Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Член од
1 мај 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
јас имав не толку голем проблем со акни али пак се познаваа и ме грдеа колку толку.
бев пробал секакви креми бев и на доктор ми даваа ова тоа и ништо.
се до еден ден коа една другарка на баба ми рече да внимавам на исхраната.
Оттогаш не јадам мрсно поготово МАЈОНЕЗ благи работи сендвичи у кои шо бутат сала и кашкавал сончоглед .. се миам наутро и навечер и лицето ми е сега како бјби ас. се секавам понапред коа навечер имав сончоглед или мајонез јадено , наутро коа станев се гледам во огледало и ват д фак :vozbud:.
Поздрав
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Видов дека коментирате за роакутан па морав да се регистрирам. Ако сакате да им наштетие на хормоните слободно пијте си роакутан. Акните обицно се создаваат поради тестеронот а вие со тие апчиња го намалувате не само тој хормон туку и другите.:mad: Мијте го лицето што е можно почесто три пати во денот со глицерински сапун и неколку пати само со вода да го заплакнете за еден месец лицето џам. Не си ги уништувајте хормоните за џабе. :mad::mad:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Видов дека коментирате за роакутан па морав да се регистрирам. Ако сакате да им наштетие на хормоните слободно пијте си роакутан. Акните обицно се создаваат поради тестеронот а вие со тие апчиња го намалувате не само тој хормон туку и другите.:mad: Мијте го лицето што е можно почесто три пати во денот со глицерински сапун и неколку пати само со вода да го заплакнете за еден месец лицето џам. Не си ги уништувајте хормоните за џабе. :mad::mad:
Честото миење на лицето не мора да значи дека ќе помогне за акните, некогаш знае само да ја влоши состојбата. Акните за кои се препишува роакутан не се предизвикани од нечистотија, па зачестеното миење да помогне. Роакутанот се дава само кај тешки форми на акни кои не може да поминат со сапунче и вода.
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Јас имав терапија со роакутан бидејки имав тешка форма на акни, и знам дека може да има одредени последици, но јас ги немам, а инаку ефикасни се 100% бидејки од тогаш скоро и да немам нови акни...а и да, кај тешки форми на акни ретко нешто што може да успее, имам многу работи пробано пред тоа, ништо толко ефикасно како роакутан.
 
Член од
4 јуни 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Гледам се развило дискусија за Роакутан. Сакам да ве предупредам за големата опасност која постои од користењето на овој лек (и тоа трајни животни последици), а која јас за среќа ја открив пред да почнам да ги пијам.


А замислете ми беа препишани и покрај тоа што немам ама баш никаков проблем со акни, туку нешто сосема друго!!!!!


Ако не ми верувате слободно прочепкајте го Google.


Знаете ли дека овој лек престана да се продава во САД на 24 Јуни 2009 година??!!


Но и покрај тоа дерматологот од една приватна болница во Влае, решил да изиграва Менгеле, и кога ви го препишува лекот ќе ве праша само дали сте бремени и ќе ви образложи дека ако не сте, нема да има никакви нус појави (а не ви кажува дека и кога во иднина ќе забремените, постои ризик од деформации на плодот како и ред други грозни последици), и ќе ве упати во една аптека во центар (зашто само они го имаат овој лек) каде што фино ќе си платите 1000 и кусур денари!!
Сами одлучете, но обавезно информирајте се на интернет кога нешто ви е сомнително. Не дозволувајте некој да експериментира на вас!
 

110%ЗеленоБел

Слобода за навивачите!
Член од
26 декември 2009
Мислења
638
Поени од реакции
33
1.)Лосион за масна кожа и кожа со акни
Помешајте 100 грама кора од кисело јаболко, 200 грама изрендано кисело јаболко, 100 грама шеќер и еден литар вода. Измешајте ги добро сите состојки, а потоа смесата ставете ја во тегла или шише, добро затворете ја и држете ја на сонце седум дена. Потоа исцедете и додајте 100 грама лозова ракија и така добиената смеса чувајте ја во фрижидерот. Со овој лосион чистете ја масната кожа или кожата со акни три пати дневно.

2.)маска од квасец. Се припремува со еден квасец и малку вода, доволно за да се разреди и да добиеш густа смеса. Се нанесува на чисто лице и се остава да дејствува 30 мин. Потоа се плакне лицето со топла вода.

3.)ќе си купите сода..на мокро лице ќе ја нанесете со врвот на прстите..масирајте 10 секунди и потоа исплакнете..проверено дејствува!


4.)пробајте со ЛИМОН, сечете едно тркалце и директно нанесете го на кожата.

5.) Превентивно лекување на акните (особено на оние во пубертетот) е сододавање на витамин Е во исхраната. ТО ЗНАЧИ ЈАДЕТЕ СПАНАЌ.

6.)и уште нешто, камилица... Земате едно тенџере, го полните до пола со вода и го клавате на шпоре, водата да се загреј т.е. да врие после земате камилица ( ќе купите од аптека едно паковање 40 денари ) и клавате во тенџерето, после земате крпа ја покривате главата и со глата над тенџере!!! Така колку шо можите да издрџите :) околу 15тина минути. После земате нежна, мазна крпа :) и полека го бришите лицето одма после то земате белката од јајце ( која ви е предходно спремена, жолчката ја фрлате а белката ја оставате во филџан ) и го мачкате лицето... и седите така дур не се исуши. После то се миете со млака вода и готово...наредниот ден се надевам ќе осетите разлика :) :) :)
ЕВЕ НЕШТО ШО СЕ НАДЕВАМ ЌЕ ВИ ПОМОГНИ.
 
S

smart ass

Гостин
А чуму акните проблем???

Мислам ај ја маж сум..налет и средно нит сум користел маст ниту никакви с**а,ама и немав акни пак....на рацеве не им шибав помада и сега имам машки раце.

Поентата е чуму нервоза за џабе бидејќи имав неколку школски со акни(5души)...но видете ќерата сега ниту една од нив ги нема.

Намалете стресот,кофеинот,цигарите(ова посебно за тинејџери-чунки тогаш кожата ги губи сите витамини башка што белите дробови се оформуваат)....ако го направите ова,акните ќе исчезнат,заеби таму амерички филмој каде секогаш има едно девојче кое сите го исмеваат или каде клошарот за матура ја ќари најјаката типка.

Толку..... а да..мислам дека за кожата-ГЕНЕРАЛНО добро делуваат лисјата од цреши т.е ќе ги сварите исто како чај но ви требаат појќе лисја,ќе добиете храна за кожата а може и акните ќе ги победите:)
 

Annath

Полуактивен член.
Член од
11 јуни 2010
Мислења
338
Поени од реакции
41
Решенија за акните се,
Медицинскиот сапун со сулфур и црн катран, од Doctor's и Avene, гелот за миење на лице кој што е и за чувствителна и осетлива кожа и чини од прилика 700 денари.
Јас немам проблем со акните, но од искуство на моја блиска личност ви кажувам. Ех, што маки виде девојкава. :toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.145
Решенија за акните се,
Медицинскиот сапун со сулфур и црн катран, од Doctor's и Avene, гелот за миење на лице кој што е и за чувствителна и осетлива кожа и чини од прилика 700 денари.
Јас немам проблем со акните, но од искуство на моја блиска личност ви кажувам. Ех, што маки виде девојкава. :toe:
Сапунот, гелот или и двете се од фирмите што ги пиша?
 
С

сашенко

Гостин
Јас ги имав доста ама сега исчезнаа така со текот на времето.Само си го одржував лицето чисто постојано го миев со сапун(нз како се викаше) и поминаа.Сега имам уште неколку по лицето од време на време ми се појавуваат ама проаѓа за неколку дена...
 

Annath

Полуактивен член.
Член од
11 јуни 2010
Мислења
338
Поени од реакции
41
Сапунот, гелот или и двете се од фирмите што ги пиша?
Сапунот си е посебно, од Doctor's, по аптеки го има.
А за гелот и беше препорачан од страна на дерматолог, и е по производство од Франција, но го има во аптеките на Зегин.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Има една добра француска козметичка фирма „Boreade“. Јас од таму користев нешто како гел (се става на лице и после одма се мие) и емулгатор (добро е што може да се користи и како пудра). Малце се скапи ама даваат резултати после месец- два. Може да се купат во Зегин.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Има една добра француска козметичка фирма „Boreade“. Јас од таму користев нешто како гел (се става на лице и после одма се мие) и емулгатор (добро е што може да се користи и како пудра). Малце се скапи ама даваат резултати после месец- два. Може да се купат во Зегин.
месец два? после месец два бубулицата ја снемува сама по себе...
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
131
Поени од реакции
3
Не прочитав ништо од коментарите предходно ама и јас имав и то мн и решение е само одење на козметичар и слушање на нивни совети ни доктори ни креми ништо кој мисли дека грешам сигурно не е во право а ако некој се надева пубертет ќе поминат или такви филмој џабе иако кај сите е различно кај некој можи врват и тој шо се лажи да не прицка мозолче пошто на козметичар то го прават и тој се лажи ако не се прицни и ако во внатрешните канали таму исповрзани едно со друго пак ќе се пофтори времиња ги имав ќинев нерви и со се имав пробано со крами од автралија дури незнам и јас од кај се немав пробано и крајно решение беше козметичар иако и јас најмногу бев скептик за козметичар ама дури не ојдов се лажев то е моја препорака ваше е да се обидите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom