Ај на чај!

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Чај од Јаболка :love: ти ибам вкусот да ти ибам, сум го начекал во маркет 70 денари. Одличен вкус, повелете на по една шоља чај и тазе пита од јаболки од мајка ми :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.352
Откако баталив кафе, се навлеков на чај. Го пијам во текот на целата година, најмалку три шолји на ден и сакам да се заебавам со мешање. Избегнувам кесички.
Микс од rooibos, сушени јаболка со цимет и сок од лимон. Експериментот успешен!
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Последно што купив да го пробам е зелен чај (Sencha) со жен шен во пакување од Vitalia. Има и 3% цвет од роза за арома. Мераци <3

За да не горчи многу е важно како се припрема. Ставам 1 кафена лажичка во 250-300мл топла вода на ~80° и го држам не подолго од 5 мин. Ако сеуште горчи тогаш е утнат во приготовката. Исто ми горчеше еден зелен чај што го купив рефус од КАМ маркет во кесичка за 50 ден, најверојатно беше слаб квалитетот па не сум купил од тој повеќе. Јас го пијам без никаков засладувач затоа многу внимавам како го приготвувам.

Зелен чај ми е омилен. Ги сакам и планинскиот (ментол), нане, коприва, камилица, хибискус и др. но избегавам чаеви на база на цвет поради алергии.
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Чај од брусница, со троа повеќе шеќер во него...ммммм според мене нема подобар чај од него.(y)
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659

escapar3

Оџачар
Член од
18 јануари 2012
Мислења
33
Поени од реакции
31
Али и во Кашмир имаат добри чаеви само извадете го од металниот филтер потоа од коа ќе го претурете во чаша прецадете го со филтерот. Многу е повкусен така. Убајни.
 
C

cige

Гостин
Чаеви

Чајот е веројатно една од најстарите напивки во човечката историја. Го има во сите делови на светот. Постојат различни видови на чаеви - студени (ледени), овошни, билни и сл. Во некои култури имаат мошне важна улога - нивната конзумација е издигната на ритуал - Англија, Кина, Јапонија, но и во Русија, Индија и во други краишта. Чаевите се познати по тоа што помагаат при лечењето на разни болести, имаат превентивна улога и сл.
Јас ги пијам. Сум пробал зелен, од липа, од кантарион, црн, од нане, маточина, шипинка, жалфија, камилица и повеќе овошни. Го пијам со мед. Но сакам да направам и експеримент со рум, мед и млеко.
А вие? Дали воопшто пиете чај :smir:?
Кај да најдам чај од маточина? Сум слушнал добар бил против главоболки.
 

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
Кај да најдам чај од маточина? Сум слушнал добар бил против главоболки.
Би требало во аптеки да има, ако не најдеш од некој што си одгледува. Од маточина е добар и за несоница и смирување :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom