Аквариумски риби (општи дискусии)

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
[DOUBLEPOST=1440616523][/DOUBLEPOST]
Za kolku vreme so grejac se zagreva vodata vo akvarium od 22-26°?
Зависи колку литри е и колку вати е грејачот од прилика рачунај 30-60 мин

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Greacot e 50w akvariumot mi e 45-35-35 okolu 25l mislam 30 taka nesto
Многу слаб ти е грејачот ама па аквариумот ти е мал ке ја стопли за пола саат, зимоска ке го подесиш на 25-26 степени и нема да го гасиш

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
23 август 2015
Мислења
43
Поени од реакции
10
Многу слаб ти е грејачот ама па аквариумот ти е мал ке ја стопли за пола саат, зимоска ке го подесиш на 25-26 степени и нема да го гасиш

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Ima termostat da taka mislam deka e vo red bez da te zamaram
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Ima termostat da taka mislam deka e vo red bez da te zamaram
Да си има термостат ке си се гаси и пали одвреме на време ја во мојата соба каде што не греев имав 120л аквариум со грејач безпроблем си беше топла водата

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
23 август 2015
Мислења
43
Поени од реакции
10
И ја си чувам рипче од пред некој ден,значи едно е само и го чувам во кугла.И значи вака,го хранам со едни минијатурни зрнциња по 2 пати на ден 10 зрна отприлика и јаде као никад храна да нема видено:toe: За водата менувам на 2-3 дена и нормално не онаа од чешма директно,а може таква ама одстоена.И како што кажа Мартин$ може да се стават каменчиња околу превриени,ја имам ставено и надвор и во куглата ама едни малечки. Е сега планирам да купам уште нешто внатре ако може да се стави ,вака ептен досадно ќе и е ,само незнам што би можело.

Инаку ај да искористам прилика и да прашам.Навечер во собата каде што е мора да е осветлено или?:)

п.с заборавив да кажам како ми се вика ..- Ции ( дабл И ):)
П.п.с Изгледа ми е трудна рибата :)
Mora da ima uste edno ribce nemoze da opstane samo i mozebi nee trudna tuku da ima problem so nekoe meurce vo nea prasaj koj cuva ribi ke ti kaze
 
Член од
23 август 2015
Мислења
43
Поени од реакции
10
abe nekoj neka mi kaze sto moze da bide mi umrea 4ribcinja a se ima I pumpa za cistenje I onaa za meurcinja I pesok cist I voda im menuvam gi hranam dva pati na den temp im e 25° sto moze da bide neznam ili mozebi sto im staviv malku sol mozebi a? POMOSSSSSSSSS
 
Член од
23 декември 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Имам едно прашање, мојот скалар на перката има бели точки да не е нешто заболен??
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
142
Поени од реакции
23
Порачав од алиекспрес растениа за во аквариум..
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-Hot-selling-2000pcs-aquarium-grass-seeds-water-aquatic-plant-seeds-30-kinds-family-easy/32264948775.html

Некој да ми кажи како да ги насадам во аквариумот ? во каков песок треба да биди ?
Му пишав на продавачот, ми кажа ама не го разбрав баш...

The plant ash or fine soil mixed with seeds, seed in the soil surface, above a thin layer of fine land cover again. And then pouring enough water. Pay attention to the water movement to gently, don't take the seeds out. Basin on cover a piece of glass or wet paper, the main insulation. Moisturizing effect. Put in sunny place, about 30-60 days or so to sprout.
 
Член од
23 август 2015
Мислења
43
Поени од реакции
10
Порачав од алиекспрес растениа за во аквариум..
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-Hot-selling-2000pcs-aquarium-grass-seeds-water-aquatic-plant-seeds-30-kinds-family-easy/32264948775.html

Некој да ми кажи како да ги насадам во аквариумот ? во каков песок треба да биди ?
Му пишав на продавачот, ми кажа ама не го разбрав баш...

The plant ash or fine soil mixed with seeds, seed in the soil surface, above a thin layer of fine land cover again. And then pouring enough water. Pay attention to the water movement to gently, don't take the seeds out. Basin on cover a piece of glass or wet paper, the main insulation. Moisturizing effect. Put in sunny place, about 30-60 days or so to sprout.
i ja bate go procitav sevo ova i jas ne go razbrav hahhahaha a i jas imam poracano semki za trevki pozz
 
Член од
23 декември 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Помош!!! Имам скалари, икрите ми се на филтерот каде да ги преместам што треба да направм следно??? А во аквариумот чувам и други рипки!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom