Аквариумски риби (општи дискусии)

рок-кејт

незгодна ко кратко ќебе!
Член од
22 мај 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
70
si kupiv 2 ripcina i neznam kako da gi krstam...ne znam kako da se grizam
ne znam kako da gi hranam...neznam nisho...I NEED HELLP!!!:toe: :toe: :toe:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Како прво стави ги у вода!:pos:

За другото ќе се снајдеш,а имиња ти предлагам роко и коко:nejnej:а ако се женски рокица и кокица:nejnej:

А сега преостанува да чекаш да дој некој шо се разбира повеќе па да ти каже:hm:,од мене имињата:ura:


МФГ.
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Ako se masko i zensko ... Vedran i Vedrana...

Pa, go polnis akvariumot, gi stavas vo voda, stavas nekolku troski leb i gotovo...

Ne moze da bide tolku slozeno, sepak tie se ribi ne dinosaurusi :)
 

Шмизличка

Let the good things roll
Член од
11 мај 2007
Мислења
355
Поени од реакции
4
Не се хранат со троски леб хех, ке им купиш специјална храна за риби од продавница и ке им фрлаш понеколку дневно, ама немој многу пошо можат да се прејадат и да цркнат. Моја идеја е да ги крстиш фиши и миши. А иначе ти препорачувам да им го миеш аквариумот на неколку дена мошто ке ти се умириса.
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Moze da se hranat i so troski leb, nema vrska... Ribarite koga odat na ribolov ne nosat hrana za ribi :)

Sepak, ne zaboravaj da go oklucis aparatot za kislorod, i tie disat ;)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
[mod]Без несериозни коментари. Скул.[/mod]
Ај сега сериозно...
:) Прво незнам дали имаш опрема да ги чуваш... Аквариум, со ситна песок и камчиња оддоле, осветлување, прочистувач, пумпа за воздух, и да, како што рече Наташка, обавезно вода во аквариумот. Има специална храна за рибите, има во продавници за миленици, и пред се и таа храна често зависи од што рибчиња се.. појди таму, купи им храна и тие ќе ти кажат се и како да ги чуваш....
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
@rock-kate а да ни кажеше што рипчиња си купи па да ти дадеме повеќе информации, а ус пат и кажи што аквариум имаш (пумпи филтри ...)

или ај овака
http://www.akvaristika.com.mk/
или поопширен а на српски
http://www.akvaristika.org/
поздрав
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Ако немаш опрема за нив најдобро е да си ги ставиш во кугла, за рипки специјална е таа. Зошто тие гледаат собрано со оците и во куглата ќе им се гледа како да нема крај :) Ќе земиш значи кугла, во неа каменчиња земи ги однадвор ама добро да ги свариш..Тоа да се исчистат подобро. Ќе им ги ставиш само за полично да ти е тебе и поинтересно за нив. За храна? Не трошки од леб си има посебна храна за нив...зависи од големината, ако се поголеми малецки суви ракчиња. А, ако се помали ќе им земиш има посебна се купува (земи од кај шо си ги купила рипките) храна како топченца. Таа за 2 месеца ќе ти држи, не ги штеди парите :). Од храната ќе треба само по две три зрнциња трипати на ден, доволно им е :) А шо е до имињата, слободно послужи се од горенаведените :) (интересни се хехе, јас би ги крстил така). Иначе моите се викаја Кики и Рики :). Се надевам ти помогнав :)

edit

A da so e do vodata treba da ja menis barem na sekoi dva dena, pritoa можиш рипките да ги ставиш во подлабок сад, ништо нема да им е на кратко :) И, така... :)
 
N

Nephthys

Гостин
Martin$ напиша:
Од храната ќе треба само по едно зрнце трипати на ден, доволно им е :)
Мартинович..ти бе цинцар да не си?!?!?
По едно топче три пати на ден...:jaj:
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
samo nemoj da gi predoziras so hrana.zasto ce pocnat da ti plivaat grbno.
toa nemoj da dozvolis!!
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
Ај не се секирај јас им давав по еднаш и тоа 6 дена во неделата еден ден одмараа, мене така ме научија ама изгледа егеец сум бил (цинцар го оставам за тебе) :)
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Абееее:kesa:

Ама стварно мислам дека и едно на трипати доволно ќе им е барем така знам:nesum:
 

рок-кејт

незгодна ко кратко ќебе!
Член од
22 мај 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
70
a neso mi kazvea trebalo da ja varam vodata neznam so neznam kako...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom