варен ама не многу, да имаш сила за кревање, ама пак после тренинг што помалце јагленхидрати внесувај, не ти се потребни едноставно, тука можеш да јадеш туна со домат или краставица, варени јајца со краставица и сирење, кајгана со месо некое со малце зејтин, стек со зеленчук некој, овошје внесувај, фстаци и такви јаткасти производи за здрави масти-кои имаат и протеини, овој период на зеленчук имаш доста опции според мене за најадување.. Во деновите без тренинг, ја внесувам што повеќе протеини.... Исто пред некој ден купувам урми,гледам позади на 100грама имаат 6 грама протеин, 2 гр јгх, 2 масти, 40% вода, а заситуваат

http://www.fitness-fit.hr/meso.html

тука гледај си калориски вредности и можеш милион комбинации да си направиш, се надевам дека ти помогнав
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Насабајле јади си мусли со млеко со најмал процент на масленост (можеш и со вода, ама гадничко) е,после можеш еден ориз со печурки да си јадеш,компир варен ама не многу, да имаш сила за кревање, ама пак после тренинг што помалце јагленхидрати внесувај, не ти се потребни едноставно, тука можеш да јадеш туна со домат или краставица, варени јајца со краставица и сирење, кајгана со месо некое со малце зејтин, стек со зеленчук некој, овошје внесувај, фстаци и такви јаткасти производи за здрави масти-кои имаат и протеини, овој период на зеленчук имаш доста опции според мене за најадување.. Во деновите без тренинг, ја внесувам што повеќе протеини.... Исто пред некој ден купувам урми,гледам позади на 100грама имаат 6 грама протеин, 2 гр јгх, 2 масти, 40% вода, а заситуваат

http://www.fitness-fit.hr/meso.html

тука гледај си калориски вредности и можеш милион комбинации да си направиш, се надевам дека ти помогнав
Во период на чистење треба многу да се намали внесот на јаглехидрати. Еве една програма на која налетав:

Пон. Втор. Сре. - Наутро 10гр BCAA 20мин пред трчање, лесно темпо 30мин
- 5 белки + 2 жолчки
- туна 140гр + салата со ленено улје

- тренинг во теретана (45мин)
- протеин 50гр + 50гр декстроза + 10гр BCAA
- 200гр бело месо + зеленчук
- 100гр младо сирење


Чет. Пет. - 10гр BCAA 20мин пред трчање (20мин загревање 1мин спринт 1мин лесно)

-5 белки +2 жолчки +50g ориз
-туна + салата (лажица лелено улје)
-(1 час пред тренинг варен компир)
-BCAA 10 g 20 пред теретана (тренинг во теретана 45 мин)(20мин хит тренинг)
-50g протеин ,50гр декстроза ,10гр BCAA
-150гр пилешко + 50гр ориз
-зеленчук

Саб. Нед. (во овие денови нема ни кардио ни тренинг)
- 5 белки + 2 варени компири
-туна + 100гр ориз
-бадеми или ореви (50 g)
-пилешко 100гр + 100гр компир
-100 g pirinca
-зеленчук


Доколку се придржувате на овој систем резултатите се неизбежни, проверена програма само за нај издржливите.

Најдобри суплементи кои може да се користат Optimum Nutrition 100%Whey Gold Standard,CASEIN,BCAA. Universal Nutrition Zero G.
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Ај вака сега.

Немав вежбано 1 месец и запнав ..серии по 30 склека, по 300 дневно правев, цела недела. Сега изгледа имам внатрешно воспалеание на мускулите.
Во пределот кај срцето многу ме боли, кога вдишувам длабоко како да ме боцка..

Совет некој ?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ај вака сега.

Немав вежбано 1 месец и запнав ..серии по 30 склека, по 300 дневно правев, цела недела. Сега изгледа имам внатрешно воспалеание на мускулите.
Во пределот кај срцето многу ме боли, кога вдишувам длабоко како да ме боцка..

Совет некој ?
Одмори, ги имаш воспалено мускулите. Најмалце 48 часа му требаат на мускулот за да се регенерира.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ај вака сега.

Немав вежбано 1 месец и запнав ..серии по 30 склека, по 300 дневно правев, цела недела. Сега изгледа имам внатрешно воспалеание на мускулите.
Во пределот кај срцето многу ме боли, кога вдишувам длабоко како да ме боцка..

Совет некој ?
Градите... си се префорсирал. Решение ти е да намалиш со оптеретувањето. Но, незнам дали е правилно скроз да престаниш одредено време, или да ги намалиш сериите. Јас би одел не со тотално прекратување туку со 2 серии по 20 склекови дневно една недела, колку да се стабилизираат мускулите. Потоа можеш да форсираш.

Чекај и друго мислење.
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Ај вака сега.

Немав вежбано 1 месец и запнав ..серии по 30 склека, по 300 дневно правев, цела недела. Сега изгледа имам внатрешно воспалеание на мускулите.
Во пределот кај срцето многу ме боли, кога вдишувам длабоко како да ме боцка..

Совет некој ?
Аналгин , топло млеко и малце масажа .. у секој случај ќе ти мине за 2-3 дена ..
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.360
Поени од реакции
4.883
Вака вежбам веќе 2 месеци,но сеуште ги правам сите вежби и немам план на работа. Значи има резултати,но сега ми излегува проблем т.е заморот заради зголемувањето на тежините и ми треба совет од вас сите како да ги поделам деновите за работа.Дали некој може да ми даде план кои комбинации да ги правам,кои се најефикасни(гради-раце итн.):smir:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
кој знае нека пише која е болја фирма: DYMATIZE или Ultimate Nutrition?????(сакам да земам гејнер)
Ако се работит за гејнер,тогаш горе долу од сите фирми се исти.:toe:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Мина зимата, накачивме маса, сега како иде лето сите гледам се трудиме да се дефинираме, да елиминираме масни наслаги....Веќе недела и нешто секој ден возам орбитрек по околу половина час(точно 10Км дневно) со најлонска фолија околу стомакот за побрзо и пообилно потење(не сум дебел, но сакам рамен стомак:wink:). Улогата на креатин кај мене ја игра метал-музиката. Значи вежбам со јак метал, што ми го крева адреналинот па не знам за мерка.

Прашањето сега ми е: Кога вежбам вака дека половина час без престан со брзо-брзо-брзо темпо гледам дека срцето на крај ќе ми излета, а и додека возам осеќам слаба болка во тестисите. А, од друга страна па некако не ми се прават 2 пати по 15Км, не можам да се испотам убаво. Дали е штетно ваквото преоптеретување, посебно болката во тестисите?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
Мина зимата, накачивме маса, сега како иде лето сите гледам се трудиме да се дефинираме, да елиминираме масни наслаги....Веќе недела и нешто секој ден возам орбитрек по околу половина час(точно 10Км дневно) со најлонска фолија околу стомакот за побрзо и пообилно потење(не сум дебел, но сакам рамен стомак:wink:). Улогата на креатин кај мене ја игра метал-музиката. Значи вежбам со јак метал, што ми го крева адреналинот па не знам за мерка.

Прашањето сега ми е: Кога вежбам вака дека половина час без престан со брзо-брзо-брзо темпо гледам дека срцето на крај ќе ми излета, а и додека возам осеќам слаба болка во тестисите. А, од друга страна па некако не ми се прават 2 пати по 15Км, не можам да се испотам убаво. Дали е штетно ваквото преоптеретување, посебно болката во тестисите?

Друже нормално дека е штетно и тоа не дај боже многу штетно.Така пред некоја година од премногу напор вежбајќи добив запалење на левиот тестис и мака мучев година дена по лекари..Таа докторката на урологија кога ме снимаше ми рече си имал среќа дечко за малце да ти пукне крвната кеса внатре така да сфати си ја работата сериозно и не се заебавај со напорот.Чим имаш некоја болка во тестисите или одма престани или иди консултирај се со доктор...
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Абре не се преоптеретувајте ќе си направите бејља за цел живот. Се знае колку и како се вежба, кога се прави кардио трчате/возите со умерено темпо 40 мин (ако сакате да согорувате маснотии) или па 20 мин (колку да се одржувате во кондиција).
Кога сте на дефиниција кардиото е почесто (4-5 пати во неделата) и попратено со квалитетна исхрана за да може организмот да се регенерира.

Ако осетите болка било каде веднаш прекинете со таа активност додека не помине болката или упатете се на лекар.
Вежбате за здраво тело а не за да си го дорасипете здравјето.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Како да го зголемам обемот на раката? Веќе неколку месеци како да вежбам на празно, дефиницијата на раката ја имам меѓутоа не се зголемува во обем :toe:
 

Idiot.

досадниот.
Член од
26 октомври 2009
Мислења
128
Поени од реакции
0
Како да го зголемам обемот на раката? Веќе неколку месеци како да вежбам на празно, дефиницијата на раката ја имам меѓутоа не се зголемува во обем :toe:
SREDI SI JA ISHRANATA I ZA TOA TREBA MALCE POVEKE VREME:)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
SREDI SI JA ISHRANATA I ZA TOA TREBA MALCE POVEKE VREME:)
Малце повеќе време? Сакам да кажам тренирам редовно 3 пати неделно веќе 3 години само што повеќе нема видливи резултати последните неколку месеци. Можеби треба да зголемам на напор :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom