Албанија - место за одмор

A

andrea85

Гостин
јас лани бев таму платив 25 евра вечер соба за 3,со тераса,со клима,кујна и посебно вц сето ново изградено супер смештај,само во ксамил е најголем проблем во сезона нема место на плажа од почеток до крај се наредени лежалки и сите се зафатени и да сакаш да платиш неможе,многу ретко се наоѓа и тоа да одиш од сабајле кај 7-8.
Дали може да добијам линк од вилата во пп? И колку од прилика патуваше,дали преку елбасан или грчка?
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
I sega odluka:
1.nekoj vika strujata slaba,
2.nekoj se e ok
nekoj hrana nemalo
nekoj oktopodi jadel
DA SE ODI ILI NE VO KSAMIL ili DERMI?
familija 4clena?
Fala
--- надополнето: 22 јуни 2013 во 03:24 ---
I sega odluka:
1.nekoj vika strujata slaba,
2.nekoj se e ok
nekoj hrana nemalo
nekoj oktopodi jadel
DA SE ODI ILI NE VO KSAMIL ili DERMI?
familija 4clena?
Fala
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
I sega odluka:
1.nekoj vika strujata slaba,
2.nekoj se e ok
nekoj hrana nemalo
nekoj oktopodi jadel
DA SE ODI ILI NE VO KSAMIL ili DERMI?
familija 4clena?
Fala
--- надополнето: 22 јуни 2013 во 03:24 ---
I sega odluka:
1.nekoj vika strujata slaba,
2.nekoj se e ok
nekoj hrana nemalo
nekoj oktopodi jadel
DA SE ODI ILI NE VO KSAMIL ili DERMI?
familija 4clena?
Fala
да одиш во ксамил, ке си поминеш најдобро значи прав фамилијарен одмор. Цените за храна се како кај нас, водата е топла и чиста, луѓето се гостопримливи, цените за смештај солидни (поефтини од охрид) а единствен проблем е тоа што во ксамил нема ноќен живот, ама ако ти се излегува ке одиш во саранда (10 -15 мин) има дискотека, има ресторани има кафичи инт
Во Ксамил замерка може да најдат само ситничарите, оние на кои им смета што и пеперуткуте летаат ;)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Ксамил нема само каде да шеташ навечер,треба да одиш во Саранда која е на околу 15 км.Дерми е убаво но е доста поскапо.Мои пријатели плаќаа 50 евра од ноќ
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
I sega odluka:
1.nekoj vika strujata slaba,
2.nekoj se e ok
nekoj hrana nemalo
nekoj oktopodi jadel
DA SE ODI ILI NE VO KSAMIL ili DERMI?
familija 4clena?
Fala
Лани бев на 3 дена, на враќање од Крф да видам како е. За струјата ќе ти потврдам дека напонот беше навистина слаб. Климата не можеше да работи од што беше толку слаб напонот и пукнав од жештина. И смештајот не беше така евтин, како што беше до пред 2-3 години во Валона. Почеток на јули и цените беа просек околу 30-40 евра. Според мене, не вреди толку смештај да платиш за место кое не е уредено воопшто. Пола улици споредни немаат асфалт, градежен шут на многу места, плажите преполнети, едвај место слободно се најдуваше (и тоа во почеток на јули). А плажите не им се со песок, туку дробен камен, од каменоломи довлечкан.
Доста косовари навалено имаше, што не било случај претходни години како што слушав од луѓе, а рачунај дека кај што има косовари исто ко да си меѓу диво племе во субсахарска Африка. Неретко ќе видиш гомно кај што плива во водата, бидејќи идиотите серат во вода, или сум видел кај што серат на плажат клекнати и го затрупуваат после, на само 2 метри од кај што се распослани. Цените ти се нормала, како и кај нас.
Сепак, се’ зависи од тоа колку пребираш. Ако се задоволуваш со потпросечни услови за одмор, нема да си поминиш лошо. Ама ако ти сметаат сите овие работи, не ти препорачувам да одиш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Јас бев на крајот од Јуни и овие проблеми воопшто ги немаше.А за песокот мислам дека малку се претерува.Менталитетот ни е таков да нешто ни смета ако го има кај некои посиромашни или понеатрактивни места.

истиот тој песок само црвен и покрупен не сум слушнал да му смета на некого во Свети Стефан каде што летува `кремот`,или пак во херцег Нови на најскапата плажа.Но во Албанија ќе ни смета
 
M

macgowan

Гостин
Лани бев на 3 дена, на враќање од Крф да видам како е. За струјата ќе ти потврдам дека напонот беше навистина слаб. Климата не можеше да работи од што беше толку слаб напонот и пукнав од жештина. И смештајот не беше така евтин, како што беше до пред 2-3 години во Валона. Почеток на јули и цените беа просек околу 30-40 евра. Според мене, не вреди толку смештај да платиш за место кое не е уредено воопшто. Пола улици споредни немаат асфалт, градежен шут на многу места, плажите преполнети, едвај место слободно се најдуваше (и тоа во почеток на јули). А плажите не им се со песок, туку дробен камен, од каменоломи довлечкан.
Доста косовари навалено имаше, што не било случај претходни години како што слушав од луѓе, а рачунај дека кај што има косовари исто ко да си меѓу диво племе во субсахарска Африка. Неретко ќе видиш гомно кај што плива во водата, бидејќи идиотите серат во вода, или сум видел кај што серат на плажат клекнати и го затрупуваат после, на само 2 метри од кај што се распослани. Цените ти се нормала, како и кај нас.
Сепак, се’ зависи од тоа колку пребираш. Ако се задоволуваш со потпросечни услови за одмор, нема да си поминиш лошо. Ама ако ти сметаат сите овие работи, не ти препорачувам да одиш.
Потпишувам се што напиша Strider.

Јас бев на крајот од Јуни и овие проблеми воопшто ги немаше.А за песокот мислам дека малку се претерува.Менталитетот ни е таков да нешто ни смета ако го има кај некои посиромашни или понеатрактивни места.

истиот тој песок само црвен и покрупен не сум слушнал да му смета на некого во Свети Стефан каде што летува `кремот`,или пак во херцег Нови на најскапата плажа.Но во Албанија ќе ни смета
Ѓоко во право си за менталитетот, јасно ми е вкрај се шо кажа. Ама...
Многу ми беше ќеф лани ко заминав за Саранда/Ксамил...си реков - јеби га, по тоа што слушам, си ја најдов идеалната замена за Грчкиот брег на омиленото ми Јонско море...но тоа ич не испадна така. Доста спротивно од олабаеноста на јужната, Грчка страна на Епирот.
Кратка и можеби глупа дескрипција би била :
Мешавина на Будванската ривиера од почетокот на 90тите со цутот на шабанизмот во тогашната СЦГ + најдобрите тавчетуристички моменти на подОлимпието почнувајќи од Литохоро па до Неи Пори.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Јас бев на крајот од Јуни и овие проблеми воопшто ги немаше.А за песокот мислам дека малку се претерува.Менталитетот ни е таков да нешто ни смета ако го има кај некои посиромашни или понеатрактивни места.

истиот тој песок само црвен и покрупен не сум слушнал да му смета на некого во Свети Стефан каде што летува `кремот`,или пак во херцег Нови на најскапата плажа.Но во Албанија ќе ни смета
Од сите недостатоци што ги има, ти за песокот се фати.
Стопати имам пишано во темава за ова.
Условите и стандардите за едно туристичко место не се ни оддалеку тие што треба да бидат. Песокот ко песок, се’ друго е ко да летуваш во некое афричко село каде тукушто им донесле водовод. Валона за разлика од југот е поодамна уредена, барем ко бев пред 4-5 години првпат си поминав преубав одмор, без никакви замерки. Ама сега се искурназија и шиптариштава од косово се навалени надолу и сета гнасурија ја влечкаат.
Претходните години и Валона ги имаше многу ретко и беше навистина убаво за одмор, што не верувам дека и таму е сега како што беше.
Иначе локалците се многу љубезни и барем нас Македонците со радост не пречекувале секогаш. Дури и тие ми се имаат жалено од косоварите кои лајна се и дека не ги сакаат од што се дивјаци.
И уште една работа околу Валона. До пред 4-5 години уште не беше толку пре-изградено и беше убаво надолу покрај плажата. Сега слушам дека мајче ебале и на тој дел, дека на секоја педа слободна издигале хотели висококатници и ни поглед има ни воздух за дишење, исто како и Саранда што е. А самото тоа си носи и џган со себе...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
За Валона сум `експерт` бидејќи одам скоро секоја година од 2007.Тоа што е видено минатата година неважи годинава.Друга слика се гледа за една година размак.За косоварите сум разговарал со тамошните албанци,и воопшто не ги сакаат.

Морам да кажам дека во Валона повеќе не сакаат нас македонците,него албанците од Македонија.Кога ќе им кажиш дека си од Македонија,почекуваат дали ќе зборуваш на албански или македонски.Ако зборниш македонски видливо се приметува насмевка на нивното лице.

Улицата кај Plaz Public(градската плажа) веќе тамошните луѓе ја викаат `македонска улица` бидејќи одат многу македонци таму.Врие од наши луѓе
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Ќе оди некој Саранада годинава?
Искуства од тие што биле?
Ќе ги прочитам предходните постови, ама добро би ми дошле попресни искуства од таму.
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
Што прајте филмови бе со оваа Албанците не ги сакаат косоварите , или пак албанците ги сакаат повеќе македонците отколку што албанците во македонија .

Кој сака да оди на одмор , треба да знае дека си оди на одмор , и каде барате вакви дискусии луѓето не се добри , и така натаму .

Ксамил е далку поубаво место за одмор за разлика од другите , сум бил таму , кој сака слободно нека оди , со кола потоа без проблеми за ноќен живот може да се оди во Валона и Саранда .

Да напоменувам дека близу Ксамил ви е и Бутринт - има што да се види и таму (y)

Ако не ви се оди од луѓето , одете во Грција , или и пак таму и тие не се добри , ќе видаат мак. таблици проблеми ова она ... :LOL:

Или пак на крај , останете во Охрид или Преспа , или и овде албанците ви сметаат..

Не ви е лесно и на вам , знам :pipi:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
јас бев во 2012.плажата порано била каменеста,а лани и ставиле чакал,но не беше ставен горниот слој од ситна песка(ризла).наводно за годинава ќе ја ставеле.бев во хотел Чакала што е многу блиску и до плажата а е дома до чаршијата.Менаџер на хотелот е скопјанец-Бранко.За цената се пазариш со него.Со газдата пиеш само пиво(обично цело време тој части).Градот иако е мал е урбана џунгла посебно во шпицот.неколку дена одев на плажа во Ксамил каде се плажите подобри.Има бордови за крф секоја ден и е многу блиску.Патот е најдобар преку грција,цело време се вози по автопат.

Хотелот има мали соби и двособни апартмани.малите се стварно мали.има едне дупли лежај-спална и место само за врвење.Кување во сопствена режија на плинско на тераса пошто ова е хотел,не е апартмански смештај.Пиво во рестораните 70 денари(нецели),гиро исто,кафе 25,макијато35,порција октопод 250

околу косоварите јас сум присуствувал на сцена каде газдата албанец несакаше да му даде соба на косовар иако имаше слободна,и рече -косова јо.друг пример е една газдарица ги набрка косоварите уште првата вечер во 01 часот со се деца на улица поради нивната `култура`.трет пример е еден разговор што го имав со еден газда на поелтитен хотел кој ми кажа дека кога си заминале косоварите видел дека душеците и чаршавите ги исекле со нож.рече да ги земеле немаше толку да му биди мака,вака се само упропастени.

за разлика од нив,мене газдата ме шеташе со џип на сите атрактивни локации,и на секое поминување пред хотелот каде бев му подаваше на моето дете или сок или сладолед.за пари несакаше да слушни
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
јас бев во 2012.плажата порано била каменеста,а лани и ставиле чакал,но не беше ставен горниот слој од ситна песка(ризла).наводно за годинава ќе ја ставеле.бев во хотел Чакала што е многу блиску и до плажата а е дома до чаршијата.Менаџер на хотелот е скопјанец-Бранко.За цената се пазариш со него.Со газдата пиеш само пиво(обично цело време тој части).Градот иако е мал е урбана џунгла посебно во шпицот.неколку дена одев на плажа во Ксамил каде се плажите подобри.Има бордови за крф секоја ден и е многу блиску.Патот е најдобар преку грција,цело време се вози по автопат.

Хотелот има мали соби и двособни апартмани.малите се стварно мали.има едне дупли лежај-спална и место само за врвење.Кување во сопствена режија на плинско на тераса пошто ова е хотел,не е апартмански смештај.Пиво во рестораните 70 денари(нецели),гиро исто,кафе 25,макијато35,порција октопод 250

околу косоварите јас сум присуствувал на сцена каде газдата албанец несакаше да му даде соба на косовар иако имаше слободна,и рече -косова јо.друг пример е една газдарица ги набрка косоварите уште првата вечер во 01 часот со се деца на улица поради нивната `култура`.трет пример е еден разговор што го имав со еден газда на поелтитен хотел кој ми кажа дека кога си заминале косоварите видел дека душеците и чаршавите ги исекле со нож.рече да ги земеле немаше толку да му биди мака,вака се само упропастени.

за разлика од нив,мене газдата ме шеташе со џип на сите атрактивни локации,и на секое поминување пред хотелот каде бев му подаваше на моето дете или сок или сладолед.за пари несакаше да слушни
Сигурно си бил убав штом си поминал убаво и ве вози секаде со газдата и газдарицата :) :D


Sent from my iPad 3 using Tapatalk 2
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Валона-сликана плажата од соба


Хотел Нимфа-можи да се букира и по интернет


Апартмани-овде `напаѓаат` многу битолчани


плажата сликана пиејќи кафе(италијанско за 22 денари)
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Кажете бе искуства од Саранада.
Како одат цените со храната, не онаа од рестораните туку од супермаркети или нз шо има таму.

Отприлика вкупно колку ве чинеше одморот таму??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom