Ај на чај!

S

SpaceTraveler

Гостин
Пијам филтер ќесички ама повеќе преферирам набран од планина дома шо има у ќесето тоа... РУЗМАРИН, МАЈЧИНА ДУШИЧКА... плус лимонче обавезно, а тие што пијат алкохол може и РУМ!
Инаку сакам да пробувам овожни чаеви, пример од јагода од аронија ама исто не сум пробал од диња, слушам имало по некој кафичи, ама тука не сум сретнал.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.730
Поени од реакции
11.564
Зелен чај со мед и лимон, обично избегнувам филтер али ако нема друг океј е и тој. Веќе година дена редовно го пијам, кафе многу ретко. Летото го ладев и го пиев ладен, перверзии. :ROFLMAO:
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Чај од глуварче некој да не знае каде можам да земам?
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Пие ли некој зелен чај во прашок - Matcha? Сакам да порачам од интернет па ме интересира дали е добар. :)
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Не ти е малку ризик да порачуваш преку интернет нешто што треба да го пиеш?
Е ризик, ама имаше многу позитивни мислења за него. Башка и не порачав многу, колку за проба само.

Валда нема да се отрујам пиејќи чај. Ќе ви пишам овде како е што е кога ќе ми стигне (или нема да пишам :icon_lol:).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: aye

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Мача чај може да се купи во La Soy продавницата, но е доста скапичок.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.325
Поени од реакции
22.628
Пие ли некој зелен чај во прашок - Matcha? Сакам да порачам од интернет па ме интересира дали е добар. :)
Da odlicen e. Gledaj da zemes japonski ili bar da e prven vo japonski stil (rasten vo kina, vo senka). Izbegni od sri lanka ili kina poevtinite varijanti nornalno ako mozes da si dozvolis. Pocni so naj minimalni dozi, znaci vrv na kafeno lazice pa dodavaj dur ne si ja nades dozata. Izbegunuvaj go posle 3. Cajot e bomba, mnogu mnogu pojak od kafeto.

Od Matcha se pravi i dobar sladoled.
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
81
Поени од реакции
116
Дечки едно прашање. Дали некој може да ми каже ниско кофеински чаеви или без кофеински по можност. Да ми напише листа :)
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
81
Поени од реакции
116
Фала ти. Причина, јас сум ти некој вид на чудак на пример :D
Инаку во минатото патев од анксиозност тогаш за чудо пиев по 5-6 кафиња дневно, не знаев дека кофеинот влијае на анксиозноста :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Тахебо чајов од Виталиа многу ми се допаѓа.
Со кокосово масло, мед и лимон е страва.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Јас се заразив со Lime Pu-Erh. Ми стана втор омилен чај после Sencha-та. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom