Американската претседателска кампања и избори (општа дискусија)

Кој ќе биде победник на претседателските избори?


  • Вкупно гласачи
    131
  • Гласањето е завршено на .
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Хаха, тоа е точно, но и американската влада на чело со Обама не е ништо поарна.

Американската влада на чело со Обама ги купи со народни пари Џенерал Моторс, Крајслер и ред други американски автомобилски брендови, а токму Џенерал Моторс неодамна најави дека ќе отвора дури 14 нови фабрики за автомобили, што звучи супер, со исклучок на еден важен фактор, а тоа е локацијата на која ќе се градат тие 14 нови фабрики за автомобили.

Патем, локацијата на која ќе се градат тие 14 нови фабрики на Џенерал Моторс е:

Кина.

Да да, американските даночни обврзници плаќаат даноци за да американската држава купува американски автомобилски брендови кои потоа со народни пари ги проширува, но не во САД, односно не на американска територија, туку во Кина, односно на странска територија.

Па од тука следува заклучокот дека и Обама и Ромни, кој патем е либерален конзервативец, да беше вистински републикански конзервативец, од прва ќе ги баталеше латиноамериканците и останатите американски малцинства и ќе се концентрираше на освојување на довербата на американските конзервативци, не се разликуваат нешто многу еден со друг.

Една од ретките разлики помеѓу Обама и Ромни е во тоа што Ромни со пари од приватни инвеститори купува компании кои банкротирале, а потоа ги сели нивните производствени погони во странство за да им донесе профит на приватните инвеститори од евтината работна сила и од ниските даноци во странство, додека од друга страна, Обама со народни пари купува компании кои банкротирале и наместо да им ја врати добивката на американците, односно во буџетот на САД, тој им ја враќа добивката на приватните инвеститори кои инвестирале и/или инвестираат во истите тие тазе банкротирани компании, со тоа што ги сели производствените погони на истите тие банкротирани компании во странство, а сето тоа го финансира со народни пари, а не со парите на приватните инвеститори.



Мене ама ич не ме засега, ниту имам американско потекло, ниту имам американско државјанство, ниту еднаш досега не сум бил во САД и што се однесува до мене лично, американците слободно нека испоцркаат во својата дебелина, во своите долгови и во "бесплатните" бенефиции за кои нивните потомци ќе плаќаат дебел цех.

Но проблемот е во тоа што и ние во Македонија имаме свој Обама кој фрла народни пари на споменици, административни згради и ред други тотално непотребни глупости, а ги искористува западните држави како САД, за да се оправда дека и таму така ги фрлаат народните пари и оствариле економски раст, па затоа и ние треба да го следиме нивниот пример.

Тоа е исто како што фашизмот и нацизмот биле на власт во Фашистичка Италија, во Нацистичка Германија, во Франковска Шпанија, но истовремено фашистите и нацистите имале свои следбеници и во Велика Британија, во Франција, во САД и во ред други држави, а нивната идеологија била конечно со закон забранета во истите тие држави, за жал дури после Втората Светска Војна, односно дури после соборувањето на фашизмот во Фашистичка Италија и после соборувањето на нацизмот во Нацистичка Германија, односно дури после 50 милиони загинати војници, цивили, невини мажи, жени и деца.

И како што вели Арнолд Ахлерт, со блокирање во Конгресот, републиканците само ја зголемуваат популарноста на Обама кој секогаш си наоѓа дежурен виновник за своите неуспеси.

За националниот долг кој од 2009 година од кога Обама е на власт во САД, порасна за 4 трилиони американски долари, виновен му е неговиот претходник Џорџ Буш Помладиот, за неуспехот да усвои буџет во Конгресот виновни му се републиканците кои ќе уживаат парламентарно мнозинство во американскиот Конгрес и во наредните 2 години, за убиството на Кристофер Стивенс - американскиот амбасадор во Либија, и уште 3 американски дипломати во Бенгази, Либија, виновна му е Хилари Клинтон и така натаму.

Затоа јас се согласувам со Арнолд Ахлерт кога вели:

" Мнозинството американци гласаа за тиранија, банкрот и медиокритет. "

" Дајте му го на народот тоа што го сака, се додека не може повеќе да го поднесе тоа. "

Подобро републиканците да му дадат на Обама се што сака, па така нека му помогнат во уништувањето на американската економија, отколку да поставуваат блокади за кои републиканците секогаш ќе му бидат дежурни виновници на Обама.

Истото ни се случува и на нас, се повеќе и повеќе споменици и административни згради платени со народни пари, од кои голем дел се позајмени пари, само полнат балон со долгови, кој кога ќе пукне, цехот за плаќање и последиците ќе бидат тешки и ужасни за Македонците.

Но подобро да продолжиме по овој пат на уништувањето на македонската економија, за да си ја научиме лекцијата до крај, отколку некој да не спречи, па после да бараме дежурни виновници за тоа, истото го посакувам и за нас Македонците и за американците.
Декстерчо, све си кажа кога напиша дека не ни живееш. Ај ти глеј си за Македонија и не се замарај со Америка и економијата, а?

Американците се толку работлив народ што луѓе во МК не можат ни да сфатат. Во Скопје се све мрзи до мрзи, седнати позади маса и столица. И не, не очекуваат државата да ги храни и издржава.

Толку многу имигранти има овде, што внимание мора да им се посвети. Белците веќе не се ни битни.

Крајслер ја демантира таа објава. ЦЕО од компанијата кажа дека тоа е ЛАГА. Не се префрлаат американските компании за коли таму.

АМА, самиот си ја кажа својата некомпетентност со тоа дека не си бил. Да си живеел барем една година ќе знаеше подобро.

Слушај и понатаму вести и читкај по интернет. Тие цела вистина ја кажуваат. :facepalm:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.571
Декстерчо, све си кажа кога напиша дека не ни живееш. Ај ти глеј си за Македонија и не се замарај со Америка и економијата, а?

Американците се толку работлив народ што луѓе во МК не можат ни да сфатат. Во Скопје се све мрзи до мрзи, седнати позади маса и столица. И не, не очекуваат државата да ги храни и издржава.

Толку многу имигранти има овде, што внимание мора да им се посвети. Белците веќе не се ни битни.

Крајслер ја демантира таа објава. ЦЕО од компанијата кажа дека тоа е ЛАГА. Не се префрлаат американските компании за коли таму.

АМА, самиот си ја кажа својата некомпетентност со тоа дека не си бил. Да си живеел барем една година ќе знаеше подобро.

Слушај и понатаму вести и читкај по интернет. Тие цела вистина ја кажуваат. :facepalm:
Тоа кажи им го на нашинците кои не задолжуваат до гуша, мене ич не ми е гајле за американците како што веќе спомнав.

Но нашинците ги следат постапките на Обама и не задолжуваат до бескрај за тотално непотребни глупости, токму затоа ја направив споредбата со фашизмот и со нацизмот.

Лесно е да ги игнорираш тие кои се лош пример за светот, но кога тие сакаат да ти ги наметнат на тебе своите вредности милум или силум, немаш друг избор освен да ги проучиш и да донесеш заклучок дали е подобро да ги прифатиш нивните вредности, или да се надеваш дека ќе ги сменат своите навики и ќе прифатат подобри вредности, не само за нивно добро, туку и за свое добро, или да се спротивставиш на наметнувањето на нивните вредности во твојата држава се разбира.

Кажи ми, под претпоставка дека си живеел(а) и работел(а) или дека сеуште живееш и работиш во САД, во која сојузна американска држава си живеел(а) и што си работел(а) или во која сојузна американска држава сеуште живееш и што работиш ?

Дали си користел(а) и/или сеуште користиш американски кредити и доколку си користел(а) или сеуште користиш американски кредити, дали домот ти бил/е под хипотека, колкав бил/е твојот долг и пред се, колкава била/е твојата заработувачка за да бидеш кредитоспособен/кредитоспособна за да се задолжуваш до тоа ниво ?

Генералниот директор на Крајслер ги негирал тврдењата дека Џенерал Моторс ќе отвора нови 14 фабрики во Кина ?

Па и Обама тврдеше дека неговиот закон за задолжително здравствено осигурување не е данок, туку е услуга, но Врховниот Суд на САД пресуди дека е данок и дека затоа е законски и е во согласност со Уставот на САД :pos: , ај кажи ми сега на кого да му верувам ?

За нападот на американскиот конзулат во Бенгази, Либија, на 11 септември 2012 и за убиствата на американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, и уште 3 американски дипломати во Либија на истиот ден, Барак Обама, Хилари Клинтон и американската амбасадорка во ООН, Сузан Рајс, цели 2 недели отворено и јавно изјавуваа дека нападот и убиствата се резултат на спонтани протести поради видео клип објавен на Интернет кој наводно бил навредлив кон муслиманите, за да после тие 2 недели, истиот тој Барак Обама, истата таа Хилари Клинтон и истата таа Сузан Рајс ги сменат своите ставови и изјават отворено и јавно дека всушност нападот и убиствата се резултат на терористички напад, ај кажи ми сега на кого да му верувам ?

Јас се грижам за македонската економија, не користам кредити, не се задолжувам, не плаќам на рати, туку плаќам еднократно и целосно во готовина, во целост сум против задолжување на државата за фрлање пари на споменици и на административни згради, а македонскиот здравствен систем, тапа каков што е, сепак функционира во границите на трошење кои може да ги дозволи македонската економија, бидејќи не е задолжителен и не ги нуди сите тие поволности кои ги нуди задолжителното здравствено осигурување во САД кое Обама го воведе, а треба да стапи на сила во 2014 година, но сепак ќе удри по џебот на секој граѓанин на САД.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Тоа кажи им го на нашинците кои не задолжуваат до гуша, мене ич не ми е гајле за американците како што веќе спомнав.

Но нашинците ги следат постапките на Обама и не задолжуваат до бескрај за тотално непотребни глупости, токму затоа ја направив споредбата со фашизмот и со нацизмот.

Лесно е да ги игнорираш тие кои се лош пример за светот, но кога тие сакаат да ти ги наметнат на тебе своите вредности милум или силум, немаш друг избор освен да ги проучиш и да донесеш заклучок дали е подобро да ги прифатиш нивните вредности, или да се надеваш дека ќе ги сменат своите навики и ќе прифатат подобри вредности, не само за нивно добро, туку и за свое добро, или да се спротивставиш на наметнувањето на нивните вредности во твојата држава се разбира.

Кажи ми, под претпоставка дека си живеел(а) и работел(а) или дека сеуште живееш и работиш во САД, во која сојузна американска држава си живеел(а) и што си работел(а) или во која сојузна американска држава сеуште живееш и што работиш ?

Дали си користел(а) и/или сеуште користиш американски кредити и доколку си користел(а) или сеуште користиш американски кредити, дали домот ти бил/е под хипотека, колкав бил/е твојот долг и пред се, колкава била/е твојата заработувачка за да бидеш кредитоспособен/кредитоспособна за да се задолжуваш до тоа ниво ?

Генералниот директор на Крајслер ги негирал тврдењата дека Џенерал Моторс ќе отвора нови 14 фабрики во Кина ?

Па и Обама тврдеше дека неговиот закон за задолжително здравствено осигурување не е данок, туку е услуга, но Врховниот Суд на САД пресуди дека е данок и дека затоа е законски и е во согласност со Уставот на САД :pos: , ај кажи ми сега на кого да му верувам ?

За нападот на американскиот конзулат во Бенгази, Либија, на 11 септември 2012 и за убиствата на американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, и уште 3 американски дипломати во Либија на истиот ден, Барак Обама, Хилари Клинтон и американската амбасадорка во ООН, Сузан Рајс, цели 2 недели отворено и јавно изјавуваа дека нападот и убиствата се резултат на спонтани протести поради видео клип објавен на Интернет кој наводно бил навредлив кон муслиманите, за да после тие 2 недели, истиот тој Барак Обама, истата таа Хилари Клинтон и истата таа Сузан Рајс ги сменат своите ставови и изјават отворено и јавно дека всушност нападот и убиствата се резултат на терористички напад, ај кажи ми сега на кого да му верувам ?

Јас се грижам за македонската економија, не користам кредити, не се задолжувам, не плаќам на рати, туку плаќам еднократно и целосно во готовина, во целост сум против задолжување на државата за фрлање пари на споменици и на административни згради, а македонскиот здравствен систем, тапа каков што е, сепак функционира во границите на трошење кои може да ги дозволи македонската економија, бидејќи не е задолжителен и не ги нуди сите тие поволности кои ги нуди задолжителното здравствено осигурување во САД кое Обама го воведе, а треба да стапи на сила во 2014 година, но сепак ќе удри по џебот на секој граѓанин на САД.
Па ти што ги кривиш Американците за тоа што во МК по нив гледаат и прават исти работи? Криви го народот и политичарите во МК. Нели Европа им даде услов дека мора да уведат кредити за да влезат во Унијата? Дедо ми мој со кредит го има купено станот и го има исплатено. Не ги имал он тие пари на куп во кеш све да плати. Тоа што Македонците се заглавуваат исто као и Американците, чија одговорност е? Сигурно не на Америка.

ГМ и Крајслер го имаат тоа демантирано:
http://www.brandchannel.com/home/post/2012/10/31/Marchionne-Rebuts-Romney-Ads-103112.aspx

Ти стварно премногу ги читаш републиканските вести.

Нападот во Бенгази пак не е твој проблем. Терористички, по мотив од видеото....пак е терористички без разлика на мотивот. Секој таков напад е терористички без разлика кај ќе се деси.

За здравстото во САД, пак ќе ти кажам. Не те засега ама баш уопште! Глеј си дома во МК што ќе прават за тоа, не во странство.

Да, живеам во САД веќе 14 години. Твоја работа навистина не е кај живеам и дали имам долгови, но for the sake of the argument ќе ти кажам. Сум имала долгови, неам веќе. Во никаков смисол. Се што имам е мое, не и припаѓа на банката. Јас водам свој бизнис, маж ми работи за Форд.

Bottom line, навстина не треба да се замараш со америчка политика. Гледај за Македонија нешто да направиш, не само да дебатираш. Земи з'гни се волонтирај, направи нешто. Не да чекаш, да ц'цкаш и да вртиш со глава само.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.571
Па ти што ги кривиш Американците за тоа што во МК по нив гледаат и прават исти работи? Криви го народот и политичарите во МК. Нели Европа им даде услов дека мора да уведат кредити за да влезат во Унијата? Дедо ми мој со кредит го има купено станот и го има исплатено. Не ги имал он тие пари на куп во кеш све да плати. Тоа што Македонците се заглавуваат исто као и Американците, чија одговорност е? Сигурно не на Америка.

ГМ и Крајслер го имаат тоа демантирано:
http://www.brandchannel.com/home/post/2012/10/31/Marchionne-Rebuts-Romney-Ads-103112.aspx

Ти стварно премногу ги читаш републиканските вести.

Нападот во Бенгази пак не е твој проблем. Терористички, по мотив од видеото....пак е терористички без разлика на мотивот. Секој таков напад е терористички без разлика кај ќе се деси.

За здравстото во САД, пак ќе ти кажам. Не те засега ама баш уопште! Глеј си дома во МК што ќе прават за тоа, не во странство.

Да, живеам во САД веќе 14 години. Твоја работа навистина не е кај живеам и дали имам долгови, но for the sake of the argument ќе ти кажам. Сум имала долгови, неам веќе. Во никаков смисол. Се што имам е мое, не и припаѓа на банката. Јас водам свој бизнис, маж ми работи за Форд.

Bottom line, навстина не треба да се замараш со америчка политика. Гледај за Македонија нешто да направиш, не само да дебатираш. Земи з'гни се волонтирај, направи нешто. Не да чекаш, да ц'цкаш и да вртиш со глава само.
Мило ми е бидејќи не си во долгови, бидејќи си задоволна од твојот живот во САД и од се срце ти посакувам така и да продолжиш да живееш.

Јас не сум венчан и немам деца, се занимавам со информатичка технологија, работам по договор со повеќе фирми, немам долгови и сум во целост задоволен од мојот живот овде во Македонија.

И во право си, секој си сноси одговорност за своите постапки, тоа важи за сите, вклучувајќи ги и тие кои своеволно се задолжуваат.

Јас не гледам ни републикански вести ни никакви вести, не се занимавам со политика, ниту сум член на било која политичка партија, туку критикувам според фактите.

Фактите велат дека од кога Обама е претседател на САД од јануари 2009, националниот и јавниот долг на САД не е намален, туку е зголемен за 4 трилиони американски долари.

Фактите исто така велат дека од кога Обама е претседател на САД, невработеноста во САД не е намалена, туку е зголемена за 1.4%.

Фактите велат дека твојот претседател Барак Обама и неговата влада, за напад на американски конзулат во Бенгази, Либија, и за убиство на американски амбасадор во Либија и на уште 3 американски дипломати, цели 2 недели тврделе дека станувало збор за спонтани протести кои започнале поради провокациите кон либиските муслимани со видео клип кој содржел антимуслимански елементи, во извесен момент истите тие спонтани протести излегле од контрола и на крајот сето тоа резултирало со палење на истиот тој американски конзулат во Бенгази, Либија, и со буквално масакрирање на истиот тој американски амбасадор во Либија и на истите тие 3 американски дипломати, за да после тие 2 недели, повторно твојот претседател Барак Обама и неговата влада, излезат со ново тврдење дека всушност станувало збор за терористички напад.

Фактите велат дека од кога Обама беше реизбран за втор претседателски мандат на последните редовни претседателски избори кои се одржаа на 6 ноември 2012, се зголемија најавите за отпуштања, па дури и Боинг кој произведува летала за САД, односно е плаќан со народни пари, најавува отпуштања.

Фактите исто така велат дека и во Македонија невработеноста и понатаму е над 30%, а јавниот и националниот долг на Македонија и понатаму расте.

А кога сме кај тоа што е, а што не е мој проблем, дозволи ми да те потсетам дека ти прва коментираше на мој коментар, а не јас на твој.

Моето мислење си е мое мислење, исто како што и твоето мислење си е твое мислење.

Јас не сум граѓанин на САД, па затоа никој не го зема во предвид моето мислење во САД, со исклучок на тебе, која коментираше на моето мислење, што значи дека си обрнала внимание на тоа што рекол некој кој не е твој сограѓанин, освен ако и некој друг граѓанин на САД коментирал на мое мислење на форумов.

Но бидејќи, фала му на Бога, живеам во слободна и демократска држава, во која ми е дозволено да коментирам и да критикувам, за разлика од некои други држави, го искористувам моето членство на овој македонски Интернет форум за да коментирам на различни теми, меѓу кои спаѓа и оваа тема.

Ако мислиш дека бидејќи јас не сум граѓанин на САД, не треба да ме интересира што се случува во САД, тогаш истиот коментар испрати им го и на администраторите и на модераторите на форумов кои дозволиле отворање на оваа тема на форумов и истиот коментар испрати им го и на сите членови на форумов кои не се граѓани на САД, но сепак коментирале на било која тема на форумов која е поврзана со САД.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Мило ми е бидејќи не си во долгови, бидејќи си задоволна од твојот живот во САД и од се срце ти посакувам така и да продолжиш да живееш.

Јас не сум венчан и немам деца, се занимавам со информатичка технологија, работам по договор со повеќе фирми, немам долгови и сум во целост задоволен од мојот живот овде во Македонија.

И во право си, секој си сноси одговорност за своите постапки, тоа важи за сите, вклучувајќи ги и тие кои своеволно се задолжуваат.

Јас не гледам ни републикански вести ни никакви вести, не се занимавам со политика, ниту сум член на било која политичка партија, туку критикувам според фактите.

Фактите велат дека од кога Обама е претседател на САД од јануари 2009, националниот и јавниот долг на САД не е намален, туку е зголемен за 4 трилиони американски долари.

Фактите исто така велат дека од кога Обама е претседател на САД, невработеноста во САД не е намалена, туку е зголемена за 1.4%.

Фактите велат дека твојот претседател Барак Обама и неговата влада, за напад на американски конзулат во Бенгази, Либија, и за убиство на американски амбасадор во Либија и на уште 3 американски дипломати, цели 2 недели тврделе дека станувало збор за спонтани протести кои започнале поради провокациите кон либиските муслимани со видео клип кој содржел антимуслимански елементи, во извесен момент истите тие спонтани протести излегле од контрола и на крајот сето тоа резултирало со палење на истиот тој американски конзулат во Бенгази, Либија, и со буквално масакрирање на истиот тој американски амбасадор во Либија и на истите тие 3 американски дипломати, за да после тие 2 недели, повторно твојот претседател Барак Обама и неговата влада, излезат со ново тврдење дека всушност станувало збор за терористички напад.

Фактите велат дека од кога Обама беше реизбран за втор претседателски мандат на последните редовни претседателски избори кои се одржаа на 6 ноември 2012, се зголемија најавите за отпуштања, па дури и Боинг кој произведува летала за САД, односно е плаќан со народни пари, најавува отпуштања.

Фактите исто така велат дека и во Македонија невработеноста и понатаму е над 30%, а јавниот и националниот долг на Македонија и понатаму расте.

А кога сме кај тоа што е, а што не е мој проблем, дозволи ми да те потсетам дека ти прва коментираше на мој коментар, а не јас на твој.

Моето мислење си е мое мислење, исто како што и твоето мислење си е твое мислење.

Јас не сум граѓанин на САД, па затоа никој не го зема во предвид моето мислење во САД, со исклучок на тебе, која коментираше на моето мислење, што значи дека си обрнала внимание на тоа што рекол некој кој не е твој сограѓанин, освен ако и некој друг граѓанин на САД коментирал на мое мислење на форумов.

Но бидејќи, фала му на Бога, живеам во слободна и демократска држава, во која ми е дозволено да коментирам и да критикувам, за разлика од некои други држави, го искористувам моето членство на овој македонски Интернет форум за да коментирам на различни теми, меѓу кои спаѓа и оваа тема.

Ако мислиш дека бидејќи јас не сум граѓанин на САД, не треба да ме интересира што се случува во САД, тогаш истиот коментар испрати им го и на администраторите и на модераторите на форумов кои дозволиле отворање на оваа тема на форумов и истиот коментар испрати им го и на сите членови на форумов кои не се граѓани на САД, но сепак коментирале на било која тема на форумов која е поврзана со САД.
Не дека немаш право да коментираш, него не си во таа држава која што ја коментираш и не можеш да знаеш што све се дешава. Исто како што ни јас не можам да коментирам за што се дешава во Македонија. Не сум таму и не знам. Знам само тоа што го гледам кога ќе дојдам на кратко. Обратив пажња на твојот пост затоа што ептен републикански ми дојде, со напади на ова она, со заплашување и сл.

Јас не велам дека Обама е одговорот на кризата тотално. Никој не е совршен претседател. Ете и тој Клинтон што толку го величаат го започната хијатусот на работите во Кина, за коешто го обвинуваа Буш - нели пошо Клинтон го потпиша тоа на крај на мандатот и Буш си го окрка.

Навистина се надевав дека Републиканците ќе најдат некој поарен политичар. Како што кажав, само коментирате а не знаете све пошто не сте во САД. Дебатите ги гледаше? Знаеш како е као јо-јо на клучни работи? Не. Глеаше какви реклами и какви глупости се тропаа? Не. Затоа и се умешав. Убаво е да се следат настани од цел свет. Ама не ми доаѓајте факти да ми кажувате за кои сте читале негде и сте слушнале на ТВ.

И мене ми е мило што животот ти е добар дома во МК. Се надевам наредниот пат кога ќе дојдам поише луѓе да се пофалат, уместо да бараат чаре надвор од земјата. И ја сум против сите тие споменици, кога тие пари може да се потрошат да се помогне на народот.

А за напади, терористи не терористи, објави и сл...сите политичари се исто срање. Да бил републиканец на власт коа тоа се десило, не сумњам дека одма војна ќе избиело. Погледни го само досието нивно.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
George Bush Accidentally Votes For Obama

Nov. 06, 2012

Former U.S. president George W. Bush accidentally voted for Barack Obama today at a polling place near his Crawford, TX home.
According to local reports, the two-term Republican was confused by the instructions on his electronic voting machine and mistakenly cast a ballot he intended to discard.
Witnesses say Bush argued with poll workers for several minutes afterwards in a effort to redo his vote, but in accordance with state law they ultimately denied his request.
The embarrassing incident may have gone unnoticed if it weren't for a local newspaper reporter who happened to be voting in the next booth. Suzanna Everett, a politics correspondent for the Waco Times witnessed the entire ordeal and crafted a cunning scheme to make it public.
Left On Red
Barred by ethics rules from using knowledge gained within a polling station, Everett waited for Bush to leave the facility and ambushed him with a trick question designed to fool him into revealing the news himself:
"Mr. President Fox News is reporting that you've accidentally voted for Barack Obama. Would you care to comment?"
Thinking that his mistake had already been found out, Bush sought to minimize the damage:
"Yes unfortunately because of the incompetence of the folks who designed the ballot, my vote counted for the other guy," Bush responded. He then attempted to explain exactly how the mishap occurred:
"First of all, everything was very mismaladjusted on the screen. You shouldn't put the senators and the congresspeople and the presidents all jumbled together like that. It's too crowded. Just confuses folks."
Bush then explained that after marking the wrong candidate, he sought to correct his error by clicking the red "Cast Ballot" button, thinking that it was designed to 'cast away' the ballot and bring up a fresh one:
"Usually red means stop and green means go. I thought I was stopping"
A New Legacy
Bush is no stranger to election day controversy, having been pushed into office himself by the Florida fiasco of 2000. In that election hundreds of votes intended for Democratic rival Al Gore went to protest candidate Pat Buchanan instead due to poor ballot design.
In an official statement released shortly after the event, former President Bush said his experiences today have inspired him to make electoral reform the signature cause of his post-presidency:
"Laura and I will be dedicating the next few years to fixing our electoral system. Every American deserves a clear, simple ballot when they go to the polling place."
However, the system Bush used has been deployed successfully around the country with little incident. A spokesperson for the company that manufactures the machines says they stand by their product:
"Until today we have never had a single instance of someone confusing the "cast ballot" button for a "cast away ballot" button. This is a problem unique to Mr. Bush, and we have no plans to change our machines.
http://dailycurrant.com/2012/11/06/george-bush-accidently-votes-obama/?fb_action_ids=4125777017366&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={"4125777017366":369597646463217}&action_type_map={"4125777017366":"og.likes"}&action_ref_map
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тешко дека Америка/САД некогаш во иднина повторно ќе има бел претседател !
Со оглед на тоа што белците(од неХиспанско потекло) во САД моментално се само релативно мнозинство(62-63%), не се како порано апсолутно мнозинство(80-90%), а Црнците, Азијатите како и Хиспанците/Латиносите(кои се расно мешани и ги има и како белци, но и доста како местици) се повеќе наклонети кон Демократите(партијата на Обама) !
Демократите се всушност нешто како политички центар т.е. либерали/либерална партија мислам, а Републиканците се нешто како десничарска/конзервативна партија кон која понаклонети се белците(од неХиспанско потекло) !
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.571
Не дека немаш право да коментираш, него не си во таа држава која што ја коментираш и не можеш да знаеш што све се дешава. Исто како што ни јас не можам да коментирам за што се дешава во Македонија. Не сум таму и не знам. Знам само тоа што го гледам кога ќе дојдам на кратко. Обратив пажња на твојот пост затоа што ептен републикански ми дојде, со напади на ова она, со заплашување и сл.

Јас не велам дека Обама е одговорот на кризата тотално. Никој не е совршен претседател. Ете и тој Клинтон што толку го величаат го започната хијатусот на работите во Кина, за коешто го обвинуваа Буш - нели пошо Клинтон го потпиша тоа на крај на мандатот и Буш си го окрка.

Навистина се надевав дека Републиканците ќе најдат некој поарен политичар. Како што кажав, само коментирате а не знаете све пошто не сте во САД. Дебатите ги гледаше? Знаеш како е као јо-јо на клучни работи? Не. Глеаше какви реклами и какви глупости се тропаа? Не. Затоа и се умешав. Убаво е да се следат настани од цел свет. Ама не ми доаѓајте факти да ми кажувате за кои сте читале негде и сте слушнале на ТВ.

И мене ми е мило што животот ти е добар дома во МК. Се надевам наредниот пат кога ќе дојдам поише луѓе да се пофалат, уместо да бараат чаре надвор од земјата. И ја сум против сите тие споменици, кога тие пари може да се потрошат да се помогне на народот.

А за напади, терористи не терористи, објави и сл...сите политичари се исто срање. Да бил републиканец на власт коа тоа се десило, не сумњам дека одма војна ќе избиело. Погледни го само досието нивно.
Фактите за кои јас коментирам се објавени на овој сајт:

http://www.usdebtclock.org/

Истиот тој веб сајт тврди дека информациите кои ги објавува се од американските државни и јавни институции, доколку веб сајтот лаже, тогаш треба да го пријавиш, а јас претпоставувам дека не лаже, бидејќи го имаат прикажано на СиЕнЕн, на Блумберг, на СиЕнБиСи и на ред други американски телевизии, кои патем, не ги гледам редовно, туку многу ретко, но ете, кога сум вртел низ ТВ каналите, го прикажувале конкретниот веб сајт.

И да, во право си, сите политичари се лажговци, но да заташкуваш терористички напад, тврдејќи дека всушност станувало збор за спонтан протест кој излегол од контрола и резултирал со човечки жртви и со материјална штета, е еднакво на предавство, не го велам ова само за Обама, туку општо за било кој американски претседател.

Но останува фактот дека Обама е актуелниот претседател на САД и затоа ги критикувам неговите постапки, бидејќи неговите постапки имаат негативен ефект врз американската економија, врз цените на нафтата и врз доларот, а тоа има директно влијание врз нас овде во Македонија, каде што цените на бензините и на топлинската енергија рушат рекорди секоја недела, иако за волја на вистината, Македонија не увезува американска нафта, но сепак цените на бензините и на енергенсите ги одредува според цената на американската нафта, поради глобалната употреба на доларот, кој за жал, во моментов е нестабилен, а тоа на мене лично не ми одговара, бидејќи македонските банки претежно работат со долари и со евра, а еврото од 2010 година па наваму, живее на апарати, додека доларот трпи поради штетните одлуки на американските банкари, политичарите и се разбира, владата на Барак Хусеин Обама.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Фактите за кои јас коментирам се објавени на овој сајт:

http://www.usdebtclock.org/

Истиот тој веб сајт тврди дека информациите кои ги објавува се од американските државни и јавни институции, доколку веб сајтот лаже, тогаш треба да го пријавиш, а јас претпоставувам дека не лаже, бидејќи го имаат прикажано на СиЕнЕн, на Блумберг, на СиЕнБиСи и на ред други американски телевизии, кои патем, не ги гледам редовно, туку многу ретко, но ете, кога сум вртел низ ТВ каналите, го прикажувале конкретниот веб сајт.

И да, во право си, сите политичари се лажговци, но да заташкуваш терористички напад, тврдејќи дека всушност станувало збор за спонтан протест кој излегол од контрола и резултирал со човечки жртви и со материјална штета, е еднакво на предавство, не го велам ова само за Обама, туку општо за било кој американски претседател.

Но останува фактот дека Обама е актуелниот претседател на САД и затоа ги критикувам неговите постапки, бидејќи неговите постапки имаат негативен ефект врз американската економија, врз цените на нафтата и врз доларот, а тоа има директно влијание врз нас овде во Македонија, каде што цените на бензините и на топлинската енергија рушат рекорди секоја недела, иако за волја на вистината, Македонија не увезува американска нафта, но сепак цените на бензините и на енергенсите ги одредува според цената на американската нафта, поради глобалната употреба на доларот, кој за жал, во моментов е нестабилен, а тоа на мене лично не ми одговара, бидејќи македонските банки претежно работат со долари и со евра, а еврото од 2010 година па наваму, живее на апарати, додека доларот трпи поради штетните одлуки на американските банкари, политичарите и се разбира, владата на Барак Хусеин Обама.
Ја не реков ништо за долгот. Тоа си е ко што си е. Не знам ситуацијата како ќе се разреши. Едно знам, дека пред две години Републиканците го превземаа Конгресот и од тогаш на Обама не му дозволуваат да мрдне. Претседателот не баш некој главен. Без одобрение на Конгрес ништо.

Знаеш шо. За нападот ама ич не ме интересира како го класифицирале. Обама ја заврши војната во Ирак и им ја затна муцката на Американциве со тоа што (наводно) го елиминира Осама Бин Ладен.

За тоа што нафтата кај вас се покачува, а врска нема со американските извори и мене ми е јасно. Тоа е чиста глупост. И мене ми смета што доларот е паднат. Кога дојдов доларот беше 70 денари. Само што влезе Републиканец т.е. Буш во канцеларија и почнаа глупости да се дешаваат све отиде у три лепе.

На Републиканците ко што се моментално не им верувам. Реган го нема и овие се далеку од него. Такви Bible Thumpers се станати тоа е нешто ненормално! Уместо да гледаат овде да опраат тие гледаат како војна да направат за пари да профитираат. Ставовите што ги искажуваат во јавност ме плашат. Така да, додека они не најдат некој што е подалеку од овие ставови луѓето во САД ќе продолжат да гласаат за Демократи. Посебно сега кога има толку многу малцинства што им е мака од Републиканците.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.650
Bottom line, навстина не треба да се замараш со америчка политика. Гледај за Македонија нешто да направиш, не само да дебатираш. Земи з'гни се волонтирај, направи нешто. Не да чекаш, да ц'цкаш и да вртиш со глава само.
Во моментот кога САД ќе ни се тргнат од глава, кога нивниот амбасадор нема да излегува со став за секој настан што се случува во државава, кога нема да ни составува опозициски коалиции, кога нема да ни делат памет за прашања што нив директно не ги засегаат, праќаат олеснувачи, пишуваат извештаи ние во Македонија веднаш ќе прекинеме да се замараме со америчка политика. Дотогаш, замарањето е сосема легитимно.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Во моментот кога САД ќе ни се тргнат од глава, кога нивниот амбасадор нема да излегува со став за секој настан што се случува во државава, кога нема да ни составува опозициски коалиции, кога нема да ни делат памет за прашања што нив директно не ги засегаат, праќаат олеснувачи, пишуваат извештаи ние во Македонија веднаш ќе прекинеме да се замараме со америчка политика. Дотогаш, замарањето е сосема легитимно.
Прашањето е - дали можеш да смениш нешто? Да, со тоа што ќе си изгласате некој во МК што ќе им се спротивстави. Не, ако само продолжите да разглабате политики и не направите ништо.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.650
Прашањето е - дали можеш да смениш нешто? Да, со тоа што ќе си изгласате некој во МК што ќе им се спротивстави. Не, ако само продолжите да разглабате политики и не направите ништо.
Самиот предлог дека треба да изгласаме некој што ќе им се спротистави е разглабање политика. И тоа многу лоша и погубна политика. Да изгласаме некој што ќе им се спротистави на САД. :D Гледаш како не си многу поразлична од нас. :)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Самиот предлог дека треба да изгласаме некој што ќе им се спротистави е разглабање политика. И тоа многу лоша и погубна политика. Да изгласаме некој што ќе им се спротистави на САД. :D Гледаш како не си многу поразлична од нас. :)
хаххаа, па затоа што ми е гајле за Македонија. Татковина ми е. Сакам луѓето да просперираат. Само кукање слушам. АМА мораш да си признаеш дека луѓе само тоа прават, само бладаат и пак нишо. Као старици на сред село.

Јас не идам по темине за македонска економија или политика да бричам муда што би било ако би било...мислам....стварно.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
И САД не се веќе тоа што беа ....................... откако пола Мексико го прибраа кај нив .............................. а Мексиканците ти се дну-дна .................... јас лично навивав за Мит Ромни, не дека е поарен, сите политичари се исти, како кај нас, така и таму и така во цел свет, но мислам дека доста му беа на Барак Обама 5 години претседателствување !
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.571
Ја не реков ништо за долгот. Тоа си е ко што си е. Не знам ситуацијата како ќе се разреши. Едно знам, дека пред две години Републиканците го превземаа Конгресот и од тогаш на Обама не му дозволуваат да мрдне. Претседателот не баш некој главен. Без одобрение на Конгрес ништо.

Знаеш шо. За нападот ама ич не ме интересира како го класифицирале. Обама ја заврши војната во Ирак и им ја затна муцката на Американциве со тоа што (наводно) го елиминира Осама Бин Ладен.

За тоа што нафтата кај вас се покачува, а врска нема со американските извори и мене ми е јасно. Тоа е чиста глупост. И мене ми смета што доларот е паднат. Кога дојдов доларот беше 70 денари. Само што влезе Републиканец т.е. Буш во канцеларија и почнаа глупости да се дешаваат све отиде у три лепе.

На Републиканците ко што се моментално не им верувам. Реган го нема и овие се далеку од него. Такви Bible Thumpers се станати тоа е нешто ненормално! Уместо да гледаат овде да опраат тие гледаат како војна да направат за пари да профитираат. Ставовите што ги искажуваат во јавност ме плашат. Така да, додека они не најдат некој што е подалеку од овие ставови луѓето во САД ќе продолжат да гласаат за Демократи. Посебно сега кога има толку многу малцинства што им е мака од Републиканците.
Убаво ја направи споредбата со Реган, тој беше паметен човек и републиканците треба на него да гледаат пример за тоа какви луѓе треба да ги водат САД, а не во либералните конзервативци како Мит Ромни.

Во Белата Куќа е потребен бизнисмен, а не политичар кој гради политичка кариера или правник со одземена адвокатска дозвола како Барак Обама, но либералните конзервативци како Мит Ромни не се соодветен одговор на потребата од бизнисмен во Белата Куќа.

А кога сме кај војни, тука и демократите и републиканците се исти, со разликата на методите кои ги користат.

Реган и Буш Постариот испратија војски во Гренада и во Панама, Буш Помладиот испрати војски во Авганистан и во Ирак, додека Клинтон и Обама ги бомбардираа Југославија и Либија.

Во сите овие војни имаше човечки жртви и тешка материјална штета, а методот на војување е друга приказна, но останува фактот дека САД си го пикале носот во суверени држави врз кои немаат никаква власт и никакви овластувања.

Од јануари 2009 кога беше инаугуриран за претседател на САД, па се до јануари 2011 кога почна со работа 112-от Конгрес, Обама цели 2 години имаше свое мнозинство и во Конгресот и во Сенатот.

Истото тоа мнозинство го усвои неговиот закон за задолжително здравствено осигурување, а на Обама дури во 2011 година, од кога повеќе нема свое мнозинство во Конгресот, му текна да бара повисоки даноци за богатите, а богатите веќе превземаат конкретни чекори за да си ги спасат своите богатства со тоа што отпуштаат вработени и ги селат своите бизниси во странство, баш неодамна за Епл беше објавено дека надвор од САД плаќа само 2% корпоративен данок, додека во САД би плаќал 35% корпоративен данок.

Бидејќи не си по потекло од САД, доколку не знаеш, дозволи ми да те информирам, или доколку знаеш, дозволи ми да те потсетам, дека Американската Револуција за независност започнала како резултат на високи даноци и на монетарно ограничување на американските колонизатори од страна на британските власти, без никакво консултирање со претставници на колонизаторите околу тоа дали за колонизаторите би биле прифатливи високите даноци и монетарните ограничувања или не.

Но денес, во втората деценија од 21-от век, богаташите своите богатства не ги спасуваат со револуција, бидејќи се свесни дека ќе мораат да ги трошат за да ги финансираат револуционерите, туку ги спасуваат со тоа што ги селат во странство, со други зборови кажано, со или без свое мнозинство во Конгресот, доколу Обама воведи повисоки даноци за богаташите, тоа само ќе има негативни последици врз американската економија, бидејќи богаташите или ќе отпуштаат работници за да надоместат за високите даноци, или ќе ги преселат своите бизниси во странство, истовремено отпуштајќи работници и затворајќи ги своите производствени погони во САД.

Токму Форд, за кој работи твојот сопруг, неодамна најави затворање на своја фабрика во Велика Британија и преселување на нејзините производствени погони во Турција, очигледно повеќе не им е исплатливо да тераат бизнис во Велика Британија, каде што на власт е будалата Дејвид Камерон, кој нема појма од водење бизнис, а истовремено нема ни К од КОНЗЕРВАТИЗАМ во него.

Мит Ромни убаво спомна кое е решението за проблемите на американската економија - балансирање на буџетот на САД, прекинување на непотребните трошења и раздолжување, а Обама со неговиот закон за задолжително здравствено осигурување и со неговите субвенции за абортуси, за операции за менување на полот, со издавање дозволи за привремен престој и за вработување на нелегални имигранти, и сето тоа субвенционирано со народни пари, наместо да и помогне на американската економија, само ќе го зголеми националниот и јавниот долг и само дополнително ќе и наштети на американската економија.

А кога сме кај малцинствата, за тоа американците му должат благодарност на Клинтон кој го ратификуваше Северно Американскиот Договор за Слободна Трговија (North American Free Trade Agreement - NAFTA), со кој им ги отвори границите на САД на имигрантите од Мексико за да се вработат во САД, а американските работодавачи со задоволство ги вработуваат, бидејќи се свесни дека се подготвени да работат за ниски плати.

Обама за себеси вели дека е фискален конзервативец, доколку навистина е, треба да го поништи НАФТА и да ги депортира нелегалните имигранти, бидејќи тие не плаќаат даноци и не придонесуваат директно за американската економија, а не да им издава дозволи за привремен престој во САД и за врабоување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom