Анархија

Член од
20 јуни 2011
Мислења
119
Поени од реакции
28
АНАРХИЈА
Ке се обидам да дефинирам најпросто и точно.
Безредие,бесвастие.Да не постои власт,закони,устав,норми.Постојат различни видови анархија ги има секакви анрхисти.Социални анархисти,економски анархисти,анархисти кои се зајагаат за уривање на секој вид власт,дури постојат и и така наречени "зелени" анархисти кои се претставени како некое еколошко движење.Неможам сите овие да ги објаснам и да се обидам веројатно ќе ми требаат неколку страни за целосно да ги проанализираме сите видови.Главно колку јас што знам од филозофија анархијата не е и толку многу лошо движење ниту пак е и толку многу добро движење.Секој сака да биде еднаков со секого тоа е можно само со анархијата.Има безредие и непостои хиеархиска подреденост,премиери председатели,министри пратеници.Тоа е добро зошто само тогаш ќе има еднаквост меѓу луѓето но не постои ни судство ни полиција ни чувари на редот и мирот.Убиства,силувања,економски криминал,грабеж тоа е лошата работа.Добро би било да се измисли некоја анархистичка идеологија кај која нормите и правилата не би биле целосно укинати
 
M

MagisterLudi

Гостин
Кога би напреднале неколку стадиума во нашата свест тогаш би опстојала Анархијата, барем јас така мислам.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Да ја извлечеме темата од заборав. Зборувавме за анархија, но не и за преминот од ова општество во анархија. Не мора дури и да биде во анархија, туку во било која форма на опшествен живот, која ќе бида поидобра од оваа.

Поттикнат сум од протестите на Вол Стрит, и размислував дали постои ефективен начин да му се стави крај на ова срање кое ни го продаваат како либерална демократија.

Треба да се удри по главните играчи, банките и коорпорациите. Можеби нешто како истовремено повлекување на сите пари, од сите кои имаат пари во банките. Тоа би довело до моментален крах на банките. Финтата е да се стави крај на парите, потоа сите оние бројки кои им стојат по Швајцарските банки, ќе станат токму тоа, само неважни бројки.

Кажување збогум на потрошувачкиот менталитет. Не гледање телевизија, како најмоќна алатка на господарите на светот...

Кој има некоја идеја, слободно нека додаде. Како да се турне овој систем, без насилни револуции...
 
Н

нихилист

Гостин
Како да се турне овој систем, без насилни револуции...
Како, без насилни револуции... Прв одговор што ми паѓа на глава е освестување на масите. Очигледно дека само интернетот може да послужи како медиум преку кој ќе се постигне ова, зошто самите мас-медиуми се контролирани од истите моќници кои не сакаат масовно освестување.

Да разберат луѓето дека државата не е свето туку само конструкт на умот, и дека живеат во лага, илузија дека имаат некаков избор. Плаќаат даноци и такси за се и сешто а добиваат премалку, па и ништо за возврат. Прво треба да се помине преку патриотизмот и национализмот како најголеми машини за перење на мозок.

Моментално, во САД, земјата која треба да е "лидер на слободниот свет" (каква солена шега) истите граѓани кои плаќаат даноци што одат во буџетот на полицијата која треба да ги штити, се тепани и апсени само зошто протестираат, нешто што не се случува доколку се протестира за некаква тривијална кауза. Постои затворен круг, политичарите кои треба да му служат на народот се обични курви за елитата која секоја година фрла милиони долари за лобирање, а без тие милиончиња кариера во политика, не бидува. Малкуте полуискрени политичари се маргинализирани, секој што се сомнева во официјалната верзија и начинот на кој функционира системот е етикетиран од масмедиумите како конспираси лудак со фолија на главата. Затворен круг од кој многу тешко ќе се излезе. Секаде е така, не само таму.

Решението е постепено освестување на рајата, ама без конкретен начин како да се оствари тоа, ова изгледа само како млатење празна слама. И честито илјадити лајк од мене... ;)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
И честито илјадити лајк од мене... ;)
Благодарам за 1000 лајк...

:)

Освестувањето на луѓето е conditio sine qua non. Прашањето е што потоа, оние кои ја имаат моќта, нема туку така да се откажат од неа. Поентата ми е, тие ја имаат таа моќ само затоа што остатокот им ја признава. Сопственоста како концепт постои се додека две страни се слагаат дека постои. Исто е и со парите...
 
Н

нихилист

Гостин
Освестувањето на луѓето е conditio sine qua non. Прашањето е што потоа, оние кои ја имаат моќта, нема туку така да се откажат од неа. Поентата ми е, тие ја имаат таа моќ само затоа што остатокот им ја признава. Сопственоста како концепт постои се додека две страни се слагаат дека постои. Исто е и со парите...
Точно така, зошто не би можеле да претпоставиме дека освестената маса би била свесна за моќта на одлучување која ја поседува. На Египјаните им беа потребни околу 30 години за го сфатат тоа иако далеку се од "освестени", повеќе беа приморани од долгогодишното угнетување. Американците уште спијат, уште веруваат во the American Dream, и така натака.

Како алтернативи, анархија и хоризонтален авторитет наместо со сила наметнатиот вертикален. Директна демократија, можеби... Само нафрлувам идеи зошто скоро се е подобро од сегашниот систем!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.808
Поени од реакции
29.377
anarhija..... pa veke gledame a bogami i osekame posledici., od toa shto onie golemi igrachi vo senka pravat., i vlechat konci koi vodat kon anarhija., pa i toa im e malku ., od strana preku vladini nevladini po malku ja podgrevaat i masata na nezadovolen narod/vidi bogati glup amerikanec sam se organiziral/., da se buntuva protiv niv istite tie shto kontroliraat se ., za vo daden moment., pak skratat od nekoi chovekovi slobodi., bidejki podobro i9m e tie da ja iskontroliraat sostojbata otkolku da eskalira ili nedjabozhe da zeme drug nesakan pravec., ...taka da veke zhiveeme vo anarhoidna kontrolirana sostojba.,
shto se odnesuva do kapitalot., zapadot i usa koi se primer na tvrd kapitalizam so neoliberalni karakteristiki opstojuva vo finansiskiot del samo so virtuelni pari., tamo daleko ., a i tuka ni gi nametnaa nivnite bankarski pravila na igra da narodot nema keshovina kaj sebe ., tuku se e na platezhni kartichki i brojki od takanarecheni transakcioni., shto samo po sebe povlekuva zakluchok deka se se toa virtuelni finansiski sredstva., ...../za vreme na mojot prestoj vo sad imav prilika da prisastvuvam na nemila sluchka kade policija go maltretira choekot zoshto imashe vo sebe mislam okolu trista dolari vo kesh ., ., za niv nezamisliva rabota/

ushte ednash mislam deka nekoi strukturi veke sozdavaat anarhoidna sostojba ., vo poveke regioni na svetov ., i so prifakanje na nivniot nachin na igra samo se vletuva vo shemata na golemite igrachi., po odnos na sostojbite vo drzhavite so razlichni od niv sistemi., i veke tamu vladee anarhija.,............tubis ..egipet...libija ...avganistan.,............/nie makedonija laboratorija za eksperimenti na posofistiran nachin za sreka/..............anarhijata veke tropa na site vrati niz cel svet samo ne po volja na tie shto vistinski ja posakuvaat tuku od tie shto i od nea ke izvlechat korist.,

a ako gi poglednete i analizirate malku i nashite postovi tuka., pochnuvame za se i seshto i bez nikakov usul da shkrapame ., nesvesno., zarem i toa ne e ednen vid na anarhoidno odnesuvanje
 
G

galaxy

Гостин
Дали државниот систем и општеството ќе успее да се одржи и да продолжи да функционира без врвни авторитети?
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Анархијата е света работа, само што патот до кој се доаѓа до неа не чини... (комунист сум).
 
B

Black Guard

Гостин
.. Само нафрлувам идеи зошто скоро се е подобро од сегашниот систем!
Следува(ако не е почнат) Хард Кор Милитаризам како последен обид за спас на капитализмот бидејќи веќе истиот нема други алатки така да може да ги адаптира институциите согласно условите,сепак мислам дека дури и да имаме анархија сепак ќе имаме групирања на бандити на стока која неќе да работи поштено-добро барем во анархија нема да носат одела,службена кола и да се од......некоја влада.
--- надополнето: Oct 22, 2011 3:56 AM ---
Анархијата е света работа, само што патот до кој се доаѓа до неа не чини... (комунист сум).
Во економски смисол??

Сметаш дека пазарот не е нај-нај алокатор на средства(или барем нехуман иако велат природен) што и е точно така да дури и да е капитализмот систем кој одговара на човековата природа сепак не смееме како раса да се потпреме на него не смееме да дозволиме опстанокот да ни зависи од истиот.

Ако си комунист тогаш сметаш дека државата ги алоцира ресурсите по правилно т.е не кон точките каде има максимален ефект(како кај капитализам-профит)туку онаму каде што налага ситуацијата.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Следува(ако не е почнат) Хард Кор Милитаризам како последен обид за спас на капитализмот бидејќи веќе истиот нема други алатки така да може да ги адаптира институциите согласно условите,сепак мислам дека дури и да имаме анархија сепак ќе имаме групирања на бандити на стока која неќе да работи поштено-добро барем во анархија нема да носат одела,службена кола и да се од......некоја влада.
--- надополнето: Oct 22, 2011 3:56 AM ---

Во економски смисол??

Сметаш дека пазарот не е нај-нај алокатор на средства(или барем нехуман иако велат природен) што и е точно така да дури и да е капитализмот систем кој одговара на човековата природа сепак не смееме како раса да се потпреме на него не смееме да дозволиме опстанокот да ни зависи од истиот.

Ако си комунист тогаш сметаш дека државата ги алоцира ресурсите по правилно т.е не кон точките каде има максимален ефект(како кај капитализам-профит)туку онаму каде што налага ситуацијата.
Не, каква држава? Не сум социјалист. Но мора да се помине покрај тој степен за да дојде до финалниот резултат. Гледаш анархистите наједноставно речено одма сакаат да стигнат до бескласно општество, што е невозможно според мене. Нели си има социјализам, ширење на револуцијата, и така натаму и дури потоа доаѓа главното, т.е. комунизмот (поточно вистинска анархија ако може да се рече). А капитализмот јас воопшто не го гледам како да одговара на човековата потреба, тоа е најголемото зло на човештвото.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Абе, секој бајат систем е најголемо тековно зло... а овој е, богами, бајат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom