Боб Марли

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Значи како што и кажав... рапот има допирни точки со регето и тоа е факт.... незнам зашто и како се десило тоа... само си кажав као е сега....:toe:
Ко шо кажав, металот има допирни точки со liquid funk-от и тоа е факт, шо како, незнам..
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Боб Марли...јамајканскиот шмекер кој стана легенда!
Неговата музика дава смиреност и позитивна енергија. Често го слушам.
Откако ќе преслушам неколку песни...шмекот после ми е на високо ниво. Како што Боб Марли влијаеше на мојот вкус за музика и музичко созревање....така и он позитивно влијае на мојот шмек.
Еве моментално дигам глава и у соба имам негов постер. Неговиот лик доле со стихови од песната Get up Stand Up...
Stand up for your right
Get up stand up, Dont give up the fight
Get up, stand up, Life is your right
Don't give up the fight!....
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ко за почеток... ова е мислиење на еден чоек.
Ко второ, ја вади теоријата што јас ја кажав пред малку со Блузот и со Трансот.
Ко трето... доказ дека рапот потекнува од регето е затоа што 5 рапери имаат потекло од Јамајка??? Абе аааааајде. :uvo:
Рапот е некоја фузија која е настаната од блуз, реге и транс. Во почетокот на рапот се пуштале само битови од миксета (нешто како упростен транс), а DJ бил наречен Master of Ceremony (водач на протоколот) и имал задача да ја подигне атмосферата во публиката.


Цитат од Хрватската Википедија:
Jedan od mnogih čimbenika za stvaranje današnje hip hop glazbe je jamajkanski stil zvan dub, koji se uzdigao kao podvrsta reggaea u 1960-ima. U dub glazbi su producenti kao što su King Tubby stvarali instrumentalne verzije popularnih reggae pjesama za svrhe klubova i zvučnih sustava; otkrili su da plesači bolje reagiraju na produžene, izolirane ritmove pjesama, često predstavljajući čvrste nastupe udaraljki i snažne bas-linije.
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Музиката на Марли ја просветлува и темнината.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Рапот е некоја фузија која е настаната од блуз, реге и транс.
Блуз инфлуенцата, поради моќноста на блузот, постои во секој тип на музика склопен после него. Тоа е факт.
За регето... дискутираме моментално.. со филозофирање можат да се најдат врски, али се повеќе од јасно одвоени, што секој малку повеќе музички образован би ти го потврдил.
Али.. ТРАНС???? Рапот има корени во трансот? :pos:

Не дека Вики е некој релевантен извор, али пошто сакаш да ја користиме, еве:

Hip hop music is a musical genre typically consisting of a rhythmic vocal style called rap which is accompanied with backing beats. Hip hop music is part of hip hop culture, which began in the Bronx, in New York City in the 1970s
Trance is a style of electronic dance music developed in Germany in the early 1990s.
У, јеботе... Рапот кој што почнува да се развива во 70-тите има корени во Трансот, кој што почнува да се развива во 90-тите.
Затоа тоа рапериштана се напуниле пари... измислиле временска машина. :pos:
 
G

Gray Foxx

Гостин
Како може да не ја спoмнете Satisfy my soul и Duppy Conqueror? :)
Иначе се шо ке се каже за Боб е излижно. Човекот беше и ке остане музички гениј. Неговата музика многу позитивно влијае на животот. Легенда.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
У, јеботе... Рапот кој што почнува да се развива во 70-тите има корени во Трансот, кој што почнува да се развива во 90-тите.
Затоа тоа рапериштана се напуниле пари... измислиле временска машина. :pos:
Ако не знаеш како изгледале првите рап журки во тоа време не коментирај. Ти реков дека се како некој упростен транс. Сега разбра или пак не ?

Инаку во врска со темава слушам Боб Марли и навистина е супер музика за релаксирање секоја чест на она што го има сработено човекот
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Ако не знаеш како изгледале првите рап журки во тоа време не коментирај. Ти реков дека се како некој упростен транс. Сега разбра или пак не ?
Друже... не лупај глупости и даље. Упростен транс? Дај, ебаго... почнавме да измислуваме насоки во музиката во рок од 10 минути.

Ако сакаш да умешаш денс, фанк.. може... да.. Имаат огромно влијание на рапот (особено во почетоците). Али транс? Дај, те молам... не се инати само ради дебатата, кога знаеш и ти дека нема врска тоа што го збориш.

Сега разбра или пак не?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Друже... не лупај глупости и даље. Упростен транс? Дај, ебаго... почнавме да измислуваме насоки во музиката во рок од 10 минути.

Ако сакаш да умешаш денс, фанк.. може... да.. Имаат огромно влијание на рапот (особено во почетоците). Али транс? Дај, те молам... не се инати само ради дебатата, кога знаеш и ти дека нема врска тоа што го збориш.

Сега разбра или пак не?
Дада разбрав друже се извинувам стварно многу што го повредив величеството транс :smir:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Најдобрите транс балади се од Боб Марли! Закон е човекот.


Оh, мислев се натпреваруваме кој ќе истресе најзелени.
 

MaR

Член од
10 октомври 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Imam slusano povece stilovi na muzika, REGGAE definitivno e edna od muzikite koja e po moj vkus, toa sum ja, pocnav so bob marley covekot bese, e i ce ostane najbolji 1 LOVE
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
Моментално го слушам :) закон песни и одлични за опуштање
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
ЛЕГЕНДА....
мој најомилен пејач, има прекрасна музика.
НЕМА ПОДОБАР ОД БОБ

[[[positive vibration, Rastaman vibration]]]]
 

Kajgana Shop

На врв Bottom