Белгиски „Ван Хол“

C

cige

Гостин
И јас аплицирав за истата позиција и имав исто мислење како тебе као ако си обичен смртник без партиска книшка немаш шанси... и да не веруваш ме викнаа на интервју у тоа зградата карши соборен храм каде имаат канцелариии ама јас зашто не очекував дека ќе ме викнат не се спремив отидов така и не бев доволно убидителен за таа позиција да ја добијам... но сепак мислам да беше нешто партиски или со врски немаше ни да ме викнат или тоа им беше само нешто како маска за мачкање очи на белгиските газди а у позадина да се гураат нивни луѓе ????
Ако како требало да се спремиш? Нели таму ти поставуваат прашања од лични искуства и карактеристики што ги поседуваш? Ваљда не одиш испит да полагаш па да се спремаш?
 
Член од
31 јануари 2013
Мислења
51
Поени од реакции
13
Ти мислиш дека ќе направиш реално резиме и ќе те викнат на разговор за позиција со повисок сталеж у хиерархијата и ти ќе си го испееш резимето и оп готово примен си....:pos: Како прво нема да имаш ни 20% прашања од резиме освен општи информации и работно искуство во кратки црти од прилика во 5 мин... Значи ќе треба да импровизираш и да најдеш материјал за најмалку 30 мин на теми и проблематика што се бараат за дадената позиција ... пример ти си лидер на тим како би реагирал во дадена ситуација? имаш проблеми со некој вработен како би постапил? Имаш дедлајн одреден број луѓе што би правел?
Значи баррат карактеристики и квалитети што ним им се потребни и познавање на материја од нивната бранша, плус презентирано тоа харизматично за да бидеш подобар од стотина други кандидати за таа позиција....
пример ти си лидер на тим како би реагирал во дадена ситуација?* Ако за тоа аплицираш , би требало да си знаеш, ако не знаеш кој е крив.Ако некој аплицира за одредена позиција пр. електричар, вероватно ќе му постават прашања од таа проблематика и би требало да ги знае...
Ова е мое мислење , освен ако тие бараат нешто безврска што во тој момент не ти текнува и не
можеш да се досетиш, па ја утнуваш цела работа.
 
Член од
31 јануари 2013
Мислења
23
Поени од реакции
9
Ти мислиш дека ќе направиш реално резиме и ќе те викнат на разговор за позиција со повисок сталеж у хиерархијата и ти ќе си го испееш резимето и оп готово примен си....:pos: Како прво нема да имаш ни 20% прашања од резиме освен општи информации и работно искуство во кратки црти од прилика во 5 мин... Значи ќе треба да импровизираш и да најдеш материјал за најмалку 30 мин на теми и проблематика што се бараат за дадената позиција ... пример ти си лидер на тим како би реагирал во дадена ситуација? имаш проблеми со некој вработен како би постапил? Имаш дедлајн одреден број луѓе што би правел?
Значи баррат карактеристики и квалитети што ним им се потребни и познавање на материја од нивната бранша, плус презентирано тоа харизматично за да бидеш подобар од стотина други кандидати за таа позиција....

Ne mislam i nitu sakam da pomislam deka nekogash ke napravam takvo neshto. Licno mislam deka CV-to treba da bide realno a ne da dava nekoja lazhna slika za toa koi sme, shto sme, shto znaeme i koi se nashite kvaliteti.
Da pretpostavime deka si otishol na razgovorot spremen i si uspeal na nekoj dosetliv i harizmaticen nacin da go izlazesh sluzhbenikot ili suzhbenickata od HR verovatno ke vlezeshe vo vtor krug pa potoa vo tret krug i na kraj ke go dobieshe i rabotnoto mesto. Shto potoa, ke go improvizirashe rabotenjeto WAREHOUSE SUPERVISOR ? Bez soodvetno zanenje i steknato iskustvo kako ke uspeeshe vo toa ? Iskreno kazhano ne veruvam deka ke ti upaleshe i sigurno po kratko vreme ke se sopneshe od sopstvenite izmislici. Ne te viknale lugjeto da te ucat kako da stanesh warehouse supervisor tuku da bidesh warehouse supervisor i bezuslovno da gi stavish vo nivna sluzhba tvoeto znaenje, tvoeto iskustvo i tvoite veshtini.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Филип Ван Хoол за „Капитал“
ВАН ХOОЛ ЈА ОТВОРА ФАБРИКАТА ЗА АВТОБУСИ ВО БУНАРЏИК ВО ЈУЛИ!

Александар Јанев

Изградбата на фабриката за автобуси Ван Хоoл во слободната економска зона Бунарџик е при крај, а производството ќе стартува во јули годинава, изјави во интервју за „Капитал“ сопственикот и извршен директор на белгиската компанија Ван Хоoл, Филип Ван Хоoл. Според последните проценки, вредноста на инвестицијата ќе достигне 30 милиони евра, а во фабриката ќе се произведуваат автобуси што ќе се возат во САД.
Изградбата на фабриката за автобуси Ван Хoол во слободната економска зона Бунарџик е при крај, а производството ќе стартува во јули годинава, изјави во интервју за „Капитал“ сопственикот и извршен директор на белгиската компанија Ван Хоол, Филип Ван Хоол. Според последните проценки, вредноста на инвестицијата ќе достигне до 30 милиони евра, а во фабриката ќе се произведуваат автобуси што ќе се возат во САД.
Нè притиска времето затоа што според договорот, првите автобуси треба да ги испорачаме до крајот на годината, а сите тие се наменети за американскиот пазар. Имаме намера да почнеме со производство на првите серии во јули, но очекувам нормално ниво на производство да постигнеме во октомври-ноември. Засега планираме да се вработат околу 220-250 луѓе, но во следните две години ќе го зголемиме бројот на 400-500 вработени
, вели извршниот директор на компанијата, Филип Ван Хоол.
Компанијата веќе го објави првиот оглас за вработување 35 луѓе во фабриката, а директорот Ван Хол признава дека потрагата по квалификуваната работа сила најмногу ги загрижувала уште кога ја одбрале Македонија како дестинација за нивната инвестиција.
За време на првите посети ние бевме во неколку технички училишта, контактиравме и со универзитетите, а профилите коишто ни се потребни се инженери, се разбира, менаџери во областите како човечки ресурси, но најмногу ни требаат искусни и обучени рабоници. Значи, мнозинството ќе бидат такви профили од многу струки, како што се на пример, електричари, механичари, леари. Мислам дека имаме потреба од работници од 30-40 различни професии. Ако не можеме да најдеме обучени работници, подготвени сме ние да ја спроведуваме таа обука. Истото го правиме и во Белгија
, објаснува Ван Хоол.
Според бизнис-планот на компанијата, на почеток автобусите ќе се извезуваат само на американскиот пазар, а по една година се планира да се прошири производството и со европски верзии на возилата и градски автобуси.


Годинава ќе стартуваме со производство на 50 автобуси, 250 автобуси се планирани за наредната година, а 250-300 за 2015 година. Потоа ќе преминеме на 500, значи целта е да се извезуваат 500 возила годишно
, вели Ван Хол.
Тој во интервјуто за „Капитал“, коешто ќе биде објавено во специјалната едиција „Сите странски инвестиции“, зборува и за плановите за соработка со домашни компании, за условите за водење бизнис што ги нуди Македонија и открива зошто тој одбрал да инвестира тука, отфрлајќи ги понудите на Турција и на Србија.
«
http://www.kapital.com.mk/mk/makedonija/93340/van_hool_ja_otvora_fabrikata_za_avtobusi_vo_bunardzhik_vo_juli!.aspx
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
84
Поени од реакции
12
И јас пратив за татко ми CV од новиот конкурс, што треше чинам до 5ти Март. Ние на 1ви Март го пративме и слушаме дека викале некои на интервју, а татко ми е квалификуван за позициите, и со образование и со искуство преку 20 години. Ме интересира, дали некого контактирале од новиов оглас, за која позиција бил и кога поднел CV... Нема смисла ако не го повикаат на интервју стварно...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Во меѓувреме и нашите производители некако работат се снајдуваат, работат 99% за извоз дури ние ги увезуваме Еуро 2 остатоците од ЕУ




А објектот доста мршојадци им го пикирале за згради, баш е добра позицијата

Над 3000 работници на крај на 80‘/почеток на 90‘ и просечно производство од 6 возила дневно.Извоз во бившите СССР, Турција, Обединетото Кралство, Шпанија, Кипар, Полска, Чешка, Словачка, Унгарија, Албанија, сите арапски држави (посебно Египет, Ирак, Иран, Тунис), Кина, Кореја, ЈАР, Индија, Чиле, Meксико, Аргентина...
Помладиот Neocar, изненадно продал по нешто и во Македонија
Screenshot_5.png
 
Член од
21 август 2012
Мислења
55
Поени од реакции
25
mene
И јас пратив за татко ми CV од новиот конкурс, што треше чинам до 5ти Март. Ние на 1ви Март го пративме и слушаме дека викале некои на интервју, а татко ми е квалификуван за позициите, и со образование и со искуство преку 20 години. Ме интересира, дали некого контактирале од новиов оглас, за која позиција бил и кога поднел CV... Нема смисла ако не го повикаат на интервју стварно...
mene me povikaa na intervju a nemam niti vrski niti partiska kniska od nikade totalen anonimus
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
mene
mene me povikaa na intervju a nemam niti vrski niti partiska kniska od nikade totalen anonimus
И што напиша у цв-то.Какво работно искуство имаш поврзано со огласот.Ретко кој има такво искуство,повише е на жими мајка.
 
Член од
21 август 2012
Мислења
55
Поени од реакции
25
И што напиша у цв-то.Какво работно искуство имаш поврзано со огласот.Ретко кој има такво искуство,повише е на жими мајка.
90 проценти е вистинито ЦВ-то само малку го имам придотерано како за странска компанија, можеби долгогодишното работното искуство било пресудно а познати категорично тврдам дека немам
 
A

andrea85

Гостин
e ne mislam taka, da za drzavna administracija normalno ama ovie barem klucnite luge gi baraat kvalitetni, sega za rabotnici e drugo
 
Член од
15 мај 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
me interesira dali koga ste bile na intervju vednas vi rekle dali ste pominale ili ne, ako ne za kolku vreme vi se javile ili voopsto ne se javuvaat ako ne pominete
 
Член од
21 август 2012
Мислења
55
Поени од реакции
25
не кажуваат одма дали си поминал мене ме повикаа на второ интерју нареднот ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom