Балканско Помирување

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
smihajlo
Што побрзо се освестиме сите толку подобро за сите. Кога сите ке сфатиме дека не е се во национализмот и историјата подруго би течеле работите.
Во секој случај, се согласувам со тебе.

fan klub na HP
Кога сме веке кај жртвите, колку срби вкупно беа убиени а колку бошњаци во таа војна? (ме интересира) Колку што сум читал бошњаци имало многу повеќе.

Друго немам што да додадам, би се вртеле само во круг.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.306
Поени од реакции
22.635
Луге прво и најбитно : не бидете пристрасни кон никого туку бидете реални (Туџман ваков,Милошевиќ таков,Алија најдобар).......зашто ако треба да се караме кој поголемо злосторство сторил а кој е поголема жртва,немора на форум да прајме дебата може пред коперација .За екс Ју, сите делегати (вклучувајки ги и нашите) од последниот 14.конгрес на СКЈ се криви за распадот на старата држава. Зошто ?? http://www.youtube.com/watch?v=UsejOtxTTmA Ниеден од делегатите не се труди да ја одржи у живот екс ју. Од сегашен аспект многу убаво може да се сфати дека сите делегати тогаш знаеле што ке се деси со Ех ју и муабетот бил ``дај шта даш``. Сите националистичките ``адути`` ги вадат на маса и го покажуваат вистинското лице. Кривицата е кај сите подеднакво и затоа ако сами не се помириме никој и никогаш нема да не помири...
Ако ``големите сили`` некогаш (читај никогаш) ги изгубат интересите на балканот мирот ке дојде одма. Зошто балкан,кавказ,блиски исток никогаш не се мирни !??!? а јужниот дел на јужна америка,аљаска,скандинавија,австралија и нов зеланд никогаш немало војна или пак во немало во последниве 50-100 години...Таму нема ``обесправени народи``, ``маргинализирани заедници``и ``борци за права`` ?!?!?!? Таму ``големите сили`` немаат интереси за војна........
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
73
smihajlo
Што побрзо се освестиме сите толку подобро за сите. Кога сите ке сфатиме дека не е се во национализмот и историјата подруго би течеле работите.
Во секој случај, се согласувам со тебе.

fan klub na HP
Кога сме веке кај жртвите, колку срби вкупно беа убиени а колку бошњаци во таа војна? (ме интересира) Колку што сум читал бошњаци имало многу повеќе.

Друго немам што да додадам, би се вртеле само во круг.
Многу повеќе,точно искрено незнам ,но отприлика 2000 повеќе бошњаци,еден е многу,а што станува со 2000,иако тоа не го оправдувам и јавно неколку пати сум напишал дека во војската на р.српска имало многу болни и изопачени умови,како што имало и на спротивната страна кои биле во помал број и заслузуваат казна.Каква и колкава јас не сум судија да одлучувам.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Луге прво и најбитно : не бидете пристрасни кон никого туку бидете реални (Туџман ваков,Милошевиќ таков,Алија најдобар).......зашто ако треба да се караме кој поголемо злосторство сторил а кој е поголема жртва,немора на форум да прајме дебата може пред коперација .За екс Ју, сите делегати (вклучувајки ги и нашите) од последниот 14.конгрес на СКЈ се криви за распадот на старата држава. Зошто ?? http://www.youtube.com/watch?v=UsejOtxTTmA Ниеден од делегатите не се труди да ја одржи у живот екс ју. Од сегашен аспект многу убаво може да се сфати дека сите делегати тогаш знаеле што ке се деси со Ех ју и муабетот бил ``дај шта даш``. Сите националистичките ``адути`` ги вадат на маса и го покажуваат вистинското лице. Кривицата е кај сите подеднакво и затоа ако сами не се помириме никој и никогаш нема да не помири...
Ако ``големите сили`` некогаш (читај никогаш) ги изгубат интересите на балканот мирот ке дојде одма. Зошто балкан,кавказ,блиски исток никогаш не се мирни !??!? а јужниот дел на јужна америка,аљаска,скандинавија,австралија и нов зеланд никогаш немало војна или пак во немало во последниве 50-100 години...Таму нема ``обесправени народи``, ``маргинализирани заедници``и ``борци за права`` ?!?!?!? Таму ``големите сили`` немаат интереси за војна........
Другар, никој од нас не се труди да ја врати екс Ју или да ја одржи во живот (за второто и да сака некој нема да успее). За болдираното е муабетот. Грешеле што грешеле Туџман, Милошевиќ и Алија, колку намерно, колку ненамерно ама благодарение на нив сме ова што сме ама тоа било и поминало. Да, не можеш да кажеш “ајде пу пу не важи веќе тоа што било“ ама мораме да се помириме ако сакаме помирен живот на Балканов.
До кога некој друг ке ни диктира како да се однесуваме со соседите? Зошто да дозволиме да “големите“ да ни се мешаат на наша територија. Јас сфаќам дека сиромаштија, невработеност и полесно се пере мозокот ама ако продолжиме со ова темпо никогаш нема го постигнеме она што го сонуваме.
Многу повеќе,точно искрено незнам ,но отприлика 2000 повеќе бошњаци,еден е многу,а што станува со 2000,иако тоа не го оправдувам и јавно неколку пати сум напишал дека во војската на р.српска имало многу болни и изопачени умови,како што имало и на спротивната страна кои биле во помал број и заслузуваат казна.Каква и колкава јас не сум судија да одлучувам.
Едни од одговорните изумреа, на другите им се суди во ICTY и тоа е тоа. Било и поминало, deal with it!
Сум среќен што таа војна не ја зафати Македонија и можеби затоа ми е чудно како Бошњаците и Србите не можат да се помират Сребреница и Братунац.
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
73
Едни од одговорните изумреа, на другите им се суди во ICTY и тоа е тоа. Било и поминало, deal with it!
Сум среќен што таа војна не ја зафати Македонија и можеби затоа ми е чудно како Бошњаците и Србите не можат да се помират Сребреница и Братунац.[/quote]


Сум среќен што таа војна не ја зафати Македонија и можеби затоа ми е чудно како Бошњаците и Србите не можат да се помират Сребреница и Братунац.[/quote]

И јас сум среќен,верувајте ми,но имавме луѓе со вистински вредности,потоа тој човек за претседател го изгласавме,Киро Глигоров заслузи и повеќе од тоа да биде претседател.
Се е до политиката,ако направи народот грешка,а народот е во право дури и кога греши,секој мозе да се закачи на власт и да ја соголи и уништи дрзавата.Во тој случај ги уништија дрзавите,Србија,Хрватска и БиХ.А пример за соголување на дрзавата нема да дадам затоа што ќе излезам од темата
П.С. Примерот е пред нас и доволно е видлив веќе 8 години.
Позз,другар и ако имам некое решение за намалување на нетрпеливоста слободно пиши,јас веќе своето го пишав,а и веќе спомнав дека нема да дискутирам јавно и сите пораки ќе ги дресирам до вашето сандаче,ако немате ништо против.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
@The_Red1 - Мамлаз те чекам веќе 10 минути да ми одговориш или мачка ти го изеде јазикот ?
Нема потреба да прокоментирам повеќе од 10 зборови, подобро да прочитам илјадници реценици оттколку да коментирам со такви како тебе. ;)
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Какво помирување, нема шанси. Луѓе гинеле и се масакрирани, и од една и од друга страна. Има нешта што не се простуваат и не се забораваат, а такви на балканов ги има премногу.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Какво помирување, нема шанси. Луѓе гинеле и се масакрирани, и од една и од друга страна. Има нешта што не се простуваат и не се забораваат, а такви на балканов ги има премногу.
И до кога така? Ке постигнеме нешто со тоа?

И да, што ние добиваме и која е наша бенефиција ако ради историјата никогаш нема да застанеме еден до еден со соседите?
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
До кога ? Додека сум жив. Помирување со некој што масакрирал, измачувал и палел живи луѓе ? Никогаш.
Се прашувам тоа да му се случело на некој твој близок, дали би го имал истото мислење. Секако дека НЕ. Али кај нас работата е "ако не ме засега мене, не ми чуе".
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
До кога ? Додека сум жив. Помирување со некој што масакрирал, измачувал и палел живи луѓе ? Никогаш.
Се прашувам тоа да му се случело на некој твој близок, дали би го имал истото мислење. Секако дека НЕ. Али кај нас работата е "ако не ме засега мене, не ми чуе".
А дали твоето не изгледа себично?
-Живееш во држава со несредени односи, никаква стабилност, никаква кохезија. Зарем не сакаш чекор напред да направиш за животот на твоите деца и внуци да биде подобар?

Тој што измачувал и палел живи луѓе било во еден подруг систем. И другите истото им го правеле на неговите блиски. Сурово изгледа ама функционирало “Убиј, или биди убиен!“. Таков бил системот, ебан. Не можеш да го вратиш времето наназад и да ја испеглаш историјата.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Сегашниот систем е бетер. Допрва следува нестабилност, конфликти и слично.

Знам јас што да направам за моите деца и внуци да имаат подобар живот :D
А тоа во никој случај не е помирување со некои неандерталци од планина, плодови на насилен однос меѓу татко-ќерка, чичко-внука и сл :D
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Сегашниот систем е бетер. Допрва следува нестабилност, конфликти и слично.

Знам јас што да направам за моите деца и внуци да имаат подобар живот :D
А тоа во никој случај не е помирување со некои неандерталци од планина, плодови на насилен однос меѓу татко-ќерка, чичко-внука и сл :D
Tи посакувам успех на тоа поле. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom