Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
месец два? после месец два бубулицата ја снемува сама по себе...
После месец-два исчезнуваат сите и после не се појавуваат ако се употребува редовно. А не да исчезне една па да се појават на нејзино место 3 нови.

Инаку нема правило. Одев пред една година кај Жанета и лом ме направи. Јас немав по цело лице и немав многу, а таму кожата ми ја оштетија. Кога отидов кај др. Анчевски , ми ја порачаа Boreade и сум премногу задоволна.
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
^Хигиената нема врска со појавување на акни.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
јас немам проблеми со акните..тек тук некаде ќе излезе баш од таа нехигиена на пример најчесто кога си идам од планинарење...или ако легнам да спијам на друго место освен дома,осетлива кожа имам..и по 2-3 ке излезат...ама немам проблем со нив..мене ме мачат овие внатрешниве , имам внатрешни по неколку на двете страни од лицето и под устата кај вратот таму...коа ги стискам ко белки врвци излегуваат...и после тоа ко бумбар сум.и ..де кажете нешто како да ги истерам до некаде овие внатрешниве имам прилично мрсна кожа....и малце офтопик штетно ли е од салата после јадење мрснечкото да се мака..(не се шибам) :drk:
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
285
Поени од реакции
39
Нехигиената нема врска со појавата на акни. Колку луѓе има што не посветуваат толку внимание на хигиената а имаат кристално чисти лица додека некои `болни` хигиеничари маки мачат со акни. Но нехигиена во комбинација со мрсна кожа е веќе нешто друго. До 13год имав пречисто лице, после кога ме фати пубертет почнаа да ми излегуваат ситни поткожни на челото но ми беше нормално па не побарав дерматолошка помош. Но школо како школо, и дете како дете, трчаш, се зноиш а прашина од училницата која е 100год не метена ти се лепи и ете ти рај за акни. Но, околу 15-16год веќе ми се зајакна мрснотијата на Т зоната а посебно на брадата. Немав од оние прејаки црвени со кило гној но беше иритирачки и ме болеа местата каде што имав акни. Се обратив кај дерматолог но ми рече прво да одам на козметичар на третмани за да се регулира лачењето на маснотијата на лицето па потоа да одам пак на дерматолог. Три години одев на третмани од по 3 саати каде ми менуваа по 4-5 маски и значително ми се одобри кожата, доби повеќе сјај а кога ке се појавеше акна беше само црвенкаста но не и со гној. Оотидов пак кај дерматолог и ми даде лосион и крема Acne Out, Декотал и маст Хлорамфеникол кои ги користев два пати дневно во комбинација со Витамин Е, Б6 и капсули Клиндамицин. Еве нема ни месец а лицето ми е супер па дури и суво на некои места. (оф: А рацете ми се испукани и зелени на дланките :pos2:) Лековите веќе не ги пијам а од кремите ставам повремено и презадоволна сум. Ми кажа дерматологот дека тие лекови и креми обично секогаш ги даваат на пациенти со акни па еве ако некој има сличен проблем како мене и ако помогне ова на некого, супер :) Сепак постојат различни видови на акни и нивна јачина па најубаво распрашајте се дали ке ви одговара на вас :helou:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Помагајте луѓее многу внатрешни ми излегоа..да ги стискам ли шо да им праам кажујте чаре!!!:ija::ija:
 
?

..........

Гостин
Помагајте луѓее многу внатрешни ми излегоа..да ги стискам ли шо да им праам кажујте чаре!!!:ija::ija:
Оди на лекар, сигурно повеќе ќе ти помогнат отколку било кој тука...


п.с Имам слушнато дека спермата помага, па намачкај се :toe:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Не ми чукаат многу ќе се намачкам ја..само нели од Бик требаше или? така нешо..
 
?

..........

Гостин
Не ми чукаат многу ќе се намачкам ја..само нели од Бик требаше или? така нешо..
Ами ако можеш да му го и*****ш на бикот ок, пробај шо да не, може ќе откриеш нешто ново..:toe:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
32
Поени од реакции
1
вака.. мене лицето ми е мрсно и не користам ни крема ни никакви работи на него.. јас немам многу акни али не и малку незнам... незнам дали е до хигиена бидејќи по 2-3пати се миам лице со течен сапун .. незнам дали да земам нешто или не.. порано со тоа тоник си го чистев лицето али не ми исчезна.. Единствено ми исчезнуваат кога сум кај баба ми во село .. незнам зошто.. х) а тука кога сум дома сигурно ми се појавуваат од 4до 17 мозолчиња .. :toe:

--- надополнето ---

сигурно??
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
истиот случај сум и ја баце....си порачав нешо од орифлим па ќе ти кажам ако помогне..
 
Член од
9 септември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ima li nekoj iskustvo so tretmanot mikrodermoabrazija kaj Ancevski i dali pomaga za trajno lecenje na aknite ?? Fala odnapred
 

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
Акни се појавуваат или на мнг мрсна или на мнг сува кожа. Никогаш не сум имал теши форми на акни ама еден период имав онака повеќе пубертетлиски. Покрај тоа што одев на козметичар за чистење на лицето секој месец, внимавав и на исхраната. Исхраната има огромен удел во чистењето на лицето од акни. На пример не јадев грицки, чоколади и мрсна храна. Обавезно секој ден јадев по 1 риба поради омега 3 масните киселини. Тие се многу важни и соодносот на дневниот внес на омега 3 и омега 6(кои ги има во нездравата храна, се штетни за организмот и предизвикуваат акни) масни киселини треба да биде 2:1. За споредба, тој сооднос кај еден просечен американец е 1:30. Значи јадев риби, овошје, многу зеленчук и минимум 2 литри вода дневно. Газирани пијалоци, кечап, мајонез, маргарин, путер, кремсир, сувомеснато никако. Јадев само бело месо, ретко црвено и никогаш јајца. Треба да се избегнува и калциум, но не во толкава мера зошто од друга страна е и доста корисен(за коските и сл). На пример не пиев млеко, јогурт, и ретко јадев сирење и кашкавал. Цигари и кафе пожелно е да се исфрлат.
Исто така земав и додатоци во исхраната, најважни витамини при третирање на акните се витамин А, Е и цинк.

Се ова го научив како резултат на истражување на интернет, а резултатот беше 80%-90% помалку акни. Всушност со малку експериментирање и сами ќе забележите која храна ви прави проблем ;)

GL

Измена: Лицето никако да се мие со сапун обичен зошто го суши. Јас не го миев со ништо само со млака вода и потоа бришење со чиста крпа. Инаку се препорачува течен сапун од Avene околу 1к е, ама ми беше страв да експериментирам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom