Ај на чај!

A

AnFem

Гостин
А како се познава дали е млад?
Бојата му е посветла. Може да има и малку розовко на врвот. Кората не му е таква крута, туку е тенка и се лупи со стругање, како кај младиот компир. Нема промашување, ако го видиш веднаш ќе знаеш дека се работи за млад ѓумбир.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Бојата му е посветла. Може да има и малку розовко на врвот. Кората не му е таква крута, туку е тенка и се лупи со стругање, како кај младиот компир. Нема промашување, ако го видиш веднаш ќе знаеш дека се работи за млад ѓумбир.
Тенкс. Баш ќе побарам. :)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
дали некој има пробано црн индиски чај?
го видов во продавница ама не ми се ризикуваше и си зедов од шумско овошје, незнам дали следниот пат да го купам?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
да не објаснувам многу, за мене чај број 1 е:
http://en.wikipedia.org/wiki/Darjeeling_tea
пред 4-5 год за прв пат го открив и му нема рамен. црн чај е да се разбереме. иако и оние другите earl grey, english breakfast, assam, ceylon (го има во рамстор од lipton) se super.
арапски (турски) ко во чајџилниците во чаршија е одличен и за во зимо и лето.
а во оваа продавница http://www.lasoy.com.mk/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=57&Itemid=71&lang=mk
можете да ги најдете сите набројани чаеви а и овој за кој нема место за нешто помеѓу. или ќе ти се допадне и станеш зависен, или ќе ти биде одбивен и никогаш повеќе нема да сакаш да го пробаш.
Irish Morning Tea
Top of the mornin' to ya! This flavorful black tea contains strawberry leaves, coconut and safflower petals. A strong black tea complemented with a shot of rum-cream flavor.
и за крај еден кинески кој има специфична арома: http://www.lasoy.com.mk/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=200&category_id=63&option=com_virtuemart&Itemid=71&lang=mk#.UUIWKVe55jQ
се надевам ќе уживате во некој од предлозиве :)
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Чај од бруснивца го пијам нон стоп, многу ми се допаѓа, плус имам проблеми со бубрезите така да сега ми е омилен


исто така си пијам разни чаеви кои ги собирам во дворот или во природа.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Го има некој пробано франк чаевите од киви и тропско овошје?
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
183
Поени од реакции
289
Денот ми започнува со црн чај ,едноставно уживам во вкусот . Во текот на денот уште еден сигурно... Обожавам зелен чај, ама е специфичен за подготовка..
Нашите домашни чаеви ги пијам само набрани и сушени дома -она што го пакуваат во филтер вреќички е веќе во најмала рака сомнителна смеса со додадена арома.
Чајот секогаш го пијам без никакви додатоци, сакам да уживам во вкусот.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.704
Поени од реакции
19.766
Елате на увин, па се испонастинаф..
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.704
Поени од реакции
19.766
Сварив планински. Кај си? Ќе ти ставам рум, викаат помагал за настинки, а и лечел фригидност. Таман као за нас! :icon_lol:
Ние по фригидни неможе да бидеме никат! Ој мор :icon_lol:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Пијам секакви чаеви, највеќе го сакам од нане на вкус.
Зелен исто пијам доста.
А во последно време, се наголтав од увин и брусница (кој морам, а ич не ми е убав).
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.679
Поени од реакции
11.749
Ретко пијам чај а порано повремено пиев само индиски и планински (обично од врвовите на Галичица). Ама последно ко пробав Јаболко со Цимет плус Мед претходниве ги фрли во сенка моментааално.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.670
Чај од портокал и цимет,хибискус и брусница :)

Исто, портокал и цимет, брусница.. овошниве и јас. Углавно затоа што само такви има дома а ми текнува преку ноќ.
Рум комбинирам со билокаков инаку.
Моментално си ја греем душата, коските и духот од нане, мада никогаш не ми бил нешто сладок, како и да го комбинирам.

Утре после обврските си купувам зелен чај. Прав Пикард ќе бидам! Само со коса. Фабулозна коза. Запишете таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom