Анархија

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Законот претстаува ризик и последица. Тоа е голема препрека за повеќето, но некои решаваат да ја прескокнат зошто таа не е совршена... Но во анархијата пак нема ниедна препрека. Ова ти што го напиша за тебе е подобра алтернатива? Ако те нападнат сам да се браниш до смрт, да убиваш и најверојатно на крајот да бидеш убиен? Ти си тој што не разбира...
A more sega ako te napadnat koj kje te brani??? Koj go odbrani jadniot MArtin od Tigarot? Koj gi odbrani zrtvite od incest? Sto zboruvas ti? JA PROMASUVAS POENTATA CELO VREME!!!!

Drzavata e tuka da ja leci posledicata so svoeto pravosudstvo, ne mozejki da ja spreci pricinata, a ti plakas enormno golema cena za lecenjeto na posledicite, i uste vikas vazzi dobro e.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
A more sega ako te napadnat koj kje te brani??? Koj go odbrani jadniot MArtin od Tigarot? Koj gi odbrani zrtvite od incest? Sto zboruvas ti? JA PROMASUVAS POENTATA CELO VREME!!!!

Drzavata e tuka da ja leci posledicata so svoeto pravosudstvo, ne mozejki da ja spreci pricinata, a ti plakas enormno golema cena za lecenjeto na posledicite, i uste vikas vazzi dobro e.
Глупаво е да се мисли дека тоа што секое злодело не е спречено значи дека законот не игра никаква улога. Глупаво е да се мисли дека тоа што не секое злодело поминува неказнето значи дека законот не игра никаква улога.

Државата е тука да ја лечи последицата точно, и тоа игра голема улога во умот на криминалците, но не објасни не само ти туку и сите други како ама како, во состојба каде нема никаков ризик или последица при извржување на криминално дело, криминалот би се намалил... Во реалноста тоа е обратно-пропорционално, не знам зошто на тебе ти изгледа право-пропорционално...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Глупаво е да се мисли дека тоа што секое злодело не е спречено значи дека законот не игра никаква улога. Глупаво е да се мисли дека тоа што не секое злодело поминува неказнето законот не игра никаква улога.

Државата е тука да ја лечи последицата точно, и тоа игра голема улога во умот на криминалците, но не објасни не само ти туку и сите други како ама како, во состојба каде нема никаков ризик или последица при извржување на криминално дело, криминалот би се намалил... Во реалноста тоа е обратно-пропорционално, не знам зошто на тебе ти изгледа право-пропорционално...
Bunk ja promasuvas celo vreme poentata od postot na ToeCutter.
Otkaj znaes ti sto igra golema uloga vo umot na kriminalcite?. Kriminalot e posledica na X pricini za koi drzavniot aparat ne e voopsto garancija deka nema da se sluci, tuku garancija deka kje bidat kazneti storitelite.
Razmisli kaj delot za platenata cena za toj aparat.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Drzavata e mafia ustvari drzava e samo ime na organizirana grupa na luge aparat na vladeackata klasa za da ja exploatira potcinetata klasa i sea za nekogo nema drzava, koj ima muda prai sto saka i ako treba umira za toa ama ko coek, to est slobodata po cena na glavata, znaci posto ne cini uvek treba da se znae i da se povtoruva deka drzavata e zlo i deka privatnata sopstvenost e zlo i deka treba svetot da se podobri iako ne moze da se smeni, bidejki faktot sto ne moze podobro ne znaci deka treba da kutis koga te exploatiraat, no eve i za obicna graganska neposlusnost treba mnozinstvo oti ako deluvas sam toa ke bide svateno ko kriminalen cin i zatoa treba solidarnost, obedinuvanje no nie ko narod sto rekoa na k 15 makedonci ke se slozat koa ke si go vidam tilot!
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Otkaj znaes ti sto igra golema uloga vo umot na kriminalcite?. Kriminalot e posledica na X pricini za koi drzavniot aparat ne e voopsto garancija deka nema da se sluci, tuku garancija deka kje bidat kazneti storitelite.
Razmisli kaj delot za platenata cena za toj aparat.
Од каде знам, проста логика или психологија еден нула еден... Зошто еден човек кој има решено да убие некој размислува убаво дали сака да превзеде толкав ризик? Можам и да ти посочам примери од лично искуство, како пред неколку години мојот вујко беше во огромна расправија со комшијата за безвезни работи и решен беше да го убие но се предомисли за да не ги лежи затвор, ама секако тебе тоа не те интересира, умот ти е фиксиран во една насока. Зошто само мал процент од луѓето кои се толку попалени по криминал решаваат да станат дилери со дрога? Ризикот и последицата брате, не сите имаат муда (или се без памет, како сакаш) да превзедат таков ризик затоа немој да кажеш дека законот не игра никаква улога во умот на луѓето зошто тоа е чиста глупост.

Никој не рече дека законот е гаранција туку законот е поставен во случај да се случи некое злодело сторителот да биде казнет и тие со слични идеи обесхрабрени. И повторно не објасни КАКО во состојба каде нема никаков ризик при извршување на криминално дело, криминалот би се намалил. Очигледно ти и другите не сте размислиле убаво за тоа по што сте се попалиле, лесно е, овој систем е срање па ајде ќе бидам прелажан од друг систем кој во реалноста е далеку посрање од првичниот.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Од каде знам, проста логика или психологија еден нула еден... Зошто еден човек кој има решено да убие некој размислува убаво дали сака да превзеде толкав ризик? Можам и да ти посочам примери од лично искуство, како пред неколку години мојот вујко беше во огромна расправија со комшијата за безвезни работи и решен беше да го убие но се предомисли за да не ги лежи затвор, ама секако тебе тоа не те интересира, умот ти е фиксиран на една насока. Зошто само мал процент од луѓето кои се толку попалени по криминал решаваат да станат дилери со дрога? Ризикот и последицата брате, не сите имаат муда (или се без памет, како сакаш) да превзедат таков ризик затоа немој да кажеш дека законот не игра никаква улога во умот на луѓето зошто тоа е чиста глупост.

Никој не рече дека законот е гаранција туку законот е поставен во случај да се случи некое злодело сторителот да биде казнет и тие со слични идеи обесхрабрени. И повторно не објасни КАКО во состојба каде нема никаков ризик при извршување на криминално дело, криминалот би се намалил. Очигледно ти и другите не сте размислиле убаво за тоа по што сте се попалиле, лесно е, овој систем е срање па ајде ќе бидам прелажан од друг систем кој во реалноста е далеку посрање од првичниот.
Edno e da gi sogledas nedoslednostite na nekoj aparat (drzavata), drugo e da ukazes na resenijata na istiot, treto e da iznajdes zamena za toj aparat, cetvrto e kako kje resavas kriminal i slicno.

Ti niti sogleduvas prvoto, a so samoto toa ne ti ni treba vtoroto, na tretoto n eni pomisluvas oti si zadovolen od prvoto, a za cetvrtoto pojma nemas kako sega se pojavuva i koi se pricinite , a kamoli vo nekoja idnina da ukazes na toa.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Edno e da gi sogledas nedoslednostite na nekoj aparat (drzavata), drugo e da ukazes na resenijata na istiot, treto e da iznajdes zamena za toj aparat, cetvrto e kako kje resavas kriminal i slicno.

Ti niti sogleduvas prvoto, a so samoto toa ne ti ni treba vtoroto, na tretoto n eni pomisluvas oti si zadovolen od prvoto, a za cetvrtoto pojma nemas kako sega se pojavuva i koi se pricinite , a kamoli vo nekoja idnina da ukazes na toa.
Ах, се гледа дека онака рипна во темава без притоа да прочиташ што имам пишувано, јас неколку пати кажав дека овој систем е далеку од совршен и дека има доста недоследности но анархијата како алтернатива е полоша, несвесно и ти го потврди тоа, немајќи одговор на моето прашање. А ти експерт во тоа поле, ќе ми кажеш ли како се појавува криминалот? :rolleyes:

Дај ти се молам...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Од каде знам, проста логика или психологија еден нула еден... Зошто еден човек кој има решено да убие некој размислува убаво дали сака да превзеде толкав ризик? Можам и да ти посочам примери од лично искуство, како пред неколку години мојот вујко беше во огромна расправија со комшијата за безвезни работи и решен беше да го убие но се предомисли за да не ги лежи затвор, ама секако тебе тоа не те интересира, умот ти е фиксиран на една насока. Зошто само мал процент од луѓето кои се толку попалени по криминал решаваат да станат дилери со дрога? Ризикот и последицата брате, не сите имаат муда (или се без памет, како сакаш) да превзедат таков ризик затоа немој да кажеш дека законот не игра никаква улога во умот на луѓето зошто тоа е чиста глупост.

Никој не рече дека законот е гаранција туку законот е поставен во случај да се случи некое злодело сторителот да биде казнет и тие со слични идеи обесхрабрени. И повторно не објасни КАКО во состојба каде нема никаков ризик при извршување на криминално дело, криминалот би се намалил. Очигледно ти и другите не сте размислиле убаво за тоа по што сте се попалиле, лесно е, овој систем е срање па ајде ќе бидам прелажан од друг систем кој во реалноста е далеку посрање од првичниот.
Чичко ти рече “Аии типов бре...ќе го лежам ако треба!„ или се припремаше сериозно, онака, оружје соодветно, локација за “сочекуша“, прикривање траги, маска, лажно алиби и се по список...хахах

Криминалот се намалувал и се намалува во сите области под анархија.
Тоа е непобитен факт.
Слаб си во психологија.
За разлика од државите каде има константен пораст....

И не сфаќам стварно бре...алооооооооооо
има некој дома?

Дилерите и настануваат како државен продукт ради нелегалноста на дрогите и исплатливоста да се тргува со истата поради државниот бан кој ги дига цените на ефтини производи до небо, Иран има смртна казна за дилери и најмногу наркоси по глава на жител во светот...али јеби га, државата штити...:D
Настрана што полициите насекаде имаат “свои“ дилери кои имаат право да дилаат, сите ги знаат кои се но се недопирливи и под заштита на твојот даночен денар....дилаат државно субвенционирана дрога...

Опрај се дури е време...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ах, се гледа дека онака рипна во темава без притоа да прочиташ што имам пишувано, јас неколку пати кажав дека овој систем е далеку од совршен и дека има доста недоследности но анархијата како алтернатива е полоша, несвесно и ти го потврди тоа, немајќи одговор на моето прашање. А ти експерт во тоа поле, ќе ми кажеш ли како се појавува криминалот? :rolleyes:

Дај ти се молам...
AAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHHHHH ova mi lici na bespolezna raspravija. Jas zboruvam za Milan deka e najdobar u Italija, ti mi vikas ete i ti potvrdi deka Mancester e najdobar u Anglija, i aj se kazi mi zasto e BArsa nadobra u SPanija.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Криминалот се намалувал и се намалува во сите области под анархија.
Тоа е непобитен факт.
Слаб си во психологија.
За разлика од државите каде има константен пораст....
Дрн дрн дрн лични напади, бла бла старите побиени докази, се намалува криминалот под анархија заради примерот со Чиапас, а објаснето е убаво што-како се случува во Чиапас. Тука и ќе додадеш некој лажен факт како тој со наркосите во Иран и ќе се надеваш дека ќе помине незабележан. Дај досаден си веќе, не ме цитирај, не ми се интересни твоите обиди за иронија и сарказам. Навистина, молим те, одјеби Тоукатере ако немаш нешто паметно да кажеш, не ме тролај...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Дрн дрн дрн лични напади, бла бла доказ се намалува под анархија заради Чиапас, а објаснето е убаво што-како се случува во Чиапас. Дај досаден си веќе, не ме цитирај, не ми се интересни твоите обиди за иронија и сарказам. Навистина, молим те, одјеби Тоукатере ако немаш нешто паметно да кажеш, не ме тролај...
Abe sto da ti kaze popametno!!!!!!!!!!!!!!!!!! Beter si od nekoi na forumot religija, baras da ti pokaze deka Bog ne postoi, ili deka postoi???

Ednas velis deka ovoj aparat ima nedosledosti i tuka se slozivme site neli, a od druga strana za nesto na koe ne mu se dalo sansa odnapred go osuduvas na propast zaradi tvoi licni ubeduvanja. I KOMUNIZMOT vo vistinskiot svoj oblik kje go otfrlis???
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Дрн дрн дрн лични напади, бла бла доказ се намалува под анархија заради Чиапас, а објаснето е убаво што-како се случува во Чиапас. Тука и ќе додадеш некој лажен факт како тој со наркосите во Иран и ќе се надеваш дека ќе помине незабележан. Дај досаден си веќе, не ме цитирај, не ми се интересни твоите обиди за иронија и сарказам. Навистина, молим те, одјеби Тоукатере ако немаш нешто паметно да кажеш, не ме тролај...
Лажен ?
http://www.iranfocus.com/en/?option=com_content&task=view&id=3805
http://www.ams.ac.ir/aim/0253/0253184.htm
http://www.reuters.com/article/2009/11/15/us-iran-drugs-idUSTRE5AE0Z020091115

Ти реков, опрај се, не само шо си досаден туку и игнорантен, не знаеш ништо а точни и прецизни информации не можеш да ги вклопиш никаде бидејќи се надвор од ограничениот радиус во кој се движиш...т.е. повторување безначајни фрази...
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Abe sto da ti kaze popametno!!!!!!!!!!!!!!!!!! Beter si od nekoi na forumot religija, baras da ti pokaze deka Bog ne postoi, ili deka postoi???

Ednas velis deka ovoj aparat ima nedosledosti i tuka se slozivme site neli, a od druga strana za nesto na koe ne mu se dalo sansa odnapred go osuduvas na propast zaradi tvoi licni ubeduvanja. I KOMUNIZMOT vo vistinskiot svoj oblik kje go otfrlis???
Хехе, лични убедувања... Анархијата била и останала глупост, затоа и малкуте следбеници, од време на време ќе се појават некои квази-анархисти на протести ама тоа е тоа. Не го осудувам на пропаст заради лични убедувања туку заради здрав разум. Како ќе се намали криминалот во анархија? Ах еммм емм ахххх аххх, абе ќе се намали верувај, државата е срање тоа е битното овде! Човече се читаш ли?
--- надополнето: Jul 23, 2011 7:37 PM ---
Лажен ?
http://www.iranfocus.com/en/?option=com_content&task=view&id=3805
http://www.ams.ac.ir/aim/0253/0253184.htm
http://www.reuters.com/article/2009/11/15/us-iran-drugs-idUSTRE5AE0Z020091115

Ти реков, опрај се, не само шо си досаден туку и игнорантен, не знаеш ништо а точни и прецизни информации не можеш да ги вклопиш никаде бидејќи се надвор од ограничениот радиус во кој се движиш...т.е. повторување безначајни фрази...
Проблемот со ваквите линкови е што ја кажуваат "вистината" која тебе ти одговора и ајде ќе ги постираш! Смешно, едниот линк е од 2005 и кажува дека во Иран има 4 милиони зависнци, другиот од 2009 кажува дека бројот на зависници е околу 1 милион а трет линк кажува дека бројот на корисници во Иран е во постојан пораст! Смешен си, дај веќе прекини да ме цитираш ако немаш нешто паметно да кажеш те молам.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Хехе, лични убедувања... Анархијата била и останала глупост, затоа и малкуте следбеници, од време на време ќе се појават некои квази-анархисти на протести ама тоа е тоа. Не го осудувам на пропаст заради лични убедувања туку заради здрав разум. Како ќе се намали криминалот во анархија? Ах еммм емм ахххх аххх, абе ќе се намали верувај, државата е срање тоа е битното овде! Човече се читаш ли?
--- надополнето: Jul 23, 2011 7:37 PM ---

Проблемот со ваквите линкови е што ја кажуваат вистината која тебе ти одговора и ајде ќе ги постираш! Смешно, едниот линк е од 2005 и кажува дека во Иран има 4 милиони зависнци, другиот од 2009 кажува дека бројот на зависници е околу 1 милион а трет линк кажува дека проблемот со дрогата е во постојан пораст! Смешен си, дај веќе прекини да ме цитираш те молам.
Ако мислиш дека ќе ти преведувам се лажеш.
Смешен е оној кој е игнорантен, а тоа си ти.
Сега е проблем дека линкот е од 2005? Тоа го прави невалиден а?...ах мизерија...ццц...
Очигледно е дека Иран има тежок проблем со наркоси и е водечки во светот по глава на жител, можеш да се информираш, имаш од разни извори и нивни и западни...
Бидејќи ова не спаѓа во доменот на она кое можеш да го сфатиш, залудно е да се расправа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom