Анархија

Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Ваквите мислења ме тераат да помислам дека не добро си размислила за тоа како би функционирала анархијата, во реалноста нормално, не на хартија.
 
A

AnFem

Гостин
Here we go again... Toecutter ти спомна, ќе ти повторам и јас: А фактот дека овакво нешто делумно се реализирало? Како тогаш функционирале и функционираат тие луѓе?
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Делумно се реализирало, знаеме, слушнавме и прочитавме... Не.

Не знам, мене ова "ќе живееме во свет без пари каде што сите ќе бидат еднакви и нема да има конкуренција но ќе има напредок сето тоа во склоп со љубов, слога, братство и единство" ми звучи како што кажав претходно, наивно... Сега звучам како песимист, ама не е така, само сум реален.
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Делумно се реализирало, знаеме, слушнавме и прочитавме... Не.

Не знам, мене ова "ќе живееме во свет без пари каде што сите ќе бидат еднакви и нема да има конкуренција но ќе има напредок сето тоа во склоп со љубов, слога, братство и единство" ми звучи како што кажав претходно, нереално... Сега звучам како песимист, ама не е така, само сум реален.
Не, туку сега звучиш како задоволен од системот...ќе дојде момент кога нема да бидеш задоволен.
Твојата перцепција за жал зависи од сопствените искуства, кусоглед си да не речам.
Неможеш да погледнеш малку подалеку, неможеш да го видиш колку е системов ружен.
Има една работа која се вика слобода, а таа Е нешто што вреди највеќе.
Се друго во споредба со неа е гола вода, може да живеат 6 милијарди луѓе убаво....
Еден да пати заради тие 6 милијарди и тури му кур на се тоа...не вреди.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Не, туку сега звучиш како задоволен од системот...ќе дојде момент кога нема да бидеш задоволен.
Твојата перцепција за жал зависи од сопствените искуства, кусоглед си да не речам.
Неможеш да погледнеш малку подалеку, неможеш да го видиш колку е системов ружен.
Има една работа која се вика слобода, а таа Е нешто што вреди највеќе.
Се друго во споредба со неа е гола вода, може да живеат 6 милијарди луѓе убаво....
Еден да пати заради тие 6 милијарди и тури му кур на се тоа...не вреди.
Не се согласувам... Јас задоволен од систем кој и мене ме ебе од време на време? Мазохист не сум, барем не се сметам за мазохист. Ама тоа е животот, неможе секогаш да биде по мое-твое, мора од време на време да го примиш, тоа е коегзистенција. Друга работа, мојот проблем со анархијата е тоа што сметам дека не е подобра алтернатива од сегашната. Дури и ми е смешно да помислам дека во состојба каде еден просечен криминалец не се соочува со никаков ризик и последици доколку реши да убие или ограби некој, криминалот би се намалил.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Зошто би убивал за материјална работа, кога ќе имаш се што имаат и останатите?
Коренот на злото не е во поседувањето на материјалните добра, туку во сексуалниот нагон. Еве да замислиме општество во кое сите имаат се што им е потребно од материјален аспект. Сепак, некој се раѓаат поубави, пошармантни, посексипилни. Тие ќе имаат предимство кај припадниците од спротивниот пол. Кажи ми ти како ќе компензираат тие кои не се убави, шармантни или сексипилни ако не постојат материјални добра кои тие можат да ги зграбат и имаат повеќе од другите? Ова воопшто не едноставен проблем, и мислам дека тука лежи коренот на пропаста на сите комунистички утопии..

Реално, не еден човек му треба многу малку за да живее, од материјален аспект. Сепак, сите грабаат, трупаат имот кои никогаш нема да го искористат. Зошто мислиш дека го прават тоа, кој е нивниот свесен или потсвесен мотив?

Едноставно, се работи за желбата да се разликуваат од другите со имањето повеќе, а со тоа да остварат корист кај спротивниот пол...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Не се согласувам... Јас задоволен од систем кој и мене ме ебе од време на време? Мазохист не сум, барем не се сметам за мазохист. Ама тоа е животот, неможе секогаш да биде по мое-твое, мора од време на време да го примиш, тоа е коегзистенција. Друга работа, мојот проблем со анархијата е тоа што сметам дека не е подобра алтернатива од сегашната. Дури и ми е смешно да помислам дека во состојба каде еден просечен криминалец не се соочува со никаков ризик и последици доколку реши да убие или ограби некој, криминалот би се намалил.
Страшно што све не вирее по нет...
Државата те ебе 24/7 - 365.
Тоа што не можеш да сврзиш толку елементарни работи како жртвување половина живот за плаќање на тој апарат е твој и само твој проблем.
Пола.
Твој.
Живот.
40 години од 80. Ако истераш толку...Колку поедноставно да се објасни на некој до таа мера неперцептивен за едноставни работи...спореди со пола живот на робија без да си направил никаков злочин.
Али тој ентитет те штити пази....:D од насилникот кој е всаден во твојот робовски ум.
Плаши се.
Да, ти ја обожаваш државата. И не можеш поинаку бидејќи све гледаш низ призма на страв.
И ќе те ебе се додека не престанеш да живееш.
После тоа ќе одиш во нанотехнолошкиот рај.
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Не се согласувам... Јас задоволен од систем кој и мене ме ебе од време на време? Мазохист не сум, барем не се сметам за мазохист. Ама тоа е животот, неможе секогаш да биде по мое-твое, мора од време на време да го примиш, тоа е коегзистенција. Друга работа, мојот проблем со анархијата е тоа што сметам дека не е подобра алтернатива од сегашната. Дури и ми е смешно да помислам дека во состојба каде еден просечен криминалец не се соочува со никаков ризик и последици доколку реши да убие или ограби некој, криминалот би се намалил.
Kриминалецот е створен од механизмите на државата.
И друга работа криминалот е обично за пари, кога би ги немало што би се крадело?
--- надополнето: Jul 23, 2011 3:50 PM ---
Коренот на злото е во егото, лекот е медитација и тоа од мали нозе.
Единственото чудо што може да го спаси(ако треба да се спасува) светов е медитацијата.
Егото моментално го храни државата..........цица како лудо.
Заклучок е дека без државата не би постоело егото.
Ај да ја пробаме оваа моја теорија во пракса.
Нека најде некој луѓе што не живеат под капата на држава и се егоистични.
Може сум јалнаш ама јас немам чуено до сега.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Страшно што све не вирее по нет...
Државата те ебе 24/7 - 365.
Тоа што не можеш да сврзиш толку елементарни работи како жртвување половина живот за плаќање на тој апарат е твој и само твој проблем.
Пола.
Твој.
Живот.
40 години од 80. Ако истераш толку...Колку поедноставно да се објасни на некој до таа мера неперцептивен за едноставни работи...спореди со пола живот на робија без да си направил никаков злочин.
Али тој ентитет те штити пази....:D од насилникот кој е всаден во твојот робовски ум.
Плаши се.
Да, ти ја обожаваш државата. И не можеш поинаку бидејќи све гледаш низ призма на страв.
И ќе те ебе се додека не престанеш да живееш.
После тоа ќе одиш во нанотехнолошкиот рај.
Страшно што се вирее по интернетов, навистина. Секој што погледнал два-три документарци на јутуб мисли дека е просветлен. Јас се плашам од насилник кој не постои бла бла робовски ум... А сеуште не објасни како, во состојба каде еден просечен криминалец не се соочува со никаков ризик и последици доколку реши да убие или ограби некој, криминалот би се намалил. Продолжи така, како што реков стопати претходно, во верата е спасот.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Страшно што се вирее по интернетов, навистина. Секој што погледнал два-три документарци на јутуб мисли дека е просветлен. Јас се плашам од насилник кој не постои бла бла робовски ум... А сеуште не објасни како, во состојба каде еден просечен криминалец не се соочува со никаков ризик и последици доколку реши да убие или ограби некој, криминалот би се намалил. Продолжи така, како што реков стопати претходно, во верата е спасот.
Ti ne go razbra ToeCutter sto saka da ti dolovi, a nema ni da go razberes ni ponatamu.

Kriminalecot ako proba da te ubie , ti kje go ubies, ako si posreken, a ako ne djabe ti e dali e drzava ili anarhija. Ako proba da te ograbi, probaj da go sprecis i da go zgazis od maanje ako mozes, ako ne uspees djabe ti e i drzava ili anarhija.

Mislis deka drzavata i zakonite gi sprecuvaat lugjeto da bidat kriminalci? I smetas deka cenata (navedena vo postot na ToeCutter ) za takvata prividna zastita, e isplatliva?
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Ti ne go razbra ToeCutter sto saka da ti dolovi, a nema ni da go razberes ni ponatamu.

Kriminalecot ako proba da te ubie , ti kje go ubies, ako si posreken, a ako ne djabe ti e dali e drzava ili anarhija. Ako proba da te ograbi, probaj da go sprecis i da go zgazis od maanje ako mozes, ako ne uspees djabe ti e i drzava ili anarhija.

Mislis deka drzavata i zakonite gi sprecuvaat lugjeto da bidat kriminalci? I smetas deka cenata (navedena vo postot na ToeCutter ) za takvata prividna zastita, e isplatliva?
Законот претстаува ризик и последица. Тоа е голема препрека за повеќето, но некои решаваат да ја прескокнат зошто таа не е совршена... Но во анархијата пак нема ниедна препрека. Ова ти што го напиша за тебе е подобра алтернатива? Ако те нападнат сам да се браниш до смрт, да убиваш и најверојатно на крајот да бидеш убиен? Ти си тој што не разбира...
 
F

Frankie Yale

Гостин
Kриминалецот е створен од механизмите на државата.
И друга работа криминалот е обично за пари, кога би ги немало што би се крадело?
Можеби друг да го напишеше ова ќе се налутев, ама ти не ме изненадуваш.

Државата е виновна што постои зло, илуминатите се виновни за срањата во кои се наоѓаме денес итн итн примери има безброј. Постојано некој друг ви е крив!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Na ovie godini glupo e da se bide idealist a i zenska ti vika ebi me ko prav muz, znaci sakaat sila, mazestvenost, dominacija...sea moze ima druga kultura mentalitet ali glupo e da se zbori a da se nema pred vid vremeto koe ne nosi site u vecen zaborav!
A da, uvek toes sekad e kriv nekoj drug posto najbitno e da ne se samoobvinuvas, najlesno e da se samoobvinuvas a najtesko e da go lociras vistinskiot vinovnik a pekolo toa se drzuite-Sart.
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Можеби друг да го напишеше ова ќе се налутев, ама ти не ме изненадуваш.

Државата е виновна што постои зло, илуминатите се виновни за срањата во кои се наоѓаме денес итн итн примери има безброј. Постојано некој друг ви е крив!
Не е проблемот за мене, проблемот е да му ја "воОЧИШ" вистината на оној што нема ни
најмала идеја како изгледа. А за вината....најмалку сум следбеник на идејата дека друг ни е крив.
На крај секогаш се сведува на индивидуата.
--- надополнето: Jul 23, 2011 6:34 PM ---
Глеј го Матрикс, го има на А1 добро ќе ти дојде.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Не е проблемот за мене, проблемот е да му ја "воОЧИШ" вистината на оној што нема ни
најмала идеја како изгледа. А за вината....најмалку сум следбеник на идејата дека друг ни е крив.
На крај секогаш се сведува на индивидуата.
--- надополнето: Jul 23, 2011 6:34 PM ---
Глеј го Матрикс, го има на А1 добро ќе ти дојде.
Не знам дали да се смеам или да плачам. Човек со кој нема елеменарно познавање на општи работи нашол да соли памет, згора на тоа ми препорачува филм кој треба да ме освести. Навистина, што се вирее низ нетов... Убаво кажа банк, секој втор е просветлен и ја знае вистината, секој втор тврди дека другите се индоктринирани.

Мене најсмешно ми е тоа што ти си лековерен и лесно импресиониран. Три-четири документарци и два-три филмчиња и оп, Игорче е просветлена индивидуа.

Не знам, зарем не ти е срам два плус два не знаеш да сврзеш и си предмет на исмевање на форумов а сепак наоѓаш храброст на сите да им солиш памет. Страшно!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom