Анархија

Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Ако мислиш дека ќе ти преведувам се лажеш.
Смешен е оној кој е игнорантен, а тоа си ти.
Очигледно е дека Иран има тежок проблем со наркоси и е водечки во светот по глава на жител, можеш да се информираш, имаш од разни извори и нивни и западни...
Бидејќи ова не спаѓа во доменот на она кое можеш да го сфатиш, залудно е да се расправа.
Океј досаден си веќе, дека Иран има проблем со дрогата има, ама твоето blowing things out of proportion за да избуткаш своја "агенда" e типично. Линковите и нивната точност е разоткриена. Линкот од 2009 кажува 1 милион корисници, линкот од 2005 кажува 4 милиони корисници, трет линк блада за постојан пораст. Не ме тролај, убаво те замолив.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Океј досаден си веќе, дека Иран има проблем со дрогата има, ама твоето blowing out of proportion за да избуткаш своја "агенда" e типично. Линковите и нивната точност е разоткриена. Линкот од 2009 кажува 1 милион корисници, линкот од 2005 кажува 4 милиони корисници, трет линк блада за постојан пораст. Не ме тролај, убаво те замолив.
Не ги ни прочита хахах
Имаш опција игнор, ако не можеш да ја најдеш да ти се објасни, гледам тешко ти одат некои работи.

Класичен игнорант од најтежок тип...прво тврдеше дека

Тука и ќе додадеш некој лажен факт како тој со наркосите во Иран и ќе се надеваш дека ќе помине незабележан.


за после да испадне дека еден од линковите бил од 2005...и затоа не чинел...:D

И повторно срањата за агенди и манипулации произлезени од мозок кој не сфаќа аргументирање и факти во подршка на свој став туку тоа го смета за некаква си агенда...
Демек ќе земам сега јас ќе го убедувам Бунк во штетноста на државата хахах
Научи се прво што е форумска расправа, не си ставај на срце тоа што некој не ја обожава државата како тебе...

Али здравје....пола живот ти е унапред ебан....хахха
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Не ги ни прочита хахах
Имаш опција игнор, ако не можеш да ја најдеш да ти се објасни, гледам тешко ти одат некои работи.

Класичен игнорант од најтежок тип...прво тврдеше дека

за после да испадне дека еден од линковите бил од 2005...и затоа не чинел...:D

И повторно срањата за агенди и манипулации произлезени од мозок кој не сфаќа аргументирање и факти во подршка на свој став туку тоа го смета за некаква си агенда...
Демек ќе земам сега јас ќе го убедувам Бунк во штетноста на државата хахах
Научи се прво што е форумска расправа, не си ставај на срце тоа што некој не ја обожава државата како тебе...

Али здравје....пола живот ти е унапред ебан....хахха
Ај срце си кажи ми каде е таа опција игноре, неможам да ја најдам. Доброј јас сум игнорамус ти си освестена индивидуа, заклучивме... Колку ти аргументираше е јасно, иако лични напади не сметам за аргументи, ама сепак што знам јас, игнорант. Тука и додаде неколку лажни факти, сепак разбирам, Иран изгледаше привлечно нели, подлегна на искушението на рогатиот, о зарем и ти? Ти си тој што не сфаќа, погрешните информации ја поткопуваат веродостојноста на целиот линк, ама океј е, се избламира со линковите па сега пробуваш да се извадиш со совети како се води форумска расправа.

Него, зошто сум тешка незналица, те молам кажи ми каде е таа опција игноре, навистина би ми користела...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ај срце си кажи ми каде е таа опција игноре, неможам да ја најдам. Доброј јас сум игнорамус ти си освестена индивидуа, заклучивме... Колку ти аргументираше е јасно, иако лични напади не сметам за аргументи, ама сепак што знам јас, игнорант. Тука и додаде неколку лажни факти, сепак разбирам, Иран изгледаше привлечно нели, подлегна на искушението на рогатиот, о зарем и ти? Ти си тој што не сфаќа, погрешните информации ја поткопуваат веродостојноста на целиот линк, ама океј е, се избламира со линковите па сега пробуваш да се извадиш со совети како се води форумска расправа.

Него, зошто сум тешка незналица, те молам кажи ми каде е таа опција игноре, навистина би ми користела...
Нема каде да бегаш, а доблест да признаеш грешка е далеку од твојата состојба на умот...се надевам барем ќе ти досади да се срамотиш јавно вака...

http://scholar.google.com/scholar?q=drug abuse and iran&hl=en&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart

Еве ти и листа на релевантни медицински трудови околу тоа...

И нешто понатаму дури и по мејнстримот...

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1393555/War-drugs-failed-claims-global-narcotics-watchdog.html
http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-13624303
http://www.msnbc.msn.com/id/43248071/ns/us_news-crime_and_courts/t/global-war-drugs-has-failed-key-panel-says/
http://www.foxnews.com/politics/2011/06/02/white-house-pushes-back-on-report-declaring-war-on-drugs-failure/

Сега сме во исчекување на фразичката “ад хоминем“...секако...

А за опцијата игнор, изгледа ја нема во новиот систем на форумот, се извинувам што не го забележав тоа, имаше порано....bad luck then...:D
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Нема каде да бегаш, а доблест да признаеш грешка е далеку од твојата состојба на умот...се надевам барем ќе ти досади да се срамотиш јавно вака...

А за опцијата игнор, изгледа ја нема во новиот систем на форумот, се извинувам што не го забележав тоа, имаше порано....bad luck then...:D
Немам каде да бегам, нема игнор, навистина лоша среќа... А барам ли барам по ова четириве "мејнстрим" линкови што ми ги даде каде тоа пишува дека Иран е водечки во светот по наркозависници и неможам да најдам, дали дека сум игнорант, дали дека сум слеп не знам. По мое игнорантско мислење, ми се чини дека откако те притиснав со веродостојноста на линковите во врска со Иран се обидуваш да ја смениш насоката на дискусијата и ми постираш линкови за општиот проблем со дрогата, проблем кој не го негирам зошто јас само го демантирав 'фактот' со Иран.... Не, неможе да е тоа, што знам јас.

По мое истотака игнорантско мислење, ти го искористи Иран како пример зошто ти изгледаше како привлечен, земја позната по својата стриктност со законите па ајде, поубаво ќе изгледа. Си читнал нешто но не си дочитал ама нема врска, одговара со твоите ставови па мора да е точно нели?

No, that can't be it either.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
do sega terav majtap i inaet so nekolku zakoni ., ama sega otkako se e dozvoleno ., nema lezet i pak za inat sega nema da go pravam toashto zakonot go veli:eek::coffee:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Немам каде да бегам, нема игнор, навистина лоша среќа... А барам ли барам по ова четириве "мејнстрим" линкови што ми ги даде каде тоа пишува дека Иран е водечки во светот по наркозависници и неможам да најдам, дали дека сум игнорант, дали дека сум слеп не знам. По мое игнорантско мислење, ми се чини дека откако те притиснав со веродостојноста на линковите во врска со Иран се обидуваш да ја смениш насоката на дискусијата и ми постираш линкови за општиот проблем со дрогата, проблем кој не го негирам зошто јас само го демантирав 'фактот' со Иран.... Не, неможе да е тоа, што знам јас.

По мое истотака игнорантско мислење, ти го искористи Иран како пример зошто ти изгледаше како привлечен, земја позната по својата стриктност со законите па ајде, поубаво ќе изгледа. Си читнал нешто но не си дочитал ама нема врска, одговара со твоите ставови па мора да е точно нели?

No, that can't be it either.
Бооо...имам видено се ама вакво нешто...и мило ми е, да се знае до која мера е допрено перењето мозок...
Ништо ти не демантира само се заглави во своето незнаење...

4-те линка ги ставив за понатамошен увид во ситуацијата околу трговијата со дрога и импактот врз рајата...во светски рамки а не конкретно само за Иран, како дополнување...ама и тоа не го сфати....ок, одиме понатаму, имаш еден куп релевантни линкови и студии околу иранскиот примат во светот по бројот на наркоси пер капита а меѓузависноста (зависноста хехе) од тој факт и фактот за драконската репресивна политика на државата...па не мора да си особено паметен да ги доведеш во корелација...знам знам...премногу очекувам но тоа е...

Општиот проблем? Не постоел се додека државата не ги банирала наркотиците.
Постои откако ги банирала.
Важно да има некој да не штити од срањата кои ги продуцира истиот, например имаш заштита од психопат кој те тепа секој ден ама пази...те штити од замислени насилници хахахах
Уфф...колку би било woшо ако немаше кој да не штити од срањата кои ги продуцира...:D
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Бооо...имам видено се ама вакво нешто...и мило ми е, да се знае до која мера е допрено перењето мозок...
Ништо ти не демантира само се заглави во своето незнаење...
Уживај, знам дека ти си освестена индивидуа, дури и јас сум свесен за моќта на јутуб клипчињата, таму па секој е освестен и просветлен. Знам знам...
4-те линка ги ставив за понатамошен увид во ситуацијата околу трговијата со дрога и импактот врз рајата...во светски рамки а не конкретно само за Иран, како дополнување...ама и тоа не го сфати....ок, одиме понатаму, имаш еден куп релевантни линкови и студии околу иранскиот примат во светот по бројот на наркоси пер капита а меѓузависноста (зависноста хехе) од тој факт и фактот за драконската репресивна политика на државата...па не мора да си особено паметен да ги доведеш во корелација...знам знам...премногу очекувам но тоа е...
Дополнување на што? Линковите со погрешни информации? 4 милиони корисници во 2005 па 1 милион корисници во 2009. Дај човече не се брукај дополнително, признај грешка и продолжи понатака, немора секогаш кога ќе те притиснат со навреди да настапуваш.
Општиот проблем? Не постоел се додека државата не ги банирала наркотиците.
Постои откако ги банирала.
Дрогата е штетна, особено тешките дроги. Затоа е забранета. На ваква логика и Мики1 може да ти позавиди. И убиството е "штетно"... Знаеш, некогаш одамна одамна се немало проблем со затвореници зошто немало закон кој го забранувал убиството, е ебате логиката.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Уживај, знам дека ти си освестена индивидуа, дури и јас сум свесен за моќта на јутуб клипчињата, таму па секој е освестен и просветлен. Знаеме знаеме...

Дополнување на што? Линковите со погрешни информации? 4 милиони корисници во 2005 па 1 милион корисници во 2009. Дај човече не се брукај дополнително, признај грешка и продолжи понатака, немора секогаш кога ќе те притиснат со навреди да настапуваш.

Дрогата е штетна, особено тешките дроги. Затоа е забранета. На ваква логика и Мики1 може да ти позавиди. И убиството е "штетно"... Знаеш, некогаш одамна одамна се немало проблем со затвореници зошто немало закон кој го забранувал убиството, е ебате логиката.
Грешка нема, бројките се различни ради различните извори на инфо и различната методологија, и ништо од тоа не ја менува корелацијата меѓу драконското законодавство и епидемијата на наркоманија и нарко-криминал.

Дрогата не е штетна.
Злоупотребата на наркотици е штетна, тоа е различно, можеби не за тебе но сеедно...
Не треси глупости, немам напад на емпатија и не те оставам да тресеш наголемо.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Грешка нема, бројките се различни ради различните извори на инфо и различната методологија, и ништо од тоа не ја менува корелацијата меѓу драконското законодавство и епидемијата на наркоманија и нарко-криминал.
Да да, во меѓувреме наидов на линкови кои вела дека САД е број еден по наркозависници и наркокорисници ама нема врска исто е, само различна методологија. Блазе си ти на паметот кога секоја грешка ќе си оправдаш само за да одговора со тоа во што ти веруваш. Тука и твоето омилено рипање до заклучоци, корелација блабе блабе, без притоа да ги истражиш милионите фактори кои влијаат на таа епидемија.
Дрогата не е штетна.
Освен марихуаната и пар други наркотици кои би ги тргнал на страна, скоро сите видови дрога имааат негативно влијание врз човековиот организам. Мислам треба да си идиотчина прва класа за да кажеш дрогата не е штетна, не си, ајде еве поправи се.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Извонредно академска дискусија која поминува во взаемно разбирање и почит. Да му е мерак на човек да чита...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Извонредно академска дискусија која поминува во взаемно разбирање и почит. Да му е мерак на човек да чита...
Не сме сите академски граѓани, некои се снаоѓаат и инаку...;)
А за почитта се заслужува.
Некои како јузерот кој смета дека државата го штитела од злото на дрогата...се за сожалување во случај да е човек емпатски настроен...

А ти шо велиш државата не штити од дрогата или не баш...?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не сме сите академски граѓани, некои се снаоѓаат и инаку...;)
А за почитта се заслужува.
Некои како јузерот кој смета дека државата го штитела од злото на дрогата...се за сожалување во случај да е човек емпатски настроен...

А ти шо велиш државата не штити од дрогата или не баш...?
Јас би сакал дрогата да биде дел од секојдневието, со усул...

Арно ама...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
i posle anarhizam ke praime, kamo sloga kamo solidarnost????
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
nema sloga nem solidarnos., .....valensa go penzioniraa:D., stavo.... ti pa za kojn uzul zboruvash., aj zhiti vrvkite na chorapite........

inaku do sega prepukuvanjevo go onaka povrshno tretirav., arno ama., ., koga se raboti za drogite., ., ste chitale ., pretpostavuvam na toni bukvi i ochite vi istekle od toa .,

drzhava ko drzhava ., samite sme ja izmislile., a ne taa nas ., shto ke reche deka sme imale potreba od nea ., za normalno da funkcionirame., ........a shto se odnesuva do drogata i ....ostanalite narkotichno psihotropni supsatncii., e tuka drzhavata ., .... vo zakonska ramka e vo potpolno pravo., a shto ., nekoi naviki ni dojdoa od mnogu demokratskite ., pppffffffffff drzhavi., kade shto ., samite drzhavi se najgolemite dileri i kontrolori na drogata toa e veke neshto sosema chetvrto.,....

inaku okolu prashanjeto ., shtetna ., vs neshtetna .........malku., vs., mnogu....... lesni drogi ., vs ., teshki drogi., .......... se e toa edno te isto teshko sranje., i nemijte da se zalazhuvame ., ./sami mozhete/ deka demek drogata ., bila blagoprijatna za covecheto malo ., pa dobro bre ..imate li malku um......... site raboti pagjaat vo voda ., imajki vo predvid ., deka ., i najlesnite ., i vo najmali kolichini .........seto toa e pat siguren za pred portite na pekolot.,., i., so sopstveni pari kupeb bilet so broj na mesto ., za pred lucifer....

ne e drzhavata problem ., ., poveke bi rekol deka toa e problem na strukturalna postavenost ., i odnos na senkovladetelite.... koi i po cena na leshevi., ja gledaat zarabotuvachkata.,

i ne se zalazhuvajte ., samo sega i ednash ..... od kontakti so nekoi pacienti., takvo neshto ne postoi., edna i zasekogash., .pochetok na krajot., na samata lichnost zavisnik., i konzument i do pekolot shto semejstvata na vakvite go prezhivuvaat kataden.,,..,., ako i sum malku neshto auttopik., izvinete shto vi ja rasipav diskusijata ., e navistina na visoko intelektualno nivo., .,.,.,.......zavisnik.,., vs .,., nekonzument., taka neshto vi odi rabotava.,

aj nazdravje i da ste mi zhivi i zdravi., :coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom