Боб Марли

Член од
12 јануари 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
Роберт „Боб“ Неста Марли (англиски: Robert "Bob" Nesta Marley) (6 февруари 1945 – 11 мај 1981) е легендарен јамајкански пејач, композитор, гитарист и растафаријанец. Тој е акредитиран со ширење на јамајканската реге музика низ светот. Негови најпознати песни се „I Shot the Sheriff“, „No Woman, No Cry“, „Exodus“, „Could You Be Loved“, „Stir It Up“, „Jamming“, „Redemption Song“, „One Love“, „Three Little Birds“, како и постхумно-издадените хитови „Buffalo Soldier“ и „Iron Lion Zion“. Компилацискиот музички албум со неговите најголеми хитови, „Legend“, од 1984, е најдобро-продаваниот реге албум на сите времиња (10 пати платински).Марли имаше татко кој беше бел Англичанец и мајка Јамајканка. Боб беше задеван и тепан од другите деца заради неговото мешано потекло, што беше олеснато од неговата ситна физичка конституција. Со време тој научи самоодбрамбени вештини и го доби прекарот „tuff gong“, во превод „жилав, тврд гонг“.Во 1977, Марли беше дијагностициран со малигнен тумор на големиот прст од стапалото. Ракот можеше да се отстрани со ампутација на прстот, но Mарли одби од религиозни причини, велејки дека според растафаријанството, „телото мора да остане цело“. Тој продолжи со музички настапи и турнеи, но еден ден, при џогирање, изгуби сила и падна во Сентрал Парк во Њујорк. Со тоа, остатокот на неговата турнеја „1980 Uprising Tour“ беше откажан. Подоцна, летајки од Германија кон родната Јамајка, неговата состојба се влоши и мораше да слета во Мајами, каде што почина во болница на 11 мај 1981.Марли имаше 13 деца. Тој посвои две од минатата врска на сопругата Рита, со која имаше три други деца, и осум други деца со различни мајки. Неговите деца: Шерон, Цедела, Зиги, Стефан, Џулиан, Кај-мани и Дамјан сите станаа музичари како татко им. Син му Рохан беше професионален играч во Американската рагби лига.

Е сеа ваке...ова е кратко за Боб Марли (од википедија, ме мрзеше да тражим на друго место :))...ваше мислење за Боб Марли, дали ви се допаѓа неговата музика и слично...
 
M

makedon^

Гостин
mene ne mi se dopaga, za drugite ne znam, od nikogas ne sum slusal a niti ke slusam rege, ili rap. pozz
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Од сите мои најомилени пејачи, Боб Марли ми е најомилен.Човек кој е најзаслужен за ширењето на реге музиката и растафаријанството.Моментално ја читам книгата од неговата сопруга за нејзиниот живот со Боб и можам да кажам дека е фантастично опишан цел тој период.
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
mene ne mi se dopaga, za drugite ne znam, od nikogas ne sum slusal a niti ke slusam rege, ili rap. pozz
Тотално СПРОТИВНО мислење иам од тебе брате....
значи Боб многу ми се свиѓа како праел музика највеќе зашто сегашните рапери го ценеле и имаат многу ставано од реге музиката во Рапот ....
и секако кога и да ви треба да се одморите малку да ви помине глава .... и тн.... со еден збор... да се релаксирате што ќе пуштите? Реге секако
Многу го ценам Боб Марли ... и све што направил никад нема да биде заборавено , не зборам дека нешто многу го слушам ... ама сепак си пишав горе најголемите причини поради кои го ценам :helou:
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Еден од луѓето што ми е во првите редови од мојата вечна топ плејлиста :smir:

Тоа е повеќе од музика!!! Емоција :pipi:
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
А... каква врска имаат регето и рапот? Или па.. Марли и рапот? :tapp:
Имаат рапот и регето поврзана точка... и погоре малку го напишав тоа.... Рапот порано бил многу подруг но со помош на регето има малку дадено друг шмек на олд скул рап битовите .... може мислам да се примети тоа... :toe:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Рапот порано бил многу подруг но со помош на регето има малку дадено друг шмек на олд скул рап битовите
Абе, види... така ако сакаш да ги вртиме работите, и блузот е тесно поврзан со трансот. Има еден куп диџеи кои што работат под влијание на блуз. Али, тоа не значи дека можеш да речеш дека се поврзани, нели?
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Имаат рапот и регето поврзана точка... и погоре малку го напишав тоа.... Рапот порано бил многу подруг но со помош на регето има малку дадено друг шмек на олд скул рап битовите .... може мислам да се примети тоа... :toe:
Регето е подстил на Рок'н'Рол. Точка!
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Боб Марли... Кралот на реге музиката. Зверотиња е! Редовно ми е на плејлиста
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Риспект за Боби, легенда! :)
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183

Прекрасно :party3:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Ко за почеток... ова е мислиење на еден чоек.
Ко второ, ја вади теоријата што јас ја кажав пред малку со Блузот и со Трансот.
Ко трето... доказ дека рапот потекнува од регето е затоа што 5 рапери имаат потекло од Јамајка??? Абе аааааајде. :uvo:
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Значи како што и кажав... рапот има допирни точки со регето и тоа е факт.... незнам зашто и како се десило тоа... само си кажав као е сега....:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom